20.1 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    @Micki: am fost la banca si am intrebat despre Passport. Este asociat un cont de economii contului curent. Transferurile in / din Saver Account din / in Current Account nu au comision si pot fi efectuate prin online banking sau de la Info Kiosk-urile situate in orice branch HSBC, fara a avea tangenta cu personal uman.

Comisionul lunar a ramas de £8 / luna iar perioada in care nu poti renunta sau schimba contul Passport a ramas de 12 luni.

Transferul catre un eventual cont in Romania costa. Sunt mai multe variante si ar trebui sa intrebi la banca, in momentul in care iti deschizi contul care este cea mai buna varianta pentru situatia ta. Oricum, din prosura lor inteleg ca sunt rate preferentiale.

Din pacate, am uitat sa intreb daca poti ridica cardul si PIN-ul de la sediul bancii dar maine ies iar in oras si promit sa nu mai uit.

In ce priveste adusul banilor: o prietena de-a noastra, a vandut o vila in Romania si a venit cu o parte din bani aici. A calatorit cu avionul avand asupra ei o suma foarte mare. Oricum, daca calatoresti cu peste £10,000 nu uita sa ii declari la iesirea din tara. Dar la £2,000 eu zic sa nu iti faci probleme. Acum depinde si de firea ta dar eu nu as plati la o banca comision nici macar £5 pentru asta...

Cum spunea si Dorina, sa deschizi un cont la Citibank ar fi o solutie; este singura banca din UK care are filiale in Romania. Iar bancomate Citibank in UK eu nu am vazut (cu siguranta sunt la sediile lor care nu sunt decat 3 in toata Marea Britanie; si toate trei sunt in Londra: doua in Canary Warf si unul in SOHO).

2. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    @Valentin Lucrezi in domeniu???? Iti spun ca exista pentru ca lucrez in domeniu poate ca tu ca si client nu te-ai intalnit pana acum, exista magazine unde vanzatorul trebuie sa introduca un cod de pe PDQ, asa ca stiu ce vb.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Exista ce?

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, just_s, acum am vazut un mesaj de-al tau de pe pagina anterioara si am vazut la ce te referi.

Da, din intamplare, lucrez in domeniu si, cel putin in lantul de magazine in care am acces, nu exista limita la plata cu cardul. Poate doar la valori foarte mari dar in niciun caz la cat costa cumparaturile noastre de fiecare zi.

Acum, stiu eu, poate Micky isi cumpara o masina cu cardul si ar putea avea oarece verificari suplimentare... ;)

5. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ca nu vorbesc de sume mici, sau de faptul ca magazinul ar avea limita, este vorba de limita impusa de banca si de verificarile facute de banca in cazul unor sume mari extrase din contul X. Am vrut sa punctez faptul ca aici omul este obisnuit cu plata on-line, plata cu card atunci cand cumperi ceva, si nu are de ce sa-si faca probleme. Doamne ajuta sa-si cumpere o masina si sa plateasca cu cardul.:)

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Pai, hotaraste-te. Intr-unul din mesajele tale anterioare vorbeai despre o limita combinata de extrageri / plata de "undeva la £200". Fara suparare dar aceasta suma este ridicol de mica pentru ca o banca sa isi puna semne de intrebare. Si asta o spun din proprie experienta.

Ar mai fi de adaugat ca departamentele anti-frauda ale emitentilor de carduri urmaresc "comportamentul" clientului lor. Ii intereseaza mai putin sa puna o limita de suma.

Acum, s-ar putea sa fie mici comercianti care sa fi comunicat bancii o valoare maxima la care s-au gandit ei ca va cheltui clientul lor si de fiecare data cand aceasta valoare este atinsa, sa fie necesar ca unul din angajati sa aprobe printr-un cod acea tranzactie sau ceva asemanator. Nu stiu nimic despre asa ceva asa ca nu ma bag. Dar acolo unde lucrez eu, nu am auzit de astfel de practici...

7. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Asta ai spus tu: "Limita zilnica de extragere de la bancomat este £300" perfect de acord cu tine. Acum sa te intreb daca 200£ este o suma mica 300£ cum este? De ce nu poti extrage mai mult, decat daca te duci la ghiseul bancii, nu ca o masura de siguranta???

Eu vorbesc de verificarile pe care bancile le fac atunci cand persoana X cheltuie 500,600,700 etc. de lire intr-o zi nuuuuuuuuuu ca nu au voie sa isi cheltuie banii.

Comerciantii nu pot comunica valori maxime de bani indiferent ca ii un magazin de cartie sau un superstore.Fiecare magazin are sistemul lui de utilizare al cardului in functie de banca la care au cont, de unde si modul diferit de VERIFICARE in cazul masurilor de securitate.

8. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor a dat D-zeu sa termin parcurgerea acestui topic, dar sunt cu "creierii varza"! -nu-ma-uit-
    Am sentimentul ca stiam mai multe la inceput pana sa ma apuc sa citesc tot ce e aici (no offense to anyone!!!...).
    Adevarul este ca topicul are multe elemente vechi si noi in el si poate ar mai trebui putin "periat" pt. un nou venit.
    Cert este ca maine dim. ma voi duce aici in Cardiff(la branch-ul de pe Queen Street, deci in "buricul targului") sa incerc sa-mi deschid un "minunat" cont passaport.
    O sa fiu inarmat cu urmatoatele:

1. Scrisoare primita de la HSBC.
    Cu 3 sap. in urma am aplicat online la acest tip de cont.
    Am stat cuminte vreo 2 sap. si mi-a venit aceasta scrisorica de la ei.
    In scrisoare am asignat un reference no. si mi se subliniaza intr-un step 2 sa ma prezint cu toate actele enumerate de ei si binenteles cu scrisoarea.
    2. Pasaport/C.I./Carnet de conducere(RO dar tip nou EU - nu am apucat sa-l schimb cu unul de UK);
    3. Scrisoare de la scoala unde fac cursul de eng. momentan.
    In aceasta scrisoare am trecuta si adresa de domiciliu din UK pt. ca stau intr-un camin studentesc unde am platit anticipat 12 sap. prin intermediul scolii. Ideea este ca nu am nici un fel de bill-uri la curent, apa etc.)
    4. Maine dim. inainte sa plec 100% trec insa si pe la receptia complexului studentesc sa-mi dea si ei o confirmare de adresa ca locuiesc unde spune si scoala mea (ideea asta acum mi-a venit)-ras2-
    5. Nu stiu daca trebuie sa am la mine 96GBP in cache pt. plata in avans pe 12 luni a comisionului de 8GBP/luna. Ma poate lamuri cineva aici?...

Ca si arme secrete mai am (dar nu o sa le scot decat daca sunt intrebat):
    6. O factura de curent de la adresa din C.I. (mi-a trimis-o proprietarul unde am stat in chirie in RO scanata pe email in format pdf - noroc ca am o imprimanta color si va arata exact ca si originalul)
    7. Cardul de debit din RO plus extras de cont online de la banca unde am si un cont in GBP si le voi spune ca vreau sa-mi transfer banii de acolo aici prin internet banking deoarece este o suma maricica.

In rest cam atat, maine I'll keep my fingers crossed si cand ma intorc seara de la scoala va dau de veste ce si cum.

Numai bine,
    F.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ flocke

Du-te, dom'ne, numai cu pasaportul si cu CI (sau permisul), ca devii suspect cu atatea acte si s-ar putea sa-ti arate usa aia de la banca. Daca functionarul are dubii, arata-i pagina web a bancii, unde scrie negru pe alb: doua acte cu poza, din care unul sa aibe adresa din Romania. Dovada de adresa din UK nu este necesara. Nu va complicati cu amanunte inutile, ca dupa aia ziceti ca de ce va refuza.

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu 100% la cele zise de albea.

Asa cum mai spuneam si prin alte parti, noi romanii, avem un talent innascut sa ne complicam, mai ales atunci cand lucrurile sunt foarte simple.

@just_s: ai dreptate.

11. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, chiar "asa" ma crezi?....... -nu-ma-uit- Bineinteles ca nu deschid contul cu adresa de la hotel. -ras2-

12. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Micky,

Am reusit abia azi sa ajung din nou la HSBC si am aflat cum e cu trimiterea cardului / PIN-ului.

Se poate aranja sa primesti cardul la agentia HSBC unde iti deschizi contul.

In ce priveste plicul cu codul PIN, in anumite circumstante acesta ar putea fi primit, de asemenea, la agentia HSBC dar decizia se ia numai dupa analizarea fiecarui caz in parte.

Parerea mea este sa nu te complici inutil. Aranjeaza-ti sa primesti cardul la HSBC si lasa plicul cu PIN-ul sa se duca in Romania la adresa ta de acasa. Apoi, la primirea acestuia, roaga pe cineva din familie sa deschida plicul si sa iti comunice telefonic / email / messenger PIN-ul.

Oricum, nu exista niciun pericol de frauda atata vreme cat cardul este in posesia ta si nimeni nu stie datele de pe el (numar, data expirarii etc).

13. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    faza cu sa-ti trimita PIN-ul in Romania este o greseala a functionarilor sau cum? daca eu ii specific clar ca vreau sa-mi trimita PINul si cardul la o adresa din UK sau vreau sa le ridic pe amandoua de la agentia HSBC e vreo problema? nu de alta dar n-as vrea sa ajunga vreun plic la adresa pe care o am in buletin (prea mare bataia de cap).

14. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @Valentin,
    multumesc mult.
    O sa vad in mai cand vin ce optiune aleg.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da. Se poate ca functionarul sa greseasca cand baga datele in computer. Este obigat sa bage ambele adrese, cea din UK si cea din RO. Dupa aia cand ajuge la corespondenta, selecteaza din greseala adresa din RO. S-au intamplat cazuri. Este bine sa atragi atentia asupra adresei de corespondenta.

16. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    las' ca-i zic de 10 ori si-l pun sa-mi arate :)) , bine ca mi-ai spus

17. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Am studiat piata si am facut un comentariu in acest sens acum ceva vreme. Si eu am inchiriat apart si am cautat cea mai buna cale de a avea gbp in UK la cost mic. AM deschis cont gbp la CitiBank cu card atasat. Are comision zero la ridicarea de la ATM Citi din UK, comision zero la plata cu card in UK, abonament online gratuit. Daca scoti de la ATM altor banci platesti 1,5%.
    La banca Transilvania sunt client de vreo 5-6 ani si nu am gasit cale de intelegere cu ei, din pacate. In plus, au niste comisioane nesimtite.
    Asta e sfatul meu,
    Geo.

18. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Stie cineva daca ai cont Passaport la HSBS il poti inchide dupa o luna sau nu? Platesti ceva comision?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Il inchizi cand vrei tu. Comisionul este de £8.00 pe luna.

20. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Pot spune ca deocamdata sunt multumit de cei de la HSBC. Treaba a mers foarte repede si usor.
    Atat cardul cat si pinul mi-au ajuns la adresa corecta din UK in cateva zile.
    A contat foarte mult, zic eu, faptul ca am aplicat dinainte online cu vreo 3 sap. inainte.
    Cand m-am prezentat in branch cu scrisorile primite de la ei mi-au facut appointment pt. ziua urmatoare.
    A doua zi, a fost intr-o sambata, domisoara care s-a ocupat de mine (nu era indianca -asa-asa- ) s-a miscat foarte repede si sigura pe ea ca stie ce face. Nu mi-a cerut decat pasaporul si buletinul. La restul actelor nici nu s-a uitat (scrisoare de la scoala etc.). Mai mult ca sigur a folosit toate datele pe care le completasem online. M-a mai intrebat cati bani voi transfera din RO prin internet banking in contul din UK si cam cand anume? Si-a notat suma si data in dosar si mi-a spus ca este doar o simpla informatie pt. colegii ei de la dep. antifrauda. Mai ciudat mi s-a parut ca m-a mai intrebat de provenienta banilor. I-am raspuns simplu (ceea ce era si adev.si puteam dovedi cu acte) ca mi-am vandut masina din RO si a fost suficient pt. ea.
    Apoi am semnat o serie de printuri pt. passport acc. si saving acc. mi-a dat pachetul promotional pt. passport acc., cateva informatii despre internet banking si gata.

Singura problema pe care o am acum cu HSBC este ca nu vor sa-mi dea extras de cont semnat si stampilat. Mi-au mai trimis intre timp si la cere prin posta inca un extras de cont la zi.
    Credeti ca pot avea ceva probleme la Croydon daca le arat extrasele de cont bancare care mi-au venit in plic prin posta?

Share This Page