18.5 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: HSBC Bank Account for Foreigners

1. NU - Cardul de Debit este un instrument de plata si nu un cont bancar prin urmare nu poti face transfer bancar. Imi aduc aminte ca in Romania era o data o inventie Bancpost cu un card Taifun atasat unui cont bancar in care faceai transferuri numai cand voiai sa il utilizezi la plati pe internet. Intr-un final au renuntat la el. Dar si in acel caz aveai, de fapt doua conturi.

Totusi, nu vad de ce nu ai dormi linistita daca ai un card de debit atasat unui cont curent...

2. NU - si ai mare grija sa specifici foarte clar ca vrei ca ambele plicuri (si cel care contine cardul si cel care contine PIN-ul) sa iti fie trimise la adresa din UK. Si in cazul meu si al sotiei, plicurile cu PIN-ul au fost trimise in Romania; neatenti, asta e... Oricum, nu e mare problema pentru ca le poti cere retransmiterea la adresa din UK si a doua oara nu mai gresesc. Apoi, poti schimba PIN-ul la orice bancomat HSBC.

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Valentin.
    Stiu cum sta treaba cu cardurile si conturile in Ro dar ma gandeam ca in UK poate difera vreun pic, dar m-ai lamurit.

De ce nu as dormi linistita? Pai ca nou venit in UK, cu cativa banuti in buzunar, pe card, ti-e frica. Mai ales ca am auzit de un caz cand un tip si-a facut cont iar cand i-a venit cardul si pinul acasa, i le-a luat proprietarul din posta si i-a cerut apoi 30 de lire ca sa i le dea -nuuu- Ati ghicit, da, proprietarul era un romanas de-al nostru care ce si-a zis "sa vezi cum scot eu bani de la asta!", de la bietul om venit in UK sa munceasca cinstit.

Aceste nelinisti poate vor trece din toamna cand vom inchiria o locuinta in care vom locui singuri, dar pana atunci....am ceva emotii.

Aaaaaaaa....si sa nu uit, nici tranzactiile prin internet nu prea imi plac desi sunt extrem de utile. Dar ma conformez si poate, cu ajutorul lui Dumnezeu, nu o sa ma trezesc intr-o zi cu contul gol.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poti cere sa ti se trimita card-ul si pin-ul la sucursala din apropierea casei tale, mi se pare ca si la posta.
    Mergi si vorbeste cu ei. E dreptul tau.

4. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Easy to open, even from abroad.

http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... s/passport
    Textul are in primul psot din topic, acum 4 ani si 3 luni mai exact. Mai este valabil acum? Pot deschide Passport Account din Romania sa nu mai pierd timpul cand voi ajunge in UK?
    Multumesc

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu-ti face probleme. Cardul de debit de la HSBC este un card Visa. Il poti inscrie imediat ce il ai in Verified by Visa pentru un plus de securitate.

Il utilizez la plati pe internet dar sunt atent la website-uri. De fapt in acest moment il folosesc la platile catre Amazon, LoveFilm, DVLA si asigurator. Dar cardul precedent, care a expirat acu' vreo doua luni a fost utilizat la greu: EasyJet, Wizzair, vreo doua companii de turism sa nu mai zic de alte mici site-uri de unde am cumparat doar o data.

Dar pentru plati on-line folosesc cel mai mult PayPal.

Gandeste-te ca aici inca datele de card se pot trimite furnizorilor de produse / servicii prin telefon sau posta clasica. Totusi, cat am putut, m-am ferit de astfel de situatii. Prefer transferul bancar.

Din cate stiu nu poti solicita sa ridici PIN-ul de la banca dar, daca vrei, maine dimineata intreb. Banca e langa mine.

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti. Din Romania poti doar aplica dar pentru deschiderea propriu-zisa a contului este necesar sa te "vada la fata". Gandeste-te ce rai ar fi pentru cei care spala bani daca ar putea sa deschida conturi on-line...

Apoi, nu inteleg de ce spui pierdere de timp? Daca totul e ok nu stai in banca mai mult de 20 de minute. Si ca sa ajungi la un branch HSBC nu faci mai mult de 30' cam oriunde ai fi... Sunt muuuulte!

7. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de replay valentin.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Il contrazic putin pe Valentin: contul Passport are incluse 2 conturi din start. Contul curent aferent cardului de debit si contul de economii. Toti banii care intra, vin direct in contul curent. Daca nu-i cheltuiesti, poti transfera o parte din ei, sau pe toti, in contul de economii folosind optiunea "transfer money" pe internet banking. Trebuie sa stii ca contul de economii nu poate fi accesat decat de tine si trebuie sa ai grija sa nu ramai fara bani in contul curent, ca sa nu ai probleme cu "direct debit"-urile pe care le vei avea (telefon, utilitati, etc.).
    Deci, ca sa nu ai eventuale probleme, e bine sa nu pastrezi in contul curent mai mult de £1000 (sa zicem). Restul banilor ii poti pastra in contul de economii.

Cat despre card si pin, sa stii ca banca te va suna ca sa confirmi ca le-ai primit. In caz contrar (daca nu le primesti in timp util) banca le va anula si va emite un nou card pe care te va invita sa il ridici de la banca.

9. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.

cred ca mickyroman se refera la contul curent si un eventual cont pt cardul de debit, asa cum se proceda in Romania, astfel incat pentru a avea bani disponibili pe card, trebuia sa transferi din contul curent( asta se intampla cu ceva timp in urma).

Aici, contul curent are atasat un card de debit care are sold disponibil cat timp ai bani pe contul curent, mai exact ele reflecta aceleasi operatiuni si acelasi sold mereu pentru un unic cont curent.

Asa cum spunea si albea, la deschiderea contului de tip passport account ti se ofera si un cont de economii. Asta nu te obliga cu nimic sa ai bani in cont mereu, ci este doar indicat sa ai rulaj pe cont. In rest, iti poti pastra banii cum si unde doresti.

10. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor.
    O sa incerc sa nu mai fiu "paranoica" si la sfatul lui Valentin, cum primesc cardul si pinul prin posta, daca am ceva suspiciuni merg repede la un bancomat si schimb PIN-ul.

Oricum, inainte sa plec imi fac un cont de lire in tara si imi activez internet banking, si voi pune banii acolo (in jur de 1500 de lire) si voi veni doar cu vreo 600 cash. Apoi dupa deschiderea contului de la HSBC voi transfera banii. Chiar mi-ar fi frica sa vin cu 2000 de lire cash mai ales ca vin singura in mai, sotul va veni in jurul datei de 5 iulie. Si cum recomanda Albea, mi se pare si mie buna ideea. Voi transfera apoi din cei 2000 intrati in contul curent de la HSBC, 1000 in contul de economii. Si astfel voi avea pe card doar 1000. Ce credeti? E bine cum procedez?

E cineva care si-a facut cont acum mai recent? In cat timp ati primit cardul si PIN-ul?

Multumesc inca o data.

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu conteaza cand iti deschizi contul timpii de expediere a cardurilor sunt aceiasi; acum vreo doua luni mie mi-a venit un nou card in 3 sau 4 zile, oricum mai repede decat au zis ei.

In ce priveste deschiderea unui cont in lire in Romania si transferul banilor in noul cont din UK, nu sunt sigur ca este cea mai buna solutie. Comisioanele mari vor stirbi mult din economiile tale.

In ce priveste contul de economii asociat celui Passport: voi merge azi la banca sa intreb, ca sa fiu sigur, dar inclin sa ii dau dreptate lui Albea. Si nevasta-,ea isi aduce aminte ca parca ar fi intrebat-o la deschiderea contului ei Passport (se intampla prin Martie 2009) daca vrea si contul de economii asociat.

Din nou, nu te panica. Chiar sa vii cu £2,000 in buzunar, nu e nicio problema. Gandeste-te ca nimeni nu stie ca ii ai la tine. In avion, la aeroport, nu te buzunareste nimeni. Pericolul este sa umbli cu ei noaptea prin zone rau famate.

Ii tii asupra ta si, in functie de ora la care aterizezi, faci primul drum la banca, deschizi contul si ii depui. Tine cont de faptul ca nu are nicio importanta la care agentie HSBC deschizi contul (nu trebuie sa fie aproape de locuinta); operatiuni bancare poti face de la orice alta agentie.

12. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Ajung in timpul saptamanii, dimineata, si imediat dupa ce ma cazez la hotel am de gand sa dau fuga la banca.
    Oricum in Ro imi deschid cont de lire la Banca Transilvania, o sa-i intreb si pe ei ce comisioane au daca transfer bani din tara in strainatate.
    La HSBC ce comision au daca transferi 1000 de lire din contul curent in cel de economii?
    Ti-as fi recunoscatoare Valentin daca ai intreba, sau poate sti deja. Multumesc mult.

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    La bancile din UK, in general, la conturile deschise pentru persoane fizice, nu exista comisioane. Singurele comisioane percepute pentru persoane fizice de care stiu eu sunt cele lunare. De exemplu la contul Passport era acum un an de £8/luna.

Conturile curente simple (eu am la HSBC un cont curent care se numeste Green Account) nu au niciun fel de comision. Oricum, nu exista comisione la tranzactiile curente (transfer de bani, retragere de la bancomatele proprii sau ale altor banci / Building Societies cu care au ei intelegeri, Direct Debits, Standing Orders etc).

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Intreaba-i. Si eu i-am intrebat si am renuntat instantaneu.

Apartamentul nostru din Romania este inchiriat si initial am fi vrut ca chiriasii nostri sa ne faca plata in lire direct in acel cont deschis la Banca Transilvania si noi, prin Internet Banking, sa ii transferam in contul nostru de aici. Comisioanele erau atat de mari, incat am renuntat la idee imediat.

Am ramas surprins sa aud ca exista comision lunar daca vrei Internet Banking. Aici nu stiu cum sa faca Online Banking-ul mai atractiv, pentru ca oricum e gratuit, in scopul reducerii cheltuielile lor de administrare si al 'salvarii planetei' iar in Romania iti pun comisioane!!! Dar m0am obisnuit ca la noi sa fie totul pe invers...

15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    OK, am inteles. Din Ro transfer de lire in UK: NU.
    Dar de la HSBC sa transfer in Ro tot in cont de lire in jur de 200 - 250 de lire pe luna merge? Banuiesc ca la astfel de tranzactie au comision .

16. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mickyroman, nu iti face probleme orice banca are o suma limita pe care o poti extrage pe zi undeva la 200£, indiferent ca suma respectiva o folosesti pentru cumparaturi sau extragi banii direct de la bancomat.Sa transferi bani se poate si comisionul ii undeva la 6£ dar iti trebuie mai multe detalii.Cat despre pin si eu m-am trezit cu el in Romania.Dupa-masa o sa iti scriu mai multe acum ma duc la lucru,pana atunci bafta multa!!!!

17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
  18. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Limita zilnica de extragere de la bancomat este £300. Limita de plata cu cardul la comercianti (magazine de caramida si mortar sau magazine on-line) nu exista! Esti limitat doar de banii pe care ii ai in cont.

19. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Micky ,hai sa-ti spun ce soluie am gasit eu dupa ce am studiat site-urile bancilor si comisioanele-mi-am deschis un cont de debit la citibank, am primit un card pe care il pot folosi in UK
    la orice bancomat citi fara a mi se percepe comision si pot plati cu acest card si cumparaturile(dealtfel poti plati cu orice card de la orice banca cumparaturile fara sa ti se perceapa comision).Foarte multe avantaje nu sunt dar am decis ca imi voi pastra o parte din bani in acest cont iar cu ceilalti vin la purtator si-mi deschid cont la HSBC; daca se subtiaza contul atunci apelez la celalat cont -nu-stiu- .
    In ceea ce priveste comisioanele de transfer sunt cam aceleasi la toate bancile avand in vedere ca se transfera in alta tara si sunt cam piperate...iti atasez aici un print de pe site.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ceeee?- Cum? Vei sta la hotel ??? Si vrei sa deschizi contul cu adresa de la hotel??? -nu-nu-

Share This Page