13.8 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Daca deschid cont (passport account)la HSBC si dupa 2 saptamani de la deschidere am nevoie de extras de cont pot cere unul?
    In cat timp primesc cardul si pin-ul? A ramas tot termenul de 2 sapt. sau s-a modificat ceva in ultima perioada?
    In ziua cand deschid contul o sa depun 1000 lire. O sa fie vreun comision pt aceasta depunere? Comisionul este fix de 8 lire/luna sau la acesta se mai adauga si alte comisioane in functie de tranzactie?

Multumesc mult si scuze ca sunt cam multe intrebari deodata.

2. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

eu mi-am deschis cont la HSBC cand am venit in UK (noiembrie 2010) si pentru ca urma sa incep sa lucrez, le-am spus ca doresc un cont curent, dar nu passport account. Avand exact aceleasi documente ca si pentru passport account(pasaport, CI, permis de conducere, factura de utilitati, etc) am cerut o lista cu tipurile de conturi curente si am ales un cont curent fara comisioane, cu acces internet banking gratuit si cu singura conditie ca minimum 6 luni sa rulez cel putin 500 de lire/luna prin cont. Adica pot si doar sa ii depun si sa ii ridic a doua zi. Sau sa imi transfere sotul, gratuit si eu sa ii ridic in aceeasi zi, tot gratuit de la bancomatele lor sau de la ghiseu din banca.

Diferentele intre acest tip de cont si passport account sunt: lipsa comisionului lunar si faptul ca acest tip de cont nu se opereaza in centrala HSBC(timp mai mult de prelucrare a datelor), ci direct in sucursala unde se deschide contul, drept pentru care am primit debit cardul in 7 zile, PIN-ul in 4 si primul extras in 14 zile.

Puteti sa intrebati si despre astfel de conturi. Sper sa va fie de folos informatia si sa reusiti sa rezolvati cat mai repede.

Succes!

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna adina,
    dar cum ai avut factura de utilitati asa repede?

4. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    In 2 noiembrie am incheiat un contract de chirie pentru o locuinta si imediat am sunat companiile de utilitati pentru inregistrarea noastra la adresa. In plus, contractul de chirie este uneori recunoscut, de asemenea, ca si dovada de adresa. Unele instiutii, este adevarat, nu il recunosc.
    In 3 zile am primit o scrisoare de confirmare de la British Gas si apoi o factura de la Thames Water, cam in 5 zile.
    Permisul de conducere, preschimbat pe aceeasi adresa din UK a constituit inca o dovada de adresa.

5. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt. raspuns.
    Daca nu este cu suparare, as vrea sa te mai intreb ceva si imi cer scuze ca sunt off-topic cu intrebarea: Cand ai inchiriat locuinta, nu ti s-au cerut referinte(am inteles ca se cer)?
    Si ca nou venit in Uk nu ai cum sa ai referinte. Ar fi super daca putem duce referinte(traduse)de la proprietarul din Ro unde am stat in chirie si de asemenea contractul din Ro, sa se vada ca am mai stat in chirie si suntem familiarizati cum sta treaba "cu statul in chirie".
    Multumesc inca o data pt. timpul acordat.

6. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este nici o problema, in masura in care pot si stiu, iti raspund cu mare drag.
    Noi am inchiriat printr-o agentie care practica un comision mai mic decat media pe piata. Altfel nu cred ca am fi gasit asa de repede( eu am ajuns pe 30 oct si pe 2 noiembrie semnam contractul). Si agentia a cerut referinte, dar....mai mult de complezenta. Am acceptat sa platim comision pentru ca eram si cu copilul si nu ne permiteam sa asteptam mai mult.

Cat despre referintele din Romania, nu stiu sa iti spun daca iti sunt utile aici sau nu. Nu m-am lovit de o astfel de situatie.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ieri am deschis eu cont unui nou venit, forumist de-al nostru (Victorila), la HSBC si nu a trebuit decat pasaportul si CI. Omul avea si permisul de conducere cu counterpart de UK, dar functionarul a zis ca nu are nevoie de el. Pe deasupra, am primit si £10 bonus fiecare, plus o cartela sim cadou. Asa ca lasati alte variante si mergeti direct la HSBC.

8. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @albea,
    cand ajung in Londra iti dau de stire sa vii cu mine la HSBC -ras4-

Pana una-alta, stii cumva daca pot obtine un extras de cont in 2 sapt. de la deschiderea contului?
    Multumesc.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai repede de 2 saptamani vei primi scrisorile cu cardul si pinul aferent. Vor avea antetul HSBC si adresa ta, deci, o excelenta dovada de adresa. -asa-asa-

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Am avut pe cineva care a incercat la ei acum 2 saptamani, in Norwich, si i s-a cerut dovada de adresa. Si nu a putut sa-si faca cont. cred ca depinde peste ce functionar dai.
    felicitari pt reusita!

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta datorita faptului ca nu ne informam si nu stim sa cerem. Pune-l pe acel functionar din Norwich (of! ce ti-e si cu taranii acestia) sa consulte site-ul bancii:

http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... s/passport

Sau, daca e greu cu netul, sa citeasca aici:

A helping hand for people new to the UK

If you're new to the UK or planning on moving here as a worker or student, HSBC Passport Bank Account could make the move a lot easier.

For just £8 a month, we give you:

* A Visa Debit card
    * Cash withdrawals from 59,000 UK Link ATMs
    * 24/7 account access
    * Helping you settle in the UK
    * Stay connected with back home
    * Much more banking benefits

There is no need for a permanent UK address. HSBC Passport has an initial fixed term of 12 months and is renewable monthly afterwards. It also provides essential facilities like a 24-hour advice line, easy money transfer, preloaded international SIM card and relocation support in eight languages. You can apply for HSBC Passport online before you leave home.

Daca nici acum nu pricepe spune-i ca vrei sa vorbesti cu seful lui. Daca nici seful nu pricepe, spune-le prietenilor tai sa vine la Londra ca ma duc eu cu ei la banca si le deschid contul.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit- , multumim, le arat! -bravo-

13. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Passport Account-ul poate fi upgradat dupa minimum 6 luni la un alt tip de cont curent nepurtator de comisioane, bineinteles, daca aveti adresa de UK.

14. edward2007

edward2007 New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-stiu- de ce la documentele necesare pentru deschiderea unui PASSPORT ACCOUNT e trecut si pasaportul,CI nu e suficient?Asta pt k am pasaportul expirat si as dori sa evit deplasarea pana in romania ,multumesc mult!!

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pentru ca trebuie doua acte cu poza si pasaportul este esential. Inainte mergea si cu CI plus permis de conducere, dar acum pasaportul este obligatoriu, nu stiu de ce.

16. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... et-started

Here is what you will need
    We will need you to bring in one form of identification and one non-UK address verification

Identification

•Valid Passport
    •National Identity Card

Non-UK address verification

•Driver's Licence (must include address, signature and photograph)
    •Valid National Identity Card
    •Bank, building society or credit union statement
    •Gas, electricity or home telephone bill
    •Letter from the UK Home Office confirming your right to work in the UK or from UK employer, in English, on official headed paper.
    •If you are a international student: From a UK university, college or recognised language school, In English, on headed paper with the school's address, signed and dated, stating the duration of your course and your non-UK address.
    Please note: we do not accept online bills or statements. National Identity Card cannot be used to both prove identification and verification of address. Gas, Electricity and Telephone Bills, letters from the Home Office, univeristy, college or language schools and Bank Statements must be dated within the last 6 months at the time that account opening is completed (when you arrive in the UK). We may undertake further checks and request additional information. 'Non-UK' means your home country, the place you are relocating from.

voi ce intelegeti prin Non-UK? eu sunt putin in ceata.

multumesc.

17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    S-a mai schimbat ceva in ultima vreme la contul HSBC Passport? Din experienta sotiei mele care si-a deschis un astfel de cont in Martie 2009, deci cu destul de mult timp in urma, nu a prezentat decat Cartea de Identitate (National Identity Card) si Pasaportul. Nimic mai mult.

Daca au asprit conditiile de deschidere a contului, nu pot sa ma gandesc decat ca ar fi inca o metoda de a stopa (cu mai mult sau mai putin succes) emigratia.

Sfatul meu ar fi sa intri in prima agentie HSBC care-ti iese in cale si sa incerci sa deschizi contul.

Succes!

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu s-a schimbat nimic, nici vorba de inasprire. Non UK address inseamna al 2 - lea act cu poza din care reiese adresa din Romania.

19. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspuns -multumesc-

20. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Re: HSBC Bank Account for Foreigners

O intrebare, va rog. In mare, totul e clar, dar cand intram in detalii si amanunte se lasa cu semne de intrebare. Contul HSBC Passport Account este un cont curent cu card de debit atasat. Pana aici, toate bune si frumoase, dar eu as vrea ca pe card sa nu am toti banii din cont. Sa "dorm" mai linistita.

1.Pot sa pun banii in cont si sa am optiunea sa transfer pe card doar cat vreau eu?
    2.Pot ridica personal de la banca cardul si pinul, adica sa nu imi fie trimis prin posta?

Multumesc mult.

Share This Page