14.2 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Astept si eu detalii despre cum a fost la Lloyds.
    Din pacate n-am bill, asa ca vreau sa stiu ca sa nu ma duc degeaba.
    Eu am fost tare dezamagita ca dupa 8 luni de HSBC (cu suficiente tranzactii) nici nu m-au bagat in seama. Cica sa vin la anu'. Le-am spus ca din pacate la anu' n-o sa mai am cont la ei.

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Mie nu mi-au cerut bill la Lloyds atata timp cat am avut bank statement-ul. Oricum eu nu le puteam da bill pentru ca eu platesc totul inclus in chirie si n-am bill-uri. Eu mi-am deschis cont la Lloyds doar cu un bank statement si cu motivul pentru care nu mai vreau sa HSBC ... si dupa asta mi-am deschis si business account tot asa fara nici o problema. Dar parlitzii aia de la HSBC .... mamaaaaa ce bolovanca era baba aia cu cercel in nas din comitetul de primire ... tot timpul cauta scuze ca sa n-o pun la lucru.

3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la HSBC: m-am mutat de 2 saptamanii in alt oras si am schimbat adresa de coresondenta prin Internet Banking. Stiind fostele probleme cu ei, am fost la banca in weekend sa vad cu ochii mei ca au schimbat adresa....Surpriza mare: nu au schimbat-o. Era acolo dar nu era procesata :)| :)|

Si eu una o sa renunt la ei. Am avut initial un passport account (am scris prin ce peripetii am trecut cu ei) si apoi mi-au trimis o scrisoare ca o sa imi expire acel cont si sa vin la banca sa imi aleg alt cont fara sa imi schimbe cardulsau ma trec ei automat la basic account. M-am dus la banca si mi-am schimbat contul dar dupa nici 2 saptamani primesc un alt card care este doar SOLO :)| :)| :)|

Despre Lloyds, logodnicul meu are cont la ei si este cat de cat ok. Nici ei nu i-au procesat modificarea facuta la adresa (schimbata direct la banca :)| :)|) si au mai trimis si un bill pe fosta adresa...

4. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    -salut-Urmeaza sa ma mut si eu (peste 2luni). Cu cat timp inainte trebuie anuntata banca? Voi cum ati procedat? Se face o notificare scrisa sau merge si una telefonica sau pe net?
    Tot la Lloyds sunt si eu, iar pana acum sunt multumit
    Ce alte 'preparative' implica schimbarea locuintei? V-a fost greu?
    Va multumesc si sper sa depasiti problemele!!! -wave-

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Sky

Uite cum faceam eu... cand ma mutam, intram pe internet banking si modificam acolo adresa, iar peste maxim 1-2 saptamani primeam la noua adresa ca un fel de bank statement de la banca, numai ca era o instiintare precum ca au rezolvat cererea mea. Daca nu ai internet banking, desi ma indoiesc, cred ca se poate rezolva si printr-un simplu telefon. Nu cred ca are rost sa te duci pana la banca, sa pierzi timpul, daca se poate rezolva si mai usor.
    Asta este parerea mea personala.

Multa bafta !

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Unele banci nu accepta sa schimbe date personale prin telefon ci numai la sediu. Poti schimba adresa si inainte sa te muti, nu ti se cere nici o dovada, decat cea de identitate (pasaport sau carte de identitate).

7. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Le poti scrie o scrisoare pe care sa o semnezi. Asa iti pot verifica semnatura, nu e nevoie de ID. De obicei nu se schimba datele personale prin telefon. Eu ti-as recomanda sa nu iti schimbi adresa pana nu te muti deoarece nu stii ce se poate intampla si ai nevoie sa iti trimita ceva, statement, card nou etc si atunci vor merge la noua adresa. Ca sa nu mai zic ca cineva poate avea asa acces la detaliile tale bancare.

8. Anonymous

Anonymous Guest

...hai sa le dau si o bila alba la HSBC...de 2 ani de cand sunt cu ei nu am avut nici o problema...

Intotdeauna au fost foarte saritori si chiar recent cand miam schimbat adresa nu am avut probleme... cu toate ca adresa unde mam mutat nu era recunoscuta prin nici o baza de date (cladire noua)...

...am tot vazut ca tot mai multi oameni intampina probleme cu aceasta banca...si ma pune pe ganduri...poate cei de la HSBC asteapta sa mio coaca odata k-lumea...:) ...sper sa nu...

9. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am cont la HSBC si am schimbat adresa prin internet, dupa cam 2 zile am fost la un bancomat si am cerut un bank statement prin posta si in cateva zile am primit la noua adresa bank statement
    Ma gandesc ca atunci sa schimbat in baza lor de date

10. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fiti iubiti!!! Multumesc!!! -wave-

11. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa un an cu contul passport la HSBC iti ofera... ta-da... contul bank accoun plus care costa doar 12,95 lire pe luna. (sau basic care e la fel de prost ca passport-ul), asa ca daca asteptati sa faceti anul sa va ofere chestii mai bune puteti sa va mutati deja la alta banca.

12. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    Pe Passport dai bani lunar, pe cand pe un Basic account nu dai nimic, si ai niste standard facilities. Account Plus la HSBC e targetat pt o anumita clientela, carora le ofera asigurarea si rate preferentiale la overdraft si credit. Sunt pe piata carduri gratis cu facilitati similare sau poate chiar mai tentante.

In general, bancile te privesc ca financially stable dupa 1 an de zile (with no previous credit history), apoi intri pe fagasul conturilor normale. Unele banci mai lasa de la ele si-ti dau credit mai usor (totul se rezuma la a atrage clienti). Din perspectiva asta, o usoara negociere la conturi sau alte business related stuff este posibila cu banca through the officer. Este imperativ sa stiti ca majoritatea actiunilor financiare in UK isi asuma si o tenta de negociere, care, evident, depinde de persoana cu care discuti. In concluzie (ca sa nu zic deci), daca nu-ti place raspunsul unuei indience sau nene dintr-un branch al unei banci, te poti duce lejeranul la aceeasi banca dar alt branch sa ceri advise. De asemeni, daca ai un credit history bun cu banca, atunci le poti arunca in fata amenintarea ca pleci la alta banca daca serviciile lor nu te satisfac (within reason) si cum ei iti vor business-ul, vor lua masuri.

13. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am cont la HSBC de 8 luni dar am un direct debit (asigurarea la masina) .
    In cazul in care vreau sa schimb banca mi se muta si direct debitul?Sau cum ii?

14. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    deci in afara de faptul ca nu dai bani nu ai nici o facilities: iti ramane acelasi card, nu ai cec-uri, nu se schimba absolut nimic.

Eu mi-am facut cont la barclays folosind statementul de la HSBC ca proof of adress, e vreo problema (nu esti stabil, etc) daca ai 2 conturi?

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    -killpc- illpc-

Eu mi-am facut cont la Barclays si cand mi l-am deschis m-au intrebat daca am direct-debit-uri si mi-au zis ca pot sa le mut.

16. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    Stabilitatea (increderea) de mai sus se rezuma la consecventa ta financiara vis-avis de datoriile tale fata de banca. Daca-ti faci platile la timp si nu ai istorie la overdrafturi neplatite, banca te vede ca pe un bun customer (un statement relativ, pentru ca bancile in general vor sa scoata banul din tine). Nu vad nici o problema in a avea mai multe conturi. Problema se pune in conditiile in care vrei sa-ti faci un credit history bun, si atunci numarul de credit carduri sau chiar de cautari de surse de bani iti pot afecta unele aplicatii de loan, mortgage, etc (dar asta e alta discutie).

17. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0

Depinde ce banca ai,asa este nimeni nu accepta.Trebuie sa te duci la banca personal,conteaza si zona in care stai.

18. micktyson

micktyson New Member

Trophy Points:
    0
    subscriu si eu ca un client nemultumit HSBC , mai exact passport account. Cand l-am facut , acum 1 luna si ceva , doar ce ajunsesem si eram presat sa mi deschid un cont. Acum , realizand greseala si faptul ca nu mi se pare corect sa platesti 8 lire pe luna timp de un an , as vrea sa il inchid . - Este posibil>?? sau este un fel de contract ca si la abonament tel.mobil in care tre sa platesti restul abonamentului inainte de a-l inchide???

19. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Salut micktyson.
    Am vazut tarziu topicul si scriu acum. Din momentul deschiderii contului acesta trebuie sa ramana activ 12 luni. Practic, 96 lire intra clar in buzunarul lor ca si comision de administrare lunara.

Ce vroiam sa sa intreb: ai putut deschide contul doar cu pasaport+CI sau ti-au cerut si alte hartii (facturi, ro, uk...etc)?

20. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie niciun alt act in afara de cartea de identitate si pasaport. Asa scrie si pe site-ul lor si pe forum, povestit din experienta noastra.

Vezi ca mai sunt cateva subiecte recente referitoare la aceasta tema.

Share This Page