13.8 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Cu un debit card normal poti sa scoti cash, insa nu stiu daca poti si cu passport. Intreaba HSBC, sau mai bine citeste brosurile pe care ti le-au dat cand ai deschis contul. Trebuie sa fie nota explicativa pentru aceasta situatie. O alta optiune ar fi sa search pe internet. wwww.hsbc.co.uk

Bafta!

2. jupi

jupi New Member

Trophy Points:
    0
    La banca mi-au zis ca daca pe bancomat exista sigla cirus pot scoate bani dar tipa pe care am intrebat-o era cam in ceata din cate am observat.Pe siteul lor scrie ca poti scoate bani si in afara uk...acum nus daca si in romania.Am sa ma conving la fata locului.thx

3. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    In afara de faptul ca iti deschizi usor cont la HSBC sunt de tot rah... .Am deschis un cont la ei au venit toate pe rand service card-ul,pinul, cecuri numai debit cardul nu.Au zis la banca ca sa pierdut pe posta, au eliberat altul care la trimis in Romania cica (nici acolo nu a ajuns) iar acuma sunt la al treilea card care inca nu l-am primit dar am deja 3 service carduri si functioneaza toate trei, si in fiecare saptamana merg la ei ca sa imi zica ca saptamana viitoare voi primi cardul. -scratch- cratch-
    Asa ca daca stiam mai bine ma lipseam de banca asta -violent-

4. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Astia de la HSBC intradevar sunt cam aerieni, dar sa nu uitam ca ei au fost prima banca care au lansat acest serviu pe piata "passport account". Pentru ati deschide un cont aici in UK nu era asa simplu acum 1 an cel putin, acum am inteles ca deja mai multe banci deschid si fara biluri. Pentru ca in baza buletinului ei au doua adrese (cea din ro si cea din uk) si sunt confunzi (ceea ce pentru o banca nu ar trebui sa se intample as zice eu). Oricum si eu ma numar printre cei care au passport account si cand l-am deschis am tinut sa-i accentuezi angajatului ca sa bifeze in calc sa primesc toate actele aici, pentru ca la adresa din romania am niste chiriasi, la care mi-a confirmat ca nu e nici o prb si bla-bla.... dupa 1 sapt m-am trezit cu o scrisoare acasa ca sa merg sa-mi colectez cardul de la banca (pe plicul de la banca cu cardul era adresa din ro), si cand am intrebat-o unde e pin-ul mi-a zis ca a fost trimis in Ro. I-am mai spus odata (Era oricum alta angajata) va rog schimbati-mi adresa pt scrisori , eu nu pot sa merg sa-mi colectez scrisorile de la HSBC in Romania. Acum astept sa-mi trimita PIN-ul sapt ce vine la dresa de uk ... dar nu stiu daca sa-i mai cred ... ca de .. nu sunt organizati -strike-

5. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    :)|Amandoi sunte norocosi atunci....si sigur nu suntem numai noi doi.

6. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum eu sunt un pic mai norocoasa ca tine :p , eu am cardul dar nu am pin-ul -error- si oricum nu pot sa-l folosesc , decat on-line -scratch- cratch-

asta e , pana la urma ne vedem noi cu toti sacii in gradina -salut-

7. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Stie careva cum poti trece de la cont Basic la Full.Sau cum se poate obtine credit card la HSBC?

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai un passport account cu ei, dupa 6-10 luni iti vine acasa o scrisoare in care te intreaba daca vrei sa-ti faci un "update" la cont, sau mergi tu direct la ei dupa cateva luni si aplici ...

9. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost eu la HSBC sa fac asta,tot din cauza a ce scrisesera altii pe forum,ca si-au luat overdraft sau credit card dupa 3,5,7,10 luni de cont cu ei..ei bine nu se poate....dragutza doamna -scratch- cratch- de la banca mi-a explicat foarte clar si cu un calm iesit din comun ca in momentul in care am semnat contractul am fost de acord sa am acest cont pe o perioada de un an de zile in care nu se poate schimba nimic,nu am cecuri,nu overdraft,nu credit card,nimic.Asa ca m-am dus frumushel la Lloyds cu un bank statement de la HSBC si mi-au deschis ei un Silver cu Money Transfer Card (e super tare pt ca pot sa trimit bani acasa cu comision foarte mic) ,am asigurare in Europa,asigurare de la Sentinel pe carduri,asigurare pt masina de la AA,plus asig pt bagaje,chei,acte,etc...In fine,si dupa 3 luni in care rulezi bani in cont poti sa ai overdraft in functie de venituri.Comisionuleste 2 lire pe luna(in loc de 6 la HSBC) si in afara de asta toata lumea este super ok,foarte dragutzi si cum se iveste ocazia sa-ti dea ceva(un upgrade) te suna,iti scriu,etc...Eu una am avut numai probleme cu figurantii de la HSBC care oricum cand te duci la ei si le spui ca ai Passport se uita la tine de parca nici n-ai fi clientul bancii....Poate am nimerit eu unde nu trebuia...LOL

10. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Daca are cineva timp si doreste sa ajute, va rog sa compilati o lista in lb. engleza cu problemele intalnite la HSBC Passport acount si discutate aici pe Forum. Eu voi avea grija ca aceasta lista sa ajunga la cei care pot schimba ceva.

Multumesc anticipat,
    Admin
    -pharao-

11. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    pt oana_bebelusha:
    si eu am cont Silver la Lloyds Tsb, deschis acum 3 luni. Vreau sa te anunt ca cele 2 lire comision sunt doar pt primele 3 luni de contract, apoi treci automat la plata a 7 lire lunar...daca nu ma crezi, ia si citeste contractul primit de la ei sau intra pe website. In ceea ce priveste restul "maruntisurilor" care t-i le dau (asigurare AA, sentinel card, etc...) nu-mi convine faptul ca nu poti schimba nimic dintre acestea(eu nu am nevoie de ex de asigurarea AA...), in ideea in care sa platesti mai putin...asa ca...nu e chiar atat de bun pe cum pare nici acest cont...insa tinand cont de cate povesti am auzit de la alti romani in legatura cu conturile bancare si sistemul bancar din uk, pot spune ca e oarecum ok...daca mai stii ceva legat de acest cont, cum ar fi upgrade-ul la el, da-mi si mie un mesaj( suntem, la urma urmei, in aceeasi "oala bancara"... :)

Sa auzim numai de bine!

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Pai stai ca nu inteleg .... cum adik sa schimbi ceva ca sa platesti mai putin,ca asigurarea la AA e gratis,nu platesti nimic,si toate celelalte "maruntisuri" cum le zici tu,tot gratis.Mie una imi sunt de folos si Money Transfer Card,si AA,si asigurarea pe teritoriul Europei,si asigurarea telefonului,si a cardului,etc....Daca le plateam eu cu bani din buzunar nu cred ca le-as fi facut vreodata(scrie la ei pe site ca aceste beneficii valoreaza 355 de lire pe an,ceea ce mie mi se pare mai bun decat "nimicul" de la HSBC,si daca ar fi chiar sa scad comisionul lor lunar tot eu sunt in castig,nu? )
    Oricum eu faceam doar o comparatie cu Passport account,una din conditiile esentiale pt a putea deschide Silver este si sa ai venituri lunare de cel putin 500 de lire....
    Conturi basic acum am observat ca se pot deschide cam peste tot,asa ca nu mai e asta o problema,eram doar foarte,foarte nemultumita de serviciile celor de la HSBC de asta am scris aici....

Pt Feliteodor...daca nu esti multumit de ce nu treci la basic,ca te scapa si de "maruntisuri" si de comisioane,de fapt de ce l-ai deschis de la inceput daca nu este ceea ce iti trebuie(pe mine una m-a bucurat foarte mult acel Money Transfer Card pt ca trimit mereu bani acasa,comisionul este 1,5 lire pe retragere la ATM + 3% din tranzactie ,ceea ce e super pt mine)? De upgrade nu stiu nimic in special , eu am obtinut overdraft si credit card deocamdata nu vreau ca nu am nevoie,dar ma tenteaza oferta aia cu Air MIles LOOOL....Banuiesc ca depinde de veniturile fiecaruia Oricum daca aud ceva te anunt,ok?

O zi buna tuturor !

13. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de raspuns, oana_bebelusha. eu cand l-am deschis contul, nu am cerut sa primesc Silver, asa mi s-a oferit...fam pt care lucrez ca au-pair au conturi si credit carduri la Lloyds , plus si ceva mortgage(daca nu ma insel).am mers la banca cu recomandarea de la fam, cum ca vor sa ma plateasca intr-un cont.cei de la banca au fost foarte serviabili, si cu zambetul pe buze mi-au deschis urgent acest cont...ma intreb si eu oare: de unde dintr-odata aceasta serviabilitate pe capul lor?(dupa ce m-au refuzat in prealabil la alte banci, auzind ce venit am!?!?).cat despre "maruntisurile "acelea...pe mine nu ma ajuta prea mult(am o modalitate mai ieftina de a trimite bani acasa...), de condus nu conduc in uk...asa ca...daca tot vin gratis...nu prea am ce comenta!

Sa auzim numai de bine.

14. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am 8 luni la HSBC (cu rulaje cat de cat, bani in savings) si am fost la banca sa intreb daca se poate schimba contul. Mi-au raspuns in zeflemea ca putem sa vorbim despre asta peste un an (adica nici macar nu mi-au zis vino peste un an si sigur iti schimbam). Trebuie sa ma apuc de facut un research pe net si sa imi schimb contul la alta banca. Las la ei aia 5 lire pt taxa si sanatate cand m-or mai vedea. Mie chiar nu mi-a placut "calmul" cu care mi-a raspuns indianca de acolo de parac daca n-ai bill nu existi, sa zici sarumana ca ai si contul asta.

Probleme avute cu ei: dupa ce citisem pe forum ca trimit cardul in Ro, am precizat can am facut contul unui prieten sa nu trimita in Ro. Ghiciti: nu i-au trimis decat 2 carduri in Ro. Al treilea (cel norocos) l-a luat de la banca. Si macar daca ar fi bun de ceva, dar pt plati pe net folosesc tot cardul meu din Romania (pe care tre sa trimit bani acasa,). Macar un mastercard prepaid ar trebui sa-mi iau. si sa schimb banca.

Deci, ce banca imi recomandati?

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu initial mi-am facut la HSBC. Dupa ce m-am certat cu ei vreo cateva saptamani ca ma tot trimiteau sa le aduc nush ce ca sa imi faca upgrade la cont si cand veneam cu chestia aia tot mai trebuia ceva, apoi mi-au zis ca doar dupa 3 luni mi-l pot upgrada, le-am spus ca imi bag picioarele in banca lor, nu mai upgradez nika,iau toti coco de acolo si ii mut peste drum la alta banca si gata ... si asa am facut.

Eu zic ca Lloyds e okey, si poti merge acolo cu un statement de la HSBC si iti deschid cont normal sau chiar mai mult ( mie asa mi-au facut ).

16. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    luni ajung in UK si deja ma doare capul , cel putin in privinta contului si al bancii la care sa-l deschid,avind in vedere ca voi aplica pt self .Recomandati-mi va rog frumos o banca cit de cit ok pentru nou veniti!
    .

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut Razvan,

Postul tau nu a facut decat sa imi intareasca credinta in ceea ce doream sa fac de cateva saptamani in coace, numai ca tot amanam de la o zi la alta. Si eu am cont la HSBC, si am avut niscai probleme cu domniile lor. Tot ziceam ca ma mut la alba banca, dar nervii imi treceam repede si reveneam la ganduri mai bune.... dar acum, am sa imi iau frumos un bank statement, CI si pasaportul si am sa ma duc TINTA la Lloyds si am sa imi deschid alt account. Sper sa nu imi ceara mai mult decat atat.

Ms inca odada de advise iar acum ar cam trebui sa plec ca sa nu ma razgandesc iar :) -ww- :) :)

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut !

Eu personal am avut la HSBC ... dar am avut probleme cu ei si nu sunt singurul de pe acest forum cu "bucurii" de la HSBC. Majoritatea amicilor au la Lloyds TSB si sunt foarte multimuti. Si eu acum fug ca sa imi schimb la ei .... deci...ai de unde sa alegi :))

19. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult PoliceOfficer! Te rog, sa ne spui si noua ce acte ti-au cerut acolo!

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai pentru ce Vik !

La HSBC mi-a trebuit asa :

1. Pasaport si CI ...cica CI imi trebuia ca sa vada adresa din Romania.
    2. Un bill de la lumina, gaz, telefon fix sau curent din care sa deduca ei adresa.
    3. Un payslip, dar pentru ca eu eram au pair a scris familia la care lucram o scrisoare precum ca iau X pounds pe luna si ca lucrez la ei.
    4. Eventualele carduri care le ai la banci din tara, pe mine m-au intrebat daca am si le-am aratat dar nu este musai sa ai.

Si cam atat ... azi ma duc la Lloyds si vad acolo ce si cum.

http://www.lloydstsb.com/current_accoun ... ccount.asp

Poti arunca un ochi pe linkul de mai sus ... este de la Lloyds !

Multa bafta si succes in UK ! ! ! !

Share This Page