13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. titi

titi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: HSBC Bank Acount for Foreigners

Eu si sotul meu avem conturi cu HSBC de 2 ani si suntem f multumiti. Ne-au dat chiar si mortgage dupa 1an jumate. Avem credit carduri care au fost marite dupa 6 luni, e adevarat ca si rulam bani, salarii, cecuri.
    DAr sper sa nu am probleme in viitor.

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

si eu am o experienta pozitiva cu hsbc. am de toate la ei . savings, credit, debit si sunt excelenti. au un serviciu de depunere a banilor foarte rapid. pt mine e cea mai buna dar trebuie mare atentie cu creditul.

3. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0

Salut. Si eu am cont tot cu hsbc. In prima saptamana cand am venit aici am deschis passport , pentru ca nu am nimic pe numele meu, compania plateste tot. Cei de la banca mi-au zis sa ma intorc dupa un an sa il schimb. Am incercat din nou cam dupa 3 luni, iar acum am bank account plus, saving , carnet de cecuri si credit card dar numai de 2000 lire ca inca sunt la inceput. Si tot numai in patru luni. Cum zicea cineva, cred ca tot conteaza si de angajutul bancii. Deocamdata suntem multumiti sper sa fie asa si in continuare.

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Parerea mea ca conteaza credit scorul sa zicem X la % dar cu siguranta cel putin 50% conteaza si angajatul care se ocupa de contul tau. El daca-I "cuceresti" increderea iti da accounturile respective daca nu-l "cucerseti" e pierdere de vreme ca te tot ameteste cu scorul si calculatorul Cum zice romanul important este sa-l "imbarligi"!!!

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    A aplicat cineva online sau la sediu pt Passport Account de la HSBC in ultimele luni? (dupa intrarea Romaniei in UE)
    Vad cateva postari dar as dori amanunte, va rog, de genul ce documente au fost necesare la sediul bancii, in cat timp este primit cardul/carnetul de cecuri acasa, daca ati aplicat online ce a urmat si cat a durat procesul.

Taxa este acum de 6 lire lunar.

Multumesc anticipat.

6. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik a aplicat fratemiu cind a venit aici in ianuarie la sfarsit si nu i-a trebuit decot pasaportu si atat bine si adresa unde sa trimeata statmenturiile .,....

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mikee, pt adresa a avut nevoie de dovada (bill)?
    Si in cat timp a primit actele care confirma deschiderea contului si cardul? (Inteleg ca chequebook nu e inclus in tipul asta de cont?)

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    "george139" Landlordul tau este un excroc care nu are dreptul sa se atinga de corespondenta personala ori tu esti mamaliga :)

9. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    La HSBC daca-ti deschizi passport account e necesar doar de 2 id, adica daca ai pass si buletinul e destul, nu e nevoie de nici un bill. Si cardul cu pay-in book iti vine in maxim 1 saptamana, ei zic ca 5 zile lucratoare.

Si au marit taxa intradevar, e 6£ pe luna, datorita cresterii solicitantilor. -blah-

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Oxanel, esti sigura ca e inclus si carnet de cecuri pt contul asta?

11. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    eu mi-am deschis passport account si mi-au cerut bill ca sa dovedesc unde stau

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi avem conturi deschise la HSBC si ne-am dus in prima saptamana cand am ajuns aici(citisem pe forum inainte sa plecam din RO) cu pasapoartele,permisele de conducere si o scrisoare de la cei la care stam cum ca locuim acolo(scrisoarea asta banuiesc ca puteti sa v-o faceti si singuri,cei care stati la prieteni,rude,etc,e folosita doar pt a va trimite acasa hartogaria).Le-au deschis,cum ati spus si voi,ne-au oferit si saving account,internet banking,etc.Acum totul e ok,pe 16 iulie facem 3 luni si as vrea sa mergem si noi sa incercam sa obtinem card de credit,credeti ca e posibil? Bani rulam in cont,nu se pune problema,cam 2000 pe luna fiecare ,dar oare e suficient ca sa ne ofere credit?
    Cat despre carnetul care iti vine odata cu cardul la eschiderea de cont,ala e pay-in book,nicidecum carnet de cecuri.
    O singura problema am avut : pe numele sotului n-au schimbat adresa si i-au trimis toate actele in ro,PIN-ul,pay-in book,etc....tot.Am fost la banca si acum e totul ok,cu scuzele e rigoare,cica a fost o eroare in sistem. -violent-

13. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, spune-mi te rog, stii cumva daca se cer documente justificative pentru banii pe care vrei sa ii depui in acest cont Passport? Eu si partenerul meu o sa venim sa studiem in Anglia in cateva luni si, normal, vom aduce ceva economii (cateva mii de lire). As vrea sa deschid imediat un astfel de cont, in care sa ne depunem banii (mai ales ca are si savings account inclus), insa ma intreb daca cumva vor ceva documente justificative pentru acesti bani. Macar sa fim pregatiti sa le aducem cum noi de acasa. :-??

14. Anonymous

Anonymous Guest

Victoritza, nu-ti cere nimeni justificare! Nu esti la politie aici.

Vii sa studiezi, si ca orice student care incepe o facultate, ai ceva bani de la parinti...etc

Bafta

-sunny-

15. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    mersi Nicole.
    Nu am pus degeaba aceasta intrebare - cei de la banca mea de aici din Rom au zis ca daca vreau sa transfer banii electronic (dintr-un cont de aici intr-un cont din Anglia) banca mea din Rom (BRD) vrea o justificare pentru acesti bani (culmea, e vorba de banii pe care ii am deja in cont la ei -violent-) justificare care poate fi un contract de vanz - cump, mostenire de la matusa Tamara etc...Pana la urma acceptau si o declaratie pe propria raspundere ca sunt bani din economii. Oricum, am renuntat la transferul electronic pt ca e comisionul prea mare si de ce sa se imbogateasca si mai mult bancile astea pe seama mea??? -strike-

Daca banca de aici imi cere asa ceva, in conditiile in care sunt clienta a lor de ceva timp. ma pot astepta la ce poate fi mai rau de la o banca din Anglia, nu??? Mai rau ca la politie chiar... -police-

cya

16. Anonymous

Anonymous Guest

Stai linistita victoritza,stiu cum este in Romania si te inteleg ca stai in dubii.La noi,daca pui o suma mai mare in banca,te pune sa justifici de unde ai banii,daca mergi sa retragi o suma destul de mare,culmea...te intreaba ce vrei sa faci cu ei :mad:Aici e diferit.Pui bani si retragi cand vrei si cat vrei fara justificari.

17. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana_bebelusha, HSBC-ul a trimis pin-ul si pay-in bookul in Ro in destul de multe cazuri! Eu nu as accepta scuzele si pur si simplu as schimba banca.

Victoritza, mie acasa mi-au cerut justificare doar la sume mai mari de 10 000 de euro, si era doar o declaratie pe propia raspundere; s-au mai schimbat lucrurile?

Si aici te pot lua la intrebari dar doar atunci cand se fac tranzacti cu sume mari intr-un cont fara prea multe pretentii; intr-un cont de business poti sa faci ce vrei.

Contul asta doar cu pasaportul nu e avantajos deloc.

18. jupi

jupi New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti.Am si eu o intrebare..voi pleca in Romania peste cateva zile si as vrea sa stiu daca cu un debit card passport HSBC pot scoate cash in tara?

19. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    jupi.... da cu un astfel de cont si cu cardu respectiv poti scoate bani acasa dar la fiecare tranzactie te vor taxa cam 1,.75 £ parca asa imi aduc aminte .

20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    cel mai sigur este sa mergi sa anunti la banca. Eu am patit-o odata, mi-au zis ca merge, dar cand am incercat sa scot bani afisajul spunea ca banca nu aproba tranzactia. Cand am plecat a doua oara in RO am reusit sa scot bani daca am anuntat inainte de plecare , banca cu pricina... Bafta si concediu placut!

Share This Page