7.1 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Easy to open, even from abroad.

http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... s/passport

Passport Bank Account with an HSBC Bank international Debit Card for all your day to day banking needs (subject to status)
    Global access to your cash through Cirrus/Maestro cash machines, using your HSBC Bank international Debit Card
    The ability to set up standing orders and Direct Debits to pay regular bills
    A Flexible Saver account which offers instant access to your money and an attractive rate of interest
    24/7 Internet Banking (subject to planned maintenance periods)
    Telephone Banking and Branch Banking
    Online or quarterly paper statements
    Online banking protection comes as standard to help ensure your security when banking online*
    12 month fixed term contract
    * Our internet systems are protected by 128 Bit SSL encryption, sophisticated anti virus software, firewalls and monitoring devices.

Passport has a subscription charge of either a one-off £50 fee when you apply, or £5 per month.

2. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: HSBC Bank Acount for Foreigners

Doar gandul la HSBC ma face sa am un gust amar. -puke- :)--
    In urma cu 4 luni mi-am deschis si eu cont la HSBC si cred ca a fost ce mai mare gresala a vietii mele. Am aplicat tot pentru Passport Account, care poti sa ti-l deschizi doar daca esti in UK de MAXIM 4 luni de zile. Procedura pare simpla, dar nu este asa. Prima oara trebuie sa aplici on-line sau direct la sucursala si dupa 2-3 saptamani iti vine o scrisoare in care ti se cer anumite acte pentru ati deschide contul. Cand zic anumite acte ma refer la: pasaport, adresa in UK (iar daca nu stai in chirie sau ai casa ta, o scrisoare semnata de la cine stai cum ca convietuiesti acolo)si o factura recenta de la adresa respectiva. Cu toate cele enumerate, trebuie sa te duci personal la sucursala si sa aplici. Apoi in 7 zile lucratoare iti trimit cardul sau te duci sa il ridici de la sucursala iar dupa alte 7 zile primesti pin-ul prin posta.
    Cred ca daca lucrurile s-ar fi oprit aici as zice ca, deci astepti destul de mult, totusi te alegi cu un cont deschis... dar lucurile nu au fost asa. Prima oara mi-au trimis pin-ul in Romania (eu sunt in Uk...) :mad:, apoi mi-au comandat un alt pin care a venit in Uk. Dupa 2 luni de zile HSBC mi-au inchis contul, fara sa fiu anuntata in prealabil, pentru ca nu am facut dovada adresei din Romania, lucru care normal mi s-ar parea sa ti-l ceara de la inceput. Absurd este ca, eu merg saptamanal la banca si pun bani, dar nimeni nu m-a avertizat, mai ales ca pun bani intr-un cont inchis. :)| Asa ca m-am dus cu ID-ul si permisul de conducere si mi-au redeschis contul dar mi-au anulat cardul pentru ca, o data ce iti anuleaza contul cardul nu mai poate fi folosit. Asa ca a trebui sa mai astept inca 7 zile dupa card si inca 7 zile dupa noul pin. Cred ca daca mi s-ar fi intamplat numai mine, as fi zis ca sunt ghinionista dar asa s-a intamplat si cu prietenul meu. De fiecare data m-am plans si mi s-a raspuns ca este un cont fff nou si de aceea nu stiu prea bine. Lucru cert este ca nu stie dreapta ce face stanga. Un alt lucru frustrant este ca, atunci cand suni la ei, call center-ul este in INDIA (normal ca mana de lucru este mai ieftina). Cei de acolo te ajuta dar limitat....ce sa mai zic... o dezamagire totala. :(
    Sper ca voi nu ati avut parte de asa ceva.

Bafta

PS: taxa este de £50 sau £5 lire pe luna timp de 12 luni

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

HSBC este o banca oribila!
    Am pleacat de la ei dupa foarte multe experiente negative si plangeri.
    Asa ca, atentie!

4. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

hsbc ca orice alta banca vrea doar sa faca bani pe orice cale. eu mi-am facut cont de student la ei si in afara de faptul ca nu m-au anuntat sa vin la sucursala sa imi ridic cardul totul e cool. au cel mai rapid mod de a plati cec sau cash la sucursala mea. sunt foarte multumit de ea. atentie la contul pt straini. vor sa faca bani pe faptul ca sunteti straini. asa ca atentie la detalii.

5. Anonymous

Anonymous Guest

try Bank of China, Laiki Bank, Bank of Cyprus.

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Bancile mari, ca peste tot in lume, sint cei mai mari excroci, nu dau doi bani pe tine ca si client decit daca le pui ceva milioane in brate ca si "rolling capital". Atunci te iubesc.
    Sostay away from banks like BARCLAY, NATWEST, HSBC, ROYAL BANK OF SCOTLAND!
    Nu spun ca nu se poate ca cineva sa aiba noroc la aceste banci, doar spun ca ei NU AU NEVOIE DE TINE, pe cind la bancile mai mici (mici prin comparatie cu cele de mai sus....) situatia e diferita.
    Aliance & Leicester e un exemplu, Halifax, Lloyds, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca Building Societies will come in handy once you want to buy a house!

De asemeni as sfatuii pe toti sa nu incerce sa-si deschida conturi la "high street branches", sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun....la marginea sau inafara orasului, sau intr-un orasel mai mic aveti sanse sa fiti primiti cu bratele mult mai deschise decit daca va duceti la branchul NATWEST sau BARCLAY de pe CROMWELL/GLOUCESTER.
    La acele locatii ei au prea multi clienti cu bani ca sa fie interesati sa dechida un cont unui romanas amarit....

Bineinteles ca-mi exprim doar o opinienu sint un "guru" financiar.

niste linkuri de ajutor:
    http://www.find.co.uk/banking/current_accounts_centre/current_accounts_best_buys/
    http://www.uknetguide.co.uk/Finance/Current_Account_Search/?srcx=&st1=Banking-Current-Generic&af=1&OVKEY=best+bank
    http://www.which.co.uk/reports_and_campaigns/money/reports/banking_and_borrowing/index.jsp

7. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Stay away from passport account.

Mi-am deschis acest cont in iulie, incercand insa din mai. Problema era ca nu stia nici un angajat de la banca ce face. Prima oara m-am dus intr-un branch HSBC si am prezentat toate actele pt deschiderea noului cont. Toate bune si frumoase pana cand angajatul se uita ca vitelu' in monitor si spune "Ups!", imi pare rau dar nu putem deschide acest cont decat daca aplicati dvs. online - logic nu vi se pare? In fine dupa inca 5 drumuri la banca, de fiecare data "asistat" de un alt angajat am avut norocul sa dau peste unul mai competent care mi-a rezolvat deschiderea de cont. Si aici au inceput adevaratele probleme...toate statements-urile erau trimise in Romania cu toate ca aveam adresa in UK. In fine...mi-am mai deschis de atunci un cont si ca sa vezi surpriza mi-au trimis check book...ati ghicit in Romania. Astazi am sunat la ei pt ca mi-am schimbat adresa si vroiam sa fiu in regula iar cand a venit vorba sa facem modificarea propriuzisa indianu' de la call center habar nu avea de existenta adresei mele vechi sustinand sus si tare ca adresa mea pt statements e in Romania. Sa nu mai spun ca dupa episodul cu cecul trimis in Romania am fost la ei in banca si mi-au schimbat adresa cu cea din Anglia. Habar nu au pe ce lume traiesc.

Off Topic: Ati incercat vreodata relatii cu clientii la minunata companie O2...

8. gabitzul

gabitzul New Member

Trophy Points:
    0

Pentru cei ce nu vor s? aib? b?taie de cap (dar nici card de debit, deci m? îndoiesc c? ar fi prea mul?i), recomand aplicarea la basic bank account la aceea?i inculpat? HSBC. Contul nu e r?u, dar e foarte limitat: nu card de debit, ci doar self-service card (sco?i bani din bancomat doar), maxim 200 de lire withdrawal pe zi. Dar pozitive: GRATIS, se face mai u?or, beneficiezi de avantaje ale celorlalte conturi mai preten?ioase (adic? direct debit, internet banking, se poate face cont de paypal, deci go go ebay).

E un cont de proasp?t sosit în UK, dar curand, ca ?i mine, titularul va observa c? e prea... basic. Adic?: NU ARE CARD de debit.

M? bucur s? aud de experien?e pl?cute cu Lloyds, la ei m? gandesc sa trec ?i eu cand... o s? cresc mare. -santa- anta-

9. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

Subscriu si eu la cele afirmate referitor la HSBC account, pt ca si sotul meu a avut experienta neplacuta de a avea un debit card trimis pe adresa din Romania, staementurile totusi le primeste aici -scratch- cratch-
    Contul passport si la deschis pe loc, in prima zii in care a venit pt ca l-am introdus eu [:)], ca si client mai vechi al banicii, in rest, relatiile cu publicul sunt sub orice critica, la telefon iti spun una, si te trezesti ca dupa ce te deplasezi acolo, ti se spune cu totul altcev, de unde drumuri inutile si timp pierdut...

Ps: tot off-topic: eu am avut nemaipomenita onoare ca la serviciul cu publicul din cadrul companiei 02, sa discut cu un balbait irecuperabil interminabile si agonisante minute... :(

10. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

am mai avut probleme si eu cu HSBC care la prima vedere e o banca puternica in lume, probabil intre primele 5. am vrut sa imprumut o suma cu 4 zerouri de la un coleg si ne-am trezit al HSBC ca nu vor sa-i dea suma (pe care o avea)din contul lui.. :)| mentionez ca cardul nu avea cip si putea fi folosit decat la bancomat, banuiesc ca contul era basic pentru foreigners.
    Am mai auzit si de conturi care ii taxau pe utilizatori £10 pe luna nu imi mai amintesc banca dar puteti intreba inainte sa deschideti contul.
    Personal am gasit foarte buna The Royal Bank of Scotland amabili, am fost in peste 10 branch-uri. contul initial a fost tot un cashline cu care nu puteai face nimica dar in anul urmator (calendaristic) doar intrebi daca cardul poate fi schimbat si se rezolva cu un swich imediat. aceeasi teorie se aplica si la credit carduri un an calendaristic dar e valabil doar dupa 1 jan 2007.

11. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Toate bancile practica o varianta de accounts for foreigners. Atentie cu Barclays care te "amendeaza" daca nu iti intra lunar un minim de 1000 cred, la unele conturi de acest gen. Recomand Halifax.

12. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Eu efectiv sunt foarte suparata pe bancile astea din Uk, nu cred ca mai e vre-o tara in europa care e atat de problematic sa ai un card normal, nu ma mai refer la credit card ci simplu sa-ti poti folosi banii de pe card la cumparaturi, pe net si etc. eu sunt de 2 ani in londra si imi e jena sa spun ca nu am un card calumea, adevarul ca la inceput nici nu aveam biluri (ca am fost au-pair si familia nu a vrut sa-mi pune bilurile pe numele meu ca maram e casa consului), in fine dupa ce m-am mutat in my own am avut si bill si de toate si am luat bancile la rand..ce credeti nicaieri nu a fost posibil..mereu aplicam si imi spuneau sa astept acasa mail si dupa care 2 saptamani ma trezeam cu un "unfotunately" credit scorul e foarte low si nu ne permite. Si pana intr-un final am ajuns ca la barclays mi-au zis fa-ti un cash card pe vre-o 6 luni si dupa aia dai la upgrade si iti vine debit cardul sau credit cardul. Pana si-n ziua de azi astept la fel, am contul de vre-o 8 luni si am rulaje nu de milioane, dar oricum cat am specificat salariul asta si-l bag saptamanal in cont. Si efectiv cand am fost la banca si am zis ca vre-u sa aplic pt debit card mi-au zis ca inca nu pot, tre sa-mi fac si un saving account ca asta va ajuta la aplicare. am si saving account de vre-o 3 luni si cand am fost la banca deja sa vezi ca credit score nu le permite inca, si daca sunt curioasa sa aplic la equifax unde platesti 2£ online si poti sa vezi din ce cauza ai credit score asa low...am facut-o si pe asta si mi-au aparut ca nu am nimicla fund decat ca adresele unde am stat sunt "facute cu ou si otet" de fostii tenants...asa ca am obosit pur si simplu sa mai merg la banic. :)|
    stau cu cash cardul, mi-au zis la banca sa vin dupa 6 luni -no-
    in cine sa mai cred?
    si daca tot topicul e cu HSBC, cand am incercat prima data la ei mi-au zis ca daca la cei care lucrez nu au cont la ei nu am nici o sansa si uite asa nu am mai incercat la ei. Dar prieteni care au la ei, majoritatea sunt nemultumiti de serviciile lore.

13. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Oxanel, am fost intr-o situatie similara, timp de 3 ani au refuzat sa imi faca upgrade de la cont cash la cont curent. Intr-un final am scris un complaint de o pagina unde am explicat realist care e situatia mea si ca ma consider practic discriminat. In lumea reala credit scoring-ul se aplica in special in momentul in care ceri credit insa este decizia bancii sa iti acorde sau nu un cont curent. Dovada ca dupa acel complaint am primit o scrisoare de la manager in care isi cerea scuze si ma invita la un branch sa imi deschid contul curent, apoi mi-au oferit si overdraft si carti de credit si loan-uri, toate la un loc (pe care le-am refuzat insa gestul conteaza). Si asta s-a intamplat intr-un interval scurt de timp si credit scoring-ul meu nu s-a schimbat cu nimic pana la momentul acordarii contului curent. Pur si simplu nu trebuie decat sa iti ceri drepturile. Noi romanii trebuie sa luptam de 375475 de ori mai mult pentru ceva pe care altii il primesc ca granted. Nu uita insa ca fiecare banca nu e altceva decat o insitituie privata care are dreptul sa refuze orice oricand.
    Cred totusi ca o plangere la banca la care ai stat cel mai mult este o ideea buna. Succes!

14. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

375475..cum ai ajuns la numarul asta?

15. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu mrskull, "complaint" aici e cuvantul de ordine, si daca nu stii sa faci asta, ramai la coada. De asta ne vine noua romanilor mai greu sa inghitim toate gogosile lor, pt ca n-am fost invatati sa ne cerem drepturile!
    O cred pe Oxanel, pt ca si pe mine m-au aburit in ultimele doua luni, trimitandu-mi un formular pt credit card, care o data ce l-am completat si trimis, am avut surpriza sa aflu ca s-a pierdut in sistem, persoana care s-a ocupat de el chipurile a uitat sa -i faca upload -scratch- cratch- . ca sa nu mai spun ca la informatia asta am ajuns dupa ce am facut complaint, si am sustinut ca-mi retrag contul de la ei definitiv, pt ca-n conditiile astea nu-mi mai convenea sa raman clientul lor!Intr-un final mi-au pomenit si mie de low score, dar le-am cand i-am zis la ofiterul respectuv ca "forgive me, but I dont buy that" pt ca altceva discutasem cu un alt coleg, s-a calmat si culmea, dintr-o data s-a dovedit ca scoringul meu e perfect pt credit card -blah-
    Oxanel, nu te descuraja, mergi acolo si explica-le clar ca tu stii care-ti sunt drepturile, pt ca n-ai nevoie sa astepti mai mult de 3 luni pana sa-ti dea debit card (pe mine ei personal m-au sunat sa-mi spuna ca pot cere debit card ), si daca te simti discriminata, nu ezita sa le-o spui in fatza!
    Good luck! -angel2-

16. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

BADEA, e un nr simpolic a care am ajuns tastand intr-un mod random niste numere. [:)]

17. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0

Salutare!!
    Experienta mea cu HSBC,
    mi-am luat toate actele pe care le-am gasit si m-am dus sa-mi incerc norocul... work permit, buletin, pasaport, permis cond., contractul de cont si card de la o banca din ro si din spania... l-a inceput mi s-a spus ceva legat de completat pe internet ... am stat iarasi la coada si am avut "placerea" sa vb cu alt asistent.. mi-am facut cont in ziua acea cu 5£/luna, tipul cont din ala passaport. M-am dus dupa card .. mi-au venit 3 scrisori acasa UK...
    Partea TARE: Landlordul nu a vrut sa mi le dea...:)) spune ca am adresa de C/O si nu i-mi pot face nici un fel de card pe adresa asta .. incepand cu C/O ... asa ca a sunat la banca si mi-a ANULAT CONTUL! Cardul este la mine in portofel inca, fara pin si valabilitate :)).
    Stie cineva ceva despre C/O ??
    Numai experiente urate am avut in tara asta!Orice s'ar intampla nu renuntati la putinile drepturi pe care le aveti aici!!

P. S. stiati ca: hsbc este a cumparat pachetul majoritarde actiuni de la banca "Republica" din New York. Cea din urma a mijlocit spalarea a sute de milioane de dolari /pe zi, timp de cativa ani ai mafiei rusesti!Vezi rusia si Ukraina... au 2 bagnote de circulatie.. a lor si dolarul :D.

18. Anonymous

Anonymous Guest

...Eu nu am avut probleme cu HSBC...si sper sa nu am :)

...cum am venit...doar cu o scrisoare de la Scoala unde eram atunci (care confirma adresa si plata integrala a studiilor...atat)si cu Pasaportul...and miam deschis un Basic Account...dupa 3 Luni am facut un Upgrade la Solo Debit Card...iar dupa alte 3 Luni...am fost sa ii intreb ceva despre Saver Account(care mi lo dat pe langa celalalt)...si ei sor oferit sa imi faca un upgrade...Maestro+Flex Saver...si am fost chiar la o sucursala pe langa Oxford Circus...iar de cate ori am avut ceva de intrebat au fost destul de prompti...intradevar am rulat ceva bani prin contul ala...dar nu valori mari...plus ca odata la cateva luni luam tot si mutam in bancile din Ro unde dobanda ii mai buna :)...

...acuma vad si eu cat de multe probleme sau intampinat cu aceasta banca...si o sa ii urmaresc foarte atent...

19. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Virusss esti un caz fericit. Eu numai probleme am avut cu ei. Problema lor este ca nu stie drepta ce face stanga... As fi rautacioasa sa zic ca nu se poarta frumos dar pana iti rezolva o problema dureaza...
    Cand mi-am deschis contul s-au oferit sa imi deschida si un Saver Account care imi este foarte util.

Eu personal nu am o impresie buna dar avand in considerare ca mi-au dat mari batai de cap....

20. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Vad ca multa lume a avut probleme cu HSBC, noi avem conturi cu ei de 4 ani si pot sa spun ca nu am avut probleme. Intr-adevar, la inceput, cand m-am dus sa imi deschid cont am dat peste un indian care m-a tot plimbat, ca sa aduc scrisoare de la munca, cand am adus-o a zis ca acum vrea si NI number, care nu imi venise inca, si sa vin cand il am. A treia oara m-am dus cu toate hartzoagele dupa mine insa din fericire am dat peste o tanti (tot indianca) draguta care mi-a deschis cont imediat si fara a imi mai cere adeverinta de la munca si NI number. Pentru ca sotia mea avea cont cu ei de cateva luni, am primit si eu un Solo card si un Credit Card. Pentru Switch mi-au zis sa mai astept vreo cateva luni. Dupa aprox trei luni am sunat la Customer Services si mi-au aprobat imediat, iar cardul l-am primit acasa. De atunci, nici o problema cu ei. Mentionez ca inainte de HSBC sotia a avut cont cu Lloyds, pe care l-a inchis ca tot o amanau sa-i dea credit card si debit card. HSBC i-au dat chiar de la inceput.
    Ca sa concluzionez, cred ca depinde mult si de angajatul de care dai cand te duci la banca, si de asemenea daca ai pe cineva care are deja cont la ei sa mearga cu tine sa te recomande, vei fi tratat mai bine. Interesul oricarei banci e sa aiba cat mai multi clienti, dar de asemenea vor sa se asigure ca vor fi clienti seriosi, care sa depuna/imprumute bani regulat, si de pe urma carora sa faca bani. Atentie: daca ai un credit card, cu cat il folosesti mai des la cumparaturi, cu atat iti va creste scorul cu banca - mi-au spus-o chiar ei. Daca vei plati la timp credit cardul vor vedea ca esti un client serios si te vor imbia ei cu imprumuturi mai mari (doar din dobanzile pe care le platesti traiesc ei).

Share This Page