32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hotel Receptionist

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by miki2012, May 10, 2012.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ce reviste vorbesti?
    Eu ziceam ...exhibitions .....expozitii.

Tapatalk/Galaxy S2

2. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    Adi PC, nu prea esti informat cu privire la cursul de la receptionacademy.com. Poti intra pe site si gasesti acolo absolut orice informatie vrei.
    Nici nu e nevoie sa suni sa vb cu ei.
    Nica_Florin spune despre niste documente pe care le primesti de la ei atunci cand te inscrii la curs si faci plata, pentru a le completa si a le aduce cu tine in prima zi de curs.
    Printre acele foi, este un chestionar pe care trebuie sa l completezi, care a si fost postat, iar acolo sunt intrebarile cu Conrad Hilton, Exhibitions and magazines related to hospitality,povestea cu pisica..etc..
    Tu te-ai inscris, sau doar te informezi?

3. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0

Norocul tau ca ai un job la care sa ajungi, eu inca mai caut un part time :)
    Cat despre locatie,am gasit-o usor, 5 min cu navigatorul de pe telefon :)
    Keep in touch :)

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Da OK, am observat si punctul cu revistele . Mersi.
    Da, ma informez. Oricum, ar fi cam greu sa demonstrezi angajatorului, faptul ca nu am nevoie de Blue card, dupa un an de Yellow student mai precis dupa un an neintrerupt de munca al sotiei si ca acum eu sunt dependentul ei. Si chiar daca aplic pt Blue definitiv, postal, sase luni +, sunt cam multe....

Tapatalk/Galaxy S2

5. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tu practic ai dreptul de munca obtinut, nu e neaparat nevoie sa ai blue cardul in mana..gasesti partea legislativa, o printezi, iei celelalte acte cu tine si ii explici angajatorului. E ca si cum ai avea drept si permis de conducere insa nu-l ai la tine :)
    Parerea mea.
    Succes oricum.

6. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Gin ce poti sa ne spui despre prima ta zi la curs? eu incep astazi cursul la 4:30.

7. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare. Ca nou venit pe forum, remarc ca discutia de mai sus a omis posibilitatea unui contract direct din romania - pentru industria hoteliera. Costurile sunt aceleasi iar siguranta locului de munca e cu totul alta. O solutie pentru cei care se indreapta catre domeniul hotelier sau de asistenta sociala - pentru entry level evident - sunt firmele din tara care lucreaza de ceva vreme cu partenerii englezi. Chiar daca suma la plecare pare mare - e o garantie. De aceea pentru oricine ar citi aceste randuri, e util sa inteleaga ca e mai usor sa pleci direct din romania cu un contract si cu yellow garantat - decat sa te gasesti in UK, fara drept de munca. Toate cele bune!

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pacat ca nu se aude pe forum, ....cat de tare am ras de aceasta.....aberatie. Contract Garantat??? Yellow card garantat??!?
    Da. Bun venit. Buna dimineata. Trezeste-te. ...si mai citeste in jurul tau.

Tapatalk / Galaxy S2

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cuvintele GARANTAT sau SIGURANTA suna al dreacului de prost legate de agentiile romanesti. Bravo Adi!!!

10. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa ii intreb pe cei care au inceput deja cursurile, pentru care dintre ele au optat adica cel de 4 sapt. sau cel de 1 sapt.? Daca sunteti multumiti de curs si daca se merita sa faci acest curs. Intreb deoarece nu locuiest in Londra sau aproape de Londra si nu vreau sa fac cursul numai ca sa fie facut. Multumesc!!!!

11. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cursul de 4 saptamani neaparat. E mai detaliat, mai multa practica si ti-l pune si pe CV ca vechime.
    Cursul e general valabil oriunde in lume. Se lucreaza pt invatarea programului Opera PMS, folosit de circa 80% din hotelurile lumii.
    Am avut colegi veniti special pt curs, (care apoi au mers sa practice ka ei) din Italia, Spania, Portugalia, Franta.
    Se prelucreaza standarde si proceduri de lucru combinate, incluzand cele ale marilor brand-uri Hilton, Marriott, Park Plaza, Guoman, Jumeirah (de ex a lor e cel din Dubai ca si o barca....imi scapa acu numele lui....), Accor, etc.
    Deci daca nu ai deloc experienta receptie, cel de 4 sapt....f util si garantat vei fi bagat in seana pt joburi.....a....permisul de munca Blue card, e necesar la orice hotel....exclus Self pt receptie.
    Spor.

Pe 074

12. just_s

just_s New Member

Trophy Points:
    0
    @Adi PC Multumesc frumos pentru raspuns, eu am Blue Card-ul de peste 3 ani deci nu este cazul unui permis de munca, am intrebat deoarece in momentul de fata lucrez in Retail, si vreau sa imi schim domeniul de activitate:). Deci urmatorul pas ii mutatul in Londra pentru o luna. Multumesc inca o data.

13. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    merge si cu yellow card, prin nvq.

Opera nu e asa raspandita cum zic ei, foarte multe hoteluri folosesc alte sisteme pentru ca sunt mai ieftine.

14. antuaneta

antuaneta New Member

Trophy Points:
    0
    Ooo, in sfarsit! Total de acord! Eu am muncit in Italia ca front office manager si as dori sa muncesc in continuare pe aceeasi pozitie. Ma poti sfatui ce curs as putea face aici?

Multumesc.

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pai scrie exact in textul pe care l-ai citat. ..... RECEPTION ACADEMY..cursul de 1 luna.

Pe 074

16. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    reception academy e in mare parte pentru cei care n-au lucrat niciodata in hoteluri si vor sa-si creeze o punte catre marile hoteluri din Londra. Daca ai experienta de front office manager iti va fi mai usor sa gasesti ceva. Intra pe http://www.caterer.com ca sunt o gramada de joburi.

17. Cat_Cip

Cat_Cip New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat si eu in legatura cu Reception Academy si am primit emailul de mai jos:

"Thank you for contacting Reception Academy. Please find information below regarding our company and our courses. I hope that the following will answer all your questions, but if you still need further details I suggest you make an appointment to visit us and we can show you around and answer any remaining questions. Alternatively you can simply book your preferred course online and start the path to your future.

Why Reception Academy?

Reception Academy is a UK registered learning provider and the leading training school for classroom based Practical Hotel Training.

Many of the hotels we work with are well known and much respected in the industry. Through our connections with Hotels, we have taken great effort in learning their specific requirements and what they look for when hiring Hotel staff. Our unique concept provides a platform which connects fully trained students with hotels looking to recruit staff.

Our successful record of converting 90% of our inexperienced students into employed Hotel Receptionists, speaks in volume about why people chose us. Here are other reasons:

Trainers with years of experience in the industry
    Close and strong network with Hotels
    Caring and helpful staff
    Bright airy training rooms with natural day light
    Maximum of 16 students per class
    Hands on training using a dedicated laptop per student
    Practical training using props and equipment
    Fun interactive group activities
    We only use the latest technology
    Hotel and Reception Academy CV which stand out from other CVs
    Handy central London locations
    Help and support along the way and after completion of the training

Hotels we work with

Since opening our doors to potential and very passionate students wanting to learn Hospitality, we have started to work closely with a number of Hotels, including big brand names such as Hilton, Marriott, Radisson Edwardian, Park Plaza, Hyatt just to name a few. Click here to find out about hotels you could work for.

Will Reception Academy help me find work?

Reception Academy not only offers training on relevant skills which hotels look for, we give guidance and experience in finding work with hotels. With thousands of hotels in London alone, there are plenty of employment opportunities in one of these Hotels, after completing our tailor made four week course.

Once this course is completed, a profile is created for each graduate on our website. This profile will consist of their professional photograph; personal contact details as well as a brand new professional, hotel specified CV which we help create. All of this is included in the course rates*.

After graduating our four week Hotel Receptionist Course, Hotels have access to these profiles and can ask graduates to come in for an interview. We currently work with over 500 Hotels and have numerous Hotels which hire our graduates. Our programme has been designed towards getting this result. Over 90% of our graduates are successfully employed by hotels. We have graduates working in many positions including Hotel Receptionists in major Hotels such as Hilton, Hyatt and Four Seasons.

Who can take the course?

Anyone from any nationality or any age can take part in any of our courses. The fee would be exactly the same for all nationalities and you are not required to provide the Academy with any previous qualifications. There are some courses that are recommended for people with some experience but this is just a recommendation, not a requirement.

How well do I need to speak English?

You need to have just a basic knowledge of the English language to do the course. You are NOT required to have a degree or a certificate to prove your level of English or to be eligible to do the course. The Hospitality industry hires people from all backgrounds and ages as long as you have a valid UK work permit and the right attitude and passion.

What are the courses we offer?

Reception Academy offers a number of courses relating to the Hospitality industry with view to employment by major Hotels. Press on each course below to find full details for the specific course...... "

.... Am decis sa ma duc sa ii vizitez pentru ca parea prea tare ca sa fie adevarat.
    Oameni sunt foarte de treaba si dupa ce am citit feedbackuri pe Facebook si dupa ce am vazut si aici pe forum m-am hotarat sa fac cursul!
    Nu am reusit sa fac bookingul pentru luna in care vroiam initial pentru ca toate locurile erau ocupate, dar am asteptat pana la cursul urmator.
    Cand am inceput cursul, nu-mi venea sa cred cat de fun putea sa fie! Amandoi trainerii, Pierre si Deena erau super funny si foarte bine pregatiti. M-au ajutat sa am mai multa incredere in mine si m-au invata cum sa incep o noua cariera in industria hoteliera.
    Inainte de curs am incercat sa aplic la joburi pentru Front of House, dar CV-ul meu era refuzat mereu. Cu Reception Academy aproape de terminarea cursului m-am angajat imediat la un hotel de 4 stele, ei m-au recomandat.
    Ei chiar lucreaza cu o multime de hoteluri in Londra si hotelurile prefera candidatii lor fara de alte persoane fara training. Este o experienta unica, te formezi profesional si intalnesti foarte multe persoane interesante. Fac si ceremonie de inmanare a diplomei :)
    Vroiam sa impartasesc experienta asta aici pe forum cu dorinta de a inspira si alti oameni sa aleaga aceste cursuri.
    Va multumesc la randul meu pentru posturi si commenturi :)

Share This Page