23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office - greutati obt drept de munca pt dependent de SE

Discussion in 'ARHIVA' started by alison, Jun 20, 2008.

1. alison

alison New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

Sunt Alison si sunt noua pe forumul acestui site cu toate ca urmaresc cu mare atentie toate discutiile si informatiile care apar aici. Vreau sa multumesc in primul rand moderatorilor si tuturor membrilor pentru tinuta si standardele inalte ale acestui site. Am aflat lucruri f. interesante si de mare ajutor si consider acest site primul si cel mai bun mijloc de informare pentru noi, romanii din uk si pentru cei care doresc sa vina in UK.

De ce am hotarat sa ma inregistrez pe forum tocmai acum? Pentru ca sunt foarte dezamagita si indignata de atitudinea HO. Sa va explic ce s-a intamplat. Impreuna cu sotul meu traim aici de 4 ani. Am avut ceva probleme dar am avut mari sperante pentru momentul cand Romania a aderat la UE. din acel moment, atat eu cat si sotul am avut statutul de selfemployed pana acum cateva sapt cand am decis sa "profitam" de faptul ca unul din noi poate avea drept neristrictionat la munca , ca dependent de celalalt sot care e SE. Asa ca sotul meu a aplicat la mai multe joburi. O recruitment company a fost interesate de skills-urile sotului si a fost chemat la interviu. Cand a fost intrebat de dreptul de munca a explicat ca are drept de munca nerestrictionat si nu are nevoie de nici un document oficial care sa il demonstreze doar de dovada ca eu sunt SE.Oamenii ,neincrezatori, au dat telefon la HO si de acolo li s-a spus ca sotul are nevoie de...VIZA!!!!
    Binenteles ca am insistat, am venit cu legea, s-au informat si ei,au sunat din nou si li s-a spus ca nu poate fi decat SE. La al 5lea telefon au gasit pe cineva care stia despre ce e vorba, stia ca nu e obligatoriu sa aplici pt. blue card dar i-a "sfatuit" sa nu il angajeze decat dupa ce are bluecardul si le-a promis si o inspectie de verificare plus amenintarile de rigoare cu amenda de £5000. Binenteles, cei de la agentie, care au fost f. binevoitori si doritori sa se informeze cu privite la dreptul nostru de munca ,au dat inapoi cu toate ca ne-au dat dreptate.ce credeti, sa incerc sa merg mai dreptate cu pr. asta sau sa o las balta si sa aplicam pt. carduri? nu e fair si consider ca ar trebui sa luptam pt. drepturile noastre obtinute si asa destul de greu.
    Multumesc mult

2. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Home Office

Buna,eu cred ca daca ai nervii tari si banetul necesar pt a face chestia asta,este bine sa lupti pt nedreptatea care ti s-a facut..nu este drept ca tu fiind legal ,cu toate actele in regula ,cu legea in mana,din cauza unor "muschetari"sa nu iti poti exercita dreptul de munca care il ai...este intr-adevar f greu sa treci prin asa ceva,mai ales cand esti al nimanui,nimeni nu te ajuta,toti te inteleg dar ceea ce spun toti este "sorry,we cannot help you"...ideea este depinde de tine ,ce simti ,ce vrei sa faci ???...sa pelci capul sau sa ii bagi undeva si sa lupti pt a se ti se face drrptate???...eu cunosc o avocata f de treaba ,este in londra ,unde locuiesc si eu...si lucreaza nu stiu cu ce agentie care lupta pt drepturiel omului,lucreaza numai cu imigranti...si este si o femeie f intelegatoare ,cred ca te poti intelege si la pret...eu personal zic ca daca traiesti de 4-5 ani aici ,ai totusi o situatie materiala bunicica,cred si sper sa fie asa...sanse de reusita sunt mari pt ca ei sunt in culpa,dar in acelasi timp este si f riscant...dar stii cum e ...nu poti avea satisfactii fara sacrifiiiti doresc mult curaj si numai bine....si sa fii tare ,nu merita sa te lasi calcata in picioare,doar pt ca ai ales sa traiesti in UK...

3. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca ai nevoie de avocat pentru ca sunt cai legale la care poti recurge singura si fara sa te coste decat niste timbre. -cmon- mon-
    Te-as sfatui sa aplici pentru card pentru ca o sa te lovesti de necesitatea de a-ti demonstra legalitatea aici de multe ori si intre timp intereseaza-te care este calea cea mai buna sa faci plangere pentru discriminarea suferita.
    Cauta aici MP-ul care este in zona unde locuiesti si explica-i situatia in care va aflati tu si sotul tau. Daca considera ca ai dreptate te poate ajuta sa faci plangere la Ombudsman ( spun asta din experienta ca si mie mi-a pierdut HO actele si dupa ce Ombudsmanul a luat legatura cu ei m-au dat cardul / care nu imi mai trebuie demult -amazed- mazed- si mi-au oferit 300 £ compensatie care mai apoi dupa o mica targuiala sau facut 500£ -crown- rown- ).

http://www.parliament.uk/about/how/memb ... ontact.cfm

Mai poti incerca: http://www.citizensadvice.org.uk/ , care iti pot da sfaturi utile si nu te costa absolut nimic.

4. dst

dst Member

Trophy Points:
    16

Hi Alison

If you can send a PM to me in English I might be able to provide some advice for you.

5. alison

alison New Member

Trophy Points:
    0
    Home Office

multumesc mult tuturor care au raspuns la mesajul meu. Probabil ca o sa incerc sa rezolv problema mea "the easy way" cu MP-ul local. Daca nu, mergem mai departe. Numai bine la toata lumea - -takecare- akecare-

6. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

Alison,
    Ti-am unit subiectele si le-am mutat in categoria "Emigrare" deoarece aceasta categorie trateaza oarecum tematica subiectului pus in discutie de tine.
    Iti sugerez o scurta vizita catre Regulamentul Forumului: http://www.romani-online.co.uk/forum.html
    -staycool- taycool-

7. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0

adica daca eu si prietena mea suntem self employed din 2007 cand am venit aici ,unul dintre noi poate aplica pentru blue card ca dependent de celalalt??? sau trebuie sa fiu casatorit??? pls daca puteti raspundeti-mi si mie daca puteti ar insemna enorm pentru mine. vreau sa specific ca nici unul dintre noi nu are yelowcard...ar trebui sa aplic pt ala prima data??? va multumesc

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Costel, ar fi mai simplu daca v-ati casatori. Se poate aplica si daca sunteti intr-o relatie stabila pe care sa o puteti dovedi prin acte ( cel putin 2 ani, cred). Dar este cu semne de intrebare si multe dureri de cap.

Daca va casatoriti, puteti face o singura aplicatie - adica unul aplica ptr card galben si celalalt se trece la rubrica "membrii de familie" si primeste albastru. Aplicatia trebuie ca contina: pasapoarte sau CI, certificat casatorie, 2 fotografii tip pasaport ptr fiecare aplicant, formular BR 1 completat, si toate celelalte acte care sa dovedesca ca persoana care aplica ca si self employed este intr-adevar self.

Multa bafta!!

9. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0

Salut,sunt si eu in oala cu dependenti fara acte...credeti-ma ca nimeni nu te ia fara registration certificate...eu mi-am gasit de lucru si cand au sunat le Home Office,li s-a zis ca am neaparat nevoie de Blue Card,fara ala nu ma pot angaja.dupa aceea am trimis eu mail la Mr MAcmillan,mi-a raspuns altcineva,zicand ca nici macar nu am drept de lucru,si dupa aceea sa completeze ca tre sa aplic cu BR3.dupa ce am scos fum pe urechi,am trimis un alt mail,la care mi-a raspuns o alta persoana,care mi-a dat dreptate,si-a cerut scuze si etc,dar nefiind un mail oficial,cu antetul HO,n-am ce face cu ea,nimeni nu o accepta..degeaba i-am cerut ceva oficial,nu mi-a trimis absolut nimic.in alta ordine de idei,in alta parte lucrez 2 ore pe zi,si au venit peste ei cei de la imigrari,care normal,au zis ca-s ilegal.ok,le-am trimis mailul de la persoana de la HO,la care ce credeti ca au raspuns?ca nu-i intereseaza,fara registration certificate sunt ilegal,si poate mai musc si o amenda...mai zice cineva ceva?pt NINO acceasi poveste,inscrie-te la 3 agentii,care nu te iau decat daca ai cel putin 6 luni experienta de lucru in UK si NINO,altfel nici nu se obosesc sa vorbeasca cu tine...pe mine chiar azi m-au expediat de la REED zicandu-mi ca n-are rost sa-si piarda 2 ore cu mine,cat dureaza inregistrarea,daca n-am cele mentionate mai sus..sper ca altii is mai norocosi decat mine,ca eu deja incep sa disper...daca se mai gasesc totusi niste persoane care imi pot da niste sfaturi,idei sau orice alt sprijin in lupta asta absurda cu morile de vant,va rog,nu va abtineti

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Angajatorii au libertatea sa faca ce vrea ca sa se asigure de legalitatea unuia sau altuia din pacate. Ei au primit giudance. Acest guidance spune clar ca singura dovada clara ca ai drept de munca este acest regisstration certificate pentru ca altfel ei nu ar avea timp si energie sa stea sa verifice ca tu esti dependent de coineva care beneficiaza de ceva, etc. Este pur si simplu cu mult mai usor pentru ei. Cat depre NINO, asta e cu totul altceva. NINO face parte dintr-un sistem guvernamental de stat si cei care nu vor sa dea NINO decat cu registration certificate se vor vedea obligati cu perseveranta celor care au rabdarea sa explice situatia, sa accepte conditile vrand-nevrand. Este bine sa va inramati cu o serie de documente care stipuleaza exact care ne sunt drepturile si obligatile, acestea se pot frumos printa de pe site-uri oficiale si cu ajutorul plangerilor pana la urma se va rezolva.

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

.... din acel moment, atat eu cat si sotul am avut statutul de selfemployed pana acum cateva sapt cand am decis sa "profitam" de faptul ca unul din noi poate avea drept neristrictionat la munca , ca dependent de celalalt sot care e SE.

Alison, imi pare rau pt problemele pe care le-ai intampinat de cind esti aici. Nu ma pricep foarte tare la ce -nseamna "self employed" sau " blue card" ( ptr ca eu am venit aici pe timpul vizelor cind era mai usor si mai logic sa obtii o viza de lucru) dar inteleg ce inseamna sa ai drept nerestictionat pe piata muncii. Ce fel de drept are unul dintre voi, ILR? Atunci nu sint restrictii de munca si, ca dependent, ar trebui sa se dea orice visa/permis de dependent destul de usor. Hope it helps.

12. bestia

bestia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    ce motive ar avea Home Office sa respinga o aplicatie?

13. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page