15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office applications waiting timelines

Discussion in 'EMIGRARE' started by mrskull, Feb 11, 2008.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei,

Propun acest topic pentru a discuta despre timpii de asteptare ai rezultatului unei aplicatii trimise la HO. In cazul meu, eu am aplicat pentru ILR in noiembrie.

Cred ca aceasta tema ne va ajuta mai bine sa intelegem care ne sunt drepturile si cat trebuie sa asteptam in general pentru rezolvarea unor probleme legate de statutul fiecaruia dintre noi.

In acelasi timp, as vrea sa discutam care sunt timpii de asteptare maximi si daca exista prevederi care sa permita sau nu autoritatilor sa intarzie aplicatiile la nesfarsit.

Astept experientele voastre.

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    ufff
    eu am aplicat pe data de 13 dec 2007 pentru accession worker card ...pe 5 feb am primit o scrisoare(adica familia) sa mai tr o scrisoare cu mai multe informatii despre job si ocupatiile lor ...why? nu stiu . in scrisoare mai este specificata si data de 14 feb ca fiind ultima data la care poate trimite scrisoare, fax sau email(ca sa poata lua o hotarare)
    familia a tr mail-ul si azi 11 feb nimic, mai sunt 2 zile si fac 2 luni de cand am trimis aplicatia ....oare cat sa mai astept dupa incompetentii de la HO ??? trebuie facut ceva?? ca nu se mai poate altfel cu ei ...

cand am vb cu ei mi-au spus ca o aplicatie dureaza intre 4-14 saptamani ... mereu mi se spune sa astept ca altceva nu am ce face... -slap- lap-
    o sa vina si ziua cea mare in care poate nu o sa mai avem restrictii si o sa fie bine... -staycool- taycool-

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    da, 4-14 saptamani spun la orice insa este interesesant sa stiu daca au voie sa tina un pasaport 1 an, ceea ce mie mi s-a intamplat acum cativa ani. Eu am aplicat la ILR pe 15 nov si inca nimic.

4. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Buuunnn topic! Cred ca multi dintre noi ne-am confruntat cu acest "zid" imens impus de HO. Eu, la fel ca multi altii,a trebuit sa astept aprox.2 luni p[entru un yellow card si mi se parea mult!Imi imaginez cum trebuie sa fie pt. cineva care asteapta inca din Noiembrie.Tare as vrea sa stiu de ce pun termene atat de lungi si obositoare,de ce par atat de lenti??? Cel putin in cazul aplicatiilor pt. registration certificate ei spun ca termenul legal este intre 4 si 14 sapt.!Dar presupun ca daca lipseste ceva acest termen se poate prelungi,nu?Si tot asa...
    Bafta multa la toti,si pt. cei care se gandesc sa aplice prin posta asa cum am facut eu,rabdare de fier trebuie sa aveti!

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea pe care se bazeaza acest topic este dorinta mea de a determina daca legic vorbind, autoritatile au niste restrictii / indatoriri in ceea ce priveste timpul maxim de rezolvare a unei aplicatii (o limita). Cred ca da insa nu sunt deloc generosi cu explicatile. De aceea este important sa intelegem care sunt drepturile noastre si cum sa ii fortam sa execute aceste lucruri in cheia legii. De exemplu, mi se pare de neacceptat ca nu ai dreptul sa intrebi nimic despre progresul unei aplicatii, este aberant. De aceea si eu cred ca e un topic esential.

6. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Inca ceva:se presupune ca,in calitate de strain ,trebuie sa porti pasaportul la tine sau sa te poti identifica in orice moment daca ti se cere,nu?Ce faci daca ai aplicat la HO,pasaportul e la ei evident,si nu dispui de nici un alt ID??Adevarul e ca de multe ori nu-i inteleg sa fiu sincera.
    Referitor la timpii de asteptare,pentru fiecare tip de aplicatie in parte trebuie sa aiba limite maxime.In cazul in care refuza sa dea orice fel de informatie sau au depasit termenii legali de raspuns,ceea ce eu as face ar fi sa trimit o scrisoare MP-ului,si lor chiar ca sunt obligati sa le raspunda cu termeni exacti.Dar repet,cred ca acest lucru trebuie facut in anumite circumstante numai.Oricum,este dreptul nostru sa ne informam si sa fim informati.

7. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Tu ai dreptate in principiu... insa nu exista acei termeni legali, noi incercam acum sa definim acei termeni si sa gasim o acoperire legala pentru ei. Eu am avut pasaportul la ei (pe cand buletinul nu era un act cu care sa poti calatori) timp de 1 an si apoi inca 9 luni la urmatoarea viza. Am avut probleme pentru ca nu puteam sa ma legitimez si nici scrisoare nu iti dadeau de la HO. Sunam acolo si imi spuneau ca daca vreau pasaportul inapi pot sa il iau oricand dar fara viza, niste cretini aroganti.

8. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca am fost eu mai norocoasa, dar toate cererile pe care le-am trimis la Home Office au fost rezolvate in mai putin de 4 saptamini. Ultima, pentru ILR, am trimis-o pe 6 sau 8 septembrie si am primit pasapoartele pe 28 septembrie.

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos. Eu am aplicat pe 15 nov si inca nimic, ma asttept la minim 6 luni de asteptare. Dar ai avut noroc si nu pot decat sa ma bucur pentru tine.

10. flori2007

flori2007 New Member

Trophy Points:
    0
    da foarte bun topic , eu am aplicat in 15 octombrie pt accession worker card - in 10 decembrie au sunat pt confirmare la familie si azi am primit in sfarsit pasaportul asa ca a durat mai mult de 14 saptamani. -takecare- akecare-

11. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Salut la toti cei care cititi acest topic.

Eu am aplicat si am schimbat Acession carder de 3 ori, todeauna a venit in 3 saptamani ,ultima data am aplicat in 31 octombrie si l-am primit in 23 noiembrie,dar am sunat de doua ori la ei, acuma am aplicat pentru BLUE CARD dupa 12 luni si astept sa vad cat dureaza.Bafta la toti aplicantii

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatie pentru un blue registration cerficicat al unui amic. Trimisa pe data de 5 dec, primita de catre HO pe 6 dec. Azi s-a intrat intr-a 10 saptamana de asteptare, fara a primi nici un raspuns.
    De fiecare data cand suna, i se zice ca aplicatia lui este inca in procesare si ca va fi in procesare pana cand case worker`ul va lua o decizie. Odata s-a enervat amicul meu si a intrebat cat mai asteapta ca au trecut atatea sapatamani, iar acel "mucos" HO i-a spus ca fiecare case worker sta si analizeaza un caz cat timp este nevoie, si ca ei nu se grabesc ca nu nu i-a decizii gresite ... asta sa le-o zica lui Mutu ... mai frate ... oricat de mult ai vrea sa verifici ... se pot da niste telefoane... ca el a lucrat ca si au pair .. avea tot trecut pe scrisorile de la familii...puteau sa sune ca sa confirme aia unde au lucrat ... aveau pasaportul ... pe baza lui puteau face verificarile...dar nu 10 sapt mai nene...si inca nu a primit nimic ...

Oricum ... eu sunt satul cu ei ... pacat ca atunci, in decembrie el nu stia ca se poate aplica si in persoana...era mult mai practic.

Bafta !

13. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Eu si sotul am astepatat fix un an si 6 luni pentru prelungire de viza, timp in care i-a murit si bunicul si unchiul sotului si nu a putut merge in tara.... -pullhair- ullhair- si credeti ca isi poate cere careva drepturile? Ar trebui, dar situatia sta altfel...

14. alin123

alin123 New Member

Trophy Points:
    0
    Da...in legatura cu cei de la Home Office, m-am convins si eu ca sun praf...am sunat azi sa intreb de aplicatia mea ca student...cand am intrebat cand poate sa dureze,dupa ce m-a pus pe hold a zis ca poate dura pana la 6 luni...i-am explicat ca nu se poate asa ceva,pe urma a dat-o in barci ca de obicei nu dureaza,dar nu se stie niciodata...mistoo

15. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca unii dintre voi asteapta de atit de mult timp pentru aplicatii sa fie procesate. Imi dau seama ca trebuie sa fie stresant si frustrant faptul ca nu se stie exact data hotaririi (spun ca o aplicatie ia intre 4-14 saptamini). Nu le tin partea celor de la HO, dar imi dau seama ca sint foarte ocupati - nu numai cu aplicatiile de Romani ci si cu cele de Bulgari, etc. Noi (Romanii si Bulgarii) sintem citeva mii, ei sint citeva zeci de ofiteri si administrators (eu stiu ca sint citeva mii de ofiteri in HO, dar nu toti fac acelasi lucru si nu toti lucreaza in acelasi birou, bine-nteles). Daca fiecare dintre ei are sute de aplicatii pe desk-urile lor, atunci ginditi-va ca nu e asa usor sa le proceseze pe toate in timp extrem de scurt. Sa nu uitam, mai sint si problemele care apar pe parcurs- atunci cind unele aplicatii sint incomplete, si, ca sa notifice o persoana trebuie sa scrie o scrisoare, dupa care asteapta raspuns, dupa care primeste raspuns, si dupa care proceseaza din nou aplicatia.

In principiu trebuie sa ne gindim ca avem noroc ca sintem totusi aici, in UK, intr-o tara in care birocratia nu se compara cu cea din Ro, si unde, macar, ca cetatean, ai de unde sa obtii o informatie, ai voie sa te plingi daca esti inedreptatit, ai voie sa comunici, sa faci plingere, sa faci apel, sa te faci auzit. Daca eram in Romania, unde am fi putut sa ne plingem si pe cine sa ne enervam?

Nu am scis asta sa supar/ ofensez/ pe nimeni, si imi dau seama ca s-ar putea sa primesc raspunsuri negative sau angry.

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mrskull, din 15 nov 2006?? -stunned- tunned-
    Si la telefon ce iti zic?
    Noua ILR ne-a venit intr-o luna.

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mota .. e 2007 nu 2006 ... nu asteapta omu` de 1 an si ceva -lol- ol-

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, greseala mea, am citit ca i-au retinut pasaportul un an dar fara sa retin ca asta s-a intamplat acum cativa ani.

Chiar si asa, sunt 3 luni, ar trebui sa vina raspunsul. Sau poate am avut eu noroc, dar eu am primit raspuns dupa exact 3 saptamani, numai ca mi-au pierdut pozele si mi-au scris sa trimit altele, am trimis imediat si intr-o alta saptamana am primti pasapoartele.

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Andra, parerea mea este ca depinde si de cat de "norocos" esti. Eu cred ca sunt anumiti ofiteri care se ocupa de ILR, altii de Blue card, si tot asa. Iar daca ai "bafta" ca atunci cand trimiti tu aplicatia sa fie o perioada in care si alti confrati fac aplicatie pe acelasi "post", atunci ei sunt mai ocupati. Numarul aplicatiilor creste, dar numarul functionarilor care le lucreaza nu.
    Cel putin eu asa imi explic cum de anum trecut in 3 maxim 4 saptamani se rezolva a aplicatie de blue card, iar acum am un amic care asteapta de 10 saptamani. Pentru ca anul trecut au venit multi, odata cu scoaterea vizelor si acum, trecand cele 12 luni muncite legal toti aplica => un volum mai mare de aplicatii fata de anul precedent pentru aceeasi categorie, blue card, deoerece cei care au venit in 2006 in UK si au facut 12 luni de munca in uk in 2007 este cu mult mai mic fata de cei care au venit in 2007 in UK si la inceputul lui 2008 au facut 12 luni de munca.

Stai ca m-am ametit in explicatii -scratch- cratch- oricum...cred ca ai inteles ce am vrut sa zic si unde am vrut sa ajung -badteeths- adteeths-

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Au trecut cele 12 luni da, dar cati studenti pot fi in situatia asta? Ca self employed nu intra in discutia pt blue card, vad ca la asta te referi.

Din cate stiu, pt ILR pt Bulgaria si Romania lucreaza echipa separat care nu are treaba cu blue, yellow si alte culori de carduri.

Share This Page