24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office - aplicatie pentru Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by hans.andrei, Apr 15, 2009.

1. hans.andrei

hans.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    Vestitul domn Trevor care are scris pe spatele scaunului nu a vrut ieri sa-mi dea blue card pentru o simpla greseala in una din referintele mele (in loc de 12 octombrie aveam scris 12 decembrie... a fost o greseala cand ne-au redactat referinta.
    Cu toate ca am avut contractul de la angajator si pay slipurile de la acelasi angajator unde au putut verifica data nu a vrut sa-mi dea ... a fost un lucru de care s0a putut lega ca sa nu ne de-a bluecard. I-am spus ca-mi sun manageru ca sa trimita un fax prin care sa confirme faptul ca suntem angajati de pe 12 octombrie aici, i-am zis ca are numarul de telefon acolo pe referinta unde poate sa sune sa verifice cu manageru meu .... dar pur si simplu mi-a zis ca nu are voie el sa de-a telefoane si sa faca verificari...
    Pe deasupra mi-a zis ca dupa 12 luni lucrate legal in anglia tot nu am drept de munca.
    pentru el a fost un simplu motiv ca sa ne refuze...
    Nu mai conteaza de acuma dar daca m-as mai duce a doua oara as face si un complain imporiva lui.
    In final pana la urma o sa trimitem actele prin posta si speram ca o sa fim bine... o sa va tin la curent.

pa pa
    bafta la ceilalti
    Andrei & Anca

PS: am citit pe site la home office ca dupa 12 luni de munca legala in UK Romanii si Bulgarii sunt scutiti de autorizatie de munca ... voi ce stiti????

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Re:HOME OFFICE (BLUE CARD)

hans.andrei a scris:
    Buna Anca si salut Andrei ,

Imi pare foarte rau sa aud despre aceasta veste trista , si eu am programare pe 15 mai , si ma rog sa nu dau de Trevor....
    Parerea mea este ca trebuie sa faceti reclamatie scrisa , aveti toate detaliile acestui aspect pe acest link

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/conta ... complaint/

What information should you send?

You should make your complaint using our Complaints Registration Form, which you can download from the right side of this page.
    It is important that you give as much information about yourself as possible. The Complaints Registration Form tells you the type of information we need. This will help us to find the information relevant to your case and to contact you about it. If possible, you should also include:
    full details about the complaint (including times, dates and locations);
    the names of any UK Border Agency staff you have dealt with;
    details of any witnesses to the incident (if appropriate);
    copies of letters or papers that are relevant; and
    any travel details that relate to your complaint.
    We only accept complaints in English or Welsh.

an application by a national of a country in the European Economic Area ---the North West Region CSU

The North West CSU can deal with complaints from customers living in the region or complaints about the service provided by the region. It also deals with complaints relating to citizenship and nationality applications, and to applications by EEA nationals.
    Phone: 0161 261 1117
    Fax: 0161 261 1132
    Email: NWCSU@homeoffice.gsi.gov.uk
    Address: North West Region CSU, PO Box 99, Manchester M90 3WW

De asemenea recomand sa printati formularul de reclamatie , si alaturi de el sa puneti in copii xerox toate doveziile pe care le-ati avut pt a va sustine aplicatia la PEO Croydon ( ma gandesc aici copii de pe pay slip-uri , contractul cu angajatroul)

E bine de stiut , ca o reclamatie nu va afecteaza cu nimic o viitoare aplicatie la Home Office.
    Trevor a facut exces de zel in acest caz , si merita cu var si indesat cel putin o mustrare verbala din partea superioriilor...A mai facut zile fripte si altor romani , si daca noi nu reclamam situatia , cum am vrea sa se remedieze problema ??
    In guidance-ul adresat case workeriilor scrie clar ca pot aplica pt blue , cu unul din documentele enumerate in BR1.Putea sa faca bine merci ce verificari dorea , dar pur si simplu nu a vrut....

Toate cele bune ,

Bivo

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

hans.andrei a scris:
    Andrei, imi permit sa te contrazic. Conteaza, si chiar foarte mult. Si complaint poti face chiar si acum. De fapt chiar trebuie, nu "poti". Pe bune, chiar ma faceti sa-mi doresc sa dau peste acel trevor cand ajung la HO. Incercati sa invatati ca atunci cand aveti un drept nimeni nu-si poate permite sa vi-l ia.

Succes indiferent de varianta pe care o alegeti in continuare.

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu cum arata acel Trevor despre care vorbiti, dar eu si sotia cand am fost in Croydon, dupa ce am ajuns la ghiseu am descoperit ca tipul respectiv statea fara jena pe un scaun inscriptionat "Trevor`s chair".

Pot sa spun ca totul a decurs absolut normal si fara animozitati. Ne-a cerut o dovada de impozit desi vedea foarte clar ca suntem doar de 4 luni in UK, dar i-am spus ca inca nu avem nimic de plata si este mult prea devreme sa ne ceara astfel de acte. Dupa asta ne-a spus ca every thing is fine si trebuie doar sa sune sa verifice minim o referinta ... abia atunci am observat inscriptia de pe scaun :).
    Cred ca a dorit sa se convinga daca sotia este cu adevarat SE, caci e normal sa te interesezi si sa stii despre taxe, impozite si drepturi, nu ?
    Totul a fost extrem de politicos si rece ... un adevarat profesionist.

Consider ca punctul de vedere exprimat de Silverfern este unul obiectiv si foarte bine argumentat.
    Mai adaug, ca mi se pare firesc ca, sa ne cunoastem drepturile, dar si obligatiile, asta ne scuteste de abuzuri posibile sau macar stim ce avem de facut.
    Nu agreez sub nico forma atitudinea slugarnica indiferent de situatie ... asta nu inseamna ca as incuraja ingamfarea, ci doar o atitudine cat mai corecta si onesta.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Nu e vorba de ingamfare, ci de demnitate. Dar uneori se trece atat de usor dintr-o extrema in alta, incat nu mai vede nimeni ca intre umilinta si ingamfare mai e ceva.

Legat de acel Trevor, s-ar putea sa se orienteze dupa interlocutor. Daca vede ca cel din fata lui stie ce cauta la HO, e ok, daca vede ca interlocutorul e nesigur, incepe sa se lege de tot felul de chichite. E doar o ipoteza.

Pe de alta parte, poate ca au adus scaunul cu pricina de nu stiu unde si de fapt nu e nici un Trevor acolo. :laugh:

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

hans.andrei a scris:
    Este perfect legal si sunteti indreptatiti sa obtineti blue card daca indepliniti conditiile.

Asta inseamna sa fi muncit timp de 12 luni neintrerupt (concediul se considera ca perioada activa, nu intrerupere) dar avand drept de lucru in UK.

In cazul de fata drept de lucru pe toata perioada luata in calucul inseamna sa fi avut statut de student (munca maxim 20/saptamana), student NVQ (munca full time), permis de munca AWC.

Cred ca un appeal dureaza mai putin decat o noua programare sau re-aplicarea cu trimiterea prin posta. Si un complain ar fi binevenit.

Daca ai toate actele in ordine, este imposibil sa nu obtineti BC-ul dorit, pentru ca TREBUIE sa respecte Legea si nu mai depinde de niciun "Trevor".

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Din pacate appeal-ul nu dureaza mai putin.(cel putin nu din cate stiu eu din experienta mea si a altora).
    El nu se mai rezolva la Home Office, ci de catre un HIGH Court Adjudicator.
    Avantajul e ca daca ai dreptate si esti sustinut in primul rand de lege poti obtine chiar si compensatii materiale, dar daca pierzi procesul, platesti cheltuielile de judecata.(nu este cazul aici, pt. ca e legea de partea ta, Andrei.)
    Eu le-as turna un appeal, dar, repet, dezavantajul e durata pana la solutionare...
    Cred ca Dio ne-ar putea spune mai multe, daca-l rugam frumos.:)

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

silverfern a scris:
    Salut ,

E o ipoteza ce vrei sa spui insa nu cred ca , cuplul de romani nu stiau ce cauta la Home Office ....Cum sa fie nesiguri ce vor de la ei ?
    Ei au avut si 12 pay slip-uri la ei , si contractul de angajare , numai in scrisoarea de la angajator s-a strecurat o mica greseala de redactare...
    Insa daca ar fi vrut angajatul HO sa respecte legea , s-ar fi multumit si cu pay slip-uriile...E o dovada clara a muncii legala in UK , timp de 12 luni...

Toate cele bune ,

Bivo

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    Hello ,

Eu nu inteleg ce vreti voi sa spuneti...
    Cei doi romani au fost la Home Office la PEO in Croydon ca sa aplice pt blue card dupa 12 luni de student...Pana aici bine....
    Dar voi faceti confuzie intre appeal si complaint....
    Appeal-ul se refera la faptul ca esti nemultumit de o decizie SCRISA data de Home Office in cazul tau.Si abia atunci ai dreptul de a contesta decizia...Ori romanii nostrii nu au primit un raspuns oficial de la Home Office privind aplicatia lor...I-au trimis la plimbare ca scrisoarea de la angajator nu era redactata corect...

Ca sa fie totul limpede :

1.appeal =[n] - (law) a legal proceeding in which the appellant resorts to a higher court for the purpose of obtaining a review of a lower court decision and a reversal of the lower court's judgment or the granting of a new trial

[v] - challenge (a decision)

[v] - take a court case to a higher court for review

[v] - request earnestly (something from somebody) .
    Ei daca vor pot face o reclamatie ...sau pot reaplica iarasi prin posta sau la PEO Croydon...

Toate cele bune ,

Bivo

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

bivo a scris:
    N-as fi vrut sa scriu asta, dar sper sa nu demoralizez pe nimeni. Bivo, n-ai dreptate, in fata mea cat am asteptat pana sa ne cheme la interviu la ghiseu am vazut niste refuzuri si unul sunt aproape sigur ca era roman :( ... tot pentru niste neconcordante in actele prezentate ... intelegeam asta din explicatiile intervievatului. Si omul avea un dosar impresionant, dar care nu a impresionat decat prin volum si nu cred ca a fost de bine.

Pot sa spun ca exact acelasi personaj la care am fost la ghiseu a mai dat un yelow si un blue inaintea noastra, dar si un refuz ... cei cu yelow+blue erau tot romani :)

Poate emotiile sau neatentia au fost de vine pentru ca nu au observat neconcordanta strecurata in document, dar asta il indreptateste pe ofiterul respectiv sa puna intrebari si sa aiba suspiciuni. Noi am verificat actele si tot ce am avut la noi de cateva ori chiar si in sala de asteptare ... ce sa mai spun ? Mai bine nu furnizau acel document care sa trezeasca suspiciuni. Pe viitor vor invata sa verifice actele inainte.

Ofiterii sau anchetatorii din orice instituie militarizata din lume au exact acelasi defect: nu le plac neconcordantele sau lucrurile care prezinta suspiciuni ... asa sunt antrenati si pregatiti: cand ceva nu pare in regula atunci nu stai pe ganduri si actionezi mecanic, instinctual. Asta e regula de aur.

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Bivo, poate m-am exprimat eu gresit. Normal ca fiecare stie ca vrea un card colorat cand se duce la HO. Problema e ca nu toata lumea stie care sunt modalitatile de obtinere a acelor carduri, sau la ce fel de card are dreptul, sau ce ce conditii trebuie sa indeplineasca, sau ce drepturi ii da un card sau altul. Iar daca stii "vag" ca un anume card iti confera "niste drepturi", lucrul asta va fi observat de catre ofiterul HO, daca mai apar si unele neconcordante, sau ii bagi sub nas un dosar foarte stufos, omul incepe sa-si puna unele intrebari.

Cred ca mai este si o problema de recrutare a personalului. Nu oricine are profilul psihologic necesar pt a i se da putere de decizie. Sunt unii oameni care in momentul in care li se ofera aceasta putere incep sa se simta dumnezei. Cam asta cred ca s-a intamplat in cazul lui Andrei. Respectivul a vazut o mica neconcordanta si a zis NU, fara sa mai judece cazul, sa incerce sa afle de ce apare acea neconcordanta. A vrut sa demonstreze ca are putere, probabil.

13. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

Asa este Silverfren ...Ai dreptate , altii nu au profilul psihologic adecvat pt a munci cu astfel de responsabilitati cum e imigratia , ori nu pot fi capabili de lucrul cu publicul....
    Uite sa iti dau un exemplu , eu anul trecut pe 18 martie 2008 , am fost in Croydon , pt a aplica pt Worker Accession Card (purple card ) as au pair...
    Am avut la mine BR3 , poze , pasaport , scrisoarea de la familie cu toate detaliile ce trebuiesc confirmate , cu detaliile lor ., adresa + nr de telefon fix si mobil , email...
    Stii ce mi-a zis ??
    Eu in fata ta reprezint legea , eu daca vreau pot sa cer niste info aditionale , daca nu sunt convins ca vei fi genuiune au pair...
    Nicaieri in BR3 nu specifica la sectiunea 5 pt a pairi de alte acte aditionale pt a primi cardul....Ofiterul mi-a zis ca sunt reguli interne ale HO , pe care le poate aplica oricand , si sa trimit prin posta alaturi de alte documente aditionale....Ceea ce mi-a cerut el sa-i prezint , era odata solicitate , de exemplu cand veneai au pair cu viza , trebuia sa mergi la ambsada cu o serie de alte hartogarii inafara de simpla scrisoare de invitatie....Ei cum sunt invatati sa lucreze mecanizat , nu stiu ce sa mai cred....
    Poate m-a vazut si baiat...o fi zis numai au pair nu va munci tipu` :p poate am fata de infractor cine stie :laugh:
    Toate cele bune ,

Bivo

14. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,
    am tot citit aici si ca unul care a trecut prin aceasta experienta as dori sa-mi spun si eu parerea poate ajuta pe viitorii candidati la carduri.
    Este dureros dar mai ales frustrant sa fii refuzat insa trebuie sa fii impacat cu tine ca ai facut tot ceea ce trebuia ca sa fie bine.
    Eu personal nu as fi avut curaj sa ma prezint la interviu cu o greseala strecurata.
    Intr-una dintre recomandarile mele scrisese colaboratorul meu (primul om care mi-a dat de lucru in Anglia) ca doamna, adica eu :blush: "face parte din echipa si se integreaza minunat si urmau laude peste laude"
    Pentru oricine care a citit ce inseamna Self Employed si ce reguli trebuie respectate se naste instantaneu un semn de intrebare: eu nu sunt in echipa cu el...nu sunt angajata la el...nu suna prea bine ce a spus.
    Norocul meu ca la sfarsitul scrisorii scrie: "la sfarsitul fiecarei luni imi face factura pentru orele lucrate..etc." Ceea ce demonstra ca prestez un serviciu pentru el si pt care ma plateste in baza facturii.

Trebuie multa atentie iar actele trebuie sa fie corecte si in regula.

Nu e numai aici asa, tatal meu a avut foarte mari probleme fiind in imposibilitatea de a semna niste acte datorita faptului ca avea in buletin numele Neculae si pe toatele celelalte acte aparea Nicolae, ceea ce nu este acelasi lucru....

Sper ca nu v-am suparat dar sunt doar cateva hartoage de pregatit asa ca luati aceasta activitate in serios si cu multa atentie.

Si multa BAFTA !!!

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca trebuie sa se supere nimeni. Sunt niste reguli, iar daca in acte apar neconcordante, apar si problemele. Cei de la HO sunt invatati sa priveasca cu suspiciune aceste lucruri. Insa un ofiter HO poate sa verifice, sa analizeze cazul respectiv si sa ia o decizie, iar altul sa aplice strict litera legii, ca un om-computer daca vreti, iar motivele pt care ar face asta pot fi multe. E cam la fel ca in justitie. Multi spun ca justitia trebuie sa fie oarba, deci sa avem un judecator-computer care sa aplice strict legea. Numai ca un judecator, chiar prin denumirea meseriei, trebuie sa judece bazandu-se pe legi, dar si pe fiecare caz in parte, trebuie sa judece cat de periculos poate fi un individ sau altul, sau cum o decizie ii va influenta comportamentul acelui om in continuare. Daca unui computer ii dai o comanda gresita iti va raspunde cu un mesaj de eroare. Eu zic sa ne imaginam ca la HO in loc de oameni sunt computere si sa verificam inainte actele pe care le prezentam. Astfel putem elimina din start unele probleme.

16. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0

Andrei eu daca as fi fost in locul tau as fi intrebat pe loc daca este posibil sa pot discuta aceasta neintelegere cu un manager sau cineva care raspunde de area respectiva. E inacceptabil ca in momentul in care astepti doua luni ca sa te prezinti la interviu, plus timpul pierdut in ziua respectiva ca el nici macar sa nu se deranjeze sa dea un telefon.:angry:
    Eu cred ca noi toti romanii ar trebui sa stopam aceast tratament pe care ei ni-l acorda - ei sunt platiti ca sa fie serviabili cu oamenii care se prezinta in fiecare zi acolo. Jos cu umilinta- si cine greseste trebuie sa plateasca - se aplica si lor.( daca toti romanii care au avut probleme cu el ar fi mers sa vorbeasca cu managerul lui poate nu mai facea asa acum - in cazul in care mai lucra :unsure: -probabil ca isi facea treaba cum trebuie)
    Si eu trebuie sa ma duc in iulie sa imi iau cardul albastru in vara cand termin facultatea si sa feresca sfantul sa nu fie serviabili cu mine - sunt un cetatean onest si vreau sa fiu tratata cu respect.:eek:hmy:
    Apropo stie cineva daca se acorda cardul numai cu transcript sau trebuie neaparat diploma?
    Transcriptul final o sa il am iunie dar pt diploma trebui sa mai astep o luna si ma gandeam daca e posibil sa am cardul mai devreme.
    Multumesc mult.;)

17. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0

Daniele a scris:
    Te asigur ca vei avea parte de respect eu nu stiu cum crezi ca e acolo ? Ca in Romania la ghiseu unde trebuie sa te apleci si sa spui tare ce vrei ca sa te auda functionarul prin gaurica facuta in geam ????
    Mai mult decat atat, ai si scaun sa stai jos ...fapt ce inlatura "umilinta" din fata ghiseului.
    Incercati sa fiti seriosi ...e o institutie respectabila....

18. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0

Lutoniana eu stiu cum e acolo pt ca am mai fost la un interviu. Persoana care a vorbit cu mine a fost de treaba si totul a fost ok, dar in acelasi timp tind sa cred ca ei aplica uneori un tratament necorespunzator la romani pt ca nu e numai Anderi care a avut probleme de genul asta. Din pacate, din cate cazuri am mai citit aici, tind sa cred ca sunt o mare majoritate care au fost tratati sub orice critica acolo si cred ca ar trebui sa fie mai neiertatori cand li se aplica un tratament inadecvat. Din cauza asta noi romanii suntem tratati aiurea cateodata pt ca ne-am obisnuit sa stam cu capul plecat, sa nu ne spunem opinia si sa fim de acord cu ei chiar daca spun ceva cu care nu suntem de acord si ei stiu asta.Au realizat lucrul asta vazind mai multi romani mergand cu emotii acolo si fiind de acord cu orice spun ei chiar daca sunt aberatii.:( Fratilor nu mai mergeti cu emotii acolo pt ca nu cereti nimic personal sau pe gratis de la ei - e drepul vostru atat timp cat e specificat in lege. :dry:

19. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Tocmai din aceste cauze e bine ca sa fim informati, sa ne cunoastem drepturile dar si obligatiile.
    Bunaoara cand apar astfel de situatii sa nu lasam sa treaca si sa stim ce avem de facut, firesc era ca in situatia lui andrei (cel care a deschis acest topic) sa fi cerut sa discute cu un superior si sa reclame comportamentul si profesionalismul celui cu care a discutat.
    Avand doar o mica neconcordanta care putea fi foarte lesne lamurita. Eu nu as fi plecat de la ghiseu in locul lui pana nu discutam cu un superior ... dar din pacate nu cred ca a stiut ca are aceasta posibilitate.

Oricum la aplicatiile facute la Croydon, se fac verificari ale documentelor si sunt sunati cei care au dat referinte, iar asta se putea face daca se insista calm si cu politete si mai ales fara emotii si timorari.

Macar pe viitor sa afle acet lucru cei care citesc aici. Binenteles ca insist ca sa verificam singuri actele inainte de a le preda la ghiseu sau prin posta pentru a fi evitate astfel de situatii neplacute.

Sa-i uram lui aAndrei succes la urmatoarea aplicatie sau/si la complain pe care speram sa-l faca.

20. pinocetul19

pinocetul19 New Member

Trophy Points:
    0

Totusi nu cred ca in aceasta situatie ar fi fost o solutie sa discuti cu superiorul respectiv..
    Era o neconcordanta de date si mi se pare normal ca respectivul trevor sa fi fost suspicios, si propabil superiorul ti ar fi dat acelasi raspuns , ma gandesc ca si se sustin intre ei, mai ales ca aveau de ce sa lege
    ce pacat totusi , ce pacat ca nu ati vazut greseala de tipar...
    trebui sa aplic si eu pt blue card luna viitoare, si m a luat fric mai ales ca am vreo doua sapt cand am lucrat mai mult de 20 de ore..
    stie cineva daca s a dat refuz pe motivul asta, si siam ca ai voie sa lucrezi full time pe perioada vacantelor, este cumva o perioada specifica pt vacante(in cazul studentilor), trebuie sa mentionezi undeva cand a fost vacanta , asta in cazul in care se trimite aplicatia pt blue card prin posta

multumesc anticipat

Share This Page