14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HO a stopat Pep 3

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mona82, May 9, 2008.

1. flory25

flory25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua...
    Ce as putea spune...radu nu cred ca ai loc aiki printre noi....oameni care asteptam un raspuns sau cel putin o veste care sa ne mai alunge gandurile negre....pt ca aiki sunt oameni care au renuntat deja la locul de munca din ro pt a pleca la mai bine in uk.nu toti oamenii sunt asa ca tine si poate multi nu au avut posibilitatea sa ajunga ce ai ajuns tu....bravo tie...tot respectul din lume...numai ca nu are nici un rost sa mai postezi aiki ...crede-ma ...multa bafta -longmouth- ongmouth-

2. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inca sper ca poate firmele/colegiile cu probleme le vor returna banii sau le vor facilita transferul la niste institutii acreditate. Mai ales cand ma gandesc ca sunt unii care au platit pentru doi cursanti, cum era cazul monei si al sotului -sad2- ad2-

Din pacate, Rebecca si dud, ati nimerit-o cu neimplicarea autoritatilor romane, fiindca chiar daca e vina agentiilor sau colegiilor, Ministerul Muncii ar fi trebuit sa intervina, nu sa se multumeasca doar cu comunicatul ANOFM.

Mult noroc celor care asteptati o rezolvare si tineti-ne la curent, sa ne bucuram si noi daca se termina cu bine.

Off topic
    radu22222, din detaliile pe care le-ai dat tu, cred ca dud a nimerit-o cand ti-a urat noroc cu avocatii (si cred ca urarea asta ti-a facut-o chiar cu buna intentie, sper ca nu si din propria lui experienta). HSMP nu este program pentru cei din UE, iar daca intrunesti conditiile de 'highly skilled person', ai acces nerestrictionat pe piata muncii, n-ai nevoie de work permit, ai doar nevoie de registration certificate obtinut cu BR4*

*cu BR2, scuze pentru typo

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Radu, Dud va rog sa continuati discutiile pe privat daca doriti pe alte teme decat topicul acestui subiect.

Voi sterge orice postare off-topic fara sa va anunt.

Negrutxa
    Moderator

4. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    A mai aflat cineva ceva nou? eu inca nu mai am vesti, dar stau ca pe ghimpi in continuare -sad4- ad4-

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut. Eu am sunat la firma cu care am plecat si mi s-a zis ca voi primi cardul in 2-4 saptamani, si ca nu sunt probleme. Astept sa vad ce se mai intampla

6. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiv, tu tot pentru aeroport trebuie sa lucrezi? prin ce firma trebuie sa pleci? mie nu mi-au mai zis nimic cei de la Work & Adventure si de la ETCi nu am mai aflat nimic nou. Maine poate aflam, ca nu mai rezist -sad2- ad2-

7. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    Yellow Cardurile se dau si se vor da ,am trimis un e-mail catre Home Office ,si raspunsul este afirmativ .

Atata vreme cat colegiul este acreditat si cursurile la fel ,nu vor exista nici un fel de impedimente. -party- arty-

Dear Sir/Madam,

Thank you for your enquiry.

Following accession, you have a right to reside in the UK as a student if you are engaged in a full-time course of study. You do not need permission from the UK Border Agency to be a student.

If you hold a valid Student Visa under the Immigration Rules, you can continue to work for up to 20 hours a week during term-time and full time during the holidays.

If you do not hold a Student Visa, and you wish to work part-time whilst studying, you must first obtain a Student Registration Certificate. This will confirm that you are an EEA national exercising a treaty right as a student and will provide you with permission to work for up to 20 hours a week during term-time and full-time during the holidays.

You will need to obtain and complete Application Form BR1.

For further information and application forms, please visit the UK Border Agency website at: www.ukba.homeoffice.gov.uk

Yours faithfully,

Rez Jason

Managed Migration

UK Border Agency

If you intend to reply to this e-mail please ensure that you re-send all the information from your original enquiry.

--------------------------------------------------------------------------------
    From: nickolas nickolas [mailto:nickolass77@yahoo.com]
    Sent: 14 May 2008 17:00
    To: IND Public Enquiries
    Subject: Do i get the yellow card?

8. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Nick77, dar in scrisoare nu zice nimic de cursurile vocationale pe care trebuie sa le urmam noi pentru aeroporturi, hoteluri, etc. Raspunsul e general, se refera la toti studentii full-time, care prin yellow card au dreptul la 20 de ore lucrate pe saptamana. Deci tot in ceata suntem...

9. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Serios, asta e noua sau e cineva de la HO dezinformat? (ca am mail de la dn Mcmiliian care spune ca se poate si pt curs part-time... si am auzit mai multa lume de pe forum care are yellow pt un curs part-time)

Raspund numai prostii pe email (de la public enquires), copy-paste la niste chestii actuale sau nu, la obiect sau nu.

10. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
    To offer my view again on this issue, what the HO have done is stop issuing work permits associated with SOME vocational courses. Not all vocational courses, and not any academic courses.

The problem is that some organisations have created vocational courses primarily for the purpose of allowing A2 nationals to get around the worker restrictions i.e. they are not vocational courses within the meaning of the UK and EU rules. Unfortunately many Romanians will have paid fees for these courses. It is my view that you have been exploited.

The response of the HO is reasonable, but it is not helpful to those Romanians who have applied for these courses thinking they would gain some rights to work as a result.

The underlying problem is with the system of worker restrictions as a whole. To challenge it the system also needs to be tackled as a whole. Unfortunately neither the Romanian authorities nor the Romanian community have ever tried to do this. Until this changes there will be other instances, like this problem, in which Romanians will suffer.

11. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de la HO sunt in stare de orice!In februarie prietenul meu ,englez fiind,a aplicat pentru Family Tax,in 23 aprilie eu am avut interviu pt. NINO la Job Center in Norwich,iar in 29 aprilie am primit o scrisoare de la Inland R. prin care m-au anuntat ca aplicatia mea pentru Tax Family nu poate fi procesata deoarece nu am NINO!Eu nu am aplicat pentru nimic,eu apar doar ca partener in acel formular cu venituri zero!Aplicatia este in numele prietenului meu si inainte de a fi facuta aplicatia prietenul meu a sunat la Inland R. si a intrebat daca pe mine ma poate afecta in oarecare masura .Raspunsul a fost :'Aplicatia poate fi facuta deoparece un cetatean englez o face in numele lui ,iar faptul ca partenerul este de alta cetatenie nu poate afecta partenerul sub nici o forma!'
    Cu toate astea ,la Inland R. apar trei aplicatii:una pe numele meu (ceea ce scoate in evidenta ca eu cer un drept care nu imi este acordat dupa lege ,si mai spun ei ca poti fi deportat in acest caz),una in numele prietenului meu si una in numele prietenului meu in care apar si eu ca partener!
    SAptamana trecuta a sunat prietenul meu la In.R si a intrebat de ce se taraganeaza lucrurile .Dupa o ora de discutii la telefon ei ne spun ca exista trei cereri!In final ,au spus ei ca a fost o greseala UNDEVA !si or s- o rezolve ! Inca nu am primit nimic,insa este clar ca au incercat sa ma 'puna la zid' ca mai tarziu sa ma trezesc cu vreo scrisoare ca trebuie sa parasesc UK pentru ca am cerut fonduri guvernamentale neavand acest drept!

12. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu daca mai intereseaza pe cineva,sau nu,dar Twin restituie 340 gbp pe persoana din suma platita,dar dat fiind ca ei au contract cu agentia din Ro,se trimit lor...si aici incepe noua mea problema:firma com-invest(da,cea care-si face reclama si pe acest site la greu)se cam face ca ploua..imi tot vorbesc despre self-employee(care m-ar costa cei 340 gbp-trimisi de Twin),despre o droaie de acte care sigur nu mi-ar trebui pt self-e,dar ei mi le cer,dar nici o vorbulita cum as putea sa-mi primesc banutzii...si de cand am avut nesimtirea sa le cer si lor din comisionul platit macar o parte inapoi...se facu liniste...de 2 zile nici bu nu mi-au mai raspuns...ca asa-i in Ro...poate ma sfatuiti si voi ce sa mai fac cu astia,ca mie mi-au iesit peri albi
    in orice caz,m-am invatat minte,niciodata nu ma mai duc la o agentie,si mai ales la una patronata de cunoscuti

13. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza, nu-i nimic nou in faptul ca functionarii Home Office nu sunt capabili sa-si citeasca si sa inteleaga legile propriului stat. Il iertam pe Rez, ca poate-l cheama Jason dupa sotie si engleza n-o fi limba lui nativa. Am vazut si eu de ieri, cand s-a postat, 'noutatea' cu 'full-time'. Din cate stiu, in lege se mentioneaza clar doar ca e necesar sa fii inscris ca student la o institutie acreditata si nu exista nicaieri obligativitatea ca sa urmezi un curs full-time. Orice interpretare in acest sens e abuziva, in opinia mea.

mona, fara detalii despre contractele pe care le-ati avut cu agentia si eventual cu colegiul si despre cum ati facut platile, e greu de dat o idee. Poti sa postezi aici sau sa-mi trimiti mesaj privat. Nu-i nevoie de numele firmelor, al tau, al altor persoane parte in contract, intereseaza doar continutul contractului si cum, ce, cat si cui s-a platit.

14. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cand am intrebat de NINO .. am sunat la unul din zecile de mii de telefoane pentru ca am fost plimbata de la un nr la altul..si am gasit ca de fapt poti sa aplici pentru tot felul de beneficii: daca nu esti apt de munca, daca ai o boala cronica, etc Deci nimeni nu te opreste sa aplici si nimeni nu te da afara din tara doar ca te streseaza bine inainte.

15. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat astazi in cluj la work&adventure si mi-au spus ca ei nu stiu nimic, asta dupa ce au promis ca ieri sau azi dimineata vom primi un raspuns. au zis ca luni poate se afla ceva, ca ei nu au dat de domnul Carpa-Veche de la Ambasada. I-am intrebat daca totusi cred ca se mai poate rezolva ceva si au zis ca nu prea sunt sanse...nu stiu daca se refera doar la ce de la ETCi care plecau pentru aeroporturi si hoteluri. Am intrebat care sunt modalitatil de a ne primi banii inapoi si nu am primit nici un raspuns. Deci, nu stiu ce concluzii am mai putea trage. As vrea sa se rezolve totul, daca nu, macar sa ne recuperam toti banii.

Haideti sa facem ceva cu privire la acest lucru, nu ii putem lasa sa stea cu mana in san si noi sa pierdem atatia bani si atatea planuri!

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu au nici un drept. Cum i-ai contactat? Telefonic? Ce motive au invocat sa nu dea toti banii...
    Pt. ca Us_ramo (alias BRG care lucreaza cu TWIN) e utilizator pe site si are si spioni, o sa-ti trimit mesaj personal cu ce cred eu ca trebuie sa faci...
    Nu este neaparat nevoie sa-mi urmezi sfatul.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Sotul meu a plecat cu " Knightsbridge" din Bucuresti pe post de "care assistant" si mi-au zis la telefon ca nu va avea probleme

18. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai are nimeni nici o veste?

19. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    tacere si frig azi -cold- old-
    nu este nimic asfisat public ,nici pe site.ul home office nici in presa.personal cred ca acea scrisoare si altele la fel au fost adresate strict anumitor institutii care probabil "bateau la ochi" prin numarul de "studenti" bagati in uk.este probabil si cazul meu care am venit prin concept care college din londra,care mai mult ca sigur a contribuit la aceste amendamente aduse de home office.eu am yellow.ul.mi l.au trimis dupa ce le.am platit prima rata(200 de lire).sper ca situatia mea si a altora ca poate mai au putin pana la blue.oricum le.am sistat platile pt moment. -handsrubb- andsrubb-
    pt cei care vor sa vina aveti mare grija cu ce agentii si colegii colaborati,eu cand a venit am stat o luna pe bara ,am ramas fara bani si toate cele rele.sa speram in mai bine.
    oricum,ramanem pe baricade -aha- ha-

20. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    ca bine zici, goul, tacere si frig -cold- old- nimeni nu spune nimic si noi asteptam sa se rezolve cumva problema. dar toti tac. eu am cerut explicatii in nenumarate randuri si nimic. cei care au inceput cursurile la ETCi pe 5 mai oare ce mai fac? mai stie cineva ceva de ei?

Share This Page