10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HO a stopat Pep 3

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mona82, May 9, 2008.

1. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    radule ma pui la scris ....
    -tamtam- amtam-

BUNA ZIUA SI TIE ....

TREBUIA SA INTRI LA SECTIUNEA DE MAMICI SA VEZI CE SE DISTREAZA FETELE -fingernose-

ASA

. ASTA E CEA MAI TARE REPLICA .... TOTI GANDESC DIN PUNCTUL LOR DE VEDERE PAI SI CE AI VREA ? SA GANDEASCA DPDV AL VECINILOR ?

CORECT .... DUPA CUM SE VEDE NICI ROMANILOR NU LE PASA.... BA MAI MULT VIN SI PUN PAIE PE FOC ....

AS FI VRUT SA SCRIU O REMARCA LA FIECARE REPLICA DE-A TA ... DAR M-AM PLICTISIT ... PT CA VORBESTI MULT SI NU SPUI NIMIC ... CITESTE CE S-A SCRIS SI APOI VINO TU CU ARGUMENTE -kiss-

joanna_daft, mai multa atentie la Regulament care spune: "2.2. Postarile trebuie sa nu abuzeze de formatarile disponibile (litere mari, bold, underline, etc.)"
    -staycool- taycool-
    moderator goddess

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Radule, tu crezi ca toti au bani de studii si daca tot plateste pt. ele crezi ca ploua cu bani pt. intretinere?Fa un calcul de citi bani ai nevoie pt. a studia fara a muncii...ca vorba aia,cistigi bine si stai bine cu matematica.Vino cu argumente valabile.Dupa citiva ani de trait aici...mai vorbim.
    Nu am nici o legatura cu situatia din topic,dar consider ca este nedrept ce se intimpla.
    oh...bafta la avocati,ca ai nevoie! -handlaugh2- andlaugh2-

3. security

security New Member

Trophy Points:
    0
    Hei Joanna, excelenta analiza ta. Subscriu in totalitate.

Nu stiu cum se face ca apar unii pe forum si inca de la prima postare arunca cu zerouri in sus si jos de parca s-ar premia "impresiile" in UK.

Bad news! Salariul este confidential, iar daca in Romania nu ai invatat sa respecti acest principiu e timpul sa intelegi ca in UK treaba sta altfel. Nu a intrebat nimeni ce salariu ai si nici nu are legatura cu subiectul acestui topic, asadar lasa cifrele astea care sunt valabile 1 la 1000.

Revenind la subiectul acestui topic, propun sa lasam deoparte moralitatea deciziei HO sau moralitatea exploatarii acestei legi. Daca dezbatem ceea ce este si ceea ce nu este moral, probabil ar trebui sa plecam de la restrictiile impuse romanilor si bulgarilor. Dar nu are sens sa implicam moralitatea in acest caz.

Orice lege si orice portita a legii trebuie exploatata la maxim de fiecare persoana. Asa se procedeaza peste tot in lumea asta, fie ca e vorba de legi sau de contracte...etc. -kiss- iss-

4. cris22tina

cris22tina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna...prietenul meu a plecat impreuna cu alti 24 de romani/bulgari pe data de 05.05.2008 la munca in Anglia-Londra prin ziptravel , iar pe data de 08.05.2008 au intrerupt cursurile, nefiind considerate valabile pt obtinerea acelui yellow card,ei asteapta raspuns pana vineri 19.05.2008 pt. a vedea daca raman pe strazi sau se intorc acasa mai lefteri decat erau!Este bataie de joc...si un capitalism criminal acolo!Stie cineva vreun pont pentru angajare, va rog sa-i ajutam pe acesti romani...inclusiv pe prietenul meu Cristian Gheta?Daca nu facem noi ceva statul nici atat!Pupici

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din pacate, tot ce pot face este sa-si depuna actele de self-employed (lucreaza cat doresc) sau sa aplice pt. viza de student inscriindu-se la un colegiu. (munca part-time 20hr/sapt.)

Imi pare extrem de rau.

Sa incerce sa contacteze si Ambasada. Am scris mai sus detalii.

6. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
    What I want everyone to do who has been affected by this issue is to write to their MP.

Send me a private message including your post code. I will provide the text of a letter to send and also the name and address of your MP.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Traducere:

"Vreau ca toata lumea care a fost afectata de aceasta situatie sa scrie MP-ului din zona lui. (MP- Membru in Parlamentul englez)

Trimiteti-mi un mesaj privat care sa includa codul vostru postal(din UK). Eu va voi furniza scrisoarea pe care trebuie s-o trimiteti impreuna cu numele si adresa MP-ului vostru."

8. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    iar pt ceilalti care nus inca in uk dar au platit inscrierea la curs ?se poate face ceva?

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sugerez campanie publica in media...altceva...as vrea sa stiu...
    -vampire- ampire-

10. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine ma apuca nervii cand ma gandesc la toate fazele astea...eu am platit cursurile si urma sa vin pe 11 acolo, dar cand ma gandesc ca sunt persoane lasate pe strazi....nimeni nu cred ca e dat afara din casa de bani. Eu una nu stiu ce alternative am inafara de au pair, ma ingrozesc cand ma gandesc in ce datorii am intrat. Poate totusi ajung astia la o intelegere, refuz sa cred ca poate fi asa naspa. Toti am ramas fara job aici, am imprumutat bani, ne-am facut bagajele si o groaza de planuri. Have a little faith, chiar daca e naspa! Astia ne fac la psihic.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Audrey, draga mea, si ceilalti, va inteleg foarte bine. Si eu am fost in situatia voastra. Mai exact am fost demisa pe nedrept dupa o saptamana de munca si nu am mai vazut nici un ban...

Daca esti in UK, urmeaza sfatul lui DST (*dumnealui este consultant pe probleme politice,lucreaza cu Membrii din Parlament si spera sa va poata ghida, desi nu poate promite ca se va rezolva).

Note: *modified accordingly

Daca nu, colaboreaza cu ziare si televiziuni.

Un amic al meu a trimis deja aceasta dezbatere unui ziar din Bucuresti, dar nu crede ca se va publica din cauza campaniei electorale...

Sincer, sunt alaturi de voi, desi nu cred ca va ajuta... -cry- ry-

12. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca, esti draguta si iti multumesc pentru sustinere. Abia acum vad cu adevarat cum sunt vazuti romanii, cand sunt implicata direct, si nu imi vine sa cred. Iar lucrurile astea nu par sa se schimbe prea curand. Sper ca macar intr-o viata anterioara sa ne fi facut de cap, de suntem acum nevoiti sa platim.

13. radu22222

radu22222 New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, poate nu toti au posibilitatile mele financiare, oricum pt mine UK e doar o tara unde as castiga mai mult iar diferenta fata de Ro s-ar duce pe chirie...Dar daca pe acest forum toti cei care posteaza ar trebui sa gandeasca doar intr-un singur sens o discutie obiectiva nu poate avea loc.
    Singurul motiv pt care am mentionat salariul este ca sa intelegeti ca nu toata lumea e impinsa de disperare sa lucreze in strainatate, si ca nefiind afectat de modificarea legii respective imi pot permite a analiza la rece.
    Voi nu vedeti ca situatia asta seamana cu negocierile intre sindicate si patronate in care se poarta un veritabil dialog al surzilor, fiecare gandind strict din punctul de vedere al partii din care face parte ? si neincercand sa inteleaga pozitia celorlalti ? incercati sa vedeti cum decurge o negociere in Japonia si veti intelege ca acolo partile incearca sa se inteleaga una pe alta.
    Daca aceasta deranjeaza iar discutiile trebuie musai sa curga intr-un singur sens imi pare rau ca mi-am pierdut timpul scriind pe acest forum si ca si voi l-ati pierdut citind ce am scris :))
    Iar treaba cu avocatul :)) e platit de firma care incearca sa ma aduca acolo. Iar daca nu reuseste nu ia nimic :).
    Intre timp am ce face in RO si sa fiu cinstit cd i-am zis sefului meu ca s-ar putea sa plec mi-a facut o oferta de marire de salariu, dar asta nu compenseaza marlania din romania.
    Pe mine nu ma prea intereseaza dc rezolva luna asta, peste 3 luni sau niciodata cu wp-ul meu...nu duc lipsa de oferte in alte tari: austria, statele unite, canada sau australia...motivul pt care am ales UK este cultura britanica cu care sunt familiar (literatura si istorie in principal).
    Inca o data regret deranjul creat, promit ca nu va mai deranjez si ma intorc la lucru.
    Mult succes cu situatia voastra; sincer nu mai pierdeti timpul cu lamentari si dati in judecata firmele romanesti care v-au promis marea cu sarea, ca legea aceea nu mai revine la status-ul initial :)

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa cum s-a mai zis, Radu, nu toata lumea beneficiaza de privilegiile tale.
    Daca nu poti sa ajuti, macar nu mai amari lumea.

Ai dat vreodata ceva/pe cineva in judecata? Crezi in Justitia Romana?
    Stii ce inseamna interpretarea legii in favoarea celui care da mai mult?

Eu nu cred si esti TOTAL in necunostinta de cauza, imi pare rau sa ti-o spun...

Succes la job! si sper sa nu te confrunti vreodata cu asemenea probleme...

Daca mai stii alte cai legale, te rog sa le mentionezi, aici sau prin mesaj privat. Oricum le voi face publice. Daca nu, te rog, abtine-te de la comentarii rautacioase si sfaturi in deradere, pentru ca faci acelasi lucru ca si Joynie, "bati cuie in sicriu..."

Sa ai o zi buna!

15. radu22222

radu22222 New Member

Trophy Points:
    0
    Da; ai dreptate. Acum am inteles adevaratul scop al acestui forum: acela de a centraliza toate sfaturile posibile.
    ma rog, am citit niste postari legate de 'nedreptatea deciziei' si de aceea am scris. daca nu erau astfel de postari nu va deranjam.
    Daca se incepea cu 'asta e situatia data. cum procedam ?' nu scriam nimic pt ca nu se analiza justetea situatiei in sine ci gasirea unor cai de rezolvare. Nu le cunosteam deci nu scriam :) simplu.
    Si da, recunosc am dat pe unul in judecata in Ro si am pierdut cu dreptatea in brate :))) mi s-au innecat corabiile pt cateva zile, dar oricum banii i-am facut la loc intr-o saptamana si am rezolvat intr-un mod alternativ problema gresit solutionata in justitie...hihi
    Dar acum serios: problema aceasta este cunoscuta de ambasada Ro in marea britanie ? aia nu misca nimic pt a-i ajuta pe cei aflati in situatia asta?

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai trebuia sa fi citit...ca sunt si scrisori scanate.
    AMBASADA? Citeste si pe topicul REACT sa vezi ce mult ajuta romanii. -grr- rr-

17. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ,

Noutati despre ZipTravel , astazi mi-am permis sa sun la ei si mam dat drept viitor pretendent la un lok de muca in uk , raspunsul a fost pe masura , citez " sau terminat locurile de munca , ne pare rau dar totusi trimiteti un cv pe adresa de mail si cum apar noi locuri de munca va trimitem oferta" , ce ziceti de mesajul asta -pullhair- ullhair- -killpc- illpc-

18. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi-au zis cei de la Work & Adventure ca maine mai are loc o intalnire cu cei de la Home Office si tot maine sau vineri vom sti ceva clar. Acum nu stiu daca asta rezolva ceva sau daca ramanem in plop. Ma gandesc ca pate se pot schimba macar programele, sa fim transferati pe altceva, care sa nu fie un curs sandwich....sa poate se iau alte masuri pentru tipul asta de cursuri...sa ne convina si noua, si lor.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vali, unde esti, Uk sau Romania?

Ati inceput vreun demers? Primit vreun raspuns? A sunat cineva la ambasada, scris lui DST (nume complet +adresa), Presa implicata, ceva?
    Scrieti pe toate forumurile, trebuie sa se poata face ceva. Cineva mi-a zis ca s-ar putea implica si Drepturile Omului...*desi, se pare ca nu este de competenta lor...

Nota: *modificat

Mult noroc!

20. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    O sa revin si eu pe seara cu o lamurire din punct de vedere legal a problemei. Nu am timp sa scriu pe larg acum.

Nu e o incalcare a drepturilor omului si Home Office nu va refuza eliberarea de yellow cards pentru sandwich courses care au si statutul de NVQ courses.

Intre timp ar fi foarte folositor daca acei afectati ar spune ce informatii au primit de la firmele de plasare din tara care i-au trimis aici si de la colegiile din UK la care au fost trimisi.

See you later.

Share This Page