18.4 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HO a stopat Pep 3

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mona82, May 9, 2008.

1. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie iti multumim ca faci neamul de rusine si esti ferma pe pozitii...ma gandesc ca si tu ai avut Wp,ai stiut ce usor se primeste,de fapt il arunca englezii dupa tine...iar cu self-e e de-adreptul fabulos;nu mai stie lumea cum sa te angajeze...
    sincer,stai in banca ta,si nu mai vb fara sa te documentezi,ok?noi am lucrat pt banii platiti agentiilor,multi suntem casatoriti,avem o familie pe care n-am vrut s-o dezbinam si am venit impreuna sa muncim in UK legal...nu noi ne-am rugat la agentii sa ne gaseasca portita in legea pe care nici macar n-o cunosteam,am fost fraieriti de romani si englezi care cunosteau legea,si care s-au folosit de ea dupa bunul plac.
    multumesc celor cu bun simt care ne sprijina neamul de hoti si prostituate

2. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    "georgiv" impresia mea era ca este un forum public! Deci am dreptul sa imi exprim parerile...indiferent dca sunt cele dorite de restul sau nu!!
    Da, "dud"...am fost au pair.Am fost au pair in perioada in care imi trebuia viza pentru asta...nu am cerut insa statului britanic "dreptul de munca" pentru ca am fost 1 an jumatate au pair.
    Serios...atitudinea vostra este deplasata.
    Cati dintre voi aveti dependenti care muncesc "legal" datorita faptului ca sotul/sotia este student..??? sau mai bine spus "cursant"? este corect acest lucru?

In fine...succes! sa obtineti ce doriti...si sper ca in timp maturitatea vostra,celor casatoriti si cu familii...,sa se reflecte si in randurile acestui forum!!! Oamenii au dreptul la pareri diferite!!!

3. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Mesaj Special pt Joynie -killpc-
    Salut All ,
    Vreau sa incep prin faptul ca acest personaj de desene animate pe nume Joynie , nici macar nu stie despre ce se discuta in topicul acesta.
    Tin sa subliniez ca acest dobitok(a) , incearca sa strice imaginea celor care cauta sa-si asigure un viitor mai bun prin munca , dupa cum stim toti este cea mai de jos , si nu prin hotiiiiii , subliniez daca pt Joynie situatia materiala este mai presus decat a celorlalti asta nu-i da dreptul sa ia in ras situatia celor care se inscriu la cursuri de calificare ...nu exista nicaieri stipulat faptul ca student = elev la facultate ...sa nu uitam ca tot cei din uk ne cer sa ne recalifikam indiferent de ce studii sau calificari dobandim in romania , deci Joynie te rog incearca sa uiti ca esti roman si daca nu poti macar abtinete...
    Iti doresc mult succes pe viitor . -slap- lap-

4. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    No comment si scuze de off-topic.

Mona si vali si ceilalti, important e acum sa va recuperati cat mai mult din suma platita pentru cursuri si actele. Imi pare rau ca n-a fost o 'gluma proasta', asa cum ziceam la inceput.

5. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    dragutzo,opreste-te pana nu-ti faci rau singura...
    ideea era ca multi au platit 2 cursuri daca erau sot-sotie,adica au aplicat separat,n-au luat-o pe scurtatura,intelegi?sau nu?
    adica 2 cursuri,bani platiti de 2 ori,2 aplicatii,etc.nu dependenti si alte chestii
    chiar dc au stiut de faza cu dependentii,f bine,ce ai tu de acolo?
    ti-a luat cineva painea de la gura?nu
    esti singura care se bucura de ghinionul nostru...asa ca fa bine si fa o plimbare ,in loc sa debitezi
    tu ai acte,te doare la pedala,noi am renuntat la joburile de acasa,si te asigur ca nu era usor sa renunti la coltul preferat -p3-caci tu asta crezi despre noi,cu toate ca tot din neamul asta te tragi...suntem oameni muncitori ,seriosi si ghinionisti..asa ca mai slabeste-ne,macar pana nu te interesezi care-i realitatea

6. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ella ,
    Tin sa specific ca in mom de fatza cei de la HO au blocat cursurile hoteliere si nu vor sa faca mai multe declaratii si din ce cauze , orcum se vehiculeaza ca pana la sfarsitul sap vor aparea e HO lista cu colegiile blokate , si spun asta ca sa se inteleaga ca nu vor fi blokate toate cursurile sw si se vor mai elibera yc in continuare ...in mare parte problema a venit din partea unor colegii neacreditate.
    Poate se mai linistesc uni si imi pare rau pt cei ce nu vor mai putea rezolva nimik , bine macar ca situatia nui asa de rea pe cat se specifica sambata 10 mai pe forum .

7. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi Ella36,si noua ne pare si mai rau pt ca a fost adevarata treaba..si imi pare rau ca eu am fost cea care a inc :p ercat sa informeze populatia si am ajuns sa lupt cu morile de vant
    chiar imi pare rau ca s-a confirmat treba,preferam sa pic de cacao si sa-mi iau Yellowul,decat sa am dreptate si sa stau ilegal pe aici,fara posibilitatea de a misca ceva,pana ce Ho imi retrimite actele...pana atunci,ma apuc de furat ,probabil ,s-o fac happy pe Joynie :p
    scuze dar nu m-am putut abtine,cu toate ca deja am renuntat s-o mai bag in seama

8. osso

osso New Member

Trophy Points:
    0
    Ella36: -applause- pplause- felicitari pentru citate; se demonstreaza ca Joynie are 2 fetze.

Cat despre statutul de student la curs vocational: nu consider ca am inselat cu ceva pe cineva muncind in felul asta. Pe de o parte, mi se pare mai indreptatita o persoana cu acest statut sa ia blue card decat cineva care a fost au pair... dar asta daca e neaparat sa stabilim o scara a valorilor intre pretendentii la blue card. Sa nu se inteleaga ca nu sunt de acord sa primeasca si au pair drept de munca nerestrictionat. Cunosc destule persoane care au luat asa si ar fi ipocrizie sa zic ca nu m-am bucurat pentru ele.
    Oricum, cred ca efortul pe care il fac, de a incepe lucrul la 3AM in fiecare zi si de a trage ca magarul e ceva mai mare decat cel de a suporta 1-2 dracusori de copii sau niste parinti imbecili.
    Si, asta e... dupa ce, desi absolvent de facultate, fac munca pe care o fac de 11 luni, sper din vara sa fac o munca mai la nivelul pregatirii mele.
    Asta pe langa un polonez/maghiar/slovac/ceh/lituanian care vine aici si are totul pe tava. Daca statul britanic nu a oferit drept de munca il obtin si singur legal, prin portitele pe care le ofera legislatia. E ceva ilegal in asta?
    In final, restrictiile astea oricum nu pun nici o piedica baietilor cu cardurile, cersetorilor (poate ne spune Joynie cum se ia WP pentru cersit) si altor personaje de treaba...

9. ado

ado New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie ..te roade cumva ca ai tras ca au pair "1 an jumatate" dupa
    care ai aplicat pt blue card si altzii sunt studentzi sau chiar dependentzi de studentzi si apoi primesc blue card??

..cam asta reiese...asa ca, abtzine-te si nu uita de unde ai venit...!

10. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Poate spui SI cum e corect in opinia ta ...sa nu murim prosti,ca e forum liber la opinii!
    Sint tare curios si abia astept opinia ta,serios!

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Observ ca s-au cam incins spiritele pe acest topic si s-a dat unda verde la atacuri personale.

Joynie, ai dreptul la opinie si chiar daca inteleg partial unele argumente prezentate de tine, per total pozitia ta este incorecta.

Inainte de toate, oamenii astia pe care tu ii condamni, nu au facut absolut nimic ilegal. Retine acest aspect.

Sunt oameni cinstiti, care au venit in UK pt un viitor mai bun. Au platit comisioane, au mers la scoala si apoi au lucrat exact asa cum era prevazut in legea britanica. Punct. Nu e nimic de condamnat si nimic ilegal in asta.

Nu vad nici o problema in a fi student timp de un an pentru a obtine dreptul de a munci. Ca nu-ti convine tie treaba asta, e o alta discutie. Daca nu le-ar conveni nici englezilor, probabil ca ar iesi din EU si ar interzice apoi acest lucru. Dar asta nu s-a intamplat si nu cred ca se va intampla, asadar nu vad de ce romanii nu ar putea beneficia de aceste portite ale legii. Student un an si apoi blue card. Repet, nu e nimic ilegal in asta.

Este usor de vorbit in acest fel cand nu te regasesti in aceasta situatie, cu banii dati si cu legea modificata pe nepusa masa. Haideti sa dam dovada de putina intelepciune si sa nu ne mai bucuram sau sa ne manifestam indiferenta cand altii sunt pusi in situatii dificile.

De cealalta parte inteleg reactia celor care au ripostat, dar nu sunt de acord cu jignirile. Va rog sa va abtineti pentru ca desi ne regasim intr-un mediu virtual, nu putem permite un astfel de limbaj.

In cazul in care voi sesiza ca nu tineti cont de aceasta sugestie va trebui sa aplic regulamentul. Multumesc pentru intelegere! -staycool- taycool-

12. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Din punctu meu de vedere ai dreptate cu partea de regulament ....(jigniri) dar cred ca mai mari au fost cuvintele lui Joynie ...sper sa intelegi lucru acesta... -angrymad- ngrymad- -nosejob- osejob- .

13. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    incerc sa o inteleg pe joyne [ sa ma scuze daca e baiat insa ' pare ' a fi o ea] .... stii ce cred eu ca lipseste unora ? toleranta .... adica de ce tu , ca fost au pair esti mai cu mot si poti lua blue card iar cineva care vine la studii [ nu importa ca-s 6 luni sau 6 ani ] nu pt ca si tu draga mea, cand ai aplicat pt au pair ai aplicat cu speranta ca dupa o perioada vei putea munci neconditionat in uk .... altfel ramaneai au pair toata viata .... nu vreau sa amplific discutiile , dar mi s-a parut ca la remarca asta ai cam dat cu stingu-n dreptul .... sau faptul ca ai muncit un an au pair crezi ca te face mai deosebita? iti zic eu ca nu ... stii cine e deosebit/a ? parintele care si-a lasat in romania copilul si a venit aici sa munceasca si sa stringa bani si care plinge seara de dorul lui .... conteaza modalitatea prin care reuseste sa munceasca legal ? prea putin .... lasa oamenii sa-si vada de problemele lor [ imi fac si eu mea culpa ca am intrat ieri cu bocancii intr-o discutie insa doar din nestiinta ] .. sa-ti dea dumnezeu dupa inima

14. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    Da,
    eu imi cer scuze daca am jignit pe cineva.
    Nu asta a fost intentia...a fost o simpla parere...deci imi cer scuze celor care s-au simtit jigniti. -sad4-

in alta ordine de idei...nu am acuzat pe nimeni de nimic ,numai ca...nu mi se pare corect sa fie acordat acelasi statut unui om care plateste peste 3000 lire/an si studiaza 3 ani si munceste peste 35h/sapt pentru scoala.cu un om care studiaza cateva ore pe saptamana.
    Poate ideea mea este gresita!
    Da,intr-un anumit moment m-am gandit sa obtin dreptul de munca pentru ca am fost au pair...(asta ca sa raspund altor intrebari)dar...am abandonat! am considerat ca nu am nevoie de acel drept avand in vedere ca intentionam sa devin student :)

Deci ca sa inchei..regret ca toata lumea s-a suparat...si sper ca intr-un mod sau altul sa se rezolve problema vostra.

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Da de £15000/an ai auzit? Cum sa reactioneze la £3000/an...ca sa merg pe mintea ta.

16. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie ne-ai facut doar hotii pe fatza ...ce pot sa spun mai mult pt simplu fapt ca incercam sa castigam mai mult prin munca cinstita orcum .nu am inteles unde este hotia ???poate ma poti lamurii... -explain- xplain- ... si repet orcum argumentele tale nu au nimik in comun cu topicul acesta asa ca ....

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dezamagire totala si moment extrem de nepotrivit pentru astfel de afirmatii. Ceva de genul: "Sa mai batem niste cuie in sicriu..." -sad2- ad2- -shamed- hamed-

18. ado

ado New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie draga,
    ..te-ai gandit ca poate un student care plateshte mai mult pentru studiile sale, va castiga apoi mult mai mult decat unul care face doar un curs vocational?..deci sa ne uitam putzin si la rasplata...eu cred, ca aici este diferentza...

-takecare- akecare-

19. radu22222

radu22222 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

Am intrat pe acest forum si am gasit multa nemultumire (explicabila) pentru nefericita decizie de schimbare a legii privind dreptul de munca.
    Nu iau partea nici uneoia dintre parti (HO sau voi) doar voi incerca sa fac o analiza succinta sper eu avand in vedere ca nu sunt implicat.
    Am observat ca cineva a ''indraznit'' sa aibe o alta parere decat marea majoritate de pe forum.
    Unde se greseste aici pe forum este ca toti gandesc din punctul lor de vedere (foarte subiectiv: ''copii lasati acasa'', etc si uneori incarcat cu dorinta de a jigni). Unui britanic nu-i pasa de asta.
    Singura care a pastrat demnitate in replica este Ella 36 incercand sa o contreze pe Joynie cu argumente. In fine, nu asta conteaza acum.
    Nimeni din pacate nu a incercat sa gandeasca si prin prisma celeilate parti (UK) si poate asa intelegea de ce s-a modificat acea lege; iar ella36 a inteles foarte bine argumentul lui Joynie: dc ai venit la studii studiaza, dc ai venit la munca...ia-o pe alt drum (aplicatia standard), dar nu profita de acea 'portita' in contra spiritului legii respective.
    Numai intelegand pozitia ambelor parti si argumentelor fiecaruia puteti trage o concluzie inteleapta. In loc de o dezbatere am observat ca au uitat toti de subiect si s-au coalizat ca o haita de caini impotriva lui Joynie (nici nu stiu dc e fata sau baiat :). Nimic rau in asta, dar daca s-ar fi contrat cu argumente inteleg, insa s-a coborat nivelul limbajului.
    Cine trebuie sa raspunda sunt firmele prin care ati plecat. Zicea cineva ca a plecat printr-o firma si nic macar nu cunoaste legislatia in baza careia a putut pleca....Am ramas mut...cum poti pleca cu toata increderea intr-o firma din romania ? care sa fim seriosi: urmareste sa ia banul si dupa aceea...descurcati-va, vorba sefului de baraca din ''Cel mai iubit dintre pamanteni''. Ce trebuie sa faceti e sa va uniti si sa dati fain frumos in judecata acele firme pana va dau banii inapoi. Acum daca in contractele pe care le-ati semnat scrie ca ;;firma nu isi asuma nici o raspundere...'' e cam nasol :)
    A si inca ceva: eu plec tot in UK insa firma se ocupa de actele mele cu avocatul lor, etc, etc...si nu plec neaparat pt bani. Aici castig cam 4500 eur/luna si acolo as castiga cam 5500, deci tot cam pe acolo.
    Mitocania din Romania ma impinge sa plec, atat.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari!
    Offtopic
    La tine se intampla toate aceste lucruri bune pentru ca iti stii valoarea si ti-ai dobandit-o cu ani de efort intelectual si experienta.
    Dar ce facem cu ceilalti? (Personal am fost si eu in randul lor si nu numai, deci pot vedea lucrurile din ambele perspective si tot ii sustin.)
    TREBUIE SA NE SUSTINEM CA ROMANI, fiecare alege ce i se potriveste si ce il ajuta mai mult. Dar atat timp cat este legal...nu vad problema.
    P.S Ella36 e un talent innascut cu vaste cunostinte in domeniu, nu esti singurul care o place.
    Si mai laudabil lucru este ca SE IMPLICA.

Share This Page