14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HO a stopat Pep 3

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mona82, May 9, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Dear Daily Mail,

Unfortunately the Home Office have very suddenly changed their mind about some courses they have previously been allowing to qualify as a vocational course.

This affects not just ETCi but many other course providers offering similar programmes.

This means that for the foreseeable future our sandwich course programme is suspended.

We are awaiting Home Office guidance on what types of course may still be eligible and it is possible that the courses may re-start at a later date but this is unlikely to be before the autumn at least.

Sorry for any inconvenience.

Kind Regards,
    Jayne.

Jayne de Ville
    Immigration Case Manager

2. ado

ado New Member

Trophy Points:
    0
    ...hello,

..si cand ma gandesc ca azi trebuia sa merg la Twin ...sa ma inscriu si sa platesc integral PEP3...
    ..cred ca pot sa ma consider foarte norocoasa ..si sa ii multumesc la "mona82" ca a fost asa de promta cu stirea...

Mersi "mona82" !!!..vb pe mess

3. vali28

vali28 New Member

Trophy Points:
    0
    -hellno- ellno-

ho nu raspunde la tel???? -explain- xplain-

4. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Momentul adevarului la HO

inteleg ca esti stresat dar esti si un pic incoerent .... -shamed- hamed- in legatura cu ce vrei sa afli despre telefoanele la HO? ca asa sa-i intrebe de sanatate nu cred ca suna oamenii ... astia cu miile de sunt pe-aci si vor sa afle "adevarul" -handlaugh2- andlaugh2-

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
  6. lavinia brenciu

lavinia brenciu New Member

Trophy Points:
    0
    suntem 29 de romani si bulgari si noi suntem in aceiasi situatie cu voi
    homme office ne-a sistat si noua dreptul de lucru.
    am venit prin acelas program cu ETCi.
    noi am scris PRO TV , REALITATEA TV. am scris petitii ceia ce ar trebuii sa faca fiecare dintre noi.
    fiecare vrea sa-si recupereze banii dar ETCi nu vrea sa ne restituie toti banii ci numai 250 lire dar ei nu si-au respectat contractul fata de noi au zis ca ne aduc ca studenti si ca o sa muncim in hoteluri si aeroporturi ar trebui sa ne restituie toti banii nu doar o parte
    legiile nu se iau de pe o zii pe alta
    eu cred ca ei stiau de mai de mult
    pe noi ne trimit acasa sau ne spun sa aplicam pentru self employer noi nu am platit atatia bani ca sa aingem self employer puteam sa venim singuri pentru asta nu ne trebuia nici o agentie pentru asta
    noi am cerut ETCi -ului sa ne dea actele ca studenti ca sa putem lucra part time dar de facpt am aflat ca nici macar studenti nu suntem considerati
    astia isi bat joc de noi pe fata
    dau unii vina pe ceilalti
    eu cred ca ETCi e de vina scoala care trebuia sa o facem nu e recunoscuta de homme office

7. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Momentul adevarului la HO

multumesc ella nu citisem celelalte topic-uri si nu am prins discutia ....
    -kiss- iss-

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Laud initiativa. Mai mult sugerez sa va inscrieti si in REACT
    Detalii aici.Nu uitati sa comentati.
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1574.0/

O vorba din popor zice: NU STA, CA-TI STA NOROCU'

Haideti, deci, sa actionam impreuna. Numai UNITI vom fi AUZITI.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, dragilor

Ce ati mai rezolvat? Poate reusiti sa implicati si Ambasada. Iata detaliile de contact ale celui care se ocupa de probleme sociale ale romanilor din Uk.
    Iar, daca nu reusiti sa dati de dumnealui, nu uitati sa mentionati in campania publica ce mult ajutor primesti de la autoritatile romane in astfel de situatii:

LABOUR & SOCIAL AFFAIRS SECTION
    Mr Bogdan CARPA-VECHE, attaché
    Tel: 020 7937.8125
    Fax: 020 7937.8069
    e-mail: social_affairs@roemb.co.uk

Multa Bafta si sa va ajute Dumnezeu!

(cu voia voastra, o sa postez acest mesaj pe alte site-uri de romani. Poate mai sunt si altii in aceeasi situatie...)

10. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Am citit acest post si cu toate ca probabil am sa ..."supar"..am sa imi scriu parerea!! -sorry- orry-
    Pentru ce anume cereti statutul de student???? Pentru un curs part -time??? In tara daca se urmeaza un astfel de curs "vocational" va numiti studenti??
    Studenti sunt cei care urmeaza cursuri full time...fie ca este vorba de facultate,master,doctorat...etc! HO are dreptate! Voi,cei care "plangeti"dupa aceste cursuri nu vreti decat dreptul de munca!!
    A fost o modalitate de a "insela "..legea britanica si acum va plangeti ca nu mai se poate continua?? Asa ajungem romanii sa fim considerati profitori si asa mai departe....

Ce consider ca este "incorect"este faptul ca nu a fost anuntata aceasta hotarare cu macar o luna inainte...in rest?? Pentru ce anume scriem la Pro Tv sau Realitatea? Ce se poate face ?? Uk nu este Romania!! Probabil trebuia inteles pana acum asta!! Ne accepta dupa regulile lor si mi se pare corect!!!
    Este ca si cand hotul se plange cuiva (unei televiziuni in cazul de fata) ca a fost prins la furat. Poate e prea dura comparatia insa e cat se poate de adevarata.
    Ce doresc de fapt cei care au apelat la acest procedeu ? Dreptul de munca, statutul de studend nefiind decat un mijloc de a atinge acest scop...De ce nu se apeleaza la metoda clasica a inscrierii pentru WP, asa cum probabil fac multi alti romani ? Imi mai permit o comparatie dupa acelasi principiu romanesc 'lasa ca eu sunt mai smecher' : depasirea coloanei de masini la semafor. Unii incearca sa 'sara' procedura normala de obtinere a dreptului de munca si se mira ca li se taie macaroana...cam tarziu, dar pana la urma se taie. Nici o minune nu tine o vesnicie.
    Este in firea romanului de la vladica la opinca sa incerce sa se 'strecoare' printr-o portita legislativa. Din pacate la noi aceste portite se inchid prea tarziu sau raman vesnic deschise si avem justitia pe care o meritam pana la urma. UK insa este un stat civilizat care intelege sa corecteze anumite legi in momentul in care observa ca unii sau altii (nu neaparat romani) incearca sa contravina spiritului acestora.
    Student este pana la urma cel ce merge zi de zi la facutatea lui, nu unul care se inscrie la un cursulet de cateva ore /sapt ca sa obtina drept temporar de munca.

11. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie, eu nu cred ca stii despre ce vorbesti. In anglia nu exista munca usoara. nu exista metoda usoara sa devi legal, nu exsta inselat.. in ceea ce priveste cursurile imi pare rau pentru nedreptatea care s-a facut si banii pierduti.
    Joynie, o sa ma simt imediat vinovata ca dupa 1 an de aupair am luat bluecardul :)) -scratch- cratch- Din fericire toti suntem egali aici si ar trebui sa ne ajutam indiferent de ce obstacole se ivesc.

12. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    Alina...si eu am fost au pair...deci nu cred ca ai de ce sa te simti vinovata! Numai ca nu se compara!!
    Statutul de student este pentru cei care vor sa invete!! Vrei sa imi spui ca toata lumea care vine in uk si urmeaza un astfel de curs vocational este aici pentru acest curs???? Nu viseaza ca dupa un an sa aiba drept de munca????

Dca ma insel si toata lumea vine pentru studiu....de ce nu se inscriu la facultate??? master...etc???
    Si mie imi pare rau ca s-au pierdut bani,ca nu s-a anuntat din timp dar este singura nedreptate care cred ca s-a facut!!!

13. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie, e adevarat ca unul din motivele pe care Home Office le poate invoca cu succes pentru neeliberarea yellow card de student in cazul acestor sandwich courses este faptul ca o buna parte din cei care s-au inscris la ele au facut-o pentru a capata drept de munca. Dar ideea ca 'acei care fac cursuri part-time sau cursuri vocationale nu sunt studenti si nu pot fi considerati ca atare' e contrazisa si de legislatie UE si de legislatia UK:

- Directiva UE 38/2004/EC:

Art. 7. All Union citizens shall have the right of residence on the territory of another Member State for a period of longer than three months if they:

'
    '
    (c) are enrolled at a private or public establishment, accredited or financed by the host Member State on the basis of its legislation or administrative practice, for the principal purpose of following a course of study, including vocational training;

- The Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 No. 1003:

4. (d) 'student' means a person who - is enrolled at a private or public establishment, included on the Department for Education and Skills' Register of Education and training Providers or financed from public funds, for the principal purpose of following a course of study, including vocational training;

Deci, atat in legislatia UE, cat si in legislatia UK, prin termenul de 'student' se intelege o persoana care studiaza la o institutie acreditata (nu neaparat universitate/facultate) si care poate urma si un curs de calificare profesionala, nu neaparat numai cursuri teoretice. Iar daca un cetatean al altui stat din UE vine in Romania sa studieze, chiar la scoala sau la liceu, inclusiv pentru obtinerea unei calificari profesionale, va avea in tara noastra statut de 'student', conform Directivei sus-mentionate. In acest caz are importanta cum este definit acest termen/statut de catre legislatie, nu definitia pe care i-o dam noi in viata de zi cu zi.

Nu te contrazic referitor la faptul ca principalul scop al multora dintre cei care s-au inscris la aceste sandwich courses este acela de a gasi o cale sa munceasca legal si nu sa invete, dar nu mi se pare corect dispretul fata de cei care invata pentru o meserie, in comparatie cu cei care studiaza pentru o profesie. (Mentionez ca pe mine nu ma afecteaza nici schimbarea in legislatie si nici dispretul, deci nu fac pledoarie 'pro domo').

As mai face si observatia ca exista o cale de inchidere a portitei legislative in cazul 'hotilor de romani' (trebuie sa-i incurajam cumva pe straini sa ne desconsidere si cel mai bine este sa o facem desconsiderandu-ne noi pentru inceput). Pur si simplu, statul britanic poate ridica restrictiile privind liberul acces pe piata muncii.

14. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu spun ca ar trebui sa ni se dea mai multe sanse, oportunitati, ca sa fim legal aici ... nu sa se ia ...

15. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    Cu toate ca sunt romanca...sunt convinsa ca a permite accesul romanilor nerestrictionat pe piata de munca din Uk este o greseala!!!
    Se va ajunge cum este in Italia sau Spania!

Atat timp cat ne folosim de statutul de student pentru a avea drept de munca,pentru a ne aduce sotii sau sotiile ca dependenti cu drept de munca...home office are perfecta dreptate!!!

Imi pare rau,repet asta...imi pare rau pentru banii pierduti si sper ca cei care pot sa ii returneze sa o faca...dar consider ca este corecta decizia!

16. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, nu Home Office este cel care hotaraste daca un curs se incadreaza in categoria NVQ - exista alta institutie care se ocupa cu asta. Cred ca unele firme au oferit programe care nu respectau cerintele pentru a fi considerate ca NVQ courses, Home Office a verificat, iar faptul ca acestor programe sandwich li s-a facut reclama sub sloganurile 'work and travel'/'work and study' i-a ajutat cu atat mai mult pe cei de la Home Office sa ajunga la concluzia ca studentii nu sunt aici pentru 'the principal purpose of following a course of study'. Home Office trebuia sa verifice cu atentie de la inceput, insa firmele care au vandut cursurile respective sunt in culpa.

Comunicat ANOFM - Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca

Informati-v? înainte de a aplica pentru programele de formare profesional? din Marea Britanie!
    Postat la Mai 8th, 2008 de oanamitea

* Marea Britanie

Informati-v? înainte de a aplica pentru programele de formare profesional?
    din Marea Britanie!

Revenim la acest subiect avand in vedere faptul ca sunt înregistrate sesiz?ri în care se reclam? faptul c? unii agenti de ocupare a fortei de munc? din Romania care mediaz? înscrierea cetatenilor romani la astfel de programe nu ofer? informatii complete despre ceea ce reprezint? acestea care sunt posturile în care vor practica dup? perioada de teorie, cât dureaza obtinerea certificatului de înregistrare sau alte informatii utile despre locurile de cazare, tarife, etc. Au existat si plângeri în care se reclam? si nereguli din partea colegiilor de formare profesional? din Marea Britanie situatii care au condus la prejudicii pentru cet?tenii români.
    Cet??enii români care î?i exercit? dreptul de ?edere în scop de studii, au dreptul s? lucreze pân? la 20 de ore s?pt?mânal pe durata cursurilor. De asemenea, cet??enii români au dreptul s? lucreze în regim normal dac? urmeaz? cursuri de formare profesional? care pe lâng? componenta teoretic? con?in ?i o component? practic?. Acest tip de cursuri este axat pe dobândirea competen?elor ?i aptitudinilor la locul de munc?, drept pentru care cea mai mare parte a preg?tirii are loc la locul de munc?. Majoritatea cursurilor de acest tip se adreseaz? persoanelor cu calific?ri reduse care doresc s? ob?in? competen?e practice (cele mai multe cursuri sunt organizate în domeniul îngrijirii persoanelor în vârst?, în domeniul construc?iilor sau al restaurantelor).
    Pentru a putea lucra îns? pe durata cursurilor cet??enii români trebuie s? ob?in? certificatul de înregistrare emis de c?tre autorit??ile britanice (UK Border Agency). Certificatul se ob?ine în urma unei aplica?ii f?cute de c?tre cet??enii români la care se ata?eaz? dovada înregistr?rii la cursurile unui furnizor de formare profesional? agreat (lista furnizorilor este disponibil? on-line accesând website-ul Departamentului pentru Inova?ie, Universit??i ?i Atitudini – Department for Inovation, Universities and Skills). Termenul mediu de solu?ionare a cererilor f?cute de cet??enii români pentru astfel de certificate de înregistrare este de 20 de zile lucr?toare de la data înregistr?rii cererii în sistemul UK Border Agency. În realitate îns?, termenele sunt dep??ite în multe situa?ii. Durata mai mare de asteptare a certificatului pune in dificultate cetatenii romani care, neavand drept de munca, trebuie sa suporte costuri neprevazute pentru intretinere in Marea Britanie.

Prin urmare, atragem aten?ia asupra urm?toarelor aspecte:

!!! Plasarea la angajatori are loc, în medie, în 4-5 s?pt?mâni de la data începerii cursurilor. În realitate îns?, termenele sunt dep??ite în multe situa?ii. Durata mai mare de asteptare a certificatului pune in dificultate cetatenii romani care, neavand drept de munca, trebuie sa suporte costuri neprevazute pentru intretinere in Marea Britanie.

!!! Admiterea de c?tre agen?ia din România sau de c?tre furnizorul de formare profesional? din Marea Britanie nu înseamn? automat c? angajatorii britanici vor accepta plasamentul. Ace?tia pot respinge participan?ii la cursuri sub diferite motive: cunoa?tere insuficient? a limbii engleze, lipsa aptitudinilor necesare (lucru care s-a si intamplat) etc.

!!! Pe durata proces?rii cererii pentru ob?inerea certificatului de înregistare ?i pân? la ob?inerea primului salariu, cursantul român trebuie s? se între?in? singur, motiv pentru care trebuie s? dispun? de o sum? de bani corespunz?toare traiului în Marea Britanie, ?i eventual, pentru transportul de întoarcere în România.

!!! Înainte de a accepta înscrierea în programele de formare profesional? din Marea Britanie cet??enii români trebuie s? verifice dac? furnizorii sunt autoriza?i s? presteze astfel de servicii. Registrul furnizorilor autoriza?i de formare profesional? din Marea Britanie este gestionat de c?tre Departamentul pentru Universit??i, Inova?ie ?i Aptitudini ?i poate fi consultat accesând website-ul www.dfes.gov.uk/providersregister .

!!! Cet??enii români trebuie s? se asigure c? în contractele încheiate cu agen?ii de ocupare a for?ei de munc? din România, precum ?i în cele încheiate cu furnizorii autoriza?i de formare profesional? din Marea Britanie, sunt prev?zute clar obliga?iile p?r?ilor în ceea ce prive?te informarea, derularea programelor de formare profesional?, plasarea la angajatori britanici, felul muncii pe care o vor presta, cazarea pe durata cursurilor, tarife pentru diferite servicii ?i condi?iile de încetare a contractelor în cazul nerespect?rii obliga?iilor asumate.

Comunicatul e redat de pe:
    http://www.muncainstrainatate.anofm.ro/ ... a-britanie

17. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    cu tot riscul sa fiu offtopic ... De ce ar conta cati romani vin in uk? La cati imigranti sunt aici cativa romanii nu ar mai face diferenta.
    Mie imi este ciuda cand vad atati polonezi ca au restaurante si magazinele ( pana si in Tesco, Aldi, etc.. exista sectiune speciala cu alimentele lor) si noi romanii nici macar buna-ziua nu putem sa ne spunem.
    La un roman care fura sunt alti 100 care muncesc.

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    "draga" Joynie fii mai explicita cand scrii "e ca si cand hotul se plange la altul", care hot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Doar pt simplul fapt ca in tara ta nu esti platit sufient la adevarata ta valoare si vrei sa le oferi copiilor un trai decent, nu inseamna ca esti hoti.
    Sper sa-ti revii, si dk nu, speram sa-ti pastrezi opiniile pt tine
    Dk si noi intre noi ne jignim si nu ne ajutam atunci cine sa o faca??????

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Tu esti pericol social...ai fost au pair pe ce motiv,placerea de a fi sluga? Tu sti ce inseamna "student" si cine intra in aceasta categorie, daca ai fost au pair? Hotul striga hotii?
    Daca se face un curs vocational(platit),studentul(cursantul)nu poate munci pt. a se intretine...Daca tot ai aterizat in aceasta tara ,de ce nu ai mers din prima zi la universitate,curs vocational...preferi cu ocolitul(au pair)?
    Consider ca romanii ca tine sint mult mai periculosi decit hotii si cersatorii!Esti genul care ridica englezul in slavi si romanul in buda...habar nu ai unde traiesti!

20. ado

ado New Member

Trophy Points:
    0
    Joynie ... 'probabil am sa ..."supar"'???...sunt sigura ca ai suparat deja.

"A fost o modalitate de a "insela "..legea britanica"....cum potzi afirma asa ceva??
    ..cu ce au greshit oamenii ashtia, ca s-au inscris la un curs shi au urmarit sa muncesca legal in tzara asta...??cum poti spune ca au "inselat"???

ash fii vrut sa te vad eu pe tine..in acesta situatzie in care sunt ei acum..ce faceai??inghitzeai in sec shi nu spuneai nimic?
    ..nu cred!..avand in vedere ce afirmi aici..chiar daca nu are legatura cu tine ...

chiar daca, tu nu ii consideri studenti pe cei care urmeaza un curs vocational sau fac cursuri part time ....eu sunt mandra de acesti romani ca au ales acesta varianta in loc sa faca ilegalitati....

ps:tu de ce nu te-ai inscris pentru WP???...daca crezi ca e asa de simplu??

...sincer...cred ca habar nu ai despre ce vorbesti..te-ai bagat ca musca'n lapte!!!

bravo dud,georgiv si restul....aveti dreptate!

Share This Page