16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HO a stopat Pep 3

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mona82, May 9, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Din cate am aflat pana acum,doar celor doua scoli(etci si twin) le-au fost refuzate aplicatiile. Din scrisorile primite de la celelalte colegii rezulta ca acestea nu au intampinat nici o problema.

2. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    pai daca este asa tot nu e bine...acum aceste doua scoli ar putea sa zica ca de ce acesta regula se aplica doar in cazul lor .or sa zica ca legea ar trebuie sa fie lege pentru toti.oare home office.ul are puterea de a nu accepta aplicatiile anumitor colegii cu toate ca sunt perfect legale??adica daca un colegiu baga un imigrant in tara si altul baga 100 nu ar trebui sa fie acelasi lucru??
    cred ca home office.ul ar trebui sa faca un anunt public pentru a pune capat acestor dezbateri,dar sigur ei nu stiu prin ce trecem noi.oricum lucrurile nu o sa ramana asa in ceata,pentru ca trebuie sa se stie clar ce si cum..eu asta astept de la ei ,asa ar fi normal. -explain- xplain-

3. Anonymous

Anonymous Guest

The Register of Education and Training Providers
    ATTENTION - IMPORTANT CHANGES TO THE APPLICATION PROCESS EFFECTIVE FROM 3rd MARCH 2008

Please note that all applications received on or after 3rd March 2008 must be on the new electronic application form.

Providers applying to the Register of Education and Training Providers may be subject to an unannounced pre-registration check. These checks, aimed at improving the students' education experience by eliminating bogus colleges, will confirm the existence of the provider and permit checks on documentary evidence. Providers failing the pre-registration check will not be able to re- apply for three months and will be liable for the cost of any further pre-registration checks

4. flory25

flory25 New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv am si eu o rugaminte la tine....daca imi poti spune la ce colegiu este sotul tau pt ca si sotul meu asteapta yc in acelasi domeniu ....noi cand am aflat vestea am sunat in uk pe unde am putut sa aflam daca suntem afectati iar raspunsul lor a fost categoric nuam sunat si la colagiul unde este inscris unde ne-au dat acelasi raspuns ca nu suntem afectati....astept un mesaj de la tine...

5. audrey

audrey New Member

Trophy Points:
    0
    Da, deci oficial de azi, cei care erau inscrisi la ETCi nu mai au nici o sansa decat sa isi recupereze banii si sa isi vada de viata lor...si cam atat. Sad, but true -sad- ad-

6. denisa27

denisa27 New Member

Trophy Points:
    0
    Va redau raspunsul domnului Bogdan CARPA-VECHE, attaché. Sper sa va ajute.
    Stimat? doamn?,

Urmare a sesiz?rii dumneavoastr? referitor la decizia Agen?iei britanice pentru Frontiere de a respinge cererile pentru certificate de înregistrare venite din partea cet??enilor români ?i bulgari care urmeaz? cursuri de formare profesional? în Marea Britanie, v? comunic urm?toarele:

Conform informa?iilor primite de la UK Border Agency, în urma investiga?iilor derulate de c?tre autorit??ile britanice, o parte dintre organismele de acreditare a programelor de preg?tire profesional? au confirmat c?, în cele mai multe dintre cazuri, pentru ob?inerea unei calific?ri nu este necesar? derularea unei perioade extinse de practic? la locul de munc?. In aceste condi?ii, programele care nu îndeplinesc acest criteriu devin ineligibile pentru ob?inerea unui certificat de înregistrare (yellow registration certificate).

Solicit?rile aflate în proces de evaluare la data comunic?rii deciziei Agen?iei pentru Frontiere, sau cele care vor fi transmise ulterior acestei date, vor fi evaluate considerând necesitatea perioadei de practic? la locul de munc?, precum ?i durata estimat? a acesteia. În cazul în care solicit?rile pentru certificate de înregistrare nu îndeplinesc aceste condi?ii, acestea vor fi returnate cu aviz negativ.

Agen?ia pentru Frontiere recomand? cet??enilor români ale c?ror solicit?ri au fost respinse, s? contacteze furnizorii de formare profesional? în vederea identific?rii condi?iilor în care poate fi recuperat? contravaloarea cursurilor de formare profesional?.

Cet??enii români ale c?ror solicit?ri au fost respinse au posibilitatea s? conteste decizia Agen?iei pentru Frontiere, situa?ie în care litigiul va fi solu?ionat de c?tre o instan?? judec?toreasc? britanic?.

Ambasada întreprinde demersuri pe lâng? autorit??ile britanice în vederea clarific?rii modului de implementare a noilor criterii pentru eliberarea certificatelor de înregistrare pentru cet??enii români care urmeaz? cursuri de formare profesional?, precum ?i pentru a clarifica consecin?ele acestei m?suri asupra cet??enilor români care î?i exercitaser? la data de 9 mai 2008 dreptul de ?edere în scop de studii în Marea Britanie.

Cu stim?,

Bogdan CARPA-VECHE

Labour and social affairs attache UK & Ireland

Embassy of Romania in London

4 Palace Green, W8 4QD, London

7. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Nu am mai gasit nici o informatie pe acest subiect de ceva timp.... A mai aplicat careva pt yellow card pt Sandwich course intre timp? Sunt doar aceste 2 scoli afectate sau s-a sistat eliberarea de yellow card definitiv, asa cum rezulta din intrebarea de pe acest site daca suntem afectati ca HO nu mai acorda yellow card pt vocational courses si in ce masura suntem afectati?

8. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Se pare ca nu mai vrea nimeni sa raspunda.... -cry2- ry2- Am doua rude in familie care s-au inscris la un curs sandwich la Meridian College in Londra si urmeaza sa plateasca cursul integral... pt ca pe 28 iulie incep cursul , iar pe 31 iulie au programare la Home Office in Croydon... Care mai e situatia legata de yellow card-urile pt cei cu sandwich/work experience courses? Scoala este acreditata, dar chiar s-a stopat eliberarea de carduri galbene pt astfel de cursuri? este cineva de pe acest forum informat in aceasta privinta sau care sa fi aplicat recent pt sandwich course si sa fi primit yellow card?
    -takecare- akecare-

9. emibrasov

emibrasov New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine mai mult m-ar interesa daca sunt probleme cu Blue Cardul in momentul de fata. Unii spuneau mai demult ca noile reglementari nu-i afecteaza pe cei care au de mai mult Yellow Card, si vor sa aplica ptr. BC. Este cineva care a primit BC recent dupa un an de "studentie" cu NVQ2? Sau cineva care cunoaste pe cineva?

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. nu cred ca sunt probleme pt. ca sotul meu a obtinut yellow card-ul dupa ce s-a spus de problema, cam pe 26 iunie, tot ca si student cu nwq2. -congrats- ongrats-

11. osso

osso New Member

Trophy Points:
    0
    am primit blue cardul acum 2 saptamani (2 pers) dupa curs nvq cu ETCI terminat pe 7 iunie. Am fost pe 18 iunie la HO pt same day service dar ne-au trimis actele la Sheffield. Deci a durat cam o luna. La fel si pt un amic care a facut curs prin TWIN.
    Numai bine si la cat mai multe blue carduri!

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari!...Asta inseamna ca sunt sperante si pt. fostii mei colegi veniti prin TWIN.
    Va doresc tuturor sa va va bucurati de cartonasul albastru pe care stiu ca l-ati obtinut cu mult efort fizic si psihic si s-aveti parte de job-ul dorit...Celor care inca asteapta, mult noroc, rabdare si speranta! -congrats- ongrats- -takecare- akecare-

13. doacea86

doacea86 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Sunt noua pe forum, si dupa ce l-am rasfoit muulte ore va intreb:
    Mai sunt valabile sandwich course-urile sau sunt din nou ceva modificari, avand in vedere ca discutia aceasta este destul de veche? Sau au fost probleme doar cu acele scoli neacreditate?
    As vrea sa vin prin London Meridian Colllege, daca cineva a avut tangenta cu ei va rog spune-ti opinii, sugestii, reclamatii... Costul cursului e de 720 lire. Sau daca ati avut experiente placute cu alte colegii care sunt ....
    Eu momentan sunt in Romanica si tare n-as vrea sa iau vreo teapa!
    V-as fi f recunoscatoare pt orice info
    Super acest forum! De f mare ajutor!

Share This Page