24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Highly Skilled Migrant Programe

Discussion in 'ARHIVA' started by georgeregister, May 6, 2007.

1. georgeregister

georgeregister New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare care ma framanta de cateva luni bune... si anume: Daca in Iulie 2007 am licenta si bineinteles il iau.... pot sa aplic pentru programul Highly Skilled Migrant (HSMP)? Cu cat timp dupa ce am absolvit trebuie sa aplic? Eu lucrez, de 6 luni, la facultate ca laborant - cu carte de munca bineinteles - am sanse ca dupa licenta sa obtin certificatul HSMP?? Va rog sa fiti sinceri! -beer-

Am mai pus intrebarea aceasta la numarul verde de la IOM.ro - linia aceea deschisa special pentru a pune intrebari despre emigrare in UK - si stiti ce mi-a spus cucoana de la telefon?? ca nu stiu nici ea, ca au mai pus altii astfel de intrebari si ca nu a stiut ce sa le raspunda pentru ca nici cei de la ambasada nu le-au spus clar. Dar mi-a sugerat sa incerc.
    Pai de incercat nu ar fi o problema.. ca am ambitie... dar e vorba de taxa de 400 lire care trebuie platita... si daca nu obtin certificatul HSMP.. ce fac.. o iau pe cocoasa.

2. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa verifici singur. Trebuie sa aduni minim 75 de puncte. Nu e usor.
    http://www.workpermit.com/uk/hsmp_calculator.htm

O veste buna e ca odata cu intrarea in UE, se aplica gratuit pe formularul BR2.
    www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/11406/49552/br2.doc

Exista totusi o portita pentru unii absolventi care se incadreaza in programul SEGS (cauta detalii pe Google) sau cei care au terminat un master sau doctorat. Din cate inteleg eu exceptia se aplica doar celor care au studiat in UK, dar poate ca ma insel.

3. alin123

alin123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara la toata lumea,

Numele meu e Alin si as avea si eu nevoie de ceva nformatii in legatura cu HSMP programme...o data cu modificarile intrate in vigoare la 29 feb noi,romanii am fost afectati?
    Daca este cineva care a aplicat prin acest lucru pt. blue card as fi recunoscator daca mi-ar da mai multe informatii...eu am yellow card ca student,dar as vrea sa aplic si pt asa ceva.

Multumesc.
    Alin.

Share This Page