8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hic! Io cu cine votez?

Discussion in 'Politica' started by mrskull, Nov 18, 2009.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Cum vin alegerile peste noi intempestiv si suntem (cei care urmaresc ce se intampla in Romania acum) bombardati cu evenimente si actiuni care frizeaza absurdul, ar fi interesant sa avem o discutie despre stimabilii candidati.

Despre ei si inghiontelile lor, lovituri sub centura dar si despre cum putem stabili care ar fi cei mai buni. Haideti impreuna sa il gasim pe cel care vrea ceea ce merita în oraşul ala de gogomani unde el e cel dintâi ... între fruntaşii politici.

-castigator-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Am inchis subiectul deschis pe aceeasi tema si sper ca discutiile sa continue aici, fara (prea multe) certuri.

Mergeti duminica la vot?

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    motanik a scris:
    Unde?

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  7. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    alegerile din tara

nenea taranu, dupa ce mi-ai ciopartit replica,parerea, citatul si contributia la 'Alegerile din tara' , topic inchis acuma, unde este debate-ul care ar fi trebuit sa fie?cum ar fi putut oamenii sa-l faca daca tu nu le dadeai dreptul de a-si expune opiniile?

sau ramane un singur punct valabil:toti politicienii sunt 'lichele' dar neaparat trebuie sa ne ducem la vot sa ne exercitam dreptul ? -nas-
    adica mergem sa votam o 'lichea'!pai daca ii considerma asa , nu-i mai bine sa fim mai decenti si sa nu votam , sa dam un vot de blam, fie prin neprezentare , fie prin vot anulat( exclud folosirea votului in alb pentru Romania)

de ce atat elan pentru niste.?

pana la urma mi-am luat inima in dinti , m-am dus la vot dupa 13 ani si am votat pe cel care m-a impresiobat si care gandeste ca mine si este unul NOU.Imi dai voie acuma sa pun numele? Remus Cernea

da , stiu, unii radeti sau zambiti, spuneti ca 'am irosit' votul, adica ca trebuia sa votez unul din cei 3 eligibili.ETE SCART, omul asta are nevoie sa stie cine IL voteaza , nu cine L-AR vota.A obtinut foarte putin, cam 0.5 din mai toate sondajele insa sper sa nu se opreasca , sa fie doar inceputul, sa se maturizeze si sa se inconjoare de oameni cu caracter dar si vizibili , sa nu alse sa fie mancat din zbor ca si Constantinescu

sper sa fiu mandru sa zic in x ani : V-am votat si prima data D-l Presedinte Cernea! Speranta moare ultima, am nevoie de ea pentru amarata aia de tara dupa 20 de ani

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: alegerile din tara

Draga rewind iti inteleg dezamagirea, e bine ca iti mentii speranta totusi :D

Nu cred ca am spus undeva ca trebuie musai sa votam, ba din contra chiar: am indemnat la reflectie inaintea exprimarii votului si am afirmat ca in lipsa motivatiei este mai buna abtinerea.

Totusi insist (chiar si acum): publicitatea si sau/propaganda indiferent daca este facuta de un profesionist mercenar sau de o persoana neplatita si fara carnet de partid, tot reclama ramane, iar pe acest site reclama se plateste fie ea politica sau pur comerciala.
    Dupa cum ai vazut toti candidatii la functia de Presedinte au fost egal promovati la fel ca si Alegerile si Referendumul (asa cum Ambasada Romaniei nu au considerat de cuviinta sa o faca. Ambasada Romaniei ne informeaza despre cu totul alte evenimente importante pentru romani si Romania: pe unde s-a mai plimbat Inaltimea Sa Ambasadorul sau orice alte evenimente dupa cum se poate vedea: http://londra.mae.ro/

Si nu am interzis nimanui sa-si exprime opiniile, chiar nu-mi place sa vad ca acreditezi mereu aceasta idee, precum ai vazut opinia personala a ramas neatinsa si ti-am sters doar partea de publicitate electorala.

Pe de alta parte, daca chiar doreai o adevarata dezbatere o puteai face si inca intr-un mod matur, eu am expus motivele pentru care nu cred ca se poate schimba ceva in Romania nici macar politic (daca voua va place sa credeti ca asta este politica).

Sistemul este bun cat de cat dar comenzile (legile in acest caz) sunt prost facute (intentionat) si astfel sistemul lucreaza impotriva intereselor legitime ale statului si poporului, iar schimbarea nu se poate face doar schimband pe alocuri cate un om. Pentru o schimbare in bine trebuie schimbati toti oamenii de la varf si refacute legile.

Asta deoarece unii inca traiesc cu ideea ca Presedintele poate face ceva, nimic mai fals ... in schimb este mentinut (in fata ta de exemplu) si aratat ca fiind tap ispasitor, netrebnicii care au inrobit Romania asta au nevoie si asta fac.

Vad ca e destul de greu de priceput ca un singur om (fie el si Presedintele Romaniei) nu poate face absolut nimic singur

Ehhh ... prea lung postul ca material mai am ... poate alta data.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Uffff, iar n-am votat!!! Am dormit toata ziua ca acum muncesc iar de noapte si am uitat sa pun ceasul sa sune. Precis iese (iar) cine nu trebuie. Dar frunzarind net-ul dau peste
    http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=96780
    care spune ceva de un titlu de calatorie care numai in baza lui poti sa votezi. Adica daca ma duceam la vot nu puteam sa votez? Astia chiar vor sa ma determine sa-mi aduc familia in UK si sa nu mai trimit bani in Romania?

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    România lui Traian Băsescu şi România lui Mircea Geoană

Traian Băsescu şi Mircea Geoană şi-au menţinut influenţa electorală în fiefurile „tradiţionale”. Şeful statului s-a clasat pe primul loc în judeţele din Banat, Transilvania şi Bucovina. Prezidenţiabilul PSD a fost primul în Oltenia, Muntenia şi sudul Moldovei. Bucureştiul a fost „împărţit” de Băsescu şi Antonescu, iar Geoană s-a situat abia pe locul al treilea.

Printre cele mai bune scoruri obţinute de Băsescu a fost la Arad, unde a avut cu 26 de procente mai mult decât candidatul PSD. În fieful finului său, Gheorghe Falcă, el a obţinut 46%. În general, distanţa faţă de Geoană a fost de 15-20 de procente: Alba - 42% la 23%, Cluj - 41% la 19%, Bistriţa-Năsăud - 43% la 27%. Unul dintre cele mai bune scoruri înregistrate a fost în Sibiul lui Johannis. Aici, Băsescu a obţinut 44%, Crin Antonescu 22%, iar Geoană s-a situat abia pe locul 3, cu 21%. Preşedintele a mai câştigat la Braşov, Arad, Bihor, Prahova, dar şi în nordul Moldovei: Suceava, Botoşani.

Cititi intreg articolul aici:

http://prezidentiale.evz.ro/emain/artic ... ea-Geoana-

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    A inceput campania rectorala..

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Boom boom

Puie Monta și Johanis în turul doi

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    S-ar putea sa nu fie chiar asa...

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    [youtube]awwPcxmrxzU[/youtube]

Intrebarea corecta nu este cu cine votam ci cine voteaza ...

Share This Page