5.2 C
London
Thursday, January 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

help cine se pricepe la detalii cum sa obtii NIN help

Discussion in 'NINO' started by gabitzuel, Oct 14, 2007.

1. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    va rog ajutati-ma sunt au pair din 28 august, si mi-am gasit un part time job la council in winchester,m-au angajat dar miau spus ca au nevoie de nin ca sa fiu platit.AM facu programare pentru obtinerea nin am fost am avut la mine pasaportsi scrisoare din partea familiei si din partea cealalta precum ca am contrac la ei si lucrez din data deAm primit scrisoare precum ca aplicatia mi-a fost respunsa ce sa fac cine ma poate indruma ma gandesc sa incerc din nou sa aplik... data trecuta nu am pus intre actele pe care le-am avut wprk permitul de au pair, care are idei ce sa fac si cum sa obin acest nin...id mess= gabitzuel

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Ok.... ti-am raspuns odata, si iti mai raspund ... raspuns mai complet ca acesta nu ai cum sa primeshti, deoarece eu sunt au pair in UK de 12 luni si stiu legile in domeniul au pair`ului.

1. la mana..nu ai cum sa obtii NIN pentru ca nu ai drept de munca. Esti din ROMANIA, si Romanii au interdictii pe piata muncii. Daca vrei alt job, angajatorul din UK trebuie sa aplice pentru tine la Home Office pentru a abtine un Work Permit. Poti sa te duci tu cu 5000 de scrisori de la host family unde esti au pair si cu 400 de contracte, ca nu o sa primesti nici un NIN nimic. Cei de la council care te-au angajat, stiu ca tu esti dintr-o tara EEA, dar nu toti stiu ca romanii au restrictii de munca aici in UK.

Pe viza mea de au pair scrie clar NO WORK AND NO RECOURSE TO PUBLIC FUNDS ... deci nu ai drept de munca...imi ziceai ca acum esti in 2007 si nu mai este asa...afla ca te inseli amarnic..legea a ramas aceeasi. Din cate vad eu .. tu esti aici in UK din august la familie, dar nu ai precizat nimic ca ai aplicat la Home Office ca si au pair, deci nici ca au pair nu prea esti tu asa de legal... Din cate se pare nu esti deloc informat, si contrazici niste persoane cu oarecare experienta ... am sa te rog sa citesti forumul din scoarta in scoarta, si poate, vei intelege. Toate informatiile necesare le gasesti 100% aici.

Bafta,
    -police-

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Gabitzuel,daca esti au-pair nu ai drept de munca nici in 2007 ,nici in 2008 daca nu ridica restrictiile. Daca vrei sa te angajezi trebuie sa aplice angajatorul pt work permit.Sunt foarte multe subiecte pe acest forum referitoare la work permit si la statutul de au-pair.Iti recomand sa citesti cu atentie si vei afla mult mai multe decat crezi.

Pe de alta parte,Policeofficer,de ce te iei de om degeaba? Poate nu crede ce zici tu si vrea si a doua,a treia parereNu vad unde e problema,daca zici ca i-ai mai spus odata ,e clar ca vroia sa se convinga prin intermediul altor pareri ale altor membriStii cum e....nu e obligat sa ia de bun ce zici tu,poate crede ca nu ai dreptate,sau ca nu stii....Sunt destule cazuri pe forum unde raspund persoane are habar n-au de ceva concret,raspund doar asa,din ce "li se pare".

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Oana,

Daca el nu avea incredere in ceea ce am zis eu asa cum tu insunuezi, el lua frumusel forumul si se uita... ca aici, stii si tu gasea toate informatiile. Uitate pe chat si vezi cat am vb cu el aseara si i-am explicat problema, cu detalii.

Este ok daca mai cere si inca 5 opinii, dar dupa ce citeste forumul; daca nu ma insel asa au zis si vreo 2 moderatori (motanik si nicole) ... intai cauta si daca nu gasesti pe forum informatia, intreaba... dar na stii tu vorba aia .. "MUIE-TI IS POSMAGII?"

Multumesc,
    -police-

5. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Gabitzuel suna la local authority din zona ta programeazate la un interviu dute cu o scrisoare precum esti platit cu peste 80 ? si ai sa primesti nin numai ca ai sa platesti taxe a si apropo iti trebuie si cont in banca
    Eu am sunat la local authority si mi-au spus asta acum cateva luni

Share This Page