15.7 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hellooooo!Cineva prin Surrey???

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by AdrianaSimona, Jul 24, 2011.

1. AdrianaSimona

AdrianaSimona New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in Weybridge de vreo luna si un pic si sunt singurica cuc pe aici!e cineva prin zona???mi-e dor sa schimb o vorba in ROMANESTE :) o zi frumoasa va doresc!

2. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adriana,

locuiesc in Guilford, deci Surrey, momentan in campus, dar posibil sa ma maut din septembrie (inca nu stiu unde :)
    Daca vii prin Guildford, da-mi un semn.

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    de cat timp esti in Guildford adelaide_? in 2-3 sapt venim si noi o fuga de 2-3 zile sa vizionam niste case in oras. ne vom muta pe 3 sau 4 sept in guildford. si uite asa putem continua discutia inceputa pe alt topic la 1 cafea. :)

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    cum e in Guilford?oameni spalati, multi englezi sau mai multi emigranti?chiriile cum sint? am vazut ca s-au scumpit acum si nu inteleg de ce...stie cineva?

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    la cat de scump este cred ca e plin de oameni spalati, dar in acelasi timp este ffff aglomerat cu cei care cer benefits(WCA, ESA, DLA). :) S-au scumpit pt ca este cerere pe piata cu toate ca nu merita un amarat de apart cu 2 camere 1700lire/luna. o sa vad pe 11-13 august cum e pe acolo(guildford, woking si imprejurimi). Daca nu ai un job sau bani nu se merita venit in guildford ca-i f scump.

6. BlueKrik

BlueKrik New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu stau tot in Surrey, mai exact in Sutton. Desi... o sa ma mut in curand, peste cam 3 saptamani. Incerc sa gasesc ceva tot aici in sud, dar so hard... Sa speram ca nu imposibil!

7. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @ catad: Sunt in Guilford de foarte putin timp (20 de zile, cred)si voi sta minim 1 an (ma pregatesc sa incep un master in septembrie).
    Deci a mea nu e cu siguranta o parere avizata, doar o parere :) -am specificat de data asta-

Preturile locuintelor sunt scumpe -cel putin apartamentele cu 1 dormitor- pleaca de la 800 £ /luna. Devin mai abordabile daca iei cu 2+ dormitoare si le imparti, dar noi nu prea suntem dispusi la asta).
    Am inteles(ca in faza asta si eu sunt in cautare de ponturi bune) ca in zona e putin mai ieftin, pe la aldershot in special, dar sincer inca nu am inceput cautarea efectiva.

Oraselor e dragut, nu m-a extaziat, dar cu siguranta e mult mai bine decat Londra, pentru oameni ca mine care au probleme cu aglomeratia dsi calcatul in picioare.Oamenii par disponibili si relativ relaxati.

Parerea mea poate fii influntata si de faptul ca traiesc in campus care e absolut o oaza de pace, deci e cu siguranta subiectiva, dar dupa 20 de zile guildford balanta e pozitiva :).

Deci, cand veniti incoace da-mi un semn (eventual cu cateva zile inainte si va invit la o cafea in campus, ca-i mai ieftin :))

@Deanna, nu stiu daca preturile s-au scumpit. Lumea pe aici spune ca mereu Guildfordul a fost o zona mai scumpa, dar si ca e o zona "de bogatasi". Io sincer, m-am tot plimbat sa vad zonele alea rezidentiale ale bogatasilor, dar in afara de niste casute englezesti decente,dragute dar absolut normale, n-am gasit nimic. N-oi fi cautat io unde trebuia.
    Anyway, imigranti nu stiu cat de multi sunt, dar cu siguranta straini sunt foarte multi pentru ca aici e University of Surrey, unde anual invata 15 mii persoane. Cred ca procentajul de studenti straini e undeva la 40-50 %, dar nu sunt sigura.

Cam asta ar fi deocamdata, pe masura ce ma mai dumiresc cu una alta, mai scriu

8. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Puteti sa ma adaugati si pe mine celor din Surrey. Sint in Surbiton.
    Cind iesiti pe undeva, dati-mi si mie de veste.
    Eu in weekend bintui prin Londra, daca este cineva amator.
    Pe curind.

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Este incredibil cit au crescut preturile...din cauza emigrantilor oare?
    N-am inteles cum sint oameni spalati daca cer ajutoare?

O sa ajung si eu in august pe acolo si sint super dezorientata cu preturile astea...mi se pare un rip off sa ceri 600 lire pentru un double room si restul shared...

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu caut apt 2-3 camere sau casa 3 bdr la 1300-1500/luna si nu prea am ce alege de pe internet. de aia vreau sa merg la fata locului sa vad ce si cum. si eu sunt curios cum se poate ca intr-un orasel atat de scump sa fie atatia oameni care cer benefits.

11. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    de asta ce zici? e tot intr-o zona buna:
    http://www.findaproperty.com/displaypro ... id=9401855

12. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm , casa de 5 camere cu piscina la 1500 pcm :) suna bine , dar vad ca e ptr vacante ...
    ma intreb daca n-or accepta si long stay ceva gen 1 an 2 , cred ca ar fi in avantaj ca au casa inchiriata non stop nu?

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    voi ati vazut unde este casa asta? Central Florida va spune ceva? :D

14. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    si de ce scrie? 4 bedroom house to let:
    Kensington Drive London W8 ?

15. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu-i bine in Florida? :D

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Leonard tu nu ai citit descrierea? de cand UK sau Londra are legatura cu Disney, Sea World? la cat de ieftine sunt casele acum in florida nici nu ma mir ca si-au luat case acolo.
    nu-mi place florida, prea multe ganganii si animale pe langa si in casa. Bleah!

17. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm , ar fi fost prea frumos ca sa fie adevarat :)
    ma gandeam ca e vreun cartier rezidential ceva in Londra...

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Leonard, nu au astia in UK case genul ala. poate doar alea de 10 milioane sa fie asa. astora de aici le place mic si inghesuit sa nu consume.

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page