15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #3

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, May 16, 2009.

1. lukas43

lukas43 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Refrigeration technician
    Seara buna ! Sunt Lucian din Bucuresti. Sunt inca din pacate in Romanica noastra. Am descoperit acest forum de curand si mi s-a parut foarte interesant. Pana acum citeam doar forumurile despre Germania. Acum sunt intr-o mare dilema care dintre cele doua tari sa le aleg sa ma stabilesc. Am 44 de ani , sunt frigotehnist de meserie cu vechime si incerc sa-mi gasesc un job potrivit pregatiriii mele profesionale. Am mai lucrat in Spania in instalatii de aer conditionat prin 2007. Cel tarziu in primavara voi parasi Romania, sperand la un trai mai bun...

2. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Bun venit printre noi, Lucian si Sarbatori Frumoase!
    Sunt diferente majore intre cele doua tari: atitudinea fata de munca, calitatea si confortul locuintelor, sistemul de invatamant si educatie, si multe altele ... Mai depinde si pe care dintre aceste limbi o vorbesti mai bine, care e cererea de forta noua de munca in domeniul tau, etc ... Ti-as sugera sa compari costurile traiului nu mare atentie inainte de a lua o decizie, mai ales daca ai un job in 'Romanica noastra' ...
    Gasesti pe forum infomatii utile si te mai asteptam cu intrebari pe topicurile specifice.
    Succes!

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @lukas43, cam greu la vârsta ta.

4. lukas43

lukas43 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Refrigeration technician
    @Mufa eu nu ma consider batran...Sunt cazuri cand oameni de peste 60 de ani au luat decizia asta si nu le-a parut rau. La varsta eu nu ma consider batran. Sunt tocmai bun... -asa-asa-

5. lukas43

lukas43 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Refrigeration technician
    Buna, Lavinia si Sarbatori Fericite ! Limba pe care am invatat-o din scoala si ma descurc mai bine este engleza. Imi place drept sa spun stilul german de trai, de rigurozitate si felul lor de-a fi a nemtilor. Costurile de trai banuiesc ca sunt mai mai in Anglia decat in Germania.In Romanica noastra am avut o perioada foarte infloritoare pana acum doi ani. De atunci este doar supravietuire. Alegerea mea nu este motivata in primul rand financiar, ci pentru stilul de viata, altul decat in Romania. Cat am stat in Spania am facut o diferenta majora... Vreau oricum, prin rasfoirea acestui forum sa gasesc informatii utile si sa fac alegerea corecta.

6. corneliapap

corneliapap New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Numele meu este Cornelia, sunt aici de 2 saptamani, locuiesc in Coventry la fratele meu, intentionez sa raman, dar inca nu mi-am gasit o slujba. Voi gasi, cu siguranta, la inceputul anului. Ma bucur ca v-am descoperit.

7. Tiana

Tiana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor

Eu sunt Tiana, tocmai am implinit 50 de ani de Craciun :). Visez de cand am intrat in UE sa ma mut in UK, dar ... deh ... cu toate restrictiile pe care le-au pus britanicii si cu cateva tragedii in viata personala, iata ca sunt inca in Romania. Imi pusesem limita 2013 ca sa fac pasul, dar iata ca 2014 vine maine. Sper ca in anul care vine sa pot reusi.

Oricum, ma bucur ca v-am descoperit.

Multumesc

Tiana

8. GABRIELA POSTELNICU

GABRIELA POSTELNICU New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,sunt noua in anglia ,si sunt noua si pe acest forum .Aici ,pe acest forum, am descoperit foarte multe informatii .Felicitari la cei ce se ocupa .

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ai venit, Gabriela!
    La Multi Ani!

10. GABRIELA POSTELNICU

GABRIELA POSTELNICU New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Eu sunt gabriela ,si sunt bucuroasa ca am gasit acest forum.Este un lucru minunat ce faceti si va multumesc .O seara buna la toata lumea.

11. nightwave

nightwave New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sa va fie inima !
    Numele meu este Marius.
    M-am hotarat sa ma altur si eu voua ,sa aratam ca romanii sunt onesti si muncitori ,nu doar hoti si cersetori!
    Nu pot sa ma plang de o conditie grea aici in Romania, dar ca fiecare vrem mai mult !
    Meseria mea este sofer(momentan sunt taximetrist in Timisoara ). Fac asta din placere, imi place foarte mult comunicarea cu oamenii.
    Probabil am sa vin si eu in Anglia poate pe un post de sofer de TIR , pana as putea sa-mi iau licenta de taxi (private hire).
    Mi-este foarte util forumul , informatiile sunt de-a dreptul valoroase,am sa-l recomand si celor de acasa .
    Cred ca momentan ajunge pentru o scurta prezentare !

PS: Cunosc limba engleza la un nivel mediu , dar in urmatoarele luni o sa ma pregatesc intensiv la aprofundarea ei . Cred ca asta e elementul primordial !

Va doresc un an nou cu multe impliniri si realizari !

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ai venit, Marius!
    Felicitari pentru gandirea sanatoasa si succes!

13. CosminaAM

CosminaAM New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Eu sunt venita de prin noiembrie in Salford, Manchester, si inca nu am reusit sa gasesc vreun roman pe aici. Mai sunteti? :)) Mi-ar face placere sa tinem legatura! O zi frumoasa!

14. Andreea121

Andreea121 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Sunt Andreea din Iasi, m am alaturat acestui grup desi il deschis de ceva timp. Cred ca am ceva in comun cu multi de aici, anume, dorinta de a pleca in UK.
    Daca m ar putea ajuta cu informatii despre o firma intremediara in domeniul support worker v as fi profund recunoscatoare!
    Numai bine!

15. BID

BID New Member

Trophy Points:
    0
    Heloo...eu sunt Ioana, locuiesc si lucrez de o luna jumatate in Newquay. Ma bucur ca v-am descoperit si...sa auzim numai de bine!

16. missdrc

missdrc New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit... eu sunt Iulia, de aproape un an traiesc in Scotia (cu focile si pescarusii...), Highlands. Ma bucur ca v-am descoperit si cine stie, poate-mi gasesc niste "vecini" romani...Oricum, felicitari pentru acest site, pare extrem de bine organizat si sunt sigura ca reprezinta un real ajutor pentru noi.

17. EugenB

EugenB New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata,
    Am auzit de voi de anul trecut dar de curand m-am hotarat sa vin in UK pentru a gasi ceva de munca, mi-am achizitionat bilet de avion pentru 9 martie, pana atunci ideal ar fi sa stabilesc si niste interviuri in saptamana 10-14 martie, de 10 ani lucrez in domeniul sistemelor de securitate, am terminat Politehnica Bucuresti in 2001, imi poate da cineva un sfat unde sa caut? Ceva amici mi-au indicat Londra, desi tarifele de cazare sunt mai mari, salariile am inteles ca sunt mai maricele. Ca si prim pas o sa trimit diplomele pentru echivalare. O sa mai rasfoiesc accest forum, va multumesc ca existati! Pe curand!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tuturor noilor membri, Bine ati venit! :)

19. Tompea

Tompea New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua ,

Eu am accesat acest forum pentru ca , desi am , 52 ani cred ca as putea sa desfasor o activitate civilizata si, cit permite UK ,de reciproc respaectata atit ca meserie cit si ca persoane private. Sunt inginer , am lucrat , si lucrez si in prezent, in organizarea , ofertarea , contractarea de diverse lucrari , de la confectii metalice diverse , la constructii , amenajari din punct de vedere logistic , al organizarii cit si urmaririi si incasarii acestor lucrari. Un prieten care acum desfasoara lucrari in Franta , a devenit apreciat acolo , a primit invitatii si oferte de lucru in UK. Eu cunoascind limba engeleze , si descurcindu-ma oarecum si in redactare in eceasta limba - cuvintele uzuale - am decis sa stuidiez varianta de a accepta eventualele oferte de lucrari in UK dar in conditii legale , corecte si avantajoase .
    Am scis acestea cit mai sintetic posibil .
    Ce vreau sa stiu , in situatia in care , dupa studiul documentatiei aferente solicitarii de oferta din UK , exista modalitatea reala de a ne adresa unor organisme care pot demara, urmari si realiza documentele necesare pentru mine si muncitorii care vor fi selectionati pentru a lucra legal in UK ?
    Va multumesc . Mircea Tompea , Baia Mare , 0754-252053

20. Tompea

Tompea New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua ,

Eu am accesat acest forum pentru ca , desi am , 52 ani cred ca as putea sa desfasor o activitate civilizata si, cit permite UK ,de reciproc respaectata atit ca meserie cit si ca persoane private. Sunt inginer , am lucrat , si lucrez si in prezent, in organizarea , ofertarea , contractarea de diverse lucrari , de la confectii metalice diverse , la constructii , amenajari din punct de vedere logistic , al organizarii cit si urmaririi si incasarii acestor lucrari. Un prieten care acum desfasoara lucrari in Franta , a devenit apreciat acolo , a primit invitatii si oferte de lucru in UK. Eu cunoascind limba engeleze , si descurcindu-ma oarecum si in redactare in eceasta limba - cuvintele uzuale - am decis sa stuidiez varianta de a accepta eventualele oferte de lucrari in UK dar in conditii legale , corecte si avantajoase .
    Am scis acestea cit mai sintetic posibil .
    Ce vreau sa stiu , in situatia in care , dupa studiul documentatiei aferente solicitarii de oferta din UK , exista modalitatea reala de a ne adresa unor organisme care pot demara, urmari si realiza documentele necesare pentru mine si muncitorii care vor fi selectionati pentru a lucra legal in UK ?
    Va multumesc . Mircea Tompea , Baia Mare , 0754-252053

Share This Page