11.7 C
London
Friday, July 01, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #3

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, May 16, 2009.

1. johnB

johnB New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sunt Ionut, deocamdata lucrez in Bucuresti dar ne gandim sa ne mutam in Manchester, sotia avand o oferta de job.
    Am aflat multe de pe acest forum si bineinteles ca mai am multe de aflat!

Felicitari pentru forum!

2. Mihaita.

Mihaita. New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toti! -da-da-

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut, Ramona, Ionut si Mihaita.

Bine ati venit! -dans-

4. asislove

asislove New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

numele meu este Remus si ma bucura faptul ca exista o mare comunitate de romani si in Nottinghamshire.
    In urmatoarele zile ma mut in Nottingham si mi-ar face placere sa cunosc cat mai multi concetateni.
    Sunt sigur ca aveti o gramada de informatii pe care le puteti impartasi si care mi-ar fi de mare folos.
    Cine are chef de o vorba sau o iesire in oras sa ma anunte.

5. XNoneleftX

XNoneleftX New Member

Trophy Points:
    0
    Incantat de cunostinta.

6. NickRo

NickRo New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am citit, tot citind de vreo mai bine de o luna acest site, ca prima data trebuie sa te prezinti. Mi-am bagat nasul in alte discutii si am postat pe forum comentarii, deci scuze.
    Bravo si felicitari tuturor care administreaza si contribuie cu informatii la acest site. In viata dai peste oameni si situatii care intr-o fractiune de secunda iti schimba viata: iei o hotarire pe care nu o luai altfel. Un cuvint spus odata de cineva, care altcuiva i s-ar parea o nimica toata, mi-a schimbat viata. Acum dind de acest site, ma inham la o noua aventura si schimbare in viata. Acest site prin informatiile expuse mi-au dat alta idée care o sa imi schimbe si o sa imi resolve, sper, viata si problemele.
    Am dat si peste un “om bun” pe acest site si nu mi-a trebuit mult sa imi dau seama ca omul asta are suflet bun si ma poate ajuta: numele lui e “albea”. Multumesc public domnule “albea”.
    In curind sper ca o sa vin sa ma stabilesc si sa incep viata la Londra. Deja ma gindesc cum sa duc mai departe in continuare bunatatea aratata mie ajutind la rindul meu pe altii. Deja am o persoana, deci implicit familia lui, in obiectiv. El saracul nu stie engleza, si cu asta il pot ajuta, insa e bun meserias, gresie, faianta, vopsit interioare, chestii din astea. Nu am si nu cunosc pe nimeni acolo in Londra care e in domeniul asta, dar venind eu acolo prima data sper sa iau legatura cu cei care pot da o mina de ajutor. Eu cel putin o sa il pot ajuta sa il iau de mina si sa ii traduc unde e nevoie. Altceva, ca nu stie limba, ma gindeam ca o sa il duc la Big Issue sa inceapa munca acolo vinzind magazinul lor. Am intrat pe site-ul lor si se pare ca e o chestie cu care ar putea incepe si pe urma sa faca acte. Am sa il ajut si cu prima acomodare si cheltuieli de trai de inceput pentru ca nu are sarmanul de unde.
    L-am ales ca viitor proiect de binefacere, pentru ca in ultimele zile mi-a facut o lucrare la apartament si om cu bun simt ca asta nu am mai intinlit. Il cunosteam de un an, dar nu dintr-o situatie din care sa imi fac o parere sigura. Viata e grea in Romania si cred ca daca o sa il ajut pe el, ajut si familia lui si un om muncitor si cu bun simt merita tot sprijinul.
    Sa fiti iubiti!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Poti sa-l ajuti si altfel.
    Cred ca totusi nu e bine sa promiti ceva pana nu stii de aici cum e in realitate. Promite-i omului ca te vei ocupa sa-l aduci aici , dar nu-i da prea multe sperante pana nu te asiguri ca le poti indeplini.
    Daca e meserias bun, nu cred ca Big Issue e solutia pentru el. Mai sunt 5 luni pana in Ianuarie , cat dureaza pana vii tu , pana vine el... nu mai are de ce sa fie stresat de acte ulterior.
    Ceva engleza daca ar castiga in timpul asta ar fi bine.
    Sunt multe echipe de meseriasi romani aici , foarte bine vazute, si cu ceva contacte cu siguranta se va descurca.

Multa bafta la amandoi.

8. NickRo

NickRo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc John. Ceea ce mi-ai sugerat tu este ceea ce I-am promis eu: ajutor neconditional, insotire, cazare, mincare, transport, tradus, ajutor cu actele. I-am spus si aratat Big Issue si I-am spus ca asta ar fi singura chestie care I s-ar potrivii, ca nu am alte cunostinte inca, insa odata ce vin eu acolo am sa ma interesez si la constructii. Munca manuala e grea, am facut si eu din astea, dar zau, imi inmoaie inima cind vad oameni care nu vor iesi din mizerie cu toate ca au calitati minunate, decit daca ii ia cineva de mina sa le arate cum si ce. Sunt familiar cu ale imigratiei, deci pt. mine nu e ceva nou. Pentru cei care fac prima data pasul asta, stiu, e chiar terifiant. Sa speram ca totul va fi asa cum vad eu ca "se poate" in UK. Eu zic ca da, cu toate ca am o fire foarte pesimista, dar dupa informatiile capatate, se pare ca e loc in UK pentru cei bine intentionati.

9. Dorin93

Dorin93 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! -salut- Ma alatur si eu comunitatii de romani online. Ma numesc Dorin, am aproape 20 de ani, sunt din Ploiesti si caut un job in UK. Acest forum e foarte util.. am gasit o multime de informatii. O sa ne intalnim des aici, pestru ca vreau sa ne cunoastem mai bine, si poate ne vom intalni si in realitate, cine stie.. -ingeras-
    O seara frumoasa!

10. anghelandreea707

anghelandreea707 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello.Ma numesc Andreea,vin din Ploiesti si ma bucur sa devin membru al acestui sit;descopar mai multe si ne ajutam intre noi.ciaooo ma duc sa rasfoi paginile sit-ului! -asa-asa-

11. anghelandreea707

anghelandreea707 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello. Ma numesc Andreea si am venit din Ploiesti.V-am descoperit intamplator si ma bucur foarte mult. Salutari romanilor din Birminham si nu numai! Sper sa ne unim si sa schimbam cat de cat lumea asta prin putinul nostru.Am o intrebare : cum pot intra si eu la un voluntariat din orasul meu avand in vedere ca nu stiu f bine limba?

12. mirelaparnea

mirelaparnea New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    student
    Home Page:
    -bravo- pentru forum..:)

13. b2oone

b2oone New Member

Trophy Points:
    0

14. mihaela_hd

mihaela_hd New Member

Trophy Points:
    0
    salut, sunt Mihaela, asist. de BFT.

15. DiorMeli

DiorMeli New Member

Trophy Points:
    0
    Buna..! Sunt Adina -ras4- . Momentan sunt eleva in clasa a 11-a in Brasov si vreau sa urmez o cariera in Medicina la o Universitate din Scotia. Ma bucur nespus ca am gasit acest forum si tin sa va multumesc tuturor celor care ne-au ajutat sa intelegem mai bine cum stau lucrurile in UK.
    Sunt incantata de cunostinta !

16. rroxiinuttz

rroxiinuttz New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt Roxi am 23 de ani si sunt din Arad, in 5 zile plec in UK, Leeds. Ma bucur ca am gasit site-ul ii de mare ajutor atunci cand ai nevoie de anumite informatii. -dans-

17. Taranul

Taranul New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt taran de Londra. Salut!

18. dorin.taut

dorin.taut New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    tehnician telecomunicati
    Salutare , sunt Dorin,27 ani, din Bistrita momentan lucrez la o firma de telecomunicatii si am de gand sa ma mut la londra cat de repede.

sper la scurt timp dupa ce ajung acolo si se stabilesc putin lucrurile sa imi pot duce si familia, soti asi cei 2 copii:)

incantat de cunostinta si bucuros ca pot vorbi si cere informatii de la cineva de acolo, care simte si stie pulsul UK

19. mihaelapreda

mihaelapreda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua . Sunt Mihaela si ma bucur ca v-am gasit . Am atatea intrebari pentru voi incat nu stiu cu care sa incep .

20. violeta123

violeta123 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua.
    sunt mihaela ... aspir la o relocare in uk ...

Share This Page