12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mils

mils New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ciresica! Am sa-ti impartasesc si experienta mea poate iti va fi mai usor sa iei o decizie!
    Am facut si eu testul asta(cu toate ca moasa mi-a spus ca mai tare o sa ma zapaceasca).Dupa cum stii testul nu iti da un raspus clar ci doar riskul de a avea un copil afectat de Sindrom Down sau alte afectiuni genetice. Pentru varsta mea teoretic ar fi trebuit sa am un risc scazut dar in urma analizei mi-a iesit un risc mai mare decat normal de Sindrom Down. Nu pot sa-ti spun ce soc a fost pentru mine cu toate ca doctorul incerca sa-mi explice ca probabil nu am de ce sa ma ingrijorez. Am decis sa fac amniocenteza si apoi au urmat cele mai ingrozitoare 2 zile din viata mea , pana au venit rezultatele negative.
    Acum daca ar fi sa o iau de la inceput nu as mai face testul.
    Sper sa te ajute! Multa bafta!

2. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, a trecut f mult timp de cand nu am mai intrat si f multe s-au intimplat de atunci.

Va felicit pe toate gravidutele si mamicile si ma bucur nespus pentru voi. Santem si noi in saptamina a 16-a si speram sa ne intilnim pentru prima oara aproximativ pe 7 Mai 09 -badteeths- adteeths- prima data mi s-a spus ca va fi 29 Apr insa dupa scan au schimbat. Putin derutata de ce dar oricum rar se intimpla sa nasti exact la data care se spune. Sintem foarte incantati si dupa 12 ani de casnicie ar cam fi si timpul.

Am avut si eu dureri de pe la 7 sapt pina la 10 destul de mari, dar au trecut. Insa cea mai mare problema a mea a fost gustul de metal din gura. Era groaznic, nu am putut sa beau apa plata cam o luna de zile, numai sucuri sau compoturi. Am citit pe net, cum ca s-ar putea sa fie de la insuficienta de zinc si am schimbat vitaminele pe pregnacare plus. Posibil sa fie doar o coincidenta, insa dupa doua zile gustul a inceput incet incet sa dispara iar acum dupa doua saptamini si ceva revine foarte rar si doar cateva minute.

Ma bucur foarte mult pentru acest forum.
    Multa bafta tuturor!

3. ilonika

ilonika New Member

Trophy Points:
    0
    hello, fetelor, bine v-am regasit, ma bucur ca pot citi din nou mesajele voastre. Am lipsit cam mult timp din cauza problemelor cauzate de schimbarea locuintei. In toata aceasta perioada s-au intamplat f multe, sarcina a crescut, acum am 5 luni jumatate, bebe a inceput sa miste de la vreo 4 luni, am aflat si sexul, o sa avem un baby boy! In continuare sarcina merge f bine, va jur ca nici nu simt ca sunt gravida ! Doar bebe imi mai aminteste din cand in cand, atunci cand ma loveste. As avea si eu nevoie de ajutorul vostru sa imi spuneti ce acte am nevoie pt a-l putea scoate pe bebe din tara la botez, avand in vedere ca suntem rezidenti temporari! -scratch- cratch-

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri dimineata la 5.20, Nicole a adus pe lume o minune baietel de 3900gr, prin cezariana. Si mami si bebe sunt bine acum.
    Felicitari, sa va traiasca si sa va umple viata cu bucurii!

5. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Nicole -applause- pplause- si -happybirth- appybirth- baby boy
    refacere rapida si crestere usoara mami si sa fii papacios, sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor baby
    sa te bucuri de orice clipa cu bebe ca timpul trece foarte repede.

parca ieri a venit si fetita mea pe lume,dar azi are dintisori si spune ma-ma,da-da,a-bu,ba-ba pe silabe,tare repede a mai trecut timpul -kiss- iss-

6. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Nicole. Sa te bucuri de baietel si refacere cat mai usoara.
    Thomas al meu este foarte bine. Incep sa ii vad din personalitate si e un incapatanat ca mine si ca tatal lui. L-am cantarit ieri si avea 7750 g la 4 luni fara o saptamana. Il iubim mult si e un papacios ... daca nu am papica pregatita pentru el ma stie toata strada -stunned- tunned-
    Sarcina usoara la gravide si bebelusi sanatosi si frumosi.

7. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Nicole refacere rapida si sa ai un bebe sanatos -congrats- ongrats-

-weehee- eehee-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Gravidutelor, daca puneti aici data probabila, o sa stim cand sa va facem galerie asa ca va astept!

9. manuela00

manuela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toate mamicile si gravidutele! Sunt in Londra din iulie si odata cu mine si sotul meu au mai venit un cuplu care s-au stabilit la marginea Londrei. Am tinut legatura cu ei si am inteles ca au nimerit-o foarte prost pentru ca nici in prezent ea nu are job. Colac peste pupaza a ramas luna asta insarcinata si sunt plini de datorii deja. Eu si cu sotul meu incercam sa-i ajutam atat cat putem, adica incercam sa ii aducem in Londra. Spuneti-mi va rog ca se poate inscrie la medic si ca nu o va costa pea mult. Va rog dati-mi un sfat ca are o sansa sa nasca aici ca ea vrea sa plece in tara iar acolo chiar ca nu are nici o sansa.

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu o costa nimic inscrierea la medic si cu siguranta poate naste aici fara sa scoata vreun ban din buzunar. Sa mearga la un gp cat mai curand, de acolo i se va spune ce tb sa faca mai departe.

11. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru urari.

Sa va traiasca bebeii si nastere usoara (mai usoara ca a mea) celorlalte viitoare mamici.
    Suntem bine, insa cu somnul de noapte nu ne prea intelegem. Face parte din viata de mamica, nu?

12. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Ce baiat mare si frumos ai ! -weehee- eehee-
    Sa-ti creasca mare si sanatos ! Ce cuminte e in poza -eyebrows2- yebrows2- !
    Asa e la inceput, trecem cu totii prin asta, inca putin si va dormi cand trebuie -takecare- akecare-

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    -weehee- eehee- Multa sanatate la mamic si la pitic!!! Se pare ca v-a dat putin de lucru....la 5 dimineata si cezariana! pare cam...de urgentza!
    Sa va traiasca si sa aveti multe bucurii impreuna -congrats- ongrats-

14. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, felicitari pentru un bebe asa de minunat, sa fiti sanatosi amn3( adica si tati), iar tu sa te refaci cat mai repede!!!! Bucurate de bebe -cadou- adou- -congrats- ongrats- . noi suntem bine, avem 11 saptamani acum si nici macar nu ne dam seama cand trece timpul -handlaugh- andlaugh- . pe 3 decembrie avem programare la eco si sper k bebe o sa stea intr-o pozitie cat mai buna k sa il putem " descoperi" -love3- ove3- . Due date deocamdata este 10iunie 2009 sa vedem daca vor exista modificari la eco. Voi reveni cu noi detalii ...pana atunci felicitari inca odata Nicole, sarcina usoara gravidutelor si numai bine mamicilor si bebicilor -love2- ove2-

15. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    buna tututuror.
    sunt mamika de baietel-david mihai- de aproape 8 sapt.am nascut la st helier hospital(sutton),cezariana.am vrea si noi sa cunoastem alti bebelusi!

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit Natachka! Eu sunt mami de fetita de 18 saptamani (implinite azi). Sper sa te simti bine alaturi de noi!

Nicooooooooooole, ce minune ai tu acolo, uite ce sta el pe burtica ptiu ptiu, e tare dragalas (greu de crezut ca nu te lasa sa dormi dar stiu cum e)! Sa va traiasca si sa fie sanatos si norocos!
    -congrats- ongrats-

Ciresica, acum pun data la lista initiala. Cred ca ai emotii, o sa fie primul eco, nu? Mergi pregatita cu cateva pachete de servetele, o sa ai nevoie! -love3- ove3-

17. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim de urari si multa sanante la burtici, mamici si bebici.

Update: am inceput sa mai dormim noaptea.
    Problema era ca nu se satura din lapte. Ce sa-i faci, baietii sunt mai lenesi. Acum ii dau si formula si san. Plang de oftica dar se mai intampla.

merci Andra pentru sfat. Altfel murea copilul de inanitie. -shout- hout-

18. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0
    multumim mult motanik,si mult inainte fetitei si celorlalti bebelusi.am si io o intrebare,bb vostri fac iritatii in juru guritei?pt ca pe astia de la gp nostru de cite ori ii intreb de ceva imi zic cai normal,ca asa tre sa fie.nu prea am incredere in ei. -handsrubb2- andsrubb2-

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, ma bucur ca s-a rezolvat. Sigur ca se intampla. Si eu am inceput sa ii suplimentez laptele Theodorei, de saptamana trecuta primeste seara si un biberon cu formula, dupa ce termina la san. Incepuse sa planga in timp ce sugea si mi-am dat seama ca ceva nu e in regula, seara fiind, cred ca de oboseala nu mai am asa mult lapte si fata nu se mai satura. Acum e ok, cu suplimentul de formula e fericita si relaxata.
    Tu cum te simti?

Natachka, a mea se irita sub gatulet cand era mai micuta pt ca era grasuta si nu intra aerul acolo.
    Ai grija sa fie mereu curat bebe la gurita, sa nu ramana urme de laptic pt ca se usuca si de aici iritatia. Incearca si o cremuta daca nu ti-a dat de la gp, un E45 care e basic nu o sa ii faca decat bine.

20. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Mota, am mai avut un eco la 9 saptamani pt k am avut niste dureri care ma ingrijorau insa pe atunci nu s-a vazut mare lucru -badteeths- adteeths- acum insa am intr-adevar emotii mari!!!! -aha- ha- insa abea asteptam sa il vedem pe puiutu nostru !! -love3- ove3- nici nu mai am rabdare pana maine -saint- aint- Acum trebuie sa plec din pacate sunt in mutari si avem fooooaaarte multe lucruri de impachetat -scared2- cared2- . Pupici muuulti la bebici si mamici

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page