23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza, pai nu pt mine scriam de Gaviscon ci pt Nicole.
    Ce faci? Ma bucur sa te vad pe aici! Ce face printesa?
    Unde te-ai interesat si au zis ca nu se pot face gauri in urechi inainte? Ca noi vrem sa plecam in .ro de Craciun si vreau sa ii pun cercei inainte de asta si n-o sa aiba 5 luni implinite.
    Mai vino pe la noi! -kiss- iss-

2. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza multumesc,eu trebuie sa-i fac pasaportul pana in iulie si vroiam mult cu cercei,dar asa sunt regulile aici... trebuie sa le respectam

Motanik,AVAH a avut reflux mititica,am fost nevoita sa-i schimb laptele dar acu e bine,i-a in greutate bine,doarme bine,acu imi place rolul de mamica

3. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik scuze de confuzia cu Gavisconul. Da e foarte bun la arsuri.

Despre gauri aici nu se fac la spital adica mai exact NHS-ul nu are nicio treaba cu asa ceva, se fac la bijutier iar eu am umblat mult sa gasesc abia la Claire's. Si acolo iti fac in conditiile mai sus mentionate, ma tem ca aici nu ii intereseaza ca in Romania ti le fac in maternitate. In plus se mira cand o vad pe fie-mea cu cercei cam peste tot.

Adelise e bine, tocmai a mai primit un dinte in aceeasi zi cu colega ei de suferinta, se stie ea care. -kiss- iss- Si pe aceasta cale ii urma sanatate multa si speram sa fie doar de la noul dintisor.

In rest se catara pe mobile, merge in 4 labe peste tot si imi scoate peri albi ca mereu cade cand nu apuc sa o prind si ieri am plans de suprare insa mi-am revenit ca mi-am adus aminte ca e normal.

Simona Adelise a avut (si mai are ceva urme) reflux pronuntat. Ce laptic beti acum? Sanatate multa.

4. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza acu ii dau Aptamil easy digest 0-12 luni,e mult mai bun decat Aptamil 1...voi ce lapte folositi?
    cand ia-i facut gaurile in urechise la puiul tau a plans?iau facut cu acul sau cu pistolul?nu tragea de cercei?

Am fost azi ca sa-i facem vaccinul pt 2 luni,nici nu am putut sta sa vad cand ii face,eram in holul surgerii si plangeam imi e mila de ea,acu dupa 4 ore plange mititica ca plang si eu cu ea,am mai incetat din plans de la Calpol doar daca doarme,abia astept sa-i treaca mi se rupe inima in mii de bucati cand o aud plangand...oh o sa trecem si peste asta...
    multa samatate la pitici.mamici si viitoare mamici -kiss- iss-

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Simona si noi tot cu Aptamil easy digest am crescut mai marisoare pana cand fie-mea l-a refuzat caci are un gust oribil. Atunci am trecut pe Cow & gate suntem la nr 3. Problema cu easy digest e ca nu-l gasesti ready to use.

Da a plans Adelise cand i-am facut gauri, cu pistol simultan la ambele urechi, nu mult cand am luat-o in brate a trecut. Insa a tinut-o nasa ei ca mie mi s-a rupt sufletul. Nu s-a tras de cercei ca initial sunt din cei cu surub, sunt dati de ei ca sunt sterili, aur de 9 karate, se tin min 6 sapt cei dati de ei apoi poti schimba.

Imi pare rau ca aveti reactie la vaccin, trece repede ai sa vezi. -kiss- iss-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Claudia77 - edd 21 mai
    Laura22Ana - edd 15 iunie

Claudia, da-ne vesti, cum a fost nasterea, sunteti ok? Sper ca totul este ok.
    Laura22, mai ai cateva zile, cum te simti?

Alte burtici la apel? Noi avem azi 33 saptamani implinite, 11 kilograme in plus -oops- ops- si deja ceva emotii pt marea intalnire.

7. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Mota

Doamne ajuta!

Eu sunt emotionata.Merg peste o saptamana la scan si am emotii.
    Nu am luat in greutate, am putina burtica si suntem in saptamana a 20-a.Incep sa respir greu, obosesc, stresata si chiar am avut dureri de burta.

Cu stoacul...este la fel. Imi trece 3 zile, apoi iar ma iau niste dureri!!!
    Alte burtici la apel? -lol- ol-

-takecare- akecare-

8. laura22ana

laura22ana New Member

Trophy Points:
    0
    servus,
    imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum de mult timp. am venit in LONDRA la inceputul lunii aprilie , dupa o calatorie de 28 de ore cu avionul si am fost foarte preocupata cu gasirea unei locuinte si cu home office. adaptarea aici mi-a fost si imi este foarte grea. cand am avut scan sa vad pozitia bebelui mi-a iesit ca o sa nasc pe 11 iunie, normal. nu pe 15 cum mi-a fost calculat. in fine nu a fost asa pe 7 iunie pe la 3.30 pm mi s-a rupt apa . am fost la spital nu dureri nu dilatatie (numai 2 cm dilatatie) . am fost gasita cu GBP si m-au pus in antibiotic si mi-au spus ca pe la miezul noptii o sa nasc . dupa ora 11 noaptea mi-a pus sa am dilatatie mai mare si tocmai pe la 5 dimineata au venit sa ma vada si mi-au spus ca intr-o ora trebuie sa nasc . eu nu am fost pregatita cand m-au luat durerile am ales "" gas and aer""" si apoi au venit vreo 3 sa ma asiste si mi-au facut sa am contractii mai mari pentru ca dilatatia era numai de 5cm. m-au sfatuit ca e bine sa fac epidurala , mi-a fost frica dar pana la urma de dureri si -aha- ha- oboseala am acceptat. dupa ora 7 dimineata pentru ca bebele meu dormea mi-a facut ceva de genul "" vacum "" sa scoata bebele dar dupa ce m-a taiat au vazut ca nu e nici o sansa , m-au cusut si apoi pe la 7.35 am in data de 8 iunie mi-au facut cezariana ( de ce mi-a fost frica nu am scapat) . am fost foarte dezamagita de serviciile oferite si pentru ca mi-au facut 2 operatie deodata fara rost de o practicanta /
    bebele meu e atat de frumos si dragalas asta ma face sa uit de tristetea prin care am trecut. bebele meu s-a nascut de 3.510.grame si acum a luat inca vreo 200 de grame si ii merge bine. numai eu am dureri groaznice de cap si spate , ma doare si operatia si mai trist e ca nu am lapte sa ii dau la piept si tare as fi vrut sa il alaptez la piept. in rest astept sa ma refac ! succes si nastere usoara la toate gravidutele!

9. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Laura,

ne bucuram ca tu si bebele sunteti bine si, uita de supararea cu cezariana. Asa a fost sa fie.
    Cat despre dureri, te refaci mai greu, insa nu e imposibil. Sora mea a facut doua cezariene si e bine merci.

Durerile de cap i-au trecut band de cateva ori dupa nastere cafea cu cognac sau rom. Pui o lingurita/lingura de rom sau cognac in cafea, si cu dumnezeu inainte. E un leac babesc, singurul pe care-l stiu sa fi dat leac.

Multa sanatate tie si bebelusului!

-cadou- adou-

10. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Claudia tocmai s-a mutat intr-o casa noua, chiar inainte de a naste si are probleme cu instalarea internetului.
    A nascut de doua saptamani, un bebe frumos foc, Kevin Edward si sunt bine amandoi. Evenimentul a avut loc cam cu 2-3 saptamani dupa data stabilita de doctori, putine complicatii, dar nimic grav. Oricum ea e la a doua nastere, iar Denis, primul copil e innebunit dupa fratele lui mai mic, chiar daca putin dezamagit ca mamica lui nu i-a facut un fratior negru ca Drogba de la Chelsea -eyebrows2- yebrows2-

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Laura, bine ai venit in UK, sper sa va fie bine aici tie si familiei tale! Felicitari pt bebe, cum il cheama? (inteleg ca e baietel)
    Refacere rapida si multa sanatate!

Crescent, multumim pt vesti, transmite-i Claudiei felicitari pt bebe2, sa fie sanatos si norocos!

Nicole, cand ai scanul, luni? Abia te astept cu pozici! Presupun ca vreti sa aflati si ce e, nu? Tin pumnii sa fie totul bine. Eu in al doilea trimestru de sarcina m-am simtit extraordinar, cu exceptia catorva dureri de burta, am fost in forma, plina de energie. Asa ca daca intri intr-o perioada asa buna, bucura-te cat poti pt ca in trimestrul 3 iar te apuca oboseala si cheful de nimic. -shamed- hamed-

Noi suntem la 34 saptamani si o zi, beba e inca foarte activa si mami balenutza. Vineri seara am avut niste dureri suspecte si am crezut ca sunt contractii asa ca m-am panicat un pic dar pana la urma am fost ok, traiasca no-spa!
    Mai astept cateva zile si fac si eu testul pt GBS, aviz tuturor burticilor, daca nu ati citit deja tutorialele dedicate burticilor din forumul Uk de la A la Z si nu stiti inca despre GBS, va recomand s-o faceti.

Alte burtici prin preajma? Ce faceti?

12. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa pun o intrebare la toate mamicutele din UK (romanian only), daca imi aduc familia aici, sotia si doi copii de 2 ani jumatate si respectiv 2 luni, am vre-un beneficiu de la statul englez ? Nu ca as vrea pomana, dar ar fi interesant de stiut. Eu muncesc aici de 1 an, self employed, nu am aplicat inca pt yellow card deoarece am fost sfatuit sa astept si familia si sa aplicam impreuna, pt yellow card si respectiv blue card pt sotie. Dar intrebarea ramane, am vreun beneficiu, macar pt copii, tinand cont ca sotia nu va putea lucra deoarece va avea grija de ce-a "mica". Va multumesc anticipat si va doresc sanatate multa.

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu eu in UK e indicat sa nu se puna cercei inainte de a implini copilul 18 luni, mie asa mi-a spus i medicul si moasa, si cand am vrut sa-i fac mai repede la farmacie am fost refuxzata..Pe mine m-au intrebat daca are copilul 18 luni pt ca altfel e interzis sa -i gaureasca urechile...Nici intr-un caz nu cred ca poti sa-i gauresti urechile in Londra cel putin la cateva saptamani la un centru medical sau la farmacie...nici nu vad rostul.. Clairs sunt privati si isi vad propriul interes...Risti sa faca fetita o infectie la ureche daca e asa mica si fragila...eu nu ti-as recomanda sa-i pui cercei asa de repede...

14. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    1.child benefit-vreo 75 pe luna/copil
    2. working tax credits daca te califici vezi www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk , cateva sute pe luna
    3. gradinita gratis 12 ore si jumatate/saptamana pt cel mare, de la 3 ani
    4.Daca ai contribuit la NI pot fi si alte benefits

Pt copii lucrurile sunt mult mai usor de cumparat aici decat in tara-de la alimente, la scutece, haine, jucarii etc...daca nu ai pretentii la lucruri scumpe, e mult mai usor sa cresti un copil aici decat in tara...Gradinitele insa sunt jalnice si costa f mult, astfel incat sotia va sta acasa cu copii cel mai probabil...

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, burtici, ce faceti?
    Eu am intrat in concediu, de acum ne pregatim pt marele eveniment.

16. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Noi mai avem putin si ajungem la capat de drum -nr1- r1-
    Incepe numaratoarea inversa si inca cateva zile pana la marea intalnire.

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Am niste emotii pentru voi fetelor,va urez nastere usoara sunteti niste curajoase !!!!
    Am citit tot ce ati scris si mi se strange inima de fiecare data ,abia astept sa raman si eu insarcinata....Mai am,ma bucur pentru voi toate -kiss- iss- -kiss- iss- -kiss- iss- -kiss- iss-

18. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Mota si ClassicAlina

Nastere usoara si mai ales multa sanatate si voua si bebeilor! Va asteptam cu noutati!

Noi am avut scanul si mi s-a spus ca totul este ok si ca o sa avem un baietel!!!! -dance- ance-

Abia asteptam!

-takecare- akecare-

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, felicitari pt baietel! V-ati gandit deja la nume?

Eu si Alina ne imbarbatam amandoua, mai avem mai putin de 3 saptamani si rabdarea ne scade pe zi ce trece...
    Eu de vreo 3-4 saptamani am picioarele umflate tare, jos la glezna. In weekend insa am gasit la Mothercare un spray care se numeste Lift me up leg & foot spray, face minuni! Dupa atata timp imi vad si eu gleznele subtiri din nou! Deci vi-l recomand din inima daca aveti si voi aceeasi problema.

20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Va tin pumnii, mamici in devenire...si va urez nastere cat mai usoara! Va urmaresc topicul...si sper sa fiti fericite si 'usurate' cat mai curand!

ps: Nu va speriati de epidurala sau 'spinal' (pt. cezariana), nu sunt procedee dureroase ci doar incomode, ca pozitie. Anestezia rahidiana -"spinal" se efectueaza mai usor si dureaza mai putin decat epidurala; deci daca e 'musai' sa va faca cezariana, si vreti sa se termine repede= alegeti spinal. Daca doriti analgesie=calmarea durerii si dupa operatie, alegeti epidurala, doar dureaza putin mai mult pina e"in place"-aici depinde de anestezist! Bafta!

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page