23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si gravidute.
    In legatura cu arsurile .. le am si eu din plin... Gavisconul( lichid, pastile, sau pastile care se mesteca) nu functioneaza la mine desi parca o data mi-au trecut arsurile de la gaviscon lichid... E recomandat de doctor si e pansament gastric ... nu afecteaza cu nimic.
    Sunt pe net mancarurile care trebuie sa le eviti ca sa nu ai arsuri. Eu mi-am scos din meniu pizza ..se pare ca branza topita era vinovata si cartofii prajiti .. si mananc toata ziua, incerc sa evit portiile mari de mancare. Dorm pe stanga si inainte de culcare un pahar mic cu lapte si se pare ca de o saptamana nu mai am arsuri :D
    Thomas al meu se misca non stop, nu mai ma supara greturile ... poate am noroc sa ma bucur si eu de sarcina si de primavara -hehe- ehe-

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Somnorici

3. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik mi-au dat lacrimile cand ti-am vazut ingerasul in poza,ma bucur mult pt implinirea dorintei tale,de a avea un copil...iti doreac o sarcina usoara in continuarie

4. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    -fingernose- ingernose- BUNA ZIUA -Eu sunt un tatic care sunt total nemultumit de doctorii si felul de a verifica o persoana daca e bolnava..am fost cu fiul meu de 16 luni de 4 ori la spital..si nici odata nu au vrut sa ia singe sa i faca analize sa vada ce are a zis ca daca nu e extrem de serioasa treaba ei nu iau singe la copii{are diaree de 14 zile..si nu digera mancarea deloc..se vede in scaun...a slabit mai mult de 1,5 kg si e extrem de palid}..nu stiu ce sa zic dar daca nu rezolv nimic sunt nevit sa trag o fuga cu el in romania..ca nu se poate sa l vezi cum slabeste pe zi ce trece..maninca normal..cade pe jos fara motiv..adica se vede ca e slabit si doctorii mi au zis sa mai astept pina la o luna chiar...ce vor ei sa ajunga subnutrit..sunt nebuni???

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Lucaandrew2006

Ai mers la GP? GP-ul este primul punct de contact in astfel de cazuri, aici ti se recolteaza sange si el te poate trimite la un pediatru pentru analize in detaliu. Ai luat legatura cu healthvisitor-ul tau local? Nu se poate sa stai asa cu micutul tau, of, dragul de el. Ma gandesc ca ar putea avea o enterocolita.

Multa sanatate si tine-ne la curent.

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Off saracutul de el...Si eu banuiesc tot o enterocolita. Pana reusesti sa faci mai multe investigatii ar trebui sa il bagi la regim.
    Lapte delactozat, mucilagiu de orez, orez fiert, banana, mar copt, paine prajita.Nu ii dati cartof sau mere!Biotics baby ar fi super daca ai avea dar nu stiu cum se numeste corespondentul aici si saruri de hidratare.
    Multa sanatate!

7. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA ZIUA.La gp am fost de 3 ori mi a zis sa astept dar eu ca parinte nu pot astepta la nesfirsit sa vad cum slabeste baiatul vazind cu ochii pt ei e usor de zis.. s-a dus sotia mea ieri la spital s-a certat cu 1 doctor a asteptat 6 ore la spital pina i s-au l;uat analize la singe{a zis ca nu pleaca pina nu ii iau analize la singe}miine luam analizele si speram ca e totul bine..am incercat cu regim.orez,banana..nimic maninca si dupa putin scoate totul afara din pacate.sa speram ca miine avem rezultate bune..

8. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    lucandrew2006 , sanatate la baietel, si sper sa se faca bine cat mai repede. Din experienta mea doctorii nu vor face mare lucru ci asteapta sa treaca de la sine... dar totusi ceva, ceva trebuia sa faca pentru ca baiatul se va deshidrata... in fine nu poti sa il lasi asa. ar trebui ca atunci cand ai fost la spital doctorii sa faca coprocultura ca sa vada daca nu se dezvolta un microb dupa erau analizele de sange si daca nu iesea nimic trebuia sa iti dea ceva pentru rehidratare. Ai nevoie de un regim, daca erai in tara smecta este foarte bun pentru copii si exista alte multe medicamente care ajuta copiii mici. Aici nu stiu daca poti sa gasesti inlocuitori. Cel mai probabil doctorii or sa incerce cu antibiotice ...dar ma mir ca nu au facut-o deja.
    Baietelul are temperatura ? ce alte simtome are ?
    Nu ai o clinica particulara ca Bupa prin apropiere ? Chiar daca platesti sunt foarte bune... Copiii unde am fost eu aupair numai acolo mergeau si primeau sfaturi competente.
    Multa sanatate.

9. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Motaaa
    ce fetita frumoasa si somnoroasaaaaa! -congrats- ongrats-

Vad ca deja asteapta sa te intalneasca. E ganditoare! -kiss- iss-

Pupici amandurora.

10. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara.Am fost azi la spital dupa analize ..a inceput sa zica ca toate analixele sunt bune este o urma de o infeciti mica in corp nimic altceva si cica se trateaza cel mai bine cu iaurt.nimic altceva.. si apoi a zis sa revenim marti ca mai este o analiza care trebuie sa iasa{pt boala ceciliacs}ceva de genul asta ..nu prea am inteles o pe doctorita la inceput a zis ca totul e bine dar ii este frica pt ca ar avea simptomele unei boli numite ceciliacs{nu mai are voie de produse cu gluten}dar asteptam pina marti speram ca greseste..sotia mea a inceput sa i dea ochii in lacrimi cind a auzit ca ::ca tratament ei ii dau numai iaurt nimic altceva::ce fel de doctori sunt in uk??? ma intreb si eu care sunt renumiti totusi si cer respect pt ceea ce sunt..noi daca am avea utilitatile lor am fi cred cei mai buni din lume sincer..imi pare rau sa zic dar nu ma asteptam la asa ceva din partea uk

11. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau de micutul tau, lucandrew. Stiu ca in cazul infectiilor cu proteus, daca nu sunt prea puternice, si medicii din Romania recomanda intai un regim cu mult iaurt, deoarece proteus dezvolta repede rezistenta la antibiotice si trebuie o doza mare sau doua antibiotice combinate ca infectia sa treaca si evita sa dea dintr-o data antibiotice asa multe/puternice unui copil asa mic. Oricum, faptul ca nu i-au facut analize de la inceput, nu prea le face cinste doctorilor de aici.

In legatura cu boala celiaca/celiachie (celiac disease), totul se rezolva cu un regim fara gluten, nu-i nevoie de medicamente sau alte tratamente.

Sper ca micutul tau sa sa insanatoseasca cat mai repede si sa nu aiba niciodata probleme serioase de sanatate. -takecare- akecare-

12. pnflorin

pnflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

E cineva cu bebe in Valea Tamisei - noi o sa fim in Maidenhead.

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Buna burtici, ce faceti?
    Noi avem probleme cu respiratia, am mers la urgente vineri si dupa toate analizele (mai putin radiografia cu care nu am fost de acord) se pare ca am o infectie pe trahee care ma impedica sa respir normal. Dar nu mi-au dat pastile, au zis sa asteptam sa vedem cum ma mai simt...si acum sunt cam la fel si nu stiu daca sa ma duc inapoi sa imi dea antibioticele sau sa stau ca poate trece de la sine.
    Ati avut/aveti probleme cu respiratia? Stiu si ca plamanii nu mai au ca inainte loc sa se extinda din cauza uterului care ocupa tot ce e liber..dar normal e sa vina si sa treaca starile astea de short breath. -shout- hout-

14. didilar

didilar New Member

Trophy Points:
    0
    anelloresn

15. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Mota, daca te simti rau mergi inca o data la spital. Si la o adica de ce sa nu iei anibiotice daca iti recomanda ei? Tu stii ca ei ffffffffffff greu se hotarasc sa renunte la prescriptia cu paracetamol si sa o inlocuiasca cu antibiotice.

Au mai fost si altii care au facut antibiotice pe perioada sarcinii. Daca e infectie neaparat treuie tratata.
    Multa sanatate si tine-ne la curent.

Eu am facut indigestie si iar mi-am declansat gastrita. Tocmai ce-mi trecuse.

-kiss- iss-

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, nu e vorba ca refuz antibioticul daca e nevoie, e vorba ca am stat 5 ore vineri cand am fost la sptial si chiar nu mai simt nevoia sa repet experienta asta curand. De asta am zis sa astept sa vad cum ma simt si vad ca azi e ceva mai bine.

Daca era infectie serioasa, ma punea imediat pe antibiotice, dar dr a zis ca el crede ca o sa treaca de la sine.

Fetele au zis ca e ok Gaviscon si am citit si pe net apoi. Te ajuta?
    Te pup, sper ca esti ok!

Alte burtici, haideti la apel, cum va simtiti? -kiss- iss-

17. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- am o intrebare scurta....e adevarat ca bebelusul trebuie sa aiba 18 saptamani ca sa-i pun cercei(la fetita)

multumesc pentru raspuns

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, in Romania se faceau gauri bebelusilor inca din maternitate asa ca nu cred ca trebuie sa astepti pana la o anumita varsta.
    Ce face Avah?

19. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Simona noi am facut gauri la 5 luni. Am mers si ne-am interesat, nu se fac inainte de 4 luni dupa ce ai terminat seria de vaccinari din primul an (ei spun cam la 2-3 sapt dupa ultimul vaccin). Trebuie sa ai carnetul rosu cu tine. Noi le-am facut la Claire si sunt super profesionali.

20. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik Gaviscone e super insa eu stiu ca e pentru arsuri nu are leg cu respiratia. Ma tem ca ingreunarea respiratiei se va accentua cu cat avansezi in sarcina. Te pup.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page