20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor !
    Trebuie sa multumesc si eu pt ca m-ati primit in club.Thanks!

Multumesc pt incurajari,o sa ma mai gandesc in ceea ce priveste nasterea atunci cand va fi momentul,pana atunci abia astept sa vad ce parere o sa aveti si voi dupa nastere(cele care nu ati nascut inca),se pare ca aici nu e nimeni asa de fricoasa ca mine...Va felicit pt curaj,eu am avut mai multe experiente dureroase in spital si nu prea mai am asa mult curaj,as prefera sa nu simt nimic niciodata.Am oroare si de injectii,si de mirosul de spital,de tot !
    Chiar azi vorbeam cu "bebelushul" meu (cel mare) si am stabilit ca la anul dam unda verde la facut copii...Incet incet trebuie sa renunt la pastile si pe urma sa ne punem pe treaba serios -shamed- hamed- .
    Anul acesta s-au implinit 6 ani de cand am avut un accident oribil si pana acum am avut "interdictie la sarcina" pt ca in urma acestui eveniment nefericit am avut fractura de ram pubian stang(pe langa multe altele) si o sarcina ar fi fot posibil sa readuca unele probleme de sanatate....asa ca de acum o sa ascult ce ziceti voi aici,bag la cap si invat ...

Vroiam sa va mai intreb despre ceva : am observat ca aici se poarta foarte mult imprumutatul de orice cand e vorba despre copii...imprumut de patut,de scaune de masina,de hainute,de pantofiori,canite,farfuriute,biberoane,sterilizatoare,etc.Voi ce parere aveti?
    Mie una mi se pare foarte util si atata timp cat lucrurile sunt in conditii decente mi se pare ok.Ca sa nu mai vorbesc de cati bani economisesti mai ales in primii ani cand copilul creste de la o saptamana la alta.

Eu merg cu astia mici de care am grija la un music group in fiecare saptamana si acolo e o mamica cu doua fete gemene pe care le imbraca numai cu designer clothes...Acum cateva saptamani aveau niste rochite albe D&G cu blanita pe margine si au numai 2 anisori !!! Erau ca din revista,superbe!!!.Probabil trebuie sa ai foarteeee multi bani sa cumperi asemenea haine pt pitici ,dar totodata mi se pare si risipa,din acelasi motiv,ca le poarta de cateva ori si pe urma raman mici....(si asta intr-un timp foarte scurt).

Aa,Motanik,chiar se vede cand e piciorus sau manuta,sau doar presupui?
    Intreb asta pt ca stiu ca uneori se vede prin burtica (sper sa nu credeti ca m-am tacanit ).... -takecare- akecare-

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, la mine inca nu pot spune care a manuta si care piciorus la busituri, dar am citit ca spre 8 luni incolo poti face diferenta clar. Abia astept si eu!

Cat despre imprumutat lucrusoare sau chiar oferit lucrusoare, si eu cred ca e ok atata timp cat stii de la cine le iei (n-as lua chiar de la oricine).

Si da, totul pt bebe e extraordinar de scump.
    Maine ajung la magazinul Kiddicare din Peterborough, sper ca reducerile sa fie consistente caci pe site sunt oricum. Am fost in vacanta in Grecia si am gasit niste preturi asa super in Jumbo...daca eram cu masina cred ca nu plecam fara patut, high chair, jucarele, dar asa m-am multumit doar cu hainute si niste pantofiori roz -love3- ove3-

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    E bine macar ca stii ce culoare sa le iei -eyebrows2- yebrows2- ,ca altfel

Si eu ma duc in Grecia la vara 2 saptamani !

4. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la mamici si burtici,cam tarziu cu vesti,am avut vre-o doua zie de baby blues si acu mi-am revenit....
    Vroiam sa escalez un munte sa pot arata lumii intregi de ce am fost in stare(sa aduc pe lume un bebelus) e o minune,te schimba total...
    Tin sa multumesc la toti pt felicitari postate,ma-ti facut sa ma simt ca acasa
    Oh fetita papa si creste de nu-mi vine a crede ca a trecut deja o saptamana parca ieri abia asteptam sa o tin in brate

Am fost nevoita sa-mi cumpar expresor ca nu mai pute-am de durere de sani si fetita plangea mereu ca limbuta e scurta si nu putea suge,mititica de ea

PS pt mamicile in devenire odihniti-va cat de mult ca dupa ce vine bebe la inceput nu o sa fie loc de odihna

5. alondra

alondra New Member

Trophy Points:
    0
    buna e prima oara cand intru pe site,sunt putin cam mult speriata,sunt insarcinata in 4-5 sapatamani si din pacate citind pe siet am realizat ca nuvoi putea beneficia de nici un ban pe parcursul sarcinii.am toate actele in regula dar sunt inregistarta la o agentie de cleaning de aproape 2 ani dar de un an de ziel am casele mele private si nu am decat 2 prin agebtie deci iau 48 de lire pe saptamana.am platit number insurance,la fiecare 3luni,dar sunt disperaat ca nu o sa pot sa mai lucrez mult si nu vreau ca totul sa pice pe spatele logodnicului meu.daca esti cumva draguta si imi poti spuen ce ar trebuiu sa fac.iti multumesc din suflet

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt gata 4 tutoriale care sa vina in sprijinul gravidutelor si mamicilor din UK, vor fi postate cel tarziu maine.

Ce mai faceti burtici?
    La mine bebe se zbenguie toata ziua, daca e mai cuminte din cand in cand chiar ma ingrijorez ca m-am obisnuit sa tot simt cate un piciorus -love3- ove3-

7. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand felicitari Simona B pt fetita ta, sa fiti sanatoase iubite si fericite si....sa nu il uitam si pe tatic -handlaugh- andlaugh- si el saracul a trecut prin multe emotii. Felicitari -cadou- adou- . felicitari si viitoarelor mamici si burtici si sa aveti o nastere cat mai usoara. La mine inca nu se anunta nimic -sad2- ad2- insa as avea si eu nevoie de un sfat de la voi, in urma caruia voi vedea daca mai incerc sau mai astept pana sa fac bebelu.
    Eu si sotul lucram in anglia, lucram cu yellow card si in curand vom aplica pt blue card. Intrebarea mea este daca dupa nastere voi beneficia de vreun ajutor???!!! Va multumesc

P.S. Inca odata nastere usoara si sa profitati de fiecare moment alaturi de bebelul vostru!!!Eu citesc de fiecare data cu multa placere fiecare povestioara -ahaa- haa- -kiss- iss-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  9. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si burtici,Alinutza multumesc pt felicitari
    Motanik fetita e pe 22 martie nascuta....ma bucur sa traiesti clipele astea frumoase cum misca bebe in burtica si cand mai ramane cu piciorusul in coastele tale,incurand o vei tine in brate pe bombonica ta...oh cand imi aduc aminte de primele zile imi dau lacrimile....
    si la mine a trecut repede 4 saptamani si fetita mea imi zambeste si-mi studiaza chipul cu o mare curiozitate incearca ea sarcuta cu gurita ei sa-mi spuna si sa-mi explice multe -eyebrows- yebrows- dar cum sunt eu intelegatoare stiu ce vrea -badteeths- adteeths- MANCARE...

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  11. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Mota

ce bine ca simti cum iti mai cate un semn!
    Eu mai am de asteptat! In cateva zile implinesc si eu 12 saptamani.

Si apoi...la cate saptamani primesc suturi? 16-18? -kickme- ickme-

-kiss- iss-

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    E o senzatie minunata, o sa imi fie dor de suturile bebelinei!
    Nico, uite Alina de ex a inceput sa le simta pe la 15 saptamani (parca asa, nu gresesc, nu?). Eu am inceput sa le simt abia dupa 20 saptamani, dar eu sunt si mai plinuta. -shamed2- hamed2-
    Cum stai cu greturile?

Simona, cum te-ai acomodat?

13. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Greturi am din ce in ce mai rar. mai bine zis nu prea am mai avut de vreo sapt. Insa o sapt migrene cumplite care cica ar fi normale la perioad asta din cauza circulatiei sangelui si a inimii care lucreaza mai mult.

Insa, ma deranjeaza stomacul, si la fructe sau iaurt am dureri mari de indigestie. Oricum, sarcina usoara so far. Dureri mai rare, adica rare sunt crampele si mai scurte.Si a inceput sa se vada burtica. -fingernose- ingernose-

Ah, si am multe cosuri. Deodata imi ies cate 4-5, le tratez si cand raman semne, mai ies cateva. In rest ..cum D-zeu inainte!

-kiss- iss-

14. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Nicole. Sper ca in scurt timp sa te simti mult mai bine. Pentru dureri de cap iti recomand sa bei cat mai multe lichide si sa dormi cat de mult poti.
    Asa este motanik, am simtit foarte devreme bebelusul poate si din cauza ca sunt cam slaba sau ca e un baiat foarte activ. La inceput au fost ca niste falfaieli, ca si cand cineva ma gadila cu o pana si dupa am venit suturile. Eu m-am cam speriat la inceput, nu stiam de ce il simt chiar atat de bine dar conteaza si cantitatea de lichid amniotic care este mare la mine. Asta inseamna ca bebelul face valuri.
    Sarcina usoara la toate gravidutele si bebelusi sanatosi.

15. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Buna mamici si burtici... ce mai faceti?

eu m-am acomodat cu fetita,sta mai mult treaza ziua acum, e odihnita fata desi nu si eu...she start kick more and more now,zambeste si stie ce vrea(dummie ori papa)..cand e somn sa o duc la ea in camera ca e intuneric si poate dormi am invatat-o sa faca diferenta intre zi si nt cand tr sa doarma si cand tr sa stea treaza,sper ca in curad nu o sa mai trebuiasca sa ma trezesc noaptea....mmmm ii place sa faca baita
    i really enjoy take care of her...cu totate ca e obositor si uit de mine,uit sa mananc si nu-mi vine a crede cand trece timpul,e noaptea iar a doua zi o iau de la capat!
    mai las o poza cu fetita,acu ca a mai crescut

motanik ce senzatie ai cand misc bebele cum stai cu arsurile la stomac?

sper ca in viitor sa se mai faca intalniri(burtici si mamici) sa ne cunoastem mai bine si o sa avem multe de povesti

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce zambareata draguta ai acolo! A trecut luna, ce repede, imediat ajungeti la doua.. Ma bucur sa citesc numai de bine, bravo!

La mine arsurile au zile si zile...si e groaznic daca ma apuca -shout- hout-

Sambata mergem la scan 4d, abia astept.

Restul burticilor, ce faceti?

17. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- buna ziua la toate mamicile si viitoarelor mamici .... sper sa primiti in clubul vostru o viitoare doritoare de bebe... inca nu e in plan dar eu sunt ochi si urechi aci sa vad ce si cum .... ma pregatesc gasesc toate povestioarele extrem de folositoare si in acelasi timp ma fac sa-mi pun o gramada de intrebari .... asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine si daca in mijlocul unei discutii ' vedeti ' o figura speriata si nedumerita ... aia sunt eu -handlaugh2- andlaugh2- .... sunt prea mare ca sa ma mai duc la mama sa o trag de maneca, sa-mi spuna de ce nu mi-a povestit pana acum. Pe de alta parte, cred ca asteapta sa raman gravida si considera ca 9 luni are timp sa-mi povesteasca. Habar nu am.Pe de alta parte stim ca nu vine nimeni sa-ti povesteasca exact ce se intampla acolo.
    Totul se rezuma la "a durat mult/putin" sau "am urlat/am tipat la final".
    va urmaresc cu interes maxim, mamicilor, si va rog sa nu ma scutiti de detalii mai dure, vreau sa stiu TOT. -scared- cared-

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Simona ce scumpica e fetita ta!! Are la fel de mult par ca fetita mea, Anne Marie, acum la 11 luni are codite de scolarita! Sa faceti fotografii si sa o inregistrezi, timpul trece foarte repede! Ati intrat intr-un program de somn sanatos? Adoarme singura? Cat de utile ti se par baby clinics?

Eu am invatat foarte multe de la prietene mamici (nu dau nume, Alinutza -ahaa- haa- ), citind pe net si vorbind cu health visitors de fiecare data cand nu eram sigura sau nu eram multumita de raspunsurile gasite deja.

Burtici odihniti-va cat de mult puteti inainte sa va tineti comoara in brate!

-staycool- taycool-

19. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Negrutxa ai dreptate fetita mea are mult par(arsurile la stomac si-au spus cuvantul) dar vrem sa o tundem zero intr-o saptamana doua sa-i creasca mai des(ca al meu) -ahaa- haa- si sa ii punem cerce (sa vedem cine o sa-i poata face gauri) fotogravfii avem cam 200 pana acu,dar uite ca la video nu m-am gandit(incep de azi) multumes pentru sugestie,de program a intrat din saptamana a-3-a si sincer ma bucur ca am inceput asa devreme,imi este mult mai usor pentru mine,am invatat repede ce are nevoie next si nu a facut colici nici pana acu si sper ca nu o sa faca,inca se mai trezeste noaptea pentru a manca 3-4 dimineata si atunci putin sper ca incurand sa nu mai fienevoie noaptea,se trezeste dimineata 6-6:30 si sta treaza cam doua,doua ore si jumatate si iar somn pana la 9:50,la 10 ii dau sa manance,ii fac masaj cu ulei pt bebe si o schimb la 11,11:15 doarme pana la ora 14 mananca si sta treaza pana la 16:15,16:30 si doarme putin in timpul asta o scot afara(daca nu ploua) si la 17 mananca iar,la 17:55 ii fac baie si mai mananca putin dupa baie,pe la 18:30 doarme pana seara la 22,22:30,23(cand se trezeste ea) si mananca si o tin treaza cam 30,45 minunte si iar doarme pana la 3-4 noaptea (daca nu se trezeste o las sa doarma) si uite asa a trecut o zi...(e cam strict programul la inceput dar sa stii ca suntem amandoua fericite)
    Baby clinics DA sunt foarte multumita asa imi incarc si eu bateriile si nedumeririle mai ales ca pot vorbi cu alte mame despre bebei si noi
    am avut zile de depresii si mi-a prins chiar foarte bine sa vorbesc deschis cu alte mame care au trecut prin asa ceva(este foare normal sa devii depresiva mai ales daca nu ai prieten(a)) gata ca vorbesc cam mult

P.S si fetita ta ca un ingeras(am vazut pozele) si eu abia astept sa o vad si pe a mea asa "mare" si codite,rochita ci ciorapei,pantofiori etc

Motanik incearca cu Gaviscon eu l-am gasit cam tarziu dar si atunci am fost foarte multumita,da rezultate,sa ne lasi si noua paza de la 4d scan

pupici si multa samnatate pitici,mamici si burtici.... -kiss- iss-

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, sa stii ca de fapt e un mit ca ai arsuri de la parul bebelusului, n-au nici o legatura, arsurile le ai din cauza faptului ca bebe se apasa pe sistemul tau digestiv.

Edit: explicatia stiintifica, preluat de la babycentre.co uk
    Heartburn, indigestion and acid reflux all commonly occur in late pregnancy. These symptoms are due to the hormone, progesterone, which relaxes the valve at the top of your stomach, causing a small amount of stomach acid, sometimes with partially digested food, to surge upwards into your oesophagus (gullet).

Cat despre Gaviscon, ai luat la indicatia medicului? E recomandat? Eu nu iau nimic decat daca e absolut necesar.

Gaura pt cercelusi...mi-a zis si mie Alinutza, la Claire's fac si au si cercei de aur pt bebei.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page