23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. amy

amy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor,
    Eu sunt o proaspata mamica (bebelina mea a facut chiar azi 6 luni) -happybirth- 22. Contractiile au aparut marti noapatea dar nu erau f.dureroase, era genul acela de durere care nu te lasa sa dormi bine. Miercuri au continuat durerile in acelasi ritm. Din cauza ca nu erau regulate am ajuns sa cred ca probabil nu sunt contractii adevarate. Seara cand a ajuns sotul acasa durerea s-a intensificat, dar tot neregulate erau. Eu sunt mai fricoasa de fire si in momentul in care am vazut ca am 2 contractii la interval de 4 min am zis ca mergem la spital.Am facut baie prima data si apoi am plecat spre spital.(Era deja trecut de 8 seara). In masina contractiile mele au disparut (ne gandeam deja ca ne trimit moasele acasa). Cand am ajuns acolo a trebuit sa astept cam 1 oraa pana sa fiu consultata(nu eram caz urgent, oricum nu ma mai durea nimik). Sotul meu numara minutele si imi spunea exact cand ar fi trebuit sa am contractia (da de unde, ca eu nu aveam nimik).A inceput sa ma enerveze ca facea asa si eu eram bine mersi. Ma simteam tare prost stiind ca ne va trimite acasa. Cand mi-a venit randul la consult(mi-au pus aparatul acela care masura contractiile) hopa incep contractiile -handlaugh- andlaugh- . Dureri mari nemaiavute pana atunci si dintr-odata aud ca si cand s-o rupt ceva si simt cum imi curgea apa intre picioare. Deci clar nasteam in noaptea aia. Pt ca aveam dilatatie doar 2 m-au tinut in antenantal ward(asa cred ca i se zice) si aici ora de vizita se termina la 10 seara si fiind trecut de 11 l-au trimis acasa pe sotul meu. M-am simtit asa de singura acolo, tot wardul era intunecat pt ca au stins lumina, si eu nu mai puteam de durere. Eu vroiam sa nasc cu epidurala si mi-au spus ca pot sa fac doar in Labour room si ca mai trebuie sa astept sa ma dilat cam 4-5 cm ca sa ma poata muta acolo. Pe la ora 3 dimineata simteam ca trebuie sa imping(stiam ca acesta e semnul ca dilatatia e completa) si am anuntat-o pe moasa. Cand i-am zis s-a purtata destul de rece cu mine mi-a spus ceva in genul "esti sigura? nu cumva gresesti?". Eu simteam ca trebuie sa imping cam de vreo 25 min, dar am tot asteptat ca stiam ca la 3 jumate trebuia sa controleze dilatatia(si na sa fiu fata buna sa nu o deranjez ca dormea tanti). Cand m-a controlat a vazut ca aveam dilatatie de 8 cm. Repede m-a trimis in Labour ward si l-a sunat pe sot sa vina la spital ca nasc. El a ajuns pe la 4, moasa de acolo era una plictisita, i-am zis ca vreau epidurala a zis ca vine imediat si dusa a fost. Apare dupa vreo 20 min timp in care si soytul a sosit, ma controleaza si incepe sa rada de mine zicand" ce epidurala vrei ca esti full dilatata si trebuie sa impingi acum". TReaba cu impinsul a fost cea mai oribila parte, pt ca pozitia in care stateam ma avantaja si nu mai simteam contractiile. Eram ca in rai, dupa atata durere acum era bine mersi. Moasa imi toto zicea sa imping dar degeaba ca nu impingeam cu putere. Toata chestia asta a durat 1 ora jumate. La 6:22 min Julia a iesit si a plans cateva secunde dupa care s-a oprit. Mie mi s-a parut ciudat ca nu se mai agita deloc si am intrebat-o pe moasa daca e in regula. Ea m-a asigurat ca e bine, si totusi dupa cateva minute de la nastere ea nu mai putea respira si bataile inimii i-au scazut. Ce mai era ca si moarta, a fost un moment oribil. Moasa a chemat vreo 3 doctori, camera era plina de doctori, asistente, era un haos. Au pus-o intr-un incubator si au ventilat-o. A stat in SCBU(Special care baby unit) 3 zile dupa care mi-au adus-o in salon si am mai stat 2 zile acolo. Am crezut ca innebunesc, vroiam acasa. Era tare galagie acolo, nu puteam dormi deloc. Din cauza ca a facut icter am mai stat 1 zi cu ea(au bagat-o in incubator la lampa). Plangeam intr-una si tot ce vroiam era sa vin acasa. Si in final ne-u dat drumul si a fost tare bine acasa unde era si mama mea( a venit din Ro sa ma ajute) si sotul. Dupa o grmada de teste si analize facute Juliei s-a ajuns la concluzia ca nu se stie exact de ce i s-a oprit respiratia. Toate analizele au iesit bune. Noi presupunem motivul pt care ea nu a mai putut respira si anume ca s-a inecat cu mucozitati. Dupa ce a iesit a plans si a inceput sa tuseasca putin(avem chiar si filmat pe caseta). Moasa nu a curatat-o in gura ci o stergea doar pe corp. I-a bagat furtunasul acela de curatat doar dupa ce nu a mai putut respira dar era prea tarziu. Doctorul care a avut-o in grija sustine ca nu acesta e motivul, ci ca pur si simplu unii copiii se integreaza mai greu la mediu cand ies din burtica. Si totusi noi ne sustinem parerea in continuare. Unde am intrebat si chiar si in toate filmutele cu nasteri pe care le-am urmarit, primul lucru pe care-l faceau era sa curete gura bebelusului. Dar bine ca s-a terminat cu bine si acum am o fetita mare si sanatoasa. Chiar acum s-a trezit asa ca nu mai pot scrie. Oricum cred ca v-am plictisit cu povestea mea.
    Aveti grija de voi
    Sa aveti bebei sanatosi ca asta conteaza cel mai mult

2. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Any si bine ai venit,cum o cheama pe fetita? Sper sa te simti bine printre noi -congrats- ongrats-

3. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    O sa fie totul foate bine. Asa, fii vesela si increzatoare!
    Sa fie sanatos baietelul si sa dea Dumnezeu multa sanatate amandurora! -kiss- iss-

Amy, bine ai venit in clubul nostru! Ce norocoasa ca ai avut o sarcina usoara. Eu sunt abia la inceput si deja am greturi toata ziua. Si pofte mai nou! -fatso- atso-

4. amy

amy New Member

Trophy Points:
    0
    pt Simona B: Pe fetita mea o cheama Julia. S-a nascut pe 20 Septembrie 2007.

5. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Amy, nu ai avut o experienta prea placuta...Cred ca le-ai speriat tare pe burticile ce urmeaza sa nasca... -scared2- cared2-

Eu am fost o norocoasa.Va spun pe scurt ca sa va incurajez... -staycool- taycool-

Eu am nascut in Bulgaria,intr-un super-spital cu un doctor super-am dat cam 500£-

Doctorul imi spusese ca voi naste pe 25 Septembrie, dar iata ca trece ziua si nimic nu se intampla...Am mers tarziu la culcare pe la 12. Eu nu avem somn, totusi am adormit in jur de 3 dimineata.Pe la 5 ma trezesc cu un oarecare discomfort in burtica.Habar nu aveam ca acelea erau contractii, dar am decis sa le cronometrez.Erau de 40 de secunde la 5 minute, dar nu erau dureroase.Il trezesc pe sot si il pun sa cronometreze si ii spun ca nu ma doare. Eram tare relaxata. El a inceput sa se agite caci trebuia sa nasc in alt oras la 40 km. Il suna pe doctor si plecam cu totii cu masina spre spital.Doctorului nu ii venea sa creada ca sunt atat de dese dar nedureroase. Ajungem la spital, vre-o jumatate de ora acte, formulare etc, in sfarsit ma controleaza si...surpriza dilatatie 7 fara dureri. Mi-a rupt membranele si mi-a facut o injectie cu dilatator.De la 7:00 la 7:30 am avut dureri.La 7:30 s-a nascut Jessica.Am impins numai de 2 ori.Am nascut in 5 minute. Jessy nu a respirat in primele secunde dar au curatat-o repede in nasuc si gurita si totul a fost o.k. Ne-au mutat intr-un salon numai noi doua.Dupa 3 zile am plecat acasa.
    Nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de usor.
    Va doresc la toate burticile o nastere ca a mea!

6. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    rbk oh parca m-ai mai linistit,eu mai am foarte putin pana la marea intalnire 24 martie,luni, si chear imi faceam griji. Eu am abia dilatatia 2 si "crampele" mele nu sunt dese dar putin dureroase,duminica trebuie sa ma duc din nou sa-mi vad moasa si o sa vin cu vesti noi!

am o intrebare pt mamicile care au nascut in uk,voi ati dat ceva la doctor,moasa?bani sau altceva,ca in romania? sper ca imi pute-ti raspunde la nelamurirea mea,sa stiu daca trebuie sa pregatesc ceva...

Multumesc pentru orice raspuns

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Fetelor ca sa nu va speriati eu am avut o experienta extraordinara aici in Anglia (normal ca si cea din Romania a fost extraordinara ca doar mi se nascuse flacaul insa comparativ aici a fost rai).

M-au apucat durerile suportabile cu doua zile inainte sa nasc. Pe 11 august dimineata am simtit ca s-a rupt apa si dupa ce am sunat la spital mi-au spus sa merg la ei ca nu se sta acasa cu apa rupta. (pericol de infectie). Trebuie sa specific ca am ales sa nasc in birth unit, adica clinica unde se poate naste in apa, unde nu primesti anestezice sau analgezice decat gas&air, unde eram singura in camera, cu dus si toaleta en suite, si vreo 5 moase care roiau pe acolo.

Asa...am ajuns acolo, m-a controlat moasa si a monitorizat bataile inimii fetale cam jumatate de ora timp in care simteam cum durerile se intensifica si devin insuportabile. Dupa control mi-a zis ca sunt dilatata doar doi, a vrut sa ma trimita acasa insa dupa ce a observat o sangerare a ales totusi sa ma trimita doar sa ma plimb pe langa spital pentru ca, a zis ea, la al doilea copil nu poti stii la ce sa te astepti.

Am coborat cu sotul la aer, am mers trei pasi si am crezut ca mor de durere, asa ca m-am asezat pe un scaun in receptie cu sotul langa mine. In momentul asezarii am simtit o liniste si incredere in fortele mele asa ca pentru urmatoarea ora jumatate nu am vrut sa ma misc de pe scaun desi sotul ma ruga sa mergem inapoi in camera mea. Luam fiecare contractie individual, respiram si rupeam mana sotului pana cand el a ales sa ma forteze oarecum sa urc inapoi in camera.

Am ajuns in camera, moasa ne-a adus sandvisuri, ceai pt sotul meu si ciocolata calda pt mine (asa comandasem -badteeths- adteeths- ) si ca o coincidenta de cate ori sorbeam din ciocolata ma durea rau de tot. Mi-aduc aminte ca parca in delir am ales sa nu mai beau ciocolata ca sa nu ma mai doara. -badteeths- adteeths- Asteptam, cu nerabdare gazul, si la un moment dat am tras un tipat nu stiu de unde a venit. A venit moasa, mi-a bagat gazul in gura, i-a spus alteia sa pregateasca piscina sa nasc in apa, desi, zice ea catre mine, nu am cum sa nasc ca e abia 6,50 si in urma cu nici doua ore eram dilatata doar doi. -cmon- mon- Imi zice "la 7 te mai controlez o data si iti dau drumul acasa daca nu nasti". -lol

Pleaca ea nu stiu ce sa mai faca si eu urlu la al meu "cheam-o inapoi ca iese capul!". Vine, se uita, si zice "ai dreptate nasti!" Pune ea totul steril pe pat la isire, ma intreaba daca doresc alta pozitie la expulzie, ii zic ca nu, imping de doua ori si gata, la ora 7,03 apare pe lume Adelise Cezara. A doua zi la ora 9,00 ne externeaza caci eram doua fetite perfecte. -badteeths- adteeths-

Trebuie sa specific ca moasa a fost extraordinara, parca a fost parte din familie, experienta la fel, ce mai totul perfect.

Nasteri usoare va doresc.

P.S. Simona nu se da nimic, in caz ca vrei sa dai ceva se inregistreaza ca si donatie. Dar eu n-am dat nimic.

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    SimonaB, daca mai ai timp sa citesti mesajul meu, iti urez nastere usoara si sa va intoarceti acasa sanatosi si voiosi -kiss- iss- Sa ne tii la curent -applause- pplause-

Travaliul meu a fost numai de 24h -weehee- eehee- -scared- cared- , dar a fost o experienta unica cu foooarte mult umor, moasele s-au oferit sa ma inregistreze sa foloseasca marturia mea si pentru alte viitoare mamici. Am avut 2 persoane langa mine absolut incredibile! Am vrut sa iau gas&air cu mine acasa -lol- ol-

Rbk, ai avut o nastere extrem de usoara! WOW! Nu credeam ca e posibil asa ceva in realitate. Well done (sa ne impartasesti si noua reteta please -ahaa- haa- )

9. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna burcici si mamici -kiss- iss- ,tin sa va anunt ca am o fetita de nota 10,3480 kg AVAH SKYE e o dulceata de fetita! sa incep cu inceputul: vineri seara merg cu sotul sa mancam la restaurant (pt ultimul weekend doar eu cu el) ne intoarcem acasa pe la ora 20 eu aveam contractii din 5 in 5 min dar eu credeam ca poate ca am mancat prea mult sau ca am muncat putin cam picant...se face noaptea si eu tot aveam dureri(mai bine spus crampi ceva mai strong,mai inconfortabile) ma duc fac un dus mai ferbinte sa-mi mai revin putin...se face ora 2 eu cand sus pe pat cand jos nu-mi gaseam pozitia, se face ora 3 il trezesc pe al meu si-l anunt ca ma duc sa fac dus,stau in dus mai ferbinte cam vre-o 30 min,ma vede al meu ca nu ma simt prea bine hai sa mergem la spital eu nu stai sa vad pe internet cum ar trebui durerile sa fie,al meu conometreaza o contractie la 3 minunte,el hai la spital eu nu stai sa citesc sa vad daca astea sunt,ma usuc pe par,sa ma dress up dar vreiam sa merg la baie,mi se rupe apa si spun lui al meu,a sunt la spital ca venim...ajungem la 4 ma ia moasa ma duce in salom imi ia tensiunea si-mi sp sa ma dezbrac ca-mi da ea dress sa ma schib eu nu ca astept sa vina sotul cu bagajul meu...ii aduce gas & air sa a invata cu trebuie sa o folosesc asta trecut de 4:40 si a anunta cad vreau sa merg la baie sa o anunt si pe ea,al meu la capul meu imi aducea aminte ca sa foloses gas&air si nu dureaza mult ca-i si pun sa o cheme pe moasa ca vreau sa erg la toaleta desi eu o vedeam de pe pat dar ea a vrut sa fie anuntata...atunci incep ceva dureti si spun ca vreau altceva ca gas&ari nu ma ajuta,moasa imi spune ca e mult prea tarziu,si sa imping cand am contractiile dar doar cand imi spune ea iming era deja 5:30 la 5:48 fetita mea era afara! oh cred ca am scris cam in detaliu, multumesc lui dumnezeu si doresc la toata lumea nastere ca mea! oh sotul a fost extraordinar de bun cu toate ca nu ma asteptam...va las acu ca trebuie sa-mi trezesc puiul pt o hrani!

Ps:conteaza exercitiile de respitatie si listen to your midwife when to push,as this will result in no tearing or stitches and remember to use the gas and air inainte de fiecare contraction as this will reduce the pain ca eu cam uitam sa o folosesc

va lasa si o poza cu ingerasul meu AVAH SKYE

10. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Baby Avah!!!

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    -applause- pplause-

Felicitari Simona! Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si iubita si sa aiba parte de o viata minunata!

-santa- anta-

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari Simona !!!!!!!!!!!!!!
    Ma bucur ca ai avut o experienta frumoasa cu nasterea.
    Fetita este minunata... si are un par frumos ... -love3- ove3- sa fie sanatoasa.
    Cred ca mancarea picanta si-a facut datoria ... se spune ca mancarea picanta declanseaza travaliul :)

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    -party- arty- La multi ani! Avah Skye
    sa fiti ....cuminti,sanatoase si frumoase, si pline de noroc in viata!
    Felicitari -applause- pplause-

14. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-ti traiasca !!!! -cadou- adou- Arata ca unul din bebelushii de martipan ,ce nasuc are si ce ochisori !!! Ma bucur mult ca ai avut o nastere usoara .

Eu una ma gandesc de foarte mult timp daca sa scriu pe acest topic si in urma unor incurajari -kiss- iss- am decis sa fiu si eu una din "viitoarele mamici".Noi iubim foarte mult copiii si ne dorim vreo 3 dar consideram ca nu a venit timpul inca,am vrea sa avem o situatie mai buna inainte de a aduce pe lume un copilas,ca sa-i putem oferi totul.Desigur,daca aceste teluri nu se vor implini in urmatorii 3 ani,desigur ca ne vom pune pe treaba !!! -lol- ol-
    E foarte greu sa te decizi la ce varsta sa ai copii,nu?Daca ati putea sa-mi spuneti cum s-a intamplat in cazul vostru,cum ati luat hotararea de a da viata unui bebe,sunt sigura ca am multe de invatat.

De asemenea,eu ma lupt de ceva timp cu frica de nastere.Cand aud de nasteri ca a Simonei sau ca a lui Rbk parca mai prind curaj,dar totusi nu sunt convinsa ca voi opta pentru o nastere naturala.Mi-e frica de tot ce inseamna nastere,de epidurala(care am impresia ca doare cumplit),de durerile nasterii,de cusutul pe viu de dupa nastere,de tooot !!!
    Dintotdeauna am fost convinsa ca voi opta pentru cezariana ,desi stiu ca e mai periculos,ca recuperarea e mult mai grea,ca cel mai probabil voi fi adormita cand doctorii vor scoate bebelushul (pentru ca de anestezie partiala nici nu poate fi vorba !!)...deci mai multe complicatii ... dar totusi frica de nastere parca e mai mare.Voua nu v-a fost teama ? Ati fost atat de curajoase incat sa spuneti ca ce-o fi o fi si gata?Sau daca ati stat si voi pe ganduri in ceea ce priveste aceasta decizie va rog spuneti-mi si mie parerile voastre.

Ca sa nu mai spun ce am auzit mai nou : ca femeile care nasc primul copil dupa 25 de ani au nasteri foarte grele ,cica cel mai bine ar fi ca mamica sa fie cat mai tanara.Pai si eu ce sa fac daca deocamdata consider ca mai mult l-as chinui daca ar veni pe lume?

Sper ca nu v-am plictisit si sa auzim numai de nasteri usoare si copii sanatosi !!!Va pup ! -kiss- iss-

15. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, nu vreau sa te supar, dar nimic nu este mai frumos decat sa iti vezi copilul in primele secunde de viata si sa il ti pe piept... si ma rog ca sa am oportunitatea sa nasc natural chiar si cu durerile aferente.... nu sunt nici prima nici ultima femeie care sa treaca prin durerile nasterii.
    Acum anestezia totala este oribila... esti ametita, nu poti sa te ridici din pat si e pericol sa nu poti alapta... Asta se face doar in cazuri de urgenta.
    Si mie imi e frica de injectia aia oribila in spate dar cred ca la cate dureri o sa am atunci una in plus nu o sa mai conteze. Totul e ca bebelul sa iasa sanatos.

16. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    -party- arty-
    Simona B -weehee- eehee-

felicitari din toata inima, multa sanatate si noroc in viata fetitei voastre!!!
    Sa speram ca si celelalte mamici vor avea parte de nasteri usoare. Doamne ajuta!

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Simoooona Felicitaaaari -santa- anta- -kiss- iss- , sa iti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de fiecare secunda alaturi de ea! Am avut eu o presimtire -eyebrows2- yebrows2-

Ce parut frumos are, si AnneMarie a fost la fel, acum la 10 luni ii face mami 2 c(t)odite, arata ca o scolarita :) Ai avut o nastere rapida si o experienta placuta in spital in timpul travaliului din cate ai povestit.

Oanabebelusa, eu am optat pentru epidural intr-un final dupa 16 ore de dureri si chiar nu am simtit intepatura, pe mine ma preocupa contractia ce venea din minut in minut si gas&air sa fie langa mine :)

Simona felicitari inca o data!

18. ermina

ermina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.Sunt aici de 1 an de zile cu partenerul meu care este de origine poloneza.Am mers la colegiu cam 6 sau 8 luni,nu mai stiu exact si nu am parasit tara pana acum,asta inseamna ca sunt ilegal?In momentul de fata avem un copil de 3 luni si nu stim exact daca poate sa aiba cetatenie engleza sau nu.Si mai am o problema nu stiu cum e daca nu am avut insurance number acum pot primi daca am copil in Anglia.Am fost si am depus actele pentru a 3 oara si mi-au spus ca nu ar trebui sa fie nici o problema.De doua ori am fost crezand ca daca vreau sa muncesc primesc fara nici o problema dar m-am inselat.Poate stie cineva ceva la aceste temate. Va multumesc

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, felicitari pt fetita perfecta, sa fie sanatoasa si norocoasa!
    Cand ai timp intre doua scutece, mai vino si mai povesteste-ne, cum e, cum v-ati acomodat, mananca, ai san samd. Ce rapid ai nascut, ah da Doamne si la mine tot asa!
    -congrats- ongrats- Avah e superba!

Oana, bine ai venit, sper sa trecem datele tale cat mai repede pe lista viitoarelor mamici! Nu iti face griji, totul o sa fie bine. La mine de vreo saptamana msicarile fetei s-au accentuat si ma simt in al noualea cer cand simt un piciorus sau o manutza...nu ma gandesc deloc ca o sa fie greu la nastere pt ca sunt sigura ca oricat de greu ar fi MERITA!

Ermina, copilul primeste cetatenie daca aveti Indefinite Leave to Remain sau cetatenie voi ca parinti.
    Bine ai venit, sa va traiasca puiul!

Nicole, proaspata burtica, ce face bebele tau? Au aparut greturile sau esti norocoasa si treci peste primul trimestru fara ele?

Amy, bine ai venit printre mamici si la multi anisori printesei tale!

Alina, ce face bebe Thomas? Sunteti ok?

Pupici! -kiss- iss-

20. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna motanik si multumim de intrebare. Noi suntem activi si cu chef de curatenie -scratch- cratch- Am inceput si cu poftele putin -badteeths- adteeths- .. in rest asteptam primavara ca sa iesim la plimbare.
    Am primit niste haine super bune de gravida pentru ziua mea si sunt fericita ca acum am ceva confortabil si elegant ca sa ma imbrac.
    Voi ce faceti?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page