26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Laura,stai linistita ca bebe se va intoarce cu capul in jos (cephalic) in cateva saptamani se poate intoarce si in ultimul moment cand incep contractiile sau moasa poate incerca sa-l intoarca,stai linistita ca se va intoarce in pozitia dorita,trucuri ar fi mersul pe jos zilnic cate o ora,bebele meu la 35 de saptamani sa intors cu capul in jos.

Burcici,mamici ce mai faceti? eu mai am 11 zile pana vine bebe sper ca nu mai mult,ca nu mai vreau -cry- ry-

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Laura22Ana, nu trebuie sa iti faci griji, bebe se misca in continuu. La mine la scan era acum cu capul in stanga si intr-un minut deja cu capul in dreapta. O sa se intoarca.
    Te-am trecut in listuta de la inceputul capitolului.

Simona, cum te simti, mai are rabdare?

3. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik nu mai am rabdare deloc,nu mai dorm noaptea de ganduri,ziua nu dorm,nu stiu ce sa mai fac sa-mi ocup timul,mai am contractii false si imi spun in gand,gata pana aici a fost poate vine poate vine,dar e alarma falsa! si eu ma astept la fetita si am si gasit nume ILSE SKYE ori AVA SKYE voi ce spuneti? si daca va fi baietrel DARIUS ori JUSTIN

4. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Bebelul se intoarce dupa 31 de saptamani asa ca mai e timp din plin.

Simona: Daca bebelul mai vrea sa stea in burta sa il lasam. Eu una vreau sa stea mai mult putin -scratch- cratch- M-a prins frica acum la 21 de saptamani.
    Numele sunt frumoase .... La baiat e frumos Darius .. am observat ca baietii care au numele asta sunt foarte draguti :) Si Justin dar nu il stiu decat pe justin timberlake.
    Dupa greta, voma, arsuri si multe alte ... la mine a venit vremea durerilor de sold ... -slap- lap-

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Mie imi place Ava -weehee- eehee-
    Simona, mai stai pe forum, mai citeste o carte, uita-te la un film sau mai multe, nu te mai gandi si nu mai numara zilele. Stiu ca e greu dar daca incerci sa ocupi timpul, va trece mai usor.

Alinaaa, ce avatar ti-ai tras! -hehe- ehe- Hai ma, nici acum nu ai scapat de greturi? La mine se mai intampla rar de tot, in special daca nu mananc dimineata la maxim 15 min de cand ma dau jos din pat.
    Hai ca mai ai cateva zile si afli ce ai! -love3- ove3-

6. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    -shamed- hamed- Nu stiu de ce inca imi e greata ... dar nu ma tine mult .. doar dimineata :) si ca sa o evit ma trezesc pe la 12 ... dupa ma simt ca noua. -handlaugh2- andlaugh2-

7. elamyro

elamyro New Member

Trophy Points:
    0
    hello too all burtici.am si eu o intrebare si poate cineva ma poate ajuta. sunt in 19s si sunt inca in romania si voi sta aici pana intru in concediu de prenatal, asta ar fi pe la sf lui iunie.dupa ce creste un pic bebelusul vrea sa vin in uk impreuna cu sotul meu si of course cu bebelusul. ce ma intereseaza pe mine este daca exista vreo varianta sa vin in uk, cand sunt in prenatal, si sa nasc acolo si daca apoi pot sa vin in rom sa imi depun actele pt ingrijire copil pt 2 ani.nu as vrea sa pierd acest ajutor care stiu ca nu e foarte mare dar 800 lei nu strica la nimeni. sau ar mai fi varianta sa pot beneficia de vreun ajutor pt copil in uk, si nu mai trebuie sa apelez la cel din romania, adica daca exista posibilitatea fiind aici angajata si cotizand pot sa i-au acest ajutor din anglia si nu de aici, ceea ce nu stiu daca se poate sau nu si sincer mi-ar conveni mai mult mai ales ca vrem sa stam in uk o per mai lunga.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Elamyro, bine ai venit, sarcina usoara in continuare!
    Inca un bebe de vara deci. Ai aflat, baietel sau fetita?

Parerea mea e ca atata timp cat muncesti in .ro si iti platesti contributiile inainte de nastere, asa cum o cer legile de acolo, poti beneficia de cei 800 lei indiferent unde nasti.
    Cand vei intra in prenatal? Probabil stii ca dupa 28 saptamani (aprox), nu vei mai avea voie sa calatoresti cu avionul.

In UK poti beneficia de cei 112 lire pe saptamana daca ai muncit aici, nu stiu daca se pun la socoteala anii de munca din .ro.
    Poti insa sa te interesezi direct aici, expune-le situatia ta intr-un email sau la telefon:

http://www.citizensadvice.org.uk/cabdir ... hor-search

sau

http://www.acas.org.uk/

Ce vei primi aici indiferent de statut sunt cei aprox 50 lire lunar child benefit (echivalentul alocatiei).

9. Anonymous

Anonymous Guest

salutare mamici si burtici! eu sunt mama unei fetite de 1 an si 4 luni si tare ma bucur de initiativa ta, motanik, pt subiectul asta.
    ce sa va spun...eu am asteptat 10 ani sa se intample minunea...a fost greu la sfarsitul celor 9 luni de sarcina...am fost la un pas sa ne prapadim amandoua...totul e ok acum.
    burtici, alimentati-va bine faceti miscare si...zambiti...fiti vesele...

10. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Ma inscriu si eu in "club".
    Mami de Jessica/ 17 luni. -kiss- iss-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa-ti traiasca, de fapt, dragi mamici si burtici, sa va traiasca la toate! Domnisoarele si domnisorii sa creasca mari si s-aveti parte numai de bucurii si satisfactii de pe urma lor! Un copil e o minune. -love2- ove2-

12. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- la toate mamicile si la toate gravidutele -kiss- iss- ,bebele meu da semne ca nu vrea sa mai stea chear foarte mult in burtica,mmmmm vrea sa-l cunoasca pe tati si pe mami cat mai curand,acum nu mai e atat de activ ca inainte dar contractiile sunt mult mai dese -cmon- mon-
    -shout- hout-

Voi ce mai faceti burtici si mamici?

Motanik am vazut pozele de sambata de la intalnire,am incercat sa-ti vad burtica dar nu am reusit -shamed2- hamed2-

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit Emma! Cum o cheama pe fetita ta?
    Wow, 10 ani ai asteptat...ce minune la tine. Ma bucur ca sunteti ok amandoua, mai povesteste-ne despre ea.

SimonaB, cum eu maine dispar pt o saptamana, iti doresc de pe acum nastere usoara si sa mearga totul super bine, in caz ca se intampla pana ma intorc. Sa ne dai de veste de indata ce poti!
    p.s. Burtica mea nu e foarte mare si eram si imbracata in negru -shamed2- hamed2-

Alte burtici, haideti la apel, ce faceti, cum va simtiti?
    Asteptam si alte mamici in continuare, povestile cu si despre bebei sunt inttodeauna atat de dragute...

Pupici, sa aveti un w/e pascal plin de bucurie si vreme buna!

14. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am considerat ca despre mine este vorba, si poate nu numai despre mine, am hotarat sa ma inscriu in clubul burticilor. -lol- ol-

Noi tocmai vineri am aflat vestea cea mare, inca nu-mi vine sa cred si conform calendarului avem 6 saptamani si o zi.

Simptomele abia de ieri au inceput sa apara. Rau la greu, greturi toata ziua si ceva dureri in burta. GP-ul inca nu mi-a confirmat dupa de urina lasata luni, insa e clar ca e sarcina.

Cu Dumnezeu inainte si sa fim sanatosi cu totii! Si voi la fel!

SimonaB, nastere usoara si sa revii cu vesti buna cat mai curand!

Motanik, have fun! Ma inscriu pe lista de la inceput cand imi confirma doctorul.

-hi5- i5-

15. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari NICOLE24! Sarcina usoara!
    Pe mine greturile m-au apucat dupa 6 saptamani si raul dupa 7-8 -shout- hout- ... Sper sa nu te tina mult si sa te bucuri de sarcina cum e mai bine.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari Nicole24! Sa ai un bebe sanatos, voios si destept ca mamica lui. Pe taticu' nu-l stiu, dar cred ca e la fel... -congrats- ongrats- -saint- aint- -love2- ove2-

17. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, sa dea Dumnezeu!
    -thankyou- hankyou-

Gravidutze cum va simtiti? Asteptati primavara si plimbarile in parc? -inthesun- nthesun-

Eu una abia astept sa ma pot plimba in parc la o temperatura mai mare de 6 grade. -cold- old-

O zi super usoara cu sanatate pentru bebei si noi. -kiss- iss-

18. anamaria16

anamaria16 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- la toata mamici si viitoarelor mamici.

Eu nu sunt mamica inca ...cred ca o sa mai astept 2 ani pana o sa fac si eu un bebe...dar ma intereseaza cum sa ma inscriu si eu la un GP in zona mea, ce acte imi trebuie si cat dureaza toata procedura.

Va pup te toate,
    Ana

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Anamaria in clubul burticilor (ex si actuale)

Exista un tutorial complet despre pasii pe care trebuie sa ii faci pentru a te inregistra. Il gasesti fie pe Forum, la sectiunea UK de la A la Z sau in Nou Venit (meniu sus), Pas cu pas. Iti includ linkul:

http://www.romani-online.co.uk/content/view/8614/373/

-kiss- iss-

20. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Si surpiza ... e un baiat foarte activ.
    Am fost la ecografie ... se pare ca o sa merg si luna viitoare pentru mai multe analize. -shout- hout- Dar am incredere ca totul o sa fie bine.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page