26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    lutoniana a scris:
    Scuze daca nu am inteles ce mi-ai zis prima oara.

Stiu ca partea financiara este un factor f mic in decizia de a avea sau nu copii dar eram cuioasa si interesata cum va descurcati dupa ce s-a (se) nascut (naste) copilul adica daca intentionati sa stati nu-stiu-cate-saptamani acasa cu copilul sau daca va extindeti postnatalul pana ce creste copilasul...sau il dati la cresa.

Si ai dreptate cand zici ca banii nu sunt subiectul principal in aceasta discutie si poate sunt si putin off topic, dar doream sa vad cam cum este sa fi mamaica aici in UK, din toate punctele de vedere.

Ma bucur sa vad ca sunt destul de multe burtici si mamici de UK :laugh: :laugh: si ca nu sunt singura care isi doreste sa isi inceapa familia aici (asta peste cati va ani :) ).

PS: mai ai destul de putin pana nasti? :unsure:

2. Anonymous

Anonymous Guest

Anouka,sunt angajata,avem 2 luni de cand am luat blue card..

3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka mult noroc tie si familiei tale.

Ma bucur sa citesc un mesaj asa de pozitiv :) . De cand am inceput sa va scriu, imi dau seama ca, atunci cand o sa fiu mamica, nu o sa mai am nici o teama sau grija pe care le am acum in mod involuntar.

Asa cum am mai scris mai pe cealata pagina, ma bucur enorm ca exista forumul acesta si ca am dat peste voi :kiss:

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    costiiasi2008 a scris:
    deci, redau de pe pay slipul meu
    maternity pay 853.30
    paye tax 71.00
    national insurance 45.52
    net pay 736.78
    asa scrie

5. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Buna Iulia si felicitari pentru bebita

Ai nascut cu cezariana pt ca ai cerut sau pt ca asa a fost indicat?

La ce spital ai nascut?

Te rog daca poti sa imi dai mai multe detalii ti-as fi recunoscatoare.

O zi placuta

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    hanna626 a scris:

Un copil este cel mai frumos , sublim , extraordinar lucru ce se poate intampla in viata unui cuplu.
    Ai sa realizezi ca dragostea fata de copilul tau este cea mai puternica dragoste prin care vei trece de-a lungul vietii.
    Depinde acum si de circumstante.
    Bafta la bebe,Hanna, nu te lasa. Sa stii k a fi mamica nu e asa de greu, dar implica ,intr-adevar, multe...Trebuie sa fii motivat, sa ai discernamant, sa poti fi un exemplu bun pt el , sa ii dai educatie buna etc.
    Dar sa fii sigura, nici un efort nu e prea mare.
    Iubirea e iubire.
    Sa auzim de bine

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    costiiasi2008 a scris:

To calculate your average weekly earnings your employer will average your gross earnings over a period of at least eight weeks up to and including the last payday before the end of your qualifying week. The qualifying week is the 15th week before the week your baby is due. This period may vary depending on how often you are paid – weekly, monthly or other intervals.

For working out SMP purposes, ‘pay’ means gross pay that is due to you before any deductions. Your employer will take into account your gross pay that you received in the set period, as long as it counts for National Insurance (NI) contributions (or would count if you earned enough or were old enough to pay NI contributions).

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka sunt plati diferite SMP si MA.

La fel ca si in Romania se plateste impozit si asigurari in functie de salariu, iar Maternity Leave (cand iei SMP) este considerat ca un concediu medical sa zicem, deci ai venituri, platesti taxele.

Maternity Allowance (MA) iei doar daca nu iti plateste nimeni SMP.

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    taranu a scris:
    da, dar si costiiasi si ciresica iau SMP nu MA si ele zic ca nu se impoziteaza.Nu mai pricep...

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este, eu nu platesc nici o taxa din SMP!! Nici nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu!!! :unsure:
    Mamicilor am si eu o intrebare pentru voi! Am aplicat acum 1 luna si ceva pentru child benefit si cand am sunat sa cer un reference no pentru a aplica la child tax credit au spus k nu imi pot da pana cand aplicatia mea nu va fi procesata si k asta poate dura pana la 26 de saptamani :dry: !!! mai este cineva in aceeasi situatie? ideea este k pana nu primesc raspuns de la child benefit nu primesc nici de la child tax credit, working tax credit s.a.m.d si nu stiu pe ce perioada platesc ei retroactiv( eu stiu ceva de 3 luni)! Eu auzisem ceva de 2-6 saptamani inainte dar nu 26 de saptamani, mi se pare tare ciudat :( ! Sper din suflet sa nu dureze atat de mult! Daca cineva are alte informatii va rog sa ma informati si pe mine!! multumesc anticipat!
    multa sanatate mamicilor si bebicilor

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ciresica a scris:

Deci ,in legatura cu SMP, poate ma scoate cineva din incurcatura, k eu nu mai pricep.EU platesc, altul nu...cum vine?

12. Anonymous

Anonymous Guest

Ciresica,eu am aplicat pt child benefit in februarie..la o saptamana mi-a venit un plic cu certificatele bebelui si un formular,nu mai stiu cum ii zice care trebuia completat si trimis la ei...sus avea numarul de referinta de la child benefit pe care l-am scris repede pe formularul pt child tax credit dar nu mi l-am notat si pt mine...cert este ca primesc child tax credit din martie,dar child benefitul nu a venit inca..am sunat zilele astea si au zis ca dureaza minim 26 saptamani..insista sa ceri numarul de referinta,vei primi acasa scrisoare cu el...
    In rest,cum va simtiti?Noua ne cresc dintisori..TOATE BUNE

13. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Si mie mi-a venit certificatul fetei inapoi dupa 1 saptamana cu tot cu formularul ce trebuia trimis inapoi insa nu aveam nici un reference no acolo :( Oricum am trimis la child tax credit fara ref no. si cu siguranta o sa imi fie intarziata procesarea :(. De sunat am sunat si azi la child benefit pentru a cere ref no insa mi-au spus k nu imi dau pana nu imi este procesata aplicatia.

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu am aplicat pt alocatie in august 2008 si a fost procesata si acceptata deabia in mai 2009. Deci nu e ceva ciudat pt ei, dar mai dati un telefon din cand in cand in special dk au trecut cele 26 de saptamani ( sa nu va uite)
    Numai bine

15. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Vaiii ce incurajare :eek:hmy: :(
    Macar ai primit toti banutii retroactiv, nu ?
    Scuze de intrebarea naiva :p
    Sa auzim numai vesti bune.

Anouka in ce ape te mai scalzi ? Incepem o galerie ? sau nu inca ?

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    lutoniana a scris:
    Sunt inca in apele mele teritoriale..(lol)
    Cu picioare butuc, dureri de mijloc insuportabile, la efort am si alte semne, dar inca acasa.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da-da, mi-au trimis in cont banii incepand din august 2008. pt ca in iulie oricum ii luasem in romania inainte sa plec.
    Si au dat si telefon in tara, in Romania, sa verifice situatia, lucru care chiar m-a surprins, eu declarand oricum ca renunt la acea alocatie.

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Woww...sper sa nu dureze chiar atat...asta ar afecta cu siguranta aplicatia la child tax credit :( ..poate mai sunt persoane cu experiente mai placute..mai incurajatoare..
    Anouka..mai ai asa de putin..abea astept sa aud vesti bune de la tine!!!! Sper sa te simti bine si sa te bucuri(daca pot spune asa) de ultimile momente ale sarcinii!!
    Inainte nu credeam cand mamicile spuneau k le e dor sa mai fie bebe in burtica, insa acum o simt pe pielea mea!!
    Multa sanatate tuturor :kiss:

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    anouka a scris:
    Pana la urma, ma scoate si pe mine cineva din nebuloasa in care sunt?...ca de obicei...

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka,
    Se platesc taxe la Staturory Maternity Pay. Eu am lucrat 4 ani inainte de a pleca in concediul de maternitate, asta cu o luna inainte de edd si pe toate payslipurile primite in timpul concediului scrie clar ce taxe sunt oprite, ce reglari s-au facut.
    Fetele care au spus ca primesc SMP si nu li se opresc taxe, aveti payslips? Suma redusa insa e mica din cauza reglarilor, cel putin la mine a fost mereu in jur de 110-115 lire.

Hanna,
    Fetita mea implineste un an sambata, pe 25.
    Din aprilie am terminat cu platile de la angajator, apoi am ramas cu Child Benefit si Child Tax Credit care bineinteles ca s-a marit dupa ce nu am mai avut venituri si eu. Am decis sa raman acasa cu fetita pt ca e prea mica sa mearga la nursery, pt ca incredere sa o las cu un childminder nu am si pt ca mama nu are cum sa ma ajute pt ca e in Ro si nu poate lipsi pt perioade lungi (are gospodarie, cu animale).
    De acum insa incepe sa se simta si mai tare la buzunar diferenta pe care o facea salariul meu.
    Drept pt care maine plec in Ro pt 2 luni cu ea, sa luam vacanta, si din septembrie cande ma intorc incep sa caut gradinite (la una singura suntem pe lista si avem loc abia in aprilie din pacate) si apoi imi caut job si eu. Dorinta de a sta cu ea acasa si de a o creste eu inca o vreme e mare dar si mai mare e aceea de a-i oferi tot, sa nu-i lipseasca nimic. Ori dintr-un salariu e destul de greu.

La gradinita unde am zis ca suntem pe lista pt aprilie am stat de multe ori sa urmaresc ce se intampla, noi mergem acolo la playgroup asa ca mi-a fost f usor sa fac asta. Exista grupa 6 luni - 2 ani unde sunt 3 educatoare la 8 copii. Din cei 8 copii, numai 2 pot fi sub un an pare-mi-se asa ca una dintre educatoare se ocupa exclusiv de cei doi. Poate depinde la alte gradinite dar in mare cam asa e, one to one nu o sa gasesti nicaieri, nici la childminder.

Costul gradinitei full time e de la 170 lire in sus pe saptamana si poti lasa copilul la 8 cu un schimb sau doua de haine si il iei la 6pm. Exista si part time cu preturi de aprox 120-130 pe saptamana cu program ori 8-13 ori 13-18.

Odata ce copilul e instalat la gradi si tu la job, suni la Child Tax Credit Helpline si declari noua investitie :) Vei primi ajutor de la ei pt costuri, in functie de veniturile voastre.

Anouka, noi maine plecam in Ro si nu stiu cand o sa intru next, dar iti doresc din tot sufletul o nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte si papacios. Te pup, numai bine!

Numai bine tuturor si in special pt AlinaClassic maine LA MULTI ANI THOMAS!!

Share This Page