26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Pe data de 07.07.2009 am avut o intrevedere cu midwife-ul.
    Tensiunea mea a fost un pic maricica, pulsul ca de obicei,140, picioarele mele erau butuc, umflate peste masura, iar burta masura, dupa spusele ei mai mult de 36 de saptamani.Oricum , aveam o programare la ecografie pt a2a zi la acelasi spital.
    S-a alarmat fata, a sunat la spital sa ma primeasca in ziua respectiva deoarece, dupa parerea ei aveam risc de pre-eclampsie.M-am dus de urgenta la aceeasi sectie ca data trecuta: delivery suite.
    De data asta , lucrurile au mers ceva mai repede, cred k nu erau atatea gravidutze sa nasca..
    Mi s-a facut o anamneza, analize, monitorizare bebe- care zice-se a fost mai bine decat data trecuta!!!!
    Lucru de care eu nu stiam nimic.Ma duc cu una si dau de alta.Mi se explica foarte sumar ca bebe data trecuta a fost cam slippy si cum eu am antecedent de bebe nascut cu malformatie cardiaca , au considerat ca a fost mult mai activ de aceasta data...dar au reusit sa ma sperie incat am ramas acolo peste noapte, la cerintele lor si numai cu explicatiile de rigoare, altfel nu am vrut nici in ruptul capului.
    Bineinteles ca peste noapte nu am inchis un ochi.Gravidutza de langa mine, biata, sforaia de mama focului, iar cand s-a trezit s-a trezit in dureri.
    Dar ceea ce a urmat m-a facut sa imi schimb parerea un pic despre ce se intampla in spital.
    Erau 3 midwife-uri pe tura, ceva era in neregula cu pozitia lui bebe, desi era angajat 2 cm, fata pierduse si lichidul...De la 2 noaptea si pana dimineata una dintre ele aproape ca nu s-a dezlipit de patul ei, desi era insotita de mama si de partener.
    A imbarbatat-o toata noaptea, i-a vorbit-si ce vorbe,m-a impresionat profund, faptul k s-a purtat cu blandete ,responsabil si totodata suportive.
    Bineinteles ca pe langa ea au mai venit 2 medici plus celelalte 2 midwife.
    A fost super "prestatia", daca mi se permite a-i spune asa.
    A urmat , a2a zi , ecografia mea ,care a fost ok, bebe mic are 3,100- mi s-a spus,e ok.
    Picioarele mi se desumflasera miraculos, tensiunea scazuse la 11,asta fara pastile,iar pulsul era 110.
    Ma gandeam eu ca imi face bine sa stau in spital...no worries
    Experienta a fost cat se poate de placuta.Deci, se poate si altfel...

2. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    WOW! Anouk, ai parte de ceva aventura pe ultima suta de metrii!!!! Multa bafta in continuare! Ma bucur ca totul pare a fi foarte OK, asa k sper sa ai parte de o nastere usoara si un bebe sanatos!
    Si din ce povestesti tu si din ce am observat in ultimul timp in ceea ce priveste sistemul medical din Uk, incep sa realizez ca nu e chiar asa de rau cum credeam la inceput. Acum parca incep sa am mai multa incredere in 'ei' si sa-mi dau seama k nu e nevoie de mii de analize cum se fac in Ro (majoritatea se fac pt ca sunt pe bani, prin urmare doctorii ti le recomanda k sa dea 'bine' in fisa lor), k totul sa fie tinut sub control.
    Bineinteles k eu paranoia, m-am dus in Ro sa-mi fac testul de listeria doar ca sa stau linistita, dar daca stai sa citesti pe net cate prapasii sunt la tot pasul cred ca in curand am lua-o razna.
    Eu am ajuns in aproape 14 saptamani, incepe sa mi se vada burtica putintel, inca nu am spus la servici, deci ar cam trebui sa-mi iau inima in dinti si sa dau vestea cea mare in curand, ca sa nu fiu prinsa cu matza in sac.
    O intrebare am si eu legata de exerciile pe care ai voie sa le faci in timpul sarcinii... Stiti vreun site unde se explica bine ce exercitii si cum trebuie facute in aceste luni? Eu sunt o persoana destul de activa, mergeam la sala de 3 ori pe saptamana si faceam miscari destul de solicitante, dar acum mi se pare ca exercitiile pe care le fac (ce am gasit explicat in diverse carti si site-uri ca ar fii OK de practicat in aceasta perioada) mi se par cam plictisitoare... In fine, nu vreau sa devin culturista, ci doar sa ma mentin activa.

Multa bafta in continuare burticilor! Anouk, ne tii la curent cu tot ce ti se intampla, ok?

3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toate mamicutele si gravidutele de pe forum.

Va citesc din umbra de ceva vreme pentru ca eram curioasa cum este sa fi insarcinata in UK si mai ales cum este sa nasti aici.

Am citit cateva povesti care, din nefericire, nu au reusit sa ma convinga sa nasc natural(nu sunt insarcinata inca :lol: ). Imi este frica de nastere si, de cand ma stiu,am zis ca o sa nasc cu cezariana.

Exista oare posibilitatea de a naste cu cezariana la alegere? Daca ati auzit pe cineva vb de asta, imi puteti da mai multe detalii va rog?

Pupici

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Hanna626 iti doresc sa devii mamica atunci cand vei considera si cand va fi momentul potrivit.
    Eu cunosc doar sistemul de stat de aici si nu iti vor face cezariana din cate am inteles decat in cazurile impuse medical (iar frica nu se numara printre ele :laugh: )
    Insa din experienta personala pot sa-ti spun ca nu vei mai avea nicio frica atunci cand vei fi burtica cu puisor la purtator.
    Toate gandurile si trairile tale se vor canaliza pe sanatatea bebelusului iar nasterea in sine se transforma din acel episod cu bau bau in marea intalnire, in clipa in care-i vei vedea mocusoara. Psihic vei fi pregatita pentru acea zi.
    Cel putin asta simt eu.
    Am avut si eu temeri cand nu eram gravida insa acum, cu bebicul in burtica se schimba toate perspectivele....asa cum sunt sigura ca se vor schimba si cand se va naste.
    Nu ai niciun motiv de teama pt ca daca vei folosi epidurala, cum mi-am propus eu sa fac....nu e chiar asa dureros (cel putin asa mi-au spus la cursuri)....sper sa nu ma fi mintit :lol:
    Numai bine si asteptam vesti minunate :kiss:

5. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Lutoniana

Multumesc mult de raspunsul promt. Sper din tot sufletul ca sarcina sa imi aduca mult mai mult curaj decat acum dar pentru linistea mea sufleteasca tot as vrea sa ma documentez.

Multa sanatate atat tie cat si bebelusului tau.

Sarcina usoara si o nastere la termen :)

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, tinem pumnii, sper sa fie totul bine si bebe sa fie sanatos.

Hanna, in UK nu se face cezariana la cerere decat probabil in clinicile private. Am scris probabil pt ca nu sunt sigura ca acolo e posibil dar ma gandesc la cati bani cer ca fac ce vrei tu. :)
    Subscriu la cele spuse de Lutoniana, dragostea infinita care se naste odata cu vederea celor 2 liniute pe testul de sarcina o sa te ajute sa treci peste orice temeri ai avea.
    Si ca un bonus, in ultimele saptamani cand esti balon n-o sa-ti mai pese de nici o frica, o sa vrei sa nasti mai repede sa redevii...om :))
    Bafta, sa primesti liniutele atunci cand ti le doresti mai mult!

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu stiu altceva insa.
    Chiar azi am fost la dr si m-a informat asupra modalitatilor de a naste-natural, indus, cezariana, apa, etc.
    M-a intrebat, in cazul in care bebe nu vrea sa vina pana pe 5 august, prefer cezariana sau altceva?
    I-am zis cezariana nu, sub nicio forma, poate doar daca am sa fiu obligata de vreo situatie speciala.
    Si cunosc un caz, prietena de-a mea , care a nascut la cerere cu cezariana-asa a scris in birth plan ca singura optiune

8. Anonymous

Anonymous Guest

Anouka,ma bucur ca ai inceput sa vezi si partea buna a sistemului sanitar din u.k.Eu m-am intors ieri din ro,m-am intalnit cu colege din spitalul unde am lucrat si tot ce pot sa-ti spun e ca prima intrebare a fost cum pot veni si ele...ai sa vezi,dac exista cel mai mic semn ca ar fi pb cu bebe iti vor face cezariana...stiu ca esti impotriva,eu iti spun ca am trecut prin asa ceva aici si a fost o experienta f placuta.
    Indiferent cum vei naste eu iti doresc sa fie bine si abia asteptam marele eveniment..

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    da, dar are prea putine parti bune, si eu dak ma duc in Ro vin cu 99% dintre ei, toata lumea alege sa vina la mai multi bani, asta neinsemnand insa si la mai bine...moral.Depinde si ce esti pus sa faci. Ramane de vazut, dar totul tine de politica fiecarui guvern si cum toate statele se uita mai intai in buzunar...sistemul nu are cum sa fie 100% calitate.
    Nu le contest calitatile, ceea ce am vazut m-a bucurat si impresionat-macar nu suntem in USA,dar daca s-ar putea imbina sistemul lor cu al nostru ar fi prea frumos...probabil o utopie

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Ieri am fost iar la spital, pt un check up."Nenea" doctorul zicea ca pot sa nasc in orice moment de acum incolo, dar noi nu dam semne ca vrem sa iesim- e bine la mami in cuibusor-iar noi suntem cat nu se poate mai nerabdatori sa il vedem...si cand te gandesti k mai poate sta acolo inca 5 saptamani...o sa o iau razna

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    A picture began circulating in November. It should be "The Picture of the Year," or perhaps, "Picture of the Decade." It won't be. In fact, unless you obtained a copy of the paper, you probably will never see it. The picture is that of a 21-week-old unborn baby named Samuel Alexander Armas, who is being operated on by a surgeon named Joseph Bruner.

The baby was diagnosed with spina bifida and would not survive if removed from his mother's womb. Little Samuel's mother, Julie Armas, is an obstetrics nurse in Atlanta . She knew of Dr. Bruner's remarkable surgical procedure. Practicing at Vanderbilt University Medical Center in Nashville , he performs these special operations while the baby is still in the womb.

During the procedure, the doctor removes the uterus via C-section and makes a small incision to operate on the baby. During the surgery on little Samuel, the little guy reached his tiny, but fully developed, hand through the incision and firmly grasped the surgeon's finger.

The photograph captures this amazing event with perfect clarity. The editors titled the picture, "Hand of Hope." The text explaining the picture begins, "The tiny hand of 21-week-old fetus Samuel Alexander Armas emerges from the mother's uterus to grasp the finger of Dr. Joseph Bruner as if thanking the doctor for the gift of life."

Little Samuel's mother said they "wept for days" when they saw the picture.

She said, "The photo reminds us my pregnancy isn't about disability or an illness, it's about a little person" "The Hand" of the fetus. You can see the actual picture, and it is awesome...incredible. [​IMG]

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    sorry, dar desi e un pic horror...e incredibila!!!!

13. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    motanik a scris:
    Buna Motanik si multumesc ca mi-ai scris.

Foarte frumos povestiti si ma faceti sa cred ca poate, la momentul potrivit, o sa pot gandi si eu ca voi.

Colegele mele toate au nascut natural iar cand le-am zis ca vreau pe viitor sa nasc cu cezariana, au ramas uimite. Si ele povestesc cu mare placere de sarcina dar si de nastere, desi nu toate au avut nasteri usoare.

Si in Romania se plateste daca vrei sa nasti cu cezariana la clinicile private, dar eram curioasa daca cineva stie sau a auzit ceva aici.

Stiu ca la un moment dat era un cuplu pe topic iar sotul a zis ca nevasta o sa nasca cu cezariana...nu mai stiu exact numele...Costel sau ceva de genul.
    Poate daca mai intra aici o sa imi dea mai multe detalii.

Aaa si inca o intrebare pt voi :) . Ce faceti cu copilasii cand se termina concediul postnatal?? Ii trimiteti la cresa? Mie mi se par cam micuti :laugh: .
    Nu vreau sa sune aiurea intrebarea dar, de mult timp am curiozitatea/ingrijorarea asta :laugh: :laugh:

Mi-ar place sa ni se ofere sansa sa stam pana la 2 ani acasa (daca vrem si nu ne plictisim/plafonam ;) ) si pe un salariu decent, cum ar fi 80% din salariu. Mi se par ridicol de putin banii oferiti pe perioada postnatalului... :( . Sunt singura care gandeste asa? :unsure:

14. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    hanna626 a scris:
    Si la stat platesti de te usuci nu numai la clinicile private :p

hanna626 a scris:
    Ceea ce vrei tu gasesti in Ro, incearca sa nu mai compari sistemele pt ca nu ajuta la nimic, fiecare are avantaje si dezavantaje.
    Eu personal vad numai dezavantaje la cel de acasa :silly:

15. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    lutoniana a scris:
    Si la stat platesti de te usuci nu numai la clinicile private :p
    Incerc sa nu compar sistemele, dar este tare greu cand vezi ca aici esti platit in postnatal un sfert din salariu :angry: . Tu cand o sa il nasti pe micut/micuta, cat timp o sa stai acasa?

(Tare bine imi pare ca exista forumul acesta :laugh: )

16. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Hanna,
    eu sunt putin obosita dar am zis ca in Ro platesti si la stat de te usuci nu aici. Nu stiu de ce am impresia unei neintelegeri.
    Eu abia am intrat in Maternity Leave pentru fix 39 de saptamani si voi lua 123 si un pic saptamanal pentru aceasta perioada.
    Cand apare Bebitza voi mai primi si Chield Benefit (alocatia lui)...dar nu asta e problema, eu am sa vad ce e de facut la momentul potrivit. Acum ma concentrez sa pap bine si mai ales sanatos si sa am grija de Bebitza sa ia in greutate si sa mearga linistit catre termen.
    Insa ca o paranteza iti spun ca sunt multe modalitati de a face ceva in plus chiar daca stai acasa.
    Cel putin eu asa mi-am propus, vom vedea ce va iesi.

Insa cred ca nu suma de bani primita de la stat sau de la angajator decid daca iti doresti un copil sau nu.
    Asta e o dorinta izvorata din iubirea a doi parteneri si din dorinta de a rezulta ceva din dragostea lor.

Banii nu sunt nici pe departe subiect principal in aceasta discutie :lol:

Succes in ceea ce-ti vei propune si asteptam numai vesti bune :kiss:

17. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor mamicilor, burticilor si bebicilor,
    In sfarsit reusesc si eu sa va mai scriu putin :)
    Noi suntem bine, Izuca mea are acum 6 saptamani si1/2, 5.050kg si 58cm (la nastere a avut 3.610kg si 52cm), dormim foarte bine noaptea si nu plangem decat daca ne doare burtica(spre fericirea mea nu o mai doare asa tare in ultima perioada). Am inceput sa zambim si sa gangurim si daca s-ar putea am luao din loc de pe acum. Cam atat despre noi, sunt alaturi de viitoarele mamici si le doresc nastere at mai usoara!!!! :kiss:

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Sunt situatii in care iti doresti un bebe mai mult decat orice, iti iubesti partenerul, dar sa nu ai bani...toate trec prin buzunar la un moment dat.Mai ales dak esti nou venit sau, sa dau exemplu situatia mea, ramanem in mana cu vreo 350 de lire de mancare pana ma voi intoarce la servici.Platesc biluri, chiria, telefoane, internet etc...
    Noroc k am fost destul de inspirata si atunci cand inca mai eram la servici si aveam destui bani mi-am facut stoc de pampersi, am luat patut, pompita, sterilizator, robot de bucatarie,hainute, jucarele, carucior, scaun pt masina.
    Daca nu oi avea lapte...alti bani, alta distractie.
    Una peste alta, asta nu inseamna k nu ai putea sa cresti un bebe, ai sa o faci dar cu ceva eforturi.Dar se presupune ca o sa vrei sa ii dai tot ce e mai bun, sa nu ii lipseasca nimic...te intinzi cat ti-e plapuma.
    Si mai e ceva,copilul te va face sa realizezi ca viata ta conteaza, vei lupta sa aiba tot ce ii trebuie, vei gasi puterea necesara pt a munci si a avea ce sa ii dai copilului cateodata chiar si cu riscul de a-ti rupe tie de la gura. Cand ai un bebe, tu ai sa contezi prea putin , ai sa vezi...
    Despre statutory maternity pay...123 de lire pe saptamana -impozabil -do not forget, iar alocatia pt bebe vine si in 5-6 luni asa k ti se vor lungi urechile asteptand pt inca 80 de lire lunar

19. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor mamicilor si burticilor!
    Pentru Anouka:nu stiu cine ti-a zis ca sunt impozabili banii pt bebe,dar nu e asa..sunt 123 pe saptamana net..
    Pentru Hanna 626:eu am facut cezariana in uk in ianuarie,totul a fost super si gratuit..am dat un buchet de flori si o cutie de bomboane si au fost trecute la donatii...
    Sa auzim de bine,Iulia

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu , spre ex, am luat maternity pay si mi-au oprit national insurance plus pay tax in total 110 lire, esti angajata cu contract de munca sau self?
    dak am luat maternity pay impozitat,am presupus ca si asta e la fel

Share This Page