7.7 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica multumim despre "relatarea" experientei tale si mai mult ma bucur ca fetita este bine, papa si doarme.
    Apropos de ceea ce povesteai, am sesizat si eu o atitudine care nu prea mi-a placut, atunci cand am fost la spital ...ca eram ingrijorata si speriata ca nu-l simtisem pe Bebitza cam 2 zile.
    M-a consultat o moasa cu o palnie, cam ca in Dr. Quinn, apoi cu Doppler-ul si s-a auzit inimioara dar imi zice ca sa fim siguri....sa il si monitorizeze putin.
    Pleaca si vine dupa cateva minute cu niste texte deplasate ca a vorbit cu dr. si ca nu e cazul de monitorizare daca am auzit inima....ca sigur totul e bine.
    M-a dezamagit putin, nu-i vorba ca eu eram deja linistita ca-l auzisem ..dar asa ca situatie....
    Acum nu-i bai ca nu ai nascut in apa, important e ca printesa e sanatoasa si mami si tati se pot bucura de minunea lor.
    :kiss:

2. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor as vrea sa adresez o intrebare mamicilor si poate mai ies si eu putin din ceata.
    Va rog sa-mi spuneti si mie ce carucior sa aleg ca sunt total confuza.
    STIU asa:
    1. Ca trebuie sa fie usor si manevrabil.
    2. Sa fie suitable from birth
    3. Sa aiba un cosulet de cumparaturi
    Dar as vrea cateva sfaturi precise, marca, model...ceva care pe voi v-a satisfacut ca mamici.
    Ahhh...si sa nu coste 400 pounds :dry:
    Am mancat pe paine toate site-urile si revistele ....si din pacate tot greu imi este.
    Multumesc mult :kiss:

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut. Sa aiba in primul rand celofan din ala deasupra ca ploua des, si e posibil sa te prinda ploaia in parc sau la piata :laugh:
    Numai bine cu cel/cea mic/mica

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns dar am vazut ca toate cam au acoperitoare de ploaie ;)

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    O a II-a verificare nu strica niciodata;))

6. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    buna lutoniana,

eu iti recomand
    http://www.argos.co.uk/webapp/wcs/store ... +pushchair

caruciorul jeep din argos. Are de toate, carseat, umbreluta de soare, plastic pt ploaie,geanta cu changing mat.. eu am fost foarte multumita. si inca mai sunt :)
    si e scump pt cate are.

sanatate multa si pupici

7. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa mentionez Footmuff...adica plapumioara pt vreme rece

sper sa iti fie de folos :)

8. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Licurici arata foarte bine, asa este si are si multe caracteristici care coincid cu ce mai stiam si eu.
    Multumesc mult :kiss:

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am folosit Silver Cross, dar nu l-as mai cumpara inca o data : e prea greu, nu se poate conduce cu o mana si ocupa mult spatiu. Ca design este superb, si pram-ul a fost extraordinar de simplu si foarte elegant !

Dupa 5 luni cand am plecat in Mexic in concediu, am luat un carut de vara, Jane Energy pe care inca il folosim, foarte usor de manevrat, mai putin de 5kg si perfect pentru calatoriile cu avionul !

Referitor la scaunul de masina, noi am luat unul singur care poate fi asezat si cu fata (dupa 8-9 luni in functie de greutatea bebelui) si cu spatele (de la nastere pana la approx 8 luni), superb ! CONCORDE.

Negrutxa
    (mamica fericita de printesa perfecta)

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Hello Lutoniana, la argos gasesti carucioare la preturi acceptabile.

11. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult dragi mamici...mai studiem ce mai studiem si vom lua o hotarare.
    :kiss:

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    offffff, nu mai sunt gravidute, nu mai sunt mamici ca sa ne povesteasca nimic despre puiandrii lor?
    Ciresica, astept sa creasca aia mica nitel k sa te lase sa rasufli si tu si sa ne povestesti despre aventurile tinerei domnisoare in tara....te las pe tine sa zici :kiss:
    Gravidute, va simtiti cu toate bine, sunteti ok?
    Mai dati si voi un semn, unul mic de tot...
    pupam

13. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor si viitoarelor mamici! ce mai faceti? nu a mai dat nimeni nici un semn de viata! Lutoniana cum te simti ce face bebe acolo in burtica? Anouka mai ai putiiin si nasti si tu... :kiss: ..mamici pitici ce mai faceti? Noi suntem bine, Izabela creste repede, a luat in greutate insa acum ne luptam cu crampele :( dar chiar si asa mititica doarme noptile se trezeste pe la 2 si apoi pe la 5-6 .

http://www.wix.com/cdoru64/doru

Poze cu mami tati si Izabela.
    Va pup, aveti grija de voi

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    offf, Cireica, cel putin ultima perioada a sarcinii mi se pare ceva supraomenesc.Gafai toata ziua, obosesc si cand vorbesc, picioarele mele sunt k niste butuci, zici k merg pe carne vie asa de tare ma ustura si ma dor,ma mai incap noii adidasi ai sotului meu cu 2 nr mai mari decat ce purtam eu-bineinteles k mi i-am insusit- si papucii cu arici ai mamei mele.Inima mea tot la trap o ia,nimeni nu face nik pt asta, rezultatul analizelor e in stand by de 2 luni...ce sa mai zic.
    De abia astept sa il vad pe micut, inca 3 saptamani mai avem...si parca mi se pare o vesnicie.

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am mancat din cirese...sorry.
    Intrebare pentru mamicile cunoscatoare...
    ce ati facut voi cu procurarea medicamentelor, k sa aveti asa cateva in casa,un supozitor cu glicerina, un paractamol supoz pt bebe?Le-ati luat de acasa sau de aici de indata ce ati avut nevoie?
    Vreau sa pregatesc un mic aparat de urgenta,mi-am facut lista dar vreau si alte pareri, please

16. Anonymous

Anonymous Guest

Buna dimineata,Anouka!
    Eu am avut probleme cu baietelul si am cumparat supozitoare cu glicerina;nu prea le-am folosit pentru ca i-am schimbat laptele si nu a mai avut nici un fel de problema...pentru febra am cumparat Calpol.Astea le-am luat fara stirea medicului-cand i-am zis ca se constipa a zis ca nu-i problema,daca nu face 3 zile sa ma duc la el...a,pentru colici am luat Infacol,fff bun,i-am dat pana la 3 luni...
    Eu plec in tara luni si voi veni blindata de acolo,vorba ta sa fie in casa un siropel cu antibiotic,unul de tuse...ceva pentru diaree..sincer,mi-a cam tremurat sufletul sa nu faca rosu in gat sau altceva,stiind ca nu am nimic in casa..toate bune

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multam de raspuns, i-am dat mamei mele un listoi de 2 pagini just in case nu stii ce se intampla si decat sa te prinda descoperit mai bine asa.Eu intreb pt k la bebei nu ma pricep deloc,mi-e si frica...dar o sa invat eu. De Calpol stiam, Infacol am avut surpriza sa ii trimit sorei mele si sa nu ii treaca celui mic colicile cu el, i-a dat de acolo Saab Simplex si Bonnisan,cu care s-a impacat foarte bine.
    Aici nici ser fiziologic nu stiu daca au si sub ce forma,o sa vad eu, ma descurc eu cumva.
    Multumesc anticipat si pt viitoarele raspunsuri

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Mamici si burtici

Am vrut doar sa va reamintesc ca aveti dreptul la consulatii gratuite(pe timpul sarcinii si 1 an dupa ce ati nascut ) la Dentist si Retete gratuite.

Eu nu i-am administrat nici un antibiotic fetite pana la varsta de 2 ani si nici nu intentionez, decat cand in cazul unei infectii puternice si in urma sfatului medicului. De 2 zile are swine flu si trebuie sa recunosc ca are un sistem imunitar de invidiat. Pana sa ajungem acum la Tamiflu, la orice raceala, rosu in gat, tuse, temperatura i-am administrat numai Calpol sau Nurofen. Sfaturile medicilor de aici au functionat extraordinar (desi eram sceptica la inceput) : dezbraca copilul cand are temperatura sau o baita calduta, multe lichide, nu te ingrijora daca nu mananca - nu se infometeaza, somn, niste plicuri cu minerale in caz ca se deshridrateaza foarte tare si cam atat. Am ajuns cu ea la urgente de vreo 3 ori pana acum si desi pe moment nu eram foarte multumita ca nu imi dau si alte medicamente, am inteles ca e singura metoda sa isi construiasca nu sistem imunitar puternic.

Supozitor cu glicerina am avut si noi din Ro si niste prafuri cu minerale, dar atat. Noi am crescut indopati de medicamente, de injectii, de antibiotice la primul stranut etc.

De ex iaurtul i-l dau direct din frigider, nu il incalzesc in prealabil, tocmai pentru a evita situatia la prima gurita de inghetata sa faca rosu in gat.

Multumesc minunatei Alinutza care a fost langa mine cu sfaturi si care m-a suportat atatia ani!

Pana la urma fiecare mamica face ce crede ca este mai bine pentru puiul ei si important este sa fie impacata cu decizia luata.

19. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Insanatosire grabnica fetitei tale!

Si eu sunt de acord cu construirea unui sistem imunitar puternic de la varste fragede. Si am vazut destule cazuri pozitive in UK si mereu imi aduce aminte de grijile parintilor/bunicilor la prima zgarietura/stranut etc. Imediat ne mai indesau cate un fes in cap, sau o frectie cu spirt, unele intradevar foarte bune. :)

20. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxo nu-mi ridica statuie acum, cred ca mai degraba exprimarea corecta era "ne-am suportat una pe alta". :p

Uite acu' cateva zile cand ai zis ca ai aruncat biberoanele am simtit si eu ca nu sunt singura nebuna si a doua seara am trecut si noi la cana. Asa ca eu zic ca ne-am incurajat reciproc.

In rest asa e cum zice Negrutxa, eu cu amandoi am procedat la fel, a mea cea mica nu poarta caciula nici iarna si uite ca n-a "racit" (eu nu cred in raceli, doar in virusi) iar fiu-miu la 16 grade afara facea baie in mare la Bournemouth in mai/ iunie. (Bine eu sunt mai nebuna ca nebunii si am incredere in ei, daca nu le e frig e ok, eu ii cred).N-a avut nimic, iaurt, lapte fructe ce se tin la frigider le-am dat direct din frigi, nu stim ce e rosu in gat sau mai stiu eu ce. Si nu e doar noroc, e doar increderea in natura si puterile ei.

V-am pupat.

Share This Page