23.4 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    imi pare rau k nu pot pune poze acum sunt putin cam mari si ne putin lene sa le modificam dar il vom ruga pe tati si cat de curand vom veni si cu poze. :kiss: Acum avem doar o poza de profil.

2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    sper sa mearga acum

3. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica, te-am asteptat sa apari ca sa te pot felicita "personal" pe tine in primu rand, pe tati si pe micuta printesa care va va umple viata de bucurie si fericire.
    Bine ai revenit acasa si sa fii sanatoasa atat tu cat si micuta iar dupa ce va obisnuiti una cu alta poate ne mai povestesti si noua niste amanunte despre nastere ca nu ne speriem asa de tare ...ci vrem sa stim la ce sa ne asteptam.
    Poza apare in avatar si este superba !!!!!
    Numai bine va doresc si sa aveti parte de toate bucuriile din lume :kiss:

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    DanielaR, ma uitam la avatarul tau ...ce cavaler ai tu acolo...ieri alaltaieri era si el ca printesa Ciresicai....mic mic si voinic.
    Abia astept sa ma mandresc si eu cu avatarul meu :lol:

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit celui mai nou si mai mic membru al comunitatii noastre, Izabela Maria! E o frumoasa!

6. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor! Ciresica sa-ti traiasca gagalica,e superba,sa dea dumnezeu sa fie sanatoasa si voi sa va bucurati de ea. lutoniana multumim, daaa... suntem mari maine facem 8 saptamani, am inceput sa radem, stim cand ne da mami de papa (cand ii pun babetica ii rad ochisorii), am fost si la vaccin... pe 24 iun plecam acasa sa-l botezam, stam 2 saptamani, apropoo fetelor care din voi ati fost acasa cu piticii cei nascuti aici, ziceti-mi si mie cat dureaza ca sa-i facem certificatul de nastere aici, la consulat ma refer dupa tot ce trebuie facut, adica traducere si tot? cine e urmatoare sa ne bucure cu vesti asa frumoase? lutoniana cand e ziua cea mare la tine?va pupam, si sa stiti ca, "marele" cavaler al meu imi rupe mainile, ca il mai doare burtica si doarme ca un iepure in brate la mine ;). va pup si multa sanatate la mamici, burtici si pitici.danielaR

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    cred k eu urmez...apoi lutonica

8. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka, ne putem incolona :woohoo: tu apoi eu pe 11 septembrie.

9. Raissa

Raissa New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    felicitari mamicilor :)

am si eu cateva o intrebare, vazand ca voi aveti ceva experienta in "domeniu" sper sa ma puteti ajuta :silly:
    m-am mutat de curand in uk, am incercat sa ma inscriu la dr. dar imi cer work permit, ceea ce nu am si nici nu am un job... intre timp a aparut si bebe :laugh: ... aveti idee ce se poate face intr-o astfel de situatie?

va multumesc mult!

10. Raissa

Raissa New Member

Trophy Points:
    0
    PS. fara "cateva"... scuze

11. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Raisa, bine ai venit la noi !
    Eu nu am inteles daca bebe a sosit ca ai ramas insarcinata sau deja ai nascut ? :unsure:
    Oricum...cei de la o clinica din apropierea casei unde locuiesti TREBUIE sa te inscrie la GP doar cu o dovada de identitate, adica cu pasaportul de exemplu. Nu are nicio legatura work permit-ul cu doctorul, trebuie sa fie o neintelegere la mijloc.
    Incearca sa ne dai mai multe amanunte si te sfatuim toti cum stim mai bine.
    Apropos de bebe, in orica varianta ar fi sosit te felicit !!!! :kiss:

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ciresica a scris:
    Ciresica, o bombonica ai tu acolo, sa va traiasca! :kiss: (Azi am fost la biserica si era plin de copiluti, care de care mai 'ca de pe revista"-de-ti venea sa-i mananci de dragi.)
    Ca sa nu-l mai chinui pe taticu' sau sa te chinui tu cu editarea poti adauga poze multe (eu am 50 :blush: )si nemodificate in pagina ta de profil.
    Sa aveti grija de voi! ;)

13. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Oooooooooooo, ce dulce este!!! Sa-ti traisca, Ciresica, sa fie sanatoasa si sa aibe noroc in viata! E superba!!
    Dar cum spunea si Luto, asteptam mai multe detalii dupa ce te linistesti si tu un pic, pentru ca noi suntem curioase tare! Mai ales k ne-ai cam speriat cu travaliul asa de lung...
    Eu astept sa-mi vina programarea la dr saptamana asta (parca a trecut o vesnicie de cand am aflat ca sunt insarcinata), ca sa vad ca totul e OK si sa stau linistita. Va tin la curent cu ce o sa aflu (sper ca vesti bune)!!
    Sa aveti o saptanama linistita si sa vina repede week-end-ul (ca de cand cu bebe vreau doar sa dorm si sa ma odihnesc)! :kiss:

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Raissa a scris:
    http://www.romani-online.co.uk/totul-de ... milie.html

De asemenea poti sa-i informezi ca refuzand sa te inscrie incalca Directiva Europeana 38 din 2004:

http://ec.europa.eu/justice_home/fsj/fr ... tro_en.htm

Directiva Europeana 38 din 29 aprilie 2004:
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 048:EN:pDF

15. Raissa

Raissa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, si va multumesc pentru raspunsuri.

taranu stiu de D.E. 38/2004, am incercat sa le explic si lor insa au continuat cu ideea lor... dar intre timp s-a rezolvat :)

Lutoniana am ramas insarcinata... imi cer scuze ca nu m-am exprimat foarte exact... iti multmesc! :blush:

:kiss:

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    salutare, fetele,sper k sunteti bine, sanatoase si bebeii de asemenea.
    Ciresica,mai da si tu un semn de viata , k mie mi-e si frica sa te sun sa nu o trezesc pe bebelina...
    Fapt: mama mea intentioneaza sa vina aici sa stea vreo 6 luni k sa ne ajute dupa ce voi naste.
    Intrebare: are cineva idee daca ii trebuie ceva acte speciale din Ro avand in vedere k e inregistrata cu boala cardiovasculara si are medicatie lunara?
    Stiu k o pot inscrie aici fara nicio problema , dar ii vor da medicatia care ii trebuie?
    Are nevoie de vreo asigurare speciala?
    Poate imi raspunde cineva care s-a mai confruntat cu problema asta, please
    Si alta...ea o sa vina aici cu cardul ei visa electron ,card de debit pe care primeste pensia.Are cineva idee daca isi va putea scoate banii lunar si in ce conditii?
    Sau daca exista o alta posibilitate de a lua banii din tara?
    Multumesc anticipat

17. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Buna anouka,

Parintii mei sunt amandoi aici. I-am inscris la medicul de familie. Mama lua ceva medicamente pentru inima, am fost la medic si i-a prescris acelasi medicament. I-au facut si analize.
    Important este sa aiba ceva pe numele ei (un bill, cont bancar, etc) ca sa o poti inscrie la medic.

Daca va sta aici 6 luni si o vei inscrie la medic nu va avea nevoie de asigurare medicala. Daca nu o vei inscrie, atunci s-ar putea sa aiba nevoie de ceva aisgurare (o poate lua pe cea din tara care este valabila 6 luni; de la Casa de Asigurari de Sanatate).

Si, in ceea ce priveste cardul visa, sigur ca poate sa-l foloseasca aici. Scoate banii de la bancomat dar ii va lua un comision (nu este f mare din cate stiu).
    Sau i se poate vira pensia aici intr-un cont, dar daca se intoarce in tara dupa 6 luni nu prea cred ca are rost.

Numai bine

18. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Anouka, noi la inceput am folosit un astfel de card insa are un dezavantaj foarte mare ca nu poti verifica soldul, nici un bancomat nu-ti spune cat mai ai, daca mai ai....trebuie eventual sa-ti tii tu calculele la zi.
    Cel pe care l-am avut eu, era de la ING (sa-mi fie iertat daca nu aveam voie sa scriu numele bancii, nu sunt sigura daca sunt in "legalitatea forumului") si imi lua un comision de 10 RON pe tranzactie si inca 1% din valoarea tranzactiei. Pentru unii e mult, pentru unii putin, nu stiu ce sa zic, daca ai nevoie de bani, platesti si comision ca nu ai ce sa faci.
    Mai trebuie sa faci niste calcule "probabilistice" in ceea ce priveste cursul valutar ...si tot asa.
    Eu am simtit mereu ca fac niste tranzactii pe orbeste cu cardul acesta :cheer: dar important este ca nu e imposibil de utilizat.
    Raissa felicitari pentru sarcina si sa ai parte de clipe minunate cu bebelusul in burtica.
    Si eu inca mai astept ceva povesti de la Ciresica cu nasterea de 64 de ore :dry: ...sunt curioasa ca o baba. Dar am rabdare.

In ceea ce ne priveste Bebitza al meu misca din ce in ce mai tare si mai puternic ca uneori ma si sperii daca e totul in regula sa fie asa de zglobiu :kiss: Apoi imi amintesc "de ce zicea unele fete" ca nu puteau dormi noaptea din cauza loviturilor de la bebelusi....si ma mai calmez...ca de bine de rau dorm noaptea ca o valiza intr-o gara
    Va pup si sa auzim numai vesti bune !!!!!

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    salutare si multumesc pt raspunsuri,nu prea stiu eu cum va avea mama un bill pe numele ei...un cont bancar cred k se poate si fara sa prezinti alte acte,am sa ma duc la barclay.despre retragerea de numerar de pe card nu cred nici eu k va fi o problema kiar dak plateste comisioane -alta solutie nu este iar despre interogarea soldului, stie cati bani trb sa primeasca in fiecare luna-suma nu variaza dar poate e mai bine sa se duca direct la counter sa scoata banii si nu la cash machine, asa probabil k va sti cati bani va putea scoate-ei vor face transformarea din lei in euro apoi in lire plus comisioane etc.
    Eram mai ingrijorata de asigurarea de sanatate pt k cei de la casa de sanatate elibereaza cardul european in 2000 de ani lumina si nu mai avea timp sa o faca si pe asta,intrucat s-a hotarat f tarziu sa stea cu noi atata vreme,initial fiind vb doar de 2-3 luni.
    Cat despre Ciresica, toate sunt ok,doar k e putin ocupata.
    Mamici ,bebici si gravidute nou venite, sa aveti parte numai de soare in viata si de iubirea celor dragi
    Pooopam dulce

20. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Hello mamicutelor, imi cer scuze pentru raspunsul intarziat! Au venit parintii sotului pe la noi si am fost mai aglomerati! Acum am prins momentul sa va mai scriu, asa k am sa incerc sa va povestesc putin despre nastere asa cum m-ati rugat.
    Travaliu meu a inceput Luni pe 1/06 la ora 4 dimineata cu contractii din 10 in 10 minute cu dureri cat de cat acceptabile. Am sunat la spital si mi-au spus sa ma duc si sa ma vada, m-am dus acolo pe la 10 si mi-au spus k am contractiile prea rare si nu au ce sa imi faca sa ma duc acasa. M-am dus acasa si am stat toata ziua si toata noaptea cu dureri si marti tot pe la 4 dimineata durerile s-au accentuat si contractiile erau mai dese cam la 4-5 minute. M-am dus iar la spital mi-au facut control, nu eram deloc dilatata insa m-au pastrat acolo pentru k au observat k am contractii puternice si destul de dese. Cu dureri am stat si toata ziua de marti numai k erau mai puternice...defapt mult mai puternice. Seara pe la 8 am facut alt control si am constatat k dupa o zi intreaga de contractii regulate ma dilatasem numai 1cm :( .Am incercat sa ma bag in cada sa imi mai ameliorez durerile insa nu a fost de prea mare ajutor. In sfarsit pe la 3 dimineata le-am spus moaselor k pur si simplu nu mai rezist durerilor sa imi faca ceva sa ma duca jos sa ma bage la piscina. Mi-au facut alt control k au spus k daca vreau piscina trebuie sa am cel putin 4 cm dilatatie..eu aveam numai 3. In sfarsit nu m-au dus la sala de nasteri insa mi-au dat si mie dupa atatea ore gas&air care ma mai linistise cat de cat. Oricum pe la 5 dimineata nici gas&air nu mai avea efect pentru mine asa k am cerut din nou moaselor sa ma duca jos, insa de data asta au spus k sunt prea aglomerati acolo si k nu au piscina libera oricum. Am mai rezistat pana la 7 dimineata cand m-au dus si pe mine in sfarsit in camera cu piscina..ee si de acolo au inceput cu faze de genu pai nu te bagam inca in piscina k nu esti suficient dilatata si mai stai si mai stai si mai stai.in toata perioada asta eu am stat numai cu gas&air..in sfarsit pe la 9si ceva mi-au facut injesctie in picior care cica ma ajuta sa nu mai simt contractiile insa nu a avut nici cel mai mic efect. Normal k nu m-au mai bagat in piscina dupa injectia asta si a mai trebuit sa astept 4 ore. In timpul asta dai si indura durerile :( ...in sfarsit pe la ora 2 mai fac un control si eram dilatata 7 cm..mi-au spus apoi k nu mai pot naste in piscina pentru k ma dilat foarte greu si daca ma bag in piscina am sa incetinesc procesul travaliului si k singura mea scapare e epidurala (exact lucru de care ma temeam cel mai tare) :( :( Ma enervasem asa de tare k m-au tinut atata timp k sa ajunga la aceasta concluzie insa nici macar nu mai aveam puterea sa reactionez eram asa de obosita dupa 2 zilesi 2 nopti nedormite...La ora 3 mi-au facut epidurala si mi-au bagat o perfuzie sa ma ajute sa ma dilat mai repede. Dupa epidurala am reusit sa ma mai relaxez cat de cat insa mai simteam asa o durere si o presiune puternica in fund k si cum imi venea sa ies afara (intelegeti voi :laugh: )oricum asta nu era nimic comparativ cu durerile contractiilor. In fine dupa epidurala au mai durat 5 ore si seara la ora 8 fix am nascut printesica moment in care am uitat de orice durere. Ideea e k puteam sa nasc cu mumt mai repede si mai usor daca imi spuneau de la inceput k defapt nu ma vor baga in nici o piscina si atunci imi faceau epidurala si perfuzia mult mai repede. Dar acum nici nu mai conteaza nimic din ce a fost!! Am o fetita foarte cuminte care papa bine si doarme noptile! nu va speriati de nastere pentru k fiecare caz e diferit! Fiti puternice si sa aveti mult curaj. Cred k am scris cam mult :laugh: am sa ma bag si eu la nanit. Daca mai aveti intrebari am sa va raspund cu mare drag, am sa incerc sa intru mai des. Va pup sa aveti grija de voi si de piticii vostri

Share This Page