26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    ciresica a scris:
    Doamne, stau chiar si eu in tensiune!! Bafta multa, Ciresica & bebe!!! Maine cand revin la servici sper sa gasesc vesti bune!

PS: Mai palpitant k o telenovela.. :blush:

2. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica NASTERE USOARA asta daca nu s-a intamplat deja la ora asta.
    Asteptam vesti minunate :kiss:
    Manuk si eu am emotii si nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi in septembriecand imi va veni randul.

3. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Azi am venit la servici chitita si convinsa ca o sa gasesc vestile bune ale Ciresicii (nici nu m-am apucat de treaba inca)... Sper ca este bine si ca totul a decurs foarte smooth!
    Lutoniana, multa bafta si tie! Pana in Sep nu mai e chiar asa mult, timpul parca zboara..
    Si eu sunt o fericita si ingrijorata viitoare mamica de accea as avea nevoie de un sfat. Conform calcului, as aveam 11 sapt, dar asta doar teoretic, caci inca nu mi-am facut eco (inca astept un semn de la moasa), deci aproape trec in trimestrul 2... Stiu ca in Ro se fac multe analize si investigatii in primul trimestru pt a determina eventualele probleme si a putea actiona in caz de ceva. Dar aici... nimic! Cand o sa ajung eu la spital sa vb cu moasa nu o sa fie foarte tarziu?
    din cate am citit pe forum am vazut ca fetele nu au avut probleme si ca intr-un final totul a fost OK, dar nu pot sta linistita in incertitudine.
    GP-ul nu mi se pare cel mai helpful, deci aproape ca imi e groaza sa-l sun..
    in concluzie, cand v-ati facut voi primele teste adevarate? In cate sapt erati?

Pupicei multi si multa bafta burticilor!!:kiss:

4. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Aaaa, si altceva.. A nascut cineva la spitalul din Barnet (Herts)?? E cineva din zona...?

5. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Manuk, am sa-ti spun cum am facut eu dar stiu ca nu e o regula sa fie asa peste tot.
    GP-ul la care sunt inscrisa apartine de o Surgery; la aceasta clinica m-am programat si am mers la moasa: comunity midwife.
    M-a luat in evidenta, mi-a dat "caietul gravidei" sau yellow notes cum le spun ei (fara nicio legatura cu cardul meu galben :p ) si mi-a programat urmatoarea intalnire cu ea, la noi acasa.
    La noi acasa te pune la curent cu ce sa mananci, ce sa bei, cate informatii de initiere in ale beneficiilor si m-a programat la spital pentru prima ecografie, numita Age scan care are rolul de a confirma existenta sarcinii si varsta acesteia.
    Am facut aceasta prima ecografie in saptamana 11 de sarcina si tot in acea saptaman prima tura de analize de sange.
    Apoi am intalniri lunare cu moasa, la surgery unde ma cantareste, il asculta pe Bebitza, etc si unde tu poti sa mai pui intrebari daca ai nedumeriri.
    A doua ecografie care se face se numeste Anomaly scan si asa cum ii spune si numele este pt depistarea eventualelor probleme ale bebelusului.
    Pe aceasta am facut-o in saptamana 20.
    Sfatul meu este sa suni si sa te interesez la moasa, nu te baza ca celelalte fete nu au avut probleme si totul a fost ok, sarcina trebuie urmarita.
    Al doilea sfat daca imi este permis, incearca sa iei din multitudinea de informatii numai ce ti se pare tie util; acasa sunt fete care fac ecografii la 2 saptamani si care fac sute de analize de sange....
    Aici sistemul este diferit dar mie personal imi ofera incredere si stiu ca am bifat tot ceea ce trebuia pana acum.
    Mai urmeaza alte teste de sange in saptamana 28 si dupa saptaman 30 cursurile de Labour and Pain Relief, Breastfeeding.
    Te rog daca mai ai intrebari spune-mi exact ce te intereseaza si iti spun din ce stiu eu pana acum.
    Din pacate eu voi naste la Luton & Dunstable Hospital, Beds, unde oamenii rai si fara suflet au in politica spitalului sa nu spuna sexul bebelusului :silly:

Enjoy your pregnacy !!!!

6. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Vroiam sa spun pregnancy dar nu mai am voie sa modific :p

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    offfff,Ciresel,inca nicio veste de la ea si uite cat e ceasul.La 1 noaptea era dilatata 4 cm si trebuia sa intre in piscina,dar de atunci,nimic...sunt chiar ingrijorata

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    sorry salutari viitoarei noi mamici,Manuk, sa faci un bebe sanatos si frumos.Si nu te stresa prea mult ca aici sistemul e cu mult diferit fata de cel din tara.
    Lutoniana, eu trebuie sa o intreb pe midwife de cursuri sau ea trebuie sa imi spuna, k eu deja am 32 de saptamani si ea nici nu a pomenit de asa ceva-ma mai vad cu ea la 36 de saptamani si nu stiu daca in aceste conditii voi avea timp sa ma duc la macar 2 clase-cursuri????

9. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Anouka, pai stai sa vezi ca si eu credeam ca fac cursuri intensive ....si cand colo e doar o zi pentru fiecare subiect.
    Moasa m-a intrebat daca vreau sa merg ca ea mi le recomanda, mai ales ca e primul copil si nu am habar de nimic.
    Eu am raspuns da si mi-a zis ca atunci cand merg la scan-ul de 20 de saptamani sa ma programez...la spital.
    Acolo, la receptie am zis ca vreau si eu sa ma programez la astea doua cursuri si mi-a dat doamna o lista cu locatiile unde se tin ca sa imi aleg eu care imi convine si care e mai aproape de casa.
    Am ales, si m-a programat.
    Dar am fost la eco pe 27 aprilie si m-a programat la cursuri la inceputul lui iulie.
    Eu zic sa cauti ceva pe net Antenatal Courses in orasul tau, la spitalul unde vei naste...si daca nu, suna si intreaba pe moasa, nu ai nimic de pierdut zic eu.

Bafta si inca asteptam vesti de la Ciresica. Poate a nascut dar inca nu are cum sa ne scrie.
    Eu promit de pe acum ca nu va tin in tensiune si il rog pe Taranu sa va scrie :p

10. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, girls! Multumesc mult de informatii, Lutonica!! Chiar mi-au folosit si m-au mai linisit! Intre timp am sunat si la spital sa-i intreb daca au primit referatul meu, din fericire l-au primit, asa k sapt viitoare o sa primesc 1 programarea pt midwife prin posta. Sper doar sa nu ma programeze peste 2 luni cum fac de obicei.. Vorba omului meu, pana ajung eu la dr se naste copilul..:p
    Anouk, merci de incurajari si bafta multa si tie! Stiu ca te apropii de linia de finish in curand, asa ca iti tin pumnii ca totul sa fie bine!

Ciresica cred ca s-a apucat deja de lectii de inot pt bebita de nu mai da nici un semn. Oricum, probabil trebuie sa asteptam pana ajung amandoi acasa si se mai linistesc putin. Si eu as vrea sa aleg tot nasterea in apa, dar astept mai intai sa vad cum a fost experienta Ciresicii.. :silly:
    Ma simt mult mai bine ca va stiu pe voi alaturi, caci nu e intotdeauna usor, mai ales cand nu ai trecut prin experienta asta, esti parte dintr-un sistem nou, primesti informatii de acasa cum ca ar trebui sa faci asta sau cealalta si aici te lovesti de alte conceptii.

In fine, pupici, burtici, pupici, bebici, sa fim cu totii sanatosi!:kiss:

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    offfffff,biata Ciresica,m-a sunat dupa atea ore de chin.
    Inca nu a nascut-nici la ora asta daca va vine sa credeti, e nedormita de 3 nopti,de abia i-au facut epidurala, la piscina va dati seama ca s-a renuntat, de abia are dilatatie 7.
    Tineti-i pumnii stransi si rugati-va pt ea...pe mine m-a apucat plansul deja.

12. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Oh, nu!!! Biata de ea.. Sper sa fie bine si sa nasca in curand!

I'm a bit scared! :( Azi la scarbici colegele isi aminteau de experientele lor si toate nasterile erau ca niste horror stories.:eek:hmy:

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    In sfarsit, momentul mult asteptat. Tocmai ce am vorbit cu ea...a nascut o fetita sanatoasa si frumoasa .Era asa de fericita,draga de ea.
    Sa iti traiasca puiutza, sa aveti o familie fericita si sa va aduca multe bucurii si impliniri!
    Dumnezeu sa va ajute!
    Si sa ne chemi la botez!!!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ehe...Ciresico- Alinutza-Colegutza, sa-ti traiasca domnisorica si sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa ca mamica-sa si taticutu'!:kiss:
    In alta ordine de idei, abia asteptam poze!

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Ciresico, sa va traiasca printesa si sa fie sanatoasa, mancacioasa, cuminte si sa aiba mult noroc in viata! Te asteptam cat mai curand cu poze. Refacere rapida si tie!

16. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari ciresica

multa sanatate tie si la bebelusa

17. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, FELICITARI, Ciresica!!!!!! Ieri nu am reusit deloc sa intru pe forum, asa k abia astazi am vazut vestea cea buna.
    Sa fie bebitza sanatoasa, frumoasa si cu mult noroc!
    te pupam si sa ne trimiti poze in curand! :kiss:

18. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica sa ai o nastere usoara, daca nu ai nascut inca, daca ai nascut felcitarii sa fii sanatoasa si tu si bebeu. multa noroc. danielaR xxx

19. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru sustinere si multumesc Anukai k v-a tinut la curent cu tot ceea se intampla cu noi. Am nascut miercuri seara la ora 8 (dupa 64 ore de travaliu) o fetita minunata Izabela Maria, 3.600kg si 52cm. A fost o nastere destul de grea si dupa cum a spus si Anuka nu am putut naste in apa din pacate pentru k ma dilatam foarte greu si aveam hemoglobina scazuta. Nu vreau insa sa vorbesc de ce a fost mai neplacut ci vreau sa spun tuturor mamicilor si mai ales viitoarelor mamici k orice efort si orice durere si orice chin nu fac nici 1% din sentimentul pe care il ai in momentul in care iti ti pt prima data comoara in brate. Dumnezeu va va da putere sa treceti peste orice iar cel mai bun sedativ al tuturor durerilor va fi bebe; in momnetul in care il veti avea nu o sa mai simtiti nimic decat bucurie! Durerea fizica trece insa fericirea ramane pentru tot restul vietii. Va doresc tuturor sa fiti sanatoase, fericite, curajoase si sa va bucurati k sunteti femei!!! Am sa atasez cateva poze asa cum am promis! Cu multa dragoste Ciresica si Izabela Maria

20. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page