9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Avem baiat! Voi naste la North Middlesex Hospital, pe 11 august. Inca nu m-am apucat de cumparaturi pentru bebe. O parte din hainute vor veni de la prietene ai caror copii au deja 7-8 luni. Patutul si carutul sunt cele mai mari investitii, inca ma documentez. Chiar vroiam sa cer ajutorul altor mamici, sa fac o lista cu cele necesare pentru bebe.
    Cum te simti? Eu am avut o sarcina usoara pana acum. Mai greu e noaptea, ma proptesc in 5 perne ca sa stau cat de cat comod. Si ma sucesc de pe-o parte pe alte din 10 in 10 minute. Recent am inceput sa am si arsuri (heartburns). Bebe a inceput sa loveasca tare si ma cam sperie uneori, dar pun totul pe seama stresului la care il supun din cauza examenelor si incerc sa stau cat pot de linistita si sa ma bucur de perioada asta.

2. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Sal, scuze pt asa tarziu raspuns. Cred ca am gresit varsta sarcinii cand am scris mai devreme. Acum sunt in 29 saptamani :).cumparaturi am facut deja pt ca stresul e mare nu stiam cati bani voi cheltui. Carut am cumparat de pe Amazon , Hauk 3 in 1 e si cu landou si scaun de masina ca ala treb neaparat cand scoti bebe din spita,£ 178 am dat p el, patut ieri am luat de la Mother care £59.99 e ok pana la varsta de 2 ani dupa vom vedea. Avea si mai mare cu mai multe pozitii pana p la 6 ani dar era £99.asa ca am preferat asta ca mai treb sa iau si salteluta care e scumpa.in rest dc vrei sa ma mai intrebi lucruri marunte ce am luat pentru bebe hainute si pt spital pt mine iti zic cu placere. Apropo vroiam sa te intreb. Voi cum locuiti? Ca pe mine ma intrijoreaza asta. Noi locuim intr un 1 bed flat. Adik open plan kitcken cum zic ei si o camera. Stam eu sotul si cumnatul meu pe care ma gandeam sa l ascund cumva cand o sa ne vizitezr moasa. :Dmi e teama sa nu zica ca nu avem destul spatiu pt bebe etc. pupici si astept rasp cand poti.

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

carucioare cautati si pe ebay, gasiti ieftine si aproape nefolosite!
    restul: patut, hainute si alte accesorii (balansoar, cosulet de casa) le puteti lua de la carboot: la fel, sunt noi noute (cat sta copilul in ele, putin, apoi creste) nu are rost sa le luati noi si cu bani multi.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca travaliul decurge ca la carte si RESPIRI cum trebuie, iti pastrezi calmul.....va fi floare la ureche -nu-ma-uit-

....mie mi-au dat 2 paracetamoale.....da ce m-au ajutat, nu gluma -nu-ma-uit- -ras2-

5. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Am fost la un curs tinut de moase si ne au zis ca se ofera in timpul travaliului gaz, o injectie care am uitat cum ii zice si epidurala. Nu stiu ce sa aleg.ca cik dc nu ceri epidurala de la inceput iar apoi ai nevoie pt ca sunt durerile mari se poate ca cea care ti face epidurala sa fue ocupata. De asemenea nu stiu unde sa nasc. In spital sau unde sunt moasele am uitat cum ii zice. Cik in spital la parter e sala de nasteri si la etj 1 au moasele sectie si e mai primitor decat in spital dar de asemenea dc vreau epidurala la etj 1 n are cine sa mi faca. Pffff. O gramada de stres

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cu epidurala e cu dus in intors: nu stii cine o face, cata experietenta are, daca o nimereste... se poate naste si fara epidurala.
    gaz da, vei avea, la unele isi face efectul, la altele nu (doar te face sa razi fara motiv -ras2- )

7. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Georgiv, multumesc pentru sfaturi! Cum ne mutam in casa noua, cum incepem sa batem pietele si targurile!
    A folosit vreo mamica TENS machine in timpul travaliului?
    MonicaClo, din ce imi dau seama, tu vorbesti de labour ward si de birth centre. Birth centre e mai relaxat, mai primitor, in schimb nu ai toate facilitatile medicale din labour ward. Daca alegi sa nasti in birth centre, in caz de complicatii (feresca Sfantul!), vei fi transferata in labour ward.
    Tot cautand pe internet informatii legate de bebelusi, am gasit si articolul asta: http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... -life.html. Interesant si instructiv.

8. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Bine v am regasit! I. Tot acest timp am avut ceva treaba printre care am ajuns de doua ori la Triage odata m au internat din cauza ca ma simteam si inca ma simt rau in sensul ca am palpitatii de inima si stari de lesin si ameteala de nu pot sta de multe ori in picioare sa gatesc ceva sau nush ptcateva minute.plus ca nu pot respira cum trebuie. Asa ca dupacum ziceam m au internat mi au facut ogramada de analize printre care si radiografie la plamani desi mi a fost teama pt bebe mi au zis ca e ok. Dupa toate astea niciun rezultat m au trimis acasa unde ma simt lafel. Asa ca astazi m am dus iar sa ii zapacesc dar mi au zis ca dpdv clinic sunt ok si ca asa s ar putea sa fie sarcina mea. Deci asta e n am ce face. Iau in continuare tablete de fier pe care mi le au dat cu luni in urma si cu Dumnezeu inainte. Am uitat sa specific ca sunt in aproape 32 sapt.
    In fine o alta nelamurire pe care o am e legat de Maternity Allowance. Eu am lucrat ca self employed cam un an de zile asa ca am trimis formularul pe 21 mai. Inca astept radpuns. I am sunat si mi au zis ca inca nu au primit ei raspuns de nu stiu unde cu verificarea actelor. Am intrebat de asemenea cat mai dureaza pr ca a trecut mai bine de o luna iar eu mai am 7-8 sapt pana nasc.mi au raspuns scurt ca nu au idee. Deci? A mai patit cineva asa? Sau cat e de asteptat? Plus ca ma stresez dc raspunsul va fi pozitiv sau negativ... Pfff.
    P.S daca sunt viitoare mamici in zona walthamstow dornice de vorba astept un semn pt ca eu nu cunosc pe absolut nimeni romanca mamica sau viitoare in zona. Va pup sanatate su bebei vioi.

9. hope

hope New Member

Trophy Points:
    0
    buna mamici,
    sunt gravida in 5 saptamani si am nevoie de sfaturi din partea voastra,de 4 zile am dureri abdominale ffff mari,am ajuns la urgenta acum 2 zile ,mi-au luat tensiunea,pulsul si un medic ma palpat la burta, ma programat la o radiografie inainte sa plec mi-a transmis sa am grija de mine,desi eu abia puteam sa merg de durere,la receptie am cerut o copie dupa raport si asistenta mi-a recomandat paracetamol pentru dureri.socul a fost cand am citit raportul,diagnosticul a fost amenintare de avort,m-am speriat foarte tare desi sc nu mi-a spk nimic.a doua zi dupa ce am facut transvaginala a fost mai bine,asistenta mi-a spk ca nu am nimic decat gaze si de aceea am durerile,mi-a recomandat paracetamol .problema mea e ca sunt inca sceptica,inca am dureri ,nu pot sa stau mult in picioare sau pe scaun,cand ma aplec ma doare,cand fak efort ma doare,poate sa fie intradevar de la gaze ?durerile.precizez ca m-a programat saptamana viitoare la o radiografie pentru ca atunci se poate aude inima bebelului.

10. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Salut, am incercat sa postez ceva dar dupa ce am scris tot constat ca mi s a resetat pagina si am pierdut tot asa ca am sa incerc sa scriu iar. Iti spuneam ca mi ar placea sa te ajut dar nu prea stiu cu ce. De ademenea iti spuneam sa nu te sperii de ceea ce au scris pe raport pt ca de obicei ei scriu ceea ce pare a fi la prima vedere sau dupa spusele tale. Incearca sa mananci astfel incat sa nu iriti intestinul, stomacul ca poate ai pb mai vechi acolo si cu sarcina se scormonesc toate. Altceva nu stiu. Pe mine in sarcina m a ajutat si ma ajuta No-spa pt ca acum la 37 sapt au cam inceput sa ma doara toate. Eu am adus din tara No-spa si am luat doar la nevoie desi la un consult in tara medicul mi a zis sa iau doua pe zi preventiv inca din sapt a 5 a de sarcina. Dar nu am luat decat repet la nevoie. In rest ai incredere in doctorii de aici si in Dumnezeu pt ca altceva nu prea ne sta in putinta sa facem decat sa ne stresam ceea ce clar e mai rau decat bine.intotdeauna gandeste te ca sunt femei cu probleme mult mai mari dar care duc sarcina la capat. Si odihna as zice. Eu am intrerupt munca de la 5 luni pt ca simteam ca nu Mai fac fata.Te pup si curaj. Esti abia la inceput de drum si ai nevoie de forta. Vor mai fi destule:) dar se merita!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    suna din nou si cere sa vb cu un manager de pe acolo, ca e posibil sa te....plimbe...pana te plictisesti si renunti sau nasti si nu mai ai timp sa te ocupi si de acte.

12. Lore13

Lore13 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut mamici! Sunt gravida in 33 saptamani si ar fi cazul sa imi pregatesc si eu bagajul pentru spital pentru orice eventualitate :p. Poate sa imi sugereze cineva ce ar trebui sa contina acest bagaj? Multa sanatate tuturor ! Va multumesc

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dosarul de gravida, o camasa de noapte sau doua(cu deschidere mai larga in fata-alaptat), pampersi la bebe si hainute, apa, un pachet de biscuiti, absorbante, lenjerie intima, papuci de casa. Astea daca totul decurge normal si iti dau drumul dupa cateva ore ( cum a fost cazul meu). Daca ai complicatii si ramai in spital 2,3,4 zile dublezi numarul de lucruri mentionate (sau dk ai ajutor, le aduce cineva pe parcurs).
    Nastere usoara!

14. Lore13

Lore13 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc georgiv. Eram in ceata totala........vedeam ca in romania iti trebuie vata si multe alte chestii. Nu se compara sistemul de sanatate din Romania cu cel de aici.

15. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8

Bineinteles inca astept raspuns pentru maternity. De fiecare data aceeasi poveste:"sapt asta ar trebui sa primiti raspuns" azi am sunat iar. Maine ma vor suna ei sa mi spuna in ce stadiu este. Am sa cer cu vre un manager ceva dc imi dau acelasi raspuns "sa astept "dar nu sunt sigura ca imi vor da pe altcineva la tel. Am intrat pe 38 saptamani azi. Din moment in moment treb sa nasc... Si cum un salariu nu e de ajuns pt ca stiti cat e chiria si viata in Londra, am stresul pe mine cat casa. Alte beneficii am inteles ca nu dau pt ca suntem romani si nu avem drepturi ca altii desi eu am Blue card si sotul yellow...
    I

16. CrinaCornelYannis

CrinaCornelYannis New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare mamicute si burticate, eu sunt mamica de baietel Yannis de 3 anisori si speram viitoare burticuta ( la asta lucram lucram) noi stam in Calne Wiltshire daca mai sunt mamici prin zona dornice ca pitici sa isi faca noi prieteni iesit I la raport -bravo-
    Va doresc sanatate si sa ne inmultim cat mai mult asa doar in ciuda englezilor -da-da- -da-da-

17. CrinaCornelYannis

CrinaCornelYannis New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze am vrut sa scriu mamicute si burticute -trist-

18. soniasoni

soniasoni New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sa va povestesc si eu prin ce experienta am trecut. Acu 4 ani jum am nascut un baietel frumos si sanatos..asa parea pana la primele investigatii..i au gasit un defect la inimioara se numeste foramen ovale patent si avea 5 mm. Doctorul mi a zis sa stau linistita ca sunt sanse ft mari sa se inchida singur fara sa intervenim.Mi a recomandat sa l tin sub supraveghere si sa vedem ce se int cu timpul. Asa ca mergeam la control tot la 6 luni si nu se intampla nimic...la varsta de 4 ani mi a spus ca nu mai avem de ales tb intervenit chirurgical pt a nu avea probleme la maturitate sau chiar mai devreme. Atunci m am simtit fara putere, atat de departe de casa, costurile de stat in spital si operatii la Londra sunt imense, clar nu ne permiteam. Am inceput sa ma interesez in tara despre ce se intampla. Imi doream sa gasesc o clinica unde doctorul ce urma sa intervina sa fie strain si am gasit acest lucru, numai ca nu e vb de chirurgie clasica ci o interventie minim invaziva. Pt inceput nu am avut incredere in aceasta tehnica noua insa cei de la acest centru au fost foarte draguti si m au pus in legatura cu alte mamici kre au trait experienta mea si ele mi au relatat in detaliu cum decurge totul. Asa ca ne am hotarat si am plecat la Bucuresti pt consult. Acolo am intalnit o doamna dr ce facea ecografii ft de treaba, Silvia Iancovici. Dansa ne a aratat exact in ce consta problema noastra, la ce duce in timp si cum il va afecta pe micut. Ne a aratat filmulete a desenat..foarte multa rabdare am plecat de acolo lamuriti ca e cea mai buna solutie. In ziua interventiei toata echipa de doctori a stat de vb cu noi, dr grec Thanopoulos si dr Dan Deleanu ne au asigurat ca baitul meu e in siguranta si asa a si fost...dupa 30 d min au iesit din sala de operatie iar la 24 de ore am facut externarea. Au trecut cam 6 luni de atunci si copilul meu se simte foarte bine, se joaca e plin de viata. Cei de la clinica vreau sa va zic ca sunt foarte grijulii, ne suna sa ne intrebe de starea copilului se intereseaza de ecografiile de dupa interventie. Sunt foarte multumita de ce au facut si de respectul acordat pacientului. A fost o mare mirare ca in Romania sa gasesc atata calm si bunavointa. II recomand cu caldura..sunt o echipa minunata care mi au salvat copilul printr o procedura ft usoara care nu mi a supus copilul la traume.

19. Caterina

Caterina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sonia, ma confrunt cu o situatie similara...si fata mea are malformatie care i au gasit o aici. Ai idee daca le trimit la clinica asta din Ro un email cu investigatiile facute aici daca se uita sa si dea cu parerea despre ele, ca as vrea sa stiu daca trebuie intervenit sau daca se poate si abia dupa sa fac un drum atat de lung...sper sa fie ok, merci

20. soniasoni

soniasoni New Member

Trophy Points:
    0
    www.medicina-interventionala.ro acesta este site-ul lor. Aici gasesti si numar de contact si aflii de la dansii cel mai bine cum trebuie procedat ca poate au schimbat cva intre timp.

Share This Page