18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0

Alina nu ne-am mai auzit de ceva vreme. Si eu sunt inca in dubii daca sa aleg Queens sau Kings. Eu am placenta inca foarte jos si sunt clasificata high risk, iar daca nu se ridica o sa fie automat Queens. Sa stii ca si in cazul in care alegi nasterea in apa nu ti se garanteaza 100%, asta pentru ca exista un numar limitat de piscine si e in ordinea primul venit, primul servit.
    Cat despre clasele antenatale trebuie sa te trimita midwife-ul tau, intreab-o, dar cred ca totusi e putin devreme la tine, pe mine m-au anuntat data trecuta in ultimele saptamani.
    Cat despre plecatul in Romania, iti spun din experienta cu Blue Air ca daca vrei sa iei car seatul se plateste ca si bagaj separat pe langa carut, iar ca si bagaj de mana nu poate fi luat deoarece depaseste dimensiunile.

2. ISH

ISH New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Art
    Home Page:
    Multumesc mult, Alina; il cheama Vincent, si Douglas dupa tati. Mult noroc cu sarcina, si nastere usoara!

(si eu mi-am dorit foarte mult nastere in apa - si am avut, partial. Am ales un Midwife Led Birthing Unit, tocmai ca sa am acces la piscina aproape garantat, dar nu am avut bafta sa raman in ea, am avut ceva complicatii si m-au transferat. De fapt, mai mult m-am autotransferat, pentru ca am avut ghinion de o midwife complet inepta intr-un moment critic.) Dar, o data ce am intrat pe mana medicilor, a fost cu totul altceva.

3. a_l_i_n_a

a_l_i_n_a New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc fetelor de raspunsuri!

Cred ca in final am sa atasez la scheletul carutului ori car seatul ori gondola si gata, ca exact asa cum zicea si crescent, daca incerc sa iau si una si alta , ajung sa platesc pt car seat ca si bagaj de cala, ceea ce nu imi convine, pentru ca nu or sa vrea sa il considere bagaj de cala (mai ales la drumul Bacau - Luton )
    As vrea niste pareri de la voi in legatura ca un tip de carucior pe care l-am gasit pe net, l-am vazut si in realitate si mi se pare ok calitate / pret / numar si utilitate componente : http://www.ebay.co.uk/itm/Q7-pram-pushc ... 1e67fc9472
    Voi de unde ati cumparat patut si cam cat v-a costat? L-ati luat cu intentia sa il folositi pana la 3-4 anisori asa cum ma gandesc si eu?

Da, si eu ma gandesc la atatea cazuri in care si-au dorit sa nasca in apa, li s-a promis ca da, dar pana la urma tot normal au nascut. Nu vreau sa imi fac iluzii degeaba. Crescent, mi-am facut programare sa merg intr-un tur al spitalului maine la Queen's, la King George nu am reusit inca sa vb cu nimeni, am sa sun din nou astazi .

Pupicei dulci!

4. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna burtici si mamici !

Si noi suntem pe aici. Sarcina este de 21 saptamani acum, iar sapt viitoare avem scan-ul programat.
    Suntem bine, bebe este baietel, ne gandim sa il cheme Edward, dar inca nu ne-am hotarat.

Nu am cumparat nimic pentru bebe caci este devreme, mai asteptam putin :D
    Intr-adevar...moasele lasa de dorit. Am avut o perioada in care mancam multe dulciuri si am intrebat daca este ok, pentru ca nivelul de zahar din sange creste...si mi-a zis k pot manca ce vreau eu, cat vreau eu...ca este in regula.

5. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0

Am vrut sa-ti sugerez sa iei doar car seatul insa nu e recomandat ca si copilul sa stea prea mult in car seat in primele luni.

Despre carucior, daca vreti un alt copil imediat dupa, sugerez sa investiti in unul care se extinde ulterior cu un alt scaun, cum e iCandy, phil & teds. Eu nu m-am gandit la varianta asta si am ales un quinny buzz cu primul bebe.
    Ca si patut l-am avut pe asta, pe care o sa-l folosesc si acum.
    http://www.kiddisave.co.uk/store/produc ... -Room-Set/
    Daca stati la casa cu etaj, mie mi-a folosit moses basketul foarte mult la caratul bebelui sus si jos.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un organism sanatos nu are probleme cu duciurile... asta chiar ajuta pt ca e nevoie de mai multa energie. dar... ca in toate cele e nevoie de ponderatie. e bine sa mai citesti si pe ici pe colo sa mai compari cu ce zice moasa samd; pana la urma depinde si de greutatea ta, una e sa ai 50, alta 80
    http://www.sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te ... cinii_1093

7. ISH

ISH New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Art
    Home Page:
    Experienta mea de pana acum (una bucata copil, dar una bucata zdravana) m-a invatat sa am maaare grija cu moasele. E o loterie, am avut de-a face cu vreo 15, din care 2 au fost de ajutor si una sub orice critica.

8. floareaadnana

floareaadnana New Member

Trophy Points:
    0
    -dragoste2- Buna tuturor mamicilor si gravidutelor!!! :) Sunt noua atat pe acest site cat si in aceasta tara,sunt insarcinata in 7 luni si jumatate...am si o fetita de 8 anisori ,suntem nou veniti si nu am acte aici..:( trebuie sa incep de la 0....am nevoie de ajutorul dvs.trebuie sa aplic pt. fetita de 8 ani pt. child benefict si sa o inscriu la scoala....imi cere peste tot unde merg nino....partenerul meu este de 5 ani aporoape in Anglia are NINO si UTR si locuim in ENFIELD -LONDRA......suntem in cautare de chirie o casa in ENFIELD SAU apropierecu inca o familie care are copil(2copii)...Este greu pt. inceput dar ne putem nadejde in BUNUL DUMNEZEU ca se va rezolva cumva cu noi incet-incet.Am nevoie de sfaturile voastre, de ajutor,poate sunt mamici pe acest site din zona ENFIELD sau apropiere sa tinem legatura adresa mea de messenger este:inger_ranit30..sau putem vb.la tel:07440029631...Va urez sarcina usoara , sanatate si DOAMNE AJUTA!!!!!!GRATIE SI BINECUVANTARI DIVINE!! -dragoste2- -cu-bine-

9. floareaadnana

floareaadnana New Member

Trophy Points:
    0
    Voi naste la jumatatea sau sfarsitul lunii septembrie am programare la gp pe 26 iulie si atunci voi sti data mai probabila a nasterii..:)....Sunt bucuroasa ca v-am gasit aici si vreausa avem o colaborare frumoasa...VA MULTUMESC CA EXISTATI -INGERII FIE CU VOI!!!

10. Moon

Moon New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici,
    Este prima mea postare pe acest forum dar va urmaresc de vreun an.

Sunt insarcinata in saptamana a 6 a si azi am fost la GP dar nu mi-a facut nici un control. Mi-a luat doar tensiunea si mi-a zis sa astept scrisoare de la midwife sa ma cheme la primul scan si analizele specifice, prin saptamana 12. Deja sunt ingrjorata, nu e prea tarziu atunci, stiam ca inainte de 3 luni trebuie sa faci o serie de analize,ecografie sa vada daca bebe se dezvolta bine.

Va multumesc si sper ca raspunsurile voastre sa ma mai linisteasca.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Felicitari , Moon,

GP-ul este doar medic de familie, nu si altceva, deci, a facut ceea ce era de asteptat sa faca aici in UK.
    Dar, ai ceva probleme? De ce crezi ca trebuie sa fii consultata?
    Doar 6 saptamani?? Way to go!

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  13. Moon

Moon New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am nici o problema si sper sa ca totul sa mearga bine. Doar ca ma asteptam la mai mult, poate la un consult , o ecografie.
    Stiu ca aici e diferit sistemul fata de Romania, dar este prima mea sarcina si imi apar in minte fel de fel de intrebari.

Multumesc pentru raspunsuri.

14. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    ai mai fost in Romania? daca da spune-mi si mie te rog de ce acte am nevoie pt bebe sa il scot din Uk ? noi vom avea un bebe la anul in Martie si as vrea sa stiu de ce acte am nevoie sa putem pleca in Ro.
    Dar la intoarcere in UK ce acte pt bebe sunt necesare?

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ca sa-l scoti pe bebe din uk poti sa iei o foaie de drum http://londra.mae.ro/node/271 (minim) sau pasaport.
    ca sa-l aduci inapoi insa ai nevoie de pasaport http://londra.mae.ro/node/269. pt pasaport trebuie certif de nastere romanesc http://londra.mae.ro/node/280.

practic puteti face la ambasada transcrierea certificatului nastere din uk si foaia de drum in aceeasi zi, urmand sa faceti pasaportul in romania (asta daca stati vreo cateva sapt) sau faceti certif de nastere si pasaport in uk, dar dureaza ceva mai mult.

16. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare mamici si burtici,
    Nu prea mai scrie nimeni pe aici, pacat..e un topic frumos:)
    Poate nu e chiar locul potrivit, dar m-am gandit ca poate o sa foloseasca si la altcineva.
    http://www.snuguns.com/socks/the_great_ ... _socks.php
    Eu i-am luat fetitei mele deja 3 perechi de ciorapei(amazon-ul sa traiasca:)), nu aluneca deloc pe parchet si sunt si flausati. Materialul e de calitate.
    Si manusile sunt tot la fel, flausate si mai groasute decat ce am gasit in trecut prin magazine.
    Sunt cam scumpute, e adevarat, dar pt mine, s-a meritat.

Craciun fericit!!!

17. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Salut! Tare mult m am bucurat cand am vazut topicul nai ales ca nu cunosc pe nimeni viitoare mamica ca sa pot sta de vorba dar mare mi a fost dezamagirea sa vad ca nu s a mai postat demult la categoria asta :( oricum va pup si sper ca ati trecut cu bine prin sarcina nastere si mai departe ca eu una tare s speriata...

18. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Salut, MonicaClo, felicitari pentru sarcina! Cate saptamani ai, cum te simti, la ce spital nasti? Eu sunt in 26 de saptamani, asteptam un baietel. E primul nostru copil si suntem extrem de entuziasmati, nu a fost foarte usor sa ajungem aici.

19. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Sal, eu sunt tot in 26 sapt, lafel foarte entiziastmati ei si sotul lafel primul copil, iar de nascut am sa nasc la whipps cross hospital din Leyton pe 26 august se face sa vina bebele. Tu unde nasti? La ce spital?ati inceput pregatirile pt bebe? Cumparaturi etc?imi pare bine ca mi ai raspuns pe forum. Pupici

20. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Apropo Ella ce aveti? Fetita sau baiat? :)

Share This Page