21.4 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. ioanaroxana

ioanaroxana New Member

Trophy Points:
    0
    si noi suntem bine .noi o sa avem o fetita in luna febr.ultima intalnire cu bebe a fost pe 2 nov,dr. a constatat ca totul decurge normal iar gaga e f bine.
    danseaza in burtica -dans- ,face niste tumbe de ma scoala din somn,dar ma bucura enorm de fiecare data cand o simt miscand.
    azi mergem la doctor din nou sa asculte inimioara.
    sper sa fie bine pana la capat.
    sarcina usoara la toate mamicile.
    pupici la bebelusi si numai bine.

2. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Hello toata lumea -ras4-

Eu am un baiat de aproape 5 ani si o fetita de aproape 2 ani. Momentan suntem in Oxford dar anul viitor prin mai/iunie ne vom muta in Kent. Mai sunt mamici pe acolo? Poate ne intalnim la un playdate -da-da-

Pupici tuturor si o sarcina/nastere cat mai usoara gravidutzelor -ma-iubesc-

3. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    -petrecere- Daca pe 2 octombrie scriam k sunt o aspiranta la bebe si cat de mult ne dorim un bebitza...astazi impartasesc cu voi minunata veste ca vom avea un bebe.
    - party2-
    Am facut 5 teste ca sa fiu sigura sigura :p
    Va pup si sarcina usoara Alinei si Ioanei.

4. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!!1 -dans- -dans- Multa sanatate tie si bebelusului -da-da-

5. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si burtici

Sunt noua pe forum dar va citesc de f multa vreme, am intrat sa va salut, sa il prezint pe micul nostru print, Samy care a implinit de curand 3 anisori si e mare nazdravan.

Vreau sa felicit toate mamicile de pe forum pt minunatiile de copii adusi pe lume si sa doresc burticilor in asteptare de bebei sa aiba o sarcina usoara, fara probleme si sa nasca copilasi sanatosi si papaciosi

O zi buna tuturor.

6. a_l_i_n_a

a_l_i_n_a New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!! Ma bucur pentru tine ! Imi amintesc si eu ca am facut o multime de teste cand am vazut ca imi intarzie, era fascinant sa vad cele doua liniute cum prind contur!

Multumesc de urari !
    Sa ne auzim cu bine mamici si burtici!

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    In atentia noilor mamici, adica a celor care doresc sa nasca in UK, daca sunteti taxpayer si daca nu voi sotii / concubinii / partenerii vostri...

puteti alege nasterea prin cezariana iar asta aici in UK e absolut GRATUIT !!

http://www.bbc.co.uk/news/health-15840743

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte rau ca au facut treaba asta. Inteleg sa fie gratuita nasterea prin cezariana atunci cand o recomanda doctorul ca fiind necesara dpdv medical, dar nu inteleg de ce se plateste din bani publici optiunea mamei de a naste prin cezariana atunci cand NU e necesar dpdv medical.

10. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Fetelor, este obligatoriu sa merg in Romania in primul an dupa nastere? Pentru inregistrarea copilului/pasaport? Sau pot si dupa ce implineste copilul 1 an? -ganditor-

11. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e obligatoriu sa mergi deloc. Poti sa obtii certificat de nastere romanesc si pasaport romanesc pentru copil de la consulatul Romaniei la Londra. Daca faci cerere in primele 6 luni de la nasterea copilului costa mai putin 'distractia'.

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=55546

12. Guest

Guest New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno- Buna fetelor,ma puteti si pe mine ajuta,vad ca sunteti mai experimentate ca mine,sunt insarcinata de aproximativ 2 luni,termenul exact inca nul stiu,astept de la spital inregistrarea ca sa ma pot programa la moasa,dar vad ca asta dureaza.Citesc aici pe forum despre unele beneficii,cum as putea aplica si eu pe viitor din moment ce eu sunt self-empl si in casa eu sunt la moment cea care aduce banii,sotul meu inca neavind drepturi de munca si eu nu stiu cit voi mai putea lucra.Multumesc de ajutor

13. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Hehe..se pare ca avem multe burtici!! Felicitari si sarcina usoara va doresc -asa-asa-
    Noi suntem destul de ocupati in perioada asta...am doi neastamparati care imi ocupa tot timpul si nu ma mai lasa sa petrec in fata calculatorului! -da-da-

14. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
  15. Guest

Guest New Member

Trophy Points:
    0
    mersi din suflet pu ajutor

16. ISH

ISH New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Art
    Home Page:
    Felicitari tuturor mamicilor! Eu sunt noua in club si chiar ca e cea mai grea meserie din lume -nu-ma-uit- Nici nasterea in UK n-a fost o poveste cu zane, dar presupun ca nicaieri in lume nu e!

El e purcelusul nostru de lapte:

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa fie intr-un ceas bun1
    Multa sanatate! - party2- -dragoste2-

18. a_l_i_n_a

a_l_i_n_a New Member

Trophy Points:
    0
    Ooo, felicitari ISH! Sa iti traiasca si sa va bucurati de el ! E super scumpel! Ce nume i-ati pus?

Din cate observ nu mai e lumea asa activa pe acest subiect de forum si e pacat. Am sa va mai zic eu cate ceva din ce am facut in ultima vreme, poate da curaj si celorlalte viitoare mamici, actuale mamici si aspirante la bebe. Am intrat in saptamana 30 si deja ma simt "mare" (bine..chiar sunt mare -ras2- ) . Mi-am propus maine sa sun la cele 2 spitale din apropiere pentru a face un tur sa vad cum se prezinta si la care m-ar tenta mai mult sa nasc. Este drept ca oamenii fac totul si nu numai curatenia si aparatura pe care o poti vedea acolo. Intalnirile cu midwife mi se par cam seci, orice zic ...ei, dar nu ai mainile asa umflate, eii, dar de ametit ameteste oricine dupa ce urca 10 scari -nu-zic- si tot asa . Am descoperit ca nici ajutorul ala de £190 nu se mai da inca de anul trecut din ianuarie. Nu stiu daca nu trebuia sau pur si simplu nu mi-a spus midwife de clasele antenatale, cum pot sa/ cui trebuie sa ma adresez pentru a-mi alege 'oficial' modalitatea prin care vreau sa nasc (sa zicem in cazul in care vreau in apa).
    Ne-am uitat dupa carut si dupa patut, dar inca nu suntem 100% convinsi ce sa alegem. Ma abtin cu greu sa nu cumpar o sumedenie de hainute, caci sunt care mai de care mai dragalase.
    Am si eu o intrebare: in septembrie , cand bebe va avea 3 luni vom merge in Romania. El are dreptul la un bagaj de 30 kg care va fi caruciorul. Intrebarea mea este daca pot lua car seatul ca si bagaj de mana la unul din noi , sau nu se incadreaza in standarde.Zburam cu Blue Air pana la Bacau. Am sunat deja la ei, dar dl respectiv a zis ca nu se precizeaza nimic de acest gen in informatiile pe care le are (informatii pe care le si accesasem singura pe site-ul lor, dar am zis ca vb cu cineva avizat si o sa ma ajute sa ma clarific) si tocmai de aceea apelez la voi poate imi spuneti cum ati procedat voi in cazul in care v-ati confruntat cu lucrul acesta.

Pupici la burtici, mamici si bebei!

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am mai vazut mamici cu bebe in carseat,dar la urcarea in avion au fost rugate sa ia bebe in brate si carseat-ul a mers la cala, cu carucior cu tot. In avion bebe sta legat de mama sau de tata cu o centura speciala, nefiind safe in carseat. Plus ca la cursele low cost-Blue air sau Wizz air- nu iti ofera un loc separat pentru bebe.

20. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic sa faci exact invers, pui car seatul intr-un sac gros de nylon sa il protejezi si il dai la cala. Caruciorul il tii cu tine si il predai la usa avionului, sa te poti folosi de el in aeroport. Nu stiu daca costa in plus, asta doar linia aeriana iti poate spune. La noi n-a costat, dar nu am fost cu Blue Air.

Car seatul poate fi luat in avion doar daca platesti loc separat pentru bebe. Stewardesa ti-l instaleaza pe scaunul de langa tine si bebe sta legat in centurile de la car seat. La zboruri atat de scurte insa cred ca nu are sens sa faci chestia asta, mai mare daraua decat ocaua :)

ps. iti recomand sa ii dai sa suga (san, suzeta, orice) bebelusului in timpul decolarii dar mai ales la aterizare - nu il dor atat de tare urechile.

Share This Page