15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica zici ca ii dau maselele copilului tau deja la 11 luni ? Jacob are 13 luni si abia i-a iesit primul dinte -nu-ma-uit-

Felicitari Motanik pentru bebelina. -dans-

Si noi abia asteptam sa trecem la bebe 2 insa eu am o problema cu tiroida ce mi s-a declansat dupa nastere si sunt in asteptare. Mi-a mai scazut entuziasmul ce-i drept dupa ce ziceti ca va opriti la 2 :)

La noi toate bune, Jacob merge de la 11 luni, face kk la olita de la 9 luni, bea apa din cana normala, incepe sa rupa 2-3 cuvinte - eh treburi de copii mari -hipno-

ps Sper ca topicul sa devina mult mai activ pt ca e singurul pe care-l urmaresc :)

2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Da, are deja 4 masele si 8 dinti, au inceput sa ii dea dintisorii pe la 4 luni1/2 ! Si David a inceput sa mearga la aprox 11 luni, acum bea cu paiul, papa foarte bine orice fel de solide si face numai prostioare cu surioara care face maine 2 anisori!!
    Mai asteptam vesti despre mamici si pitici! Va pupam mult

3. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani domnisoarei tale ciresica, multa sanatate si sa va bucure cu ghidusiile ei -nu-ma-uit-

4. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim frumos!! La fel si voua!!

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    La multi ani dragei de Iza! - party2- -cadou- -multi-ani- -sarbatorit-
    Sa va aduca numai bucurii si sa nu mai fie asa de tipacioasa, sa nu o supere pe mami. Bubu de abia asteapta sa o revada, ii e dor de o joaca . Poate dati o fuga pe la noi asap la un gratar in gradina minunata (asta stii tu ce inseamna) -gratar- -plaja- -hamac- -la-mare-

6. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Iza va multumeste pentru urari!!! Si noua ne este dor de voi si am vrea sa ne vedem curand dar tu sti cum e la noi...
    Poate reusim odata si odata sa ne potrivim cu programul si facem o plimbare pana la voi! Cat despre tipetele Izabelei... mai avem de lucru la acest aspect.. Abea asteptam sa inceapa sa vorbeasca k sa nu mai tipe! Va pupam mult!

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Bubu de cand a vazut-o pe Iza a inceput sa se tranteasca pe jos si sa tipe exact cum a vazut la ea....a avut profesor bun.
    Poate fi si Bubu profesor pentru Iza. Veniti aici si daca o sa il auda pe Bubu cum ii turuie gura o sa isi revizuiasca "tinuta", ca doar, nah, nu e frumos pentru o fetita sa nu vorbeasca. -nu-ma-uit-

8. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi abia asteptam sa trecem la bebe 2 insa eu am o problema cu tiroida ce mi s-a declansat dupa nastere si sunt in asteptare. Mi-a mai scazut entuziasmul ce-i drept dupa ce ziceti ca va opriti la 2 :)

buna, si eu am developed probleme cu tiroida, in timpul sarcinii, si desi nu sint " diagnosticata" cu hypotiroidism, iau medicamente (0.25 mg) in fiecare zi pt restul vietii! Nu ma afecteaza cu nimic, ele mi-au fost date preventativ in sarcina, dar pt ca anlalizele mele de singe sint mai bune decind iau medicamentul, m-au pus sa continui sa-l iau. Singurul avantaj este ca acum sint "exempt" de a plati orice prescription pt restul vietii ( yipee) si macar ceva positive a iesit din asta!
    Baietelul meu are acum 8 luni si nu e afectat deloc de tiroida mea!

In ceea ce priveste bebe nr 2... nu stim inca, mi-e frica sa nu fie prea tirziu cind ajungem sa decidem.. Amindoi avem peste 35.

9. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi mamici,
    un lucru va putem spune cu certitudine; este greu cu 2 bebei, insa, este atat de frumos si sunt atatea avantaje incat e pacat sa va rezumati la 1. Eu i-am facut unul dupa altul cu gandul ca daca mai astept sigur nu o sa il fac pe al 2-lea si a fost greu la inceput, pana a inceput David sa mearga de-a buselea. Au inceput apoi sa se joace impreuna(chiar daca Izabela il mai loveste) si acum sunt de nedespartit !! Eu sunt de parere ca, copiii care sunt singuri la parinti sufera extraordinar de mult pentru ca nu au cu cine sa se joace( am 2 cazuri in familie) si sa fim seriosi, parintii nu stau in permanenta sa se joace cu cei mici din diferite motive!
    Pot spune ca David al meu invata acum de la Izabela si bune si rele ca de....asa se intampla. Invata sa spuna cateva cuvinte, dar invata sa si tipe si sa se exteriorizeze daca nu ii convine ceva.
    Ganditi-va de 2 ori, va fi bine si pentru voi si mai ales pentru ei! Sper ca am reusit sa va convingem! Pupam

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu intotdeuna tine de problema financiara, spre ex ci de virsta, poate unele mame nu vor sa riste sa aiba copil anormal daca incerarca dupa 35 de ani! Noi am avut noroc sa fim peste 35 si sa avem copil super sanatos, dar daca a 2 a oara nu mai e asa? Ce facem daca ni se spune ca are Down?

Si nu sint convinsa ca un copil singur la parinti sufera, am destui prieteni singuri la parinti care sint super echilibrati, si successful si au relatie una cu parintii lor, eu sint din familie de mai multi de 1 la parinti si toata viata ne-am certat si nu ne facem decit sa suferim. Asa ca unul e mai bine, in opinia mea! Pina la urma exista si cresa, daca tot vrei ca bebe sa se joace cu cineva si sa aiba prieteni...Si e o solutie!
    Eu sper sa fi putut sa explic ca nici sa ai doar 1 copil nu e rau!

11. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Din punctul meu de vedere familiile reusite si frumoase sunt cele care adapostesc sufletele mai multor copii. Iar in ceea ce ma priveste, imi doresc mai mult de doi copii.

Nu stiu daca am mai spus-o insa pe la 18 ani categorizam lumea dupa felul in care se imbraca, pe la 25 dupa ce carti citeste, mai pe aproape de 30 dupa ce anume mananca, iar acum la putin peste 30 ii categorizez in functie de cati copii au -plasture- . Fireste este dorinta fiecaruia de a nu avea deloc, de a avea doar unul sau mai multi, insa pentru cei care nu fac decat un copil din dorinta ca singurul sa aiba de toate eventual 'ca eu n-am avut' e o dorinta care ascunde egoistm dpmv.

12. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna burtci si mamici, ce mai faceti?
    Noi am inceput "potty training-ul" de curand si am o mica dilema.
    Fetitei mele nu ii place deloc sa stea pe olite normale, din plastic tare, le gaseste foarte incomode. Am incercat mai multe(am colectie de olite -ras2- ) pana am gasit.."olita minune" -ras4- care are "soft seat", dar care e destul de mare.

Dilema mea...ce ma fac cand mergem in oras/calatorii? Am cautat "soft seat travel potty" dar nu am gasit nici unde.
    Daca ati folosi sau vazut pe undeva asa ceva, va rog sa imi recomandati si mie -da-da-
    Multumesc anticipat!

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da , si cu asta e o problema, ne bucuram ca scapam de pampersi, dar vine problema toaletei. Si cum nu se pot tine mult, pana gasim una, se petrece evenimentul -nu-ma-uit- .

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate te va ajuta asa ceva
    http://cgi.ebay.co.uk/Travel-Portable-P ... _687wt_905
    http://cgi.ebay.co.uk/Cushie-Traveler-T ... 4025wt_905

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alt topic frums, dar care sta intr-un con de umbra!
    Sper sa sunteti toate bine, si copii la fel.

Simina felicitari -bravo- , sa treci cu bine peste 'examenul vietii', si sa ne arati poze. Nu ne-ai spus ce va fi!

16. sivis

sivis New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu alaturi de voi,dragi mamici, tocmai am aflat ca sunt insarcinata in saptamana a 5-a!!! Bucurie mai mare nici ca se putea! -dans- As vrea sa-mi impartasiti din experientele voastre, ce teste ati facut ,cate vizite la medic au fost,ce vitamine ati luat...Mentionez ca locuim pe Isle of Man, insula de langa Marea Britanie.. Sa ne auzim cu bine! :)

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari-sarbatorit- , sa cresteti mari si sanatosi - party2-

Vizite la moasa o sa ai mai dese, prima va fi la 7-8 saptamani.
    Ecografi vor fi 2, asta daca totul va decurge normal, fara probleme. Primul la 3 luni si al doilea la 5 luni( cand poti cere sa-ti spuna si sexul copilului).
    Vitamine, eu am luat 'Pregnacare'.
    Felicitari, sa ai parte de relaxare si mult calm -cu-bine-

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Congratulations! Ma bucur ca ai avut " curajul" sa ne spui, aici in UK nu spune nimeni decit dupa scan-ul de 12 saptamini, asa e aici, si nu stie nimeni de ce. Cred ca le e frica de un miscarriage - cam asta e explicatia. Eu nu sint de-acord, mi se pare o timpenie.
    Si eu am spus la servici inainte de 12 sapt - si asta pt ca in primul rind multi au ghicit ( dupa cum aratam de bolnava) si pt ca am fost nevoita sa iau sick leave pina mi-a trecut.

Vizitele la medic vin, ca pe banda rulanta, singure. Toate appointment -urile sint facute de ei, GP, midwife, etc etc. Nu faci tu nici unul, ei iti fac tot ce it trebuie, au grija de tot.
    Asa cum s-a spus chiar inaintea mea, primul scan este 12 sapt, al 2 lea la 20 ( cind aflii sexul daca vrei) si, daca esti sanatoasa si totul progreseaza asa cum ar trebui, nu vei avea alte scan-uri deloc pina nasti. Vor fi appointments la midwife ( pina acum GP ul tau ar fi trebuit sa te fi pus in touch cu midwife, care -ti va da acea mapa colorata cu hirtii si formulare).
    Restul vine de la sine. Any questions please ask.

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi mamici si tatici, sper ca sunteti bine!
    Pentru ca tot avem printre noi prospete mamici si viitoare mamici haideti sa stabilim daca urmatoarea afirmatie e mit sau realitate:

Suma dintre luna in care concepi un copil si varsta mamei cand concepe copilul e para atunci
    -va fi BAIAT

daca suma e impara atunci va fi FATA.

la mine, pt ca ambii copii au fost 'programati' a fost asa:
    sept (9) + 21 = 30 - BAIAT
    apr (4) + 26 = 30 - BAIAT.

PS: eu am aflat de asta dupa ce am avut ambii copii -hipno- .
    La voi cum a fost?

20. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    he he, thank you - doar o coincidenta. la mine e impar numarul si am avut baiat... -hipno-

Share This Page