13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Hahaha...Anouka, foarte tare clipul!!!
    Vladela83, bine ai venit printre noi, sa iti traiasca fetita, sa fie sanatoasa. Eu locuiesc in Barnstaple, cam la 1h 1/2 de Bristol...e ceva distanta... insa nu se stie niciodata, poate ne intalnim!
    Anouka, cum te mai simti? bebe tau nu are de gand sa vina odata? Deja nu mai avem noi rabdare sa il cunoastem!!
    :kiss:
    Am o intrebare pentru mamici!!
    Am aplicat acum 1-2 saptamani pentru Sure start maternity grant si am primit scrisoare de la ei k nu ma calific pentru k nu primesc child tax credit, working tax credit..si alte beneficii. I-am sunat sa ma lamureasca mai mult pe tema asta, deoarece in formular ma intreba daca am aplicat pentru vreun beneficiu si astept raspuns de la ei si am spus k da (nu inteleg de ce mai pun aceasta intrebare in formular daca oricum ei nu platesc maternity grant decat daca deja iei beneficii de la stat). Cand am sunat, un nene mi-a spus k in momentu in care incep sa primesc beneficii sa aplic iar si cu siguranta ma voi califica. Eu stiam insa k poti aplica pentru acest beneficiu pana cand copilul are 3 luni, asa k, l-am intrebat pe acel nene ce se intampla daca depasesc acest termen de 3 luni si el mi-a spus k se va vedea de la ce data primesc beneficiile (retroactiv) si voi putea aplica linistita.
    Intrebarea mea este: s-a mai lovit cineva de aceasta situatie?? vi s-a mai spus k puteti aplica dupa ce implineste copilul 3 luni si inca sa va calificati???

Eu am aplicat si la housing benefit si la council benefit. Pentru council benefit nu m-am calificat insa pentru HB da, imi vor plati jumatate din chirie! :)
    Multumesc anticipat!
    Multa sanatate tuturor mamicilor,bebicilor si burticilor! :kiss:

3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Ce bebe frumos ai, sa-ti traiasca mare si sanatoasa si frumoasa si harnica ca si mama ei !
    Da, copii pana la varsta de 3-4 ani sunt tare nostimi, apoi devin independenti, ii invatam de toate pentru dorim ca ei sa se descurce mai tarziu in viata, iar apoi realizam ca nici nu au inceput bine sa vorbeasca si sa umble si deja fac toate de unul singur. E simpatic clipul lui Anouka :lol: :lol:

Pentru Sure maternity grant, cauta-i pe cei de la Job Center, incearca sa te duci personal; vezi ca fiecare functionar spune altceva.Stii cum e , veni, vidi vici.
    Aici ai un link pentru explicatii mai multe:
    http://www.dsdni.gov.uk/index/ssa/benef ... _grant.htm

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    sunt 2 clipuri, unul cu o fetitza, altul cu un baietel.
    Ala cu fetitza e tare rau...

5. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka bafta multa maine si asteptam cu nerabdare ziua de poimaine sa primim vesti despre minunea care se lasa atat de mult asteptata.
    Nastere usoara si multa sanatate tie si bebelusului....
    E oarecum ciudat cand ma gandesc ca sunt urmatoarea....
    Dar mai e ....pana atunci.

NASTERE USOARA si asteptam vesti !

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc, sper sa fie bine, dar mi-e o frica de mor...
    am atatea intrebari...imi doresc atat de mult sa fie bebe sanatos,mi-e tare frica sa ma gandesc la acest subiect avand in vedere experientele anterioare.
    Cu Dumnezeu inainte...si tine-ma ,Doamne, de mana...
    Multumesc tuturor celor ce imi sunt alaturi cu vorbe bune, celor ce se gandesc la noi.Sa va dea Dumnezeu tot ceea ce va doriti, bebei sanatosi si numai pace si bucurii!

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka a nascut in aceasta dimineata prin cezariana un baietel sanatos si frumos de aprox 5 kg! Amandoi sunt bine !

Felicitari Ana, esti o mamica eroina !

:kiss:

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicit si eu intreaga familie. Chiar daca bebita s-a cam lasat asteptat, important e ca atat mama cat si copilul sunt sanatosi!
    Anouka, te asteptam cu drag inapoi cu "povesti" si poze!
    Refacere usoara!:)

9. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Anouka!!!!!! refacere usoara si un bebe sanatos frumos si cuminte!!! Abea asteptam poze!!!

10. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Bravo Anouka ! Felicitari pentru bebelus si pentru tine felicitari ca ai rabdat si ai trecut cu bine peste toate !
    Multa sanatate si bucurii si de-acum incolo si familiei la fel , sa va bucurati de ingerasul drag din familie.

http://www.123greetings.com/congratulat ... baby9.html

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani pentru Adelise, fetita Alinutzei care implineste azi 2 ani !

La multi ani pentru Daniel Tudor (baiatul Anoukei) care sarbatoreste prima intalnire cu parintii !

Copii au aceeasi zi de nastere, o sa va aduceti aminte reciproc de acum incolo!

;)

12. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Anouka, sa va umple bebelusul caminul de fericire, iubire si satisfactii imense.
    Asteptam sa ne impartasesti cum e sa fii mamica, ce simti si desigur poze.
    Sa va traisca puiutul !!!!!

13. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Anouka, sa va traiasca minunatia si sa va bucurati de el, sa fiti sanatosi cu toti!!! sa pui poze sa -l vedem si noi. xxx danielaR

14. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Anouka,

Multe felicitari! Sa-ti traiasca baiatul, sa fie sanatos si mancacios, sa nu planga prea mult si sa va faca mereu foarte fericiti!
    Si tie, refacere rapida si numai bine.

te pup

ps. sa ne pui poze :)

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cu multe scuze pt intarziere, la multi ani Adelise, multa sanatate si mult noroc in viata!

Si cu scuze si pt Anouka, felicitari din suflet, ma bucur tare ca-ti tii minunea in brate, ai asteptat tare mult momentul asta si cred ca e magic, sa fie sanatos bebe, sa te refaci repede si tu si sa ni-l arati cat mai curand, ca de acum ai cu ce te mandri!

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    offfff, nu credeam ca o sa mai traiesc momentul...s-a lasat mult asteptat,dar pana si cele 5 ore de super chinuri si apoi cezariana au meritat tot efortul.De dureri am uitat, iar de cele inca existente...stie bebe sa ma faca sa imi treaca...
    S-a nascut fix la ora 6 dimineata, dupa ce au constatat ei ca e large baby si ca are capusorul prea sus pentru a fi nascut natural.Cezariana a venit ca un pansament, pentru ca, efectiv,am crezut ca mor si ma nasc a doua oara.
    De epidurala nu putea fi vorba pt k dilatatia era prea mare.
    Nu comentez mai mult subiectul, sunt doar fericita ca l-am putut tine pr Tudor -Daniel in brate si k ne-am putut revedea, adulmeca si recunoaste.
    Large baby a insemnat 11 pounds 15 oz, ceea ce in traducere libera inseamna 5.410, un adevarat pui de urs.
    Suntem cumintei dar papam cat doi pui de urs :p :p
    Revenim si maine de indata ce micul Panda bear ma va lasa .

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    5 kile jumate???? :eek:hmy: :eek:hmy: :eek:hmy:
    Ia sa vedem ursuletul!

18. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, Felicitari Anouka & baby Tudor-Daniel!!!
    Tocmai m-am intors din concediu si uite ce vesti bune m-au intampinat!! :p
    Sa fiti amandoi sanatosi, mancaciosi si necolicosi!! :laugh:

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumesc din suflet tuturor.
    Numai cei ce nu au copii nu constientizeaza bucuria si sentimentul de plinatate sufleteasca pe care il aduce nasterea unui copil.Iar dragostea de mama e sfanta.La mine, iubirea cred ca este exacerbata deoarece am avut atatea pierderi pe acest front, incat nu mai speram sa se intample ceva notabil... sunt sigura ca tatii isi iubesc puii, dar ceea ce simte o mama e total diferit.
    Despre nastere,ce sa va zic, nu vreau sa sperii pe nimeni, ami ales pe viitoarele mamici.Fiecare e diferit, fiecare sarcina e aparte si , de aceea, nu poti compara durerile, trairile, emotiile.
    Eu, personal, am crezut ca o sa omor pe cineva in acea noapte.Sincer, nu cred ca mai rationam. Desi sotul meu si mama mi-au fost alaturi( desi i-am refuzat initial pe amandoi)asta i-a costat scump...zgarieturi, urlete, vanatai etc...all sorts.
    Mama, biata de ea, mi-a zis ca a simtit ca a nascut si ea in acelasi timp cu mine, pentru a treia oara, biata.
    Pentru puiutul de urs pe care il am ea e responsabila, ca face mancare buna si, de cand a venit, am mancat cu 2 -3 guri :laugh: :laugh: :laugh: .
    Nu inteleg de ce m-au lasat sa trec prin 2 stadii de labour ca sa poata chema un medic sa constate ca e capusorul lui prea sus-asta puteau sa o constate ele de mult...nu mai conteaza, cezariana tot faceam, ca de epidurala era tardiv.
    Sa va povestesc, asa cum stiti, eram programata la inductie pe data de 10, la 6 pm-sa imi rupa membranele si sa imi dea patiluta sa induca contractiile.
    Am ajuns acolo cu vreo ora mai devreme, m-au controlat, aveam deja dilatatie 4, nemaifiind nevoie de pastilute (deci de nascut tot nasteam in acea zi).Apoi, in jumatate de ora, deja aveam contractii din 7 in 7 minute, initial am zis ca loveste bebe, nu ca as avea contractii, pana sa ma dumiresc am ajuns la un alt check -eram deja dilatata 8 iar pt epidurala era prea tarziu.
    Pe la 10 pm mi-au rupt membranele, la 12 am inceput sa am contractii mai dureroase, dar suportabile, la ora 1 dimineata deja nu ma mai puteam plimba, cum imi fusese indicat,contractiile erau din minut in minut.
    Apoi, a venit calvarul.Asta pana la 5 dimineata, cand au constatat ca am stat prea mult in stadiul 2 si deja incercasem gas & air- care nu si-a mai facut efectul dupa 3 minute, nu a apucat sa imi dea decat o stare de ameteala teribila- apoi, pethidine, cu care nu am simtit absolut nimic.
    Au chemat medicul, a constatat ca e prea sus, mi-a explicat ca am 2 alternative, fie nasc normal-dupa n ore si foarte greu sau fac cezariana, singura posibilitate pe care el o vedea mai buna.
    Am acceptat, mi-am dat semnatura printre tipete si lacrimi-bineinteles ca mi-a povestit 10 minute despre implicatii si complicatii, timp in care imi venea sa ii sar la gat sa il omor, nu vroiam decat sa se intample "ceva" , sa nu mai doara.
    Apoi vine si anestezistul, imi explica si asta 5 lungimi de carte.Dupa care cica "pregatiti sala". Cand am auzit asa, deja am intrat in panica, adica ce inseamna asta?-de parca eu nu stiam :laugh: :laugh: -ma gandeam ca o sa le mai ia inca vreo 2 ore sa o faca si pe asta, fiecare sutime de secunda o constientizam ca pe mii de ore...va dati seama
    Bine macar ca am fost in stare sa vad o stea cazatoare pe geamul imaginatiei mele, mi-au pus fuguta o dorinta si, increzatoare ca este real, mi-am luat sotul de mana si am mai apucat sa ii zic sa aiba grija de pui mic- in timp ce el urla la mine sa stau nemiscata pentru ca deja imi facea anestezia-Spinal block.Stiu doar ca a intepat de 3 ori, nu am simtit mare lucru, doar o senzatie ca intra anestezicul, in rest nimic.
    Am crezut ca voi fi anesteziata total, dar , spre surprinderea mea, am fost constienta-atat cat mai puteam fi...
    Cert e ca , la 1 minut dupa injectie deja nu mai simteam contractiile si-l intrebam pe sotul meu in romana de ce le-a luat atat sa imi faca anestezia, de ce m-au lasat sa sufar atat?
    Asta era la 6 fara 10 dimineata, eu eram cu ochii pe ceas sa vad cand dau cu ochii de pui de urs. La 6 fix si la secunda l-a scos pe little Grizzli Bear, l-au luat la curatat, la cantarit.
    Cand i-am auzit primul tipat era parca o melodie numai de mine stiuta, a fost ceva ireal si inimaginabil, parca aveam notele tipatului lui intiparite in memoria sufletului.
    Deja, el devenise ceasul inimii mele,nimic nu a mai contat pentru minute bune, iar cand i-a fost pus in brate lui Florin si i-am vazut emotia, lacrimile si simtit tremurul din glas...nu mai zic.E prea frumos!
    In acea clipa am uitat de toate durerile.
    Acum stau si ma uit la el ore in sir sa il vad cum doarme, sa ii vad grimasele si nu as putea spune ca am sa ma plictisesc vreodata.
    Cand mi-a zis medicul 11 lb 15 oz, eu care nu stiam ce inseamna in kg ma uitam mirata.Midwiful mi-a zis...aproape 5, 500...wooooowwwwww
    Exact asa a facut si medicul.
    "E primul nou nascut din Norfolk and Norwich Hospital nascut cu greutatea asta", zice el. Apoi un alt medic zice "al doilea, ca primul avea cu 500 de grame mai mult".
    De fapt, pentru acest medic era primul bebe adus pe lume cu XXL size.
    Totusi, desi e bucalat la fata,ca mai toti bebeii, e foarte bine proportionat :kiss: :kiss: :kiss: si , din 2 irationali parinti in devenire, a facut 1 super mummy si un super daddy.
    Cam atat despre experienta de domeniul X-file'sul mintii mele.
    Am sa va mai spun despre perioada de dupa, dar trebuie sa imi mai dezmortesc nitel picioarele.
    Pe mai tarziu.
    Mii de pupici,
    LUTONIANA, iti predau stafeta :p :kiss:

20. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, felicitari intarziate, dar din toata inima! Dumnezeu sa binecuvanteze fericita familie.

A new life is born
    Such a bundle of joy
    Whether it be a girl
    or a sweet bouncing boy

Let's all celebrate
    the newness of birth
    As each day life is born
    here on this earth

Bless every child
    that is born on this day
    Lord, watch over them
    Keep them from harm's way