1.6 C
London
Tuesday, January 18, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gradinita pt cei mici

Discussion in 'FAMILIE' started by andrey 2006, May 19, 2007.

1. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare exista asa ceva in uk?{de stat}sau cam ce preturi au?cele particulare?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Re: gadinita pt cei mici

Exista dar scumpe.. Vezi ca sunt niste babystiter care tin mai multi copii in timpul zilei, cat sunt parintii plecati dar nu stiu sa-ti zic unde. E varianta mai ieftina.

3. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0

ceva niste preturi?

4. dias

dias New Member

Trophy Points:
    0

suna la consiliul responsabil de aria unde locuiesti, la serviciul Children Information Service. Roaga-i sa-ti trimita acasa informatia privind child care. Sunt foarte eficienti.
    Eu am avut copilul la nursery particulara. Costa 700 lire pe luna. La momentul respectiv nu era posibil, dar acum tax credit sau working tax credit iti returneaza pana la 75 % din costurile cu child care (depinde de situatia ta).

5. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0

de la chirii la casa se da ceva inapoi?

6. dias

dias New Member

Trophy Points:
    0

Intrebi la Council, Housing Benefits Department. Trebuie sa completezi niste formulare si ei decid daca te califici pt housing benefits.

7. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0

am inteles ca pana la 5 ani sunt gratuite.e adevarat? oricum ,ma intereseaza niste preturi...sunt acceptati si copii straini sau trebuie musai sa caut ceva in limba romana? fetita mea va avea 5 ani cand va veni aici,ar trebui sa mearga la scoala? ma intreb cum se va descurca cu limba...voi cum v-ati descurcat(ma rog,ai vostri copii) ar trebui sa-i spun sa inceapa niste lectii in tara?la gradi in Ro,asa au spus educatoarele,ca vor face,dar cine stie...ma gandesc sa nu fie traumatizant pt ea,ca nu se va intelege cu copiii.ea iubeste copiii si vorbeste enorm de mult...sper ca pana reusim sa o aducem aici,voi primi suficiente informatii de la voi si voi sti incotro sa ma indre[pt...multumesc si numai bine! -salut-

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Mariolyme, copii in UK incep scoala la 5 ani , nu ca in Ro...
    Fetita mea cand a venit aici , au bagat-o deja la anul 2 , desi avea abia 7 ani si in Ro plecase de la gradi de anul pregatitor...
    Sistemul lor e diferit, iar scoala e mult mai relaxanta ca sa zic asa decat in Ro in primii anii...nu stiu cum va fi mai tarziu...
    Fetita mea s-a adaptat super bine, deja vb cu accent british si nu uita sa -mi spun mereu ca ii place mai mult aici decat in Ro .

9. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0

iti multumesc mult,poate voi mai primi raspunsuri.vad ca esti din Dorset.unde anume sunteti? Noi suntem in Lyme Regis. ma intereseaza preturi,daca se plateste scoala.ce program au,daca au program prelungit....chestii de genul asta.oricum iti multumesc pt raspuns

10. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Noi locuim in Swanage, iar fetita merge la Saint Mary's catholic school ...E o scoala f buna, face english suplimentar , invata de la 9 la 3 , doar imbracamintea am platit-o , adica puloverul , ghiozdanul , sacul de sport si tricoul de sport le-am cumparat de al scoala ca au emblema scolii tiparita , in jur de 20 lire, in rest camasi, pantalonii, pantofii de scoala , uniforma de vara , am cumparat din ASDA, de la raion special copii articole de scoala, oricum ieftine...
    Cartii , caiete li se dau de la scoala, free...
    Fac f mult sport, franceza, multe activitati extrascolare, excursii , daca vrei poate fi luat de accasa cu busul scolii, daca nu il duci tu...
    Poate avea mancare de acasa ptr lunch sau poti plati 2 lire pe zi ptr hot lunch de la scoala inclusiv desert...(eu am ales hot lunch , ca nu pot as ii dau zilnic sandvis ca nu-i sanatos, in plus se obisbnuieste si cu mancarea de aici...

Au avut o f mare inspectie, au iesit f bine , au aprut si in ziarul local din B'mouth , ca scoala buna , dar ce m-a impresionat cel mai mult ca ne-au trimis o scrisoare despre asta intr-o perfecta gramatica romaneasca...
    Oricum au multi straini in scoala , deci nici o pb...
    Dac mai vrei sa sctii ceva, cu placere...

11. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    wow! pt moment e suficient...iti multumesc tare mult! suna f bine.noi suntem in LYME REGIS.sper ca din iarna sa gasim alte joburi,nu ca aici nu ar fi bine,dar avem nevoie de spatiu daca aducem fata aici.locuim acum la hotelul unde si muncim,dar vrem totusi un apartament iar aici sunt f scumpe,fiind statiune.dar ,daca vom gasi ceva acceptabil aici,vom ramane si ne vom orienta la o scoala din zona. ne apucam de pe acum sa ne documentam despre tot ce ne intereseaza,pt ca timpul zboara....si vrem sa stim exact ce cautam si unde. iti multumesc inca o data si fii sigura ca voi mai pune intrebari daca voi mai avea..sa ai o zi minunata..

Share This Page