7.7 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Genele ce ne fac sa ne ingrasam !?!

Discussion in 'Pentru ea' started by elayne, Mar 17, 2008.

1. elayne

elayne New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca un grup de doctori americani au gasit acele 3 gene ce contribuie la punerea multor kilograme. O noua si unica tehnica a fost folosita de catre doctorii americani pentru a gasi aceste 3 gene si totodata acestia spera sa fie o cale de ajutor pentru a da jos kilogramele pe care persoanele obeze incearca cu diferite diete sa le piarda. Obezitatea este cauza principala a unei boli de inima, cancer si doua tipuri de diabet si devine din ce in ce mai mult o problema in lumea secolului 21. Dr. Eric Schadt si cei 2 colegii ai sai din Seatle,US au incercat aceasta noua metoda pe soarecii clinicii unde lucreaza sortand pe micutii contribuitori pe diferite criterii de obezitate. Metoda, numita "molecular network" , sugereaza ca cele 3 gene Lpl , Lactb si Ppm11 sunt cele care fac probleme sistemului uman in incercarea lui permanenta de abatere a obezitatii. Dr Schadt a incercat sa explice printr`un articol in revista "Nature" cum au reusit sa gaseasca genele si ce vor incerca el si cei 2 colegi ai sai sa faca incontinuare pentru a ajuta populatia sa lupte impotriva obezitatii fara sacrificii prea mari.

2. dya

dya New Member

Trophy Points:
    0
    Eu consider ca obezitatea, in cele mai multe cazuri, este datorata fast si junk food-urilor de care multa lume nu se sinchiseste si le abordeaza violent chiar. De ce? Pentru ca inconstienta lor nu le da dureri de cap atunci cand se urca pe cantar si vad ca l-au dat peste cap. Se simt sexy, atragatoare si as completa eu - inconfundabile. Fiecare cu stilul lui/ei. Insa eu personal nu sunt de acord cu acest "look feminin" si nu mi se pare ca se potriveste cu genul. Este adevarat ca sunt si persoane a caror boala le creeaza obezitatea, insa sunt tratamente si pentru astfel de cazuri.
    Eu, de exemplu, mananc la fast food o data pe luna ( e lege, nu moft) si nu mananc paine de aproape 4 ani. :D Si inca am tendinta sa ma consider un pericol pentru cantarul meu. Bineinteles ca imi aleg bine meniul inainte sa ma asez la masa si, chiar si asa, este imposibil sa nu iei ceva in plus greutatii tale.

3. elayne

elayne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc raspunsului tau foarte interesant de altfel. Intradevar obezitatea este o boala, dar sa fim totusi corecti - nu in toate cazurile este ceva datorat mancarii sau altor boli, ci cateodata genelor din familie. Insa aceasta noua descoperire cred ca poate ajuta, folosita corect desigur. Traiesc in Londra de 5 ani si sunt inca socata de cum partea feminina nu se uita ce mananca, cum mananca etc. Si ma refer nu numai la populatia engleza ci si la celalalte natii. Cat despre fast-food , pentru mine nu e lege ci tine de faptul ca sunt o persoana foarte meticuloasa in privinta curateniei gatitului si deci nu ma pot duce la aceste fast-food'uri pentru a avea un pranz stiind in ce conditii sunt toate meniurile gatite. Prefer sa'mi cumpar si sa'mi fac singura , desi nu sunt acea persoana ce mananca foarte mult. Si nu - nu sunt o dependenta de a arata bine sau a avea marimea perfecta, dar pur si simplu cred ca o femeie trebuie sa faca tot posibilul pentru a arata ca o FEMEIE - o persoana frumoasa, cu sex appeal si un fizic catusi de putin tonificat. -badteeths- adteeths-

4. evagabriela

evagabriela New Member

Trophy Points:
    0
    raspunsul tau m-i se pare foarte inteligent. pentru ca de multe ori, mai ales femeile casatorite ,dupa o perioada ...incep sa se lamenteze , -scratch- cratch- ca sotii lor nu le mai privesc si nu le mai dau atentia ca in primii ani..de ce oare?daca am avea minimul respect fata de noi insine ,am avea grija de noi si de multe ori am putea evita anume neplaceri...

5. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    genele...genele... sunt "sportiv de meserie" si ma descurc bine si cu nutritia si sportul si mai tot timpul sunt atent la nutritie , antrenamente etc...
    ...dar sa fim seriosi ca a manca junk food si a bea un pepsi chiar daca ii rau ptr. organismul nostru trebuie sa le experimentam -ahaa- haa-
    ...sunt satul sa imi tot numar carbohidratii din alimentatie, sa caut mancarea potrivita si sa imi curga balele dupa hamburgerii de la Fast Food.Intradevar totul trebuie facut cu un anumit echilibru si orice alimentatie dusa in extreme cade greu la organism ==> ca un pic de junk food + o alimentatie cat de cat sanatoasa ne face viata mai frumoasa :).

Daca tot am aflat acum de genele respective o sa ma duc la expertii americani sa imi "taie genele" sa nu ma mai chinui eu cu toate dietele sa scad si sa cresc in greutate cand am nevoie -tamtam- amtam- .

Eu zic ca intrun procent destul de mare dintre cei care se ingrasa nu au treaba cu genele au treaba cu infulecatul... -badteeths- adteeths- ; fara echilibru in viata nu ai sanse sa reusesti in nimic.

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Mancarea ne face sa ne ingrasam nu genele. Nu exista un detinut la Auschwitz care sa fi fost obez, erau toti rahitici. E un exemplu extrem insa asa poate intelegem mai multe despre ce ingrasa si ce nu. Regimul hipercaloric ingrasa, cel hipocaloric combinat cu miscare nu. Ca exista predispozitie genetica si metabolica la o asmilare mai greoaie din care poate rezulta ingrasarea, asta e adevarat.

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Excelent raspuns,as mai dori sa precizez ca,a manca,ca si in cazul fumatului,sau bautului,este optiunea fiecaruia.A manca in normele unei diete sau nu,tine de vointa fiecaruia.Acum,e adevarat ca (ca si in cazul filmului "The Insider",pt cine l-a vazut),sunt mancaruri care creeaza un fel de dependenta,si te tot gandesti la ele,mai ales cand foamea urla-n tine.VOINTA!Asta e cuvantul.Americanii au Pizza si fast-food-ul,noi avem micii si sarmalele -shout- hout-

8. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant este faptul ca din toate mesajele pe care le-am citit in legatura cu ingrasatul - toata lumea este convinsa ca este mincarea cea care ne face sa ne ingrasam - dar nimeni nu a mentionat ca de fapt bautura alcoholica care este cea mai mare inamica cind e vorba de a pune kilograme - pe cind un burger are niste calorii daca ar fi sa anlizam cite calorii are un pahar de vin sau sampagnie, etc cred ca majoritatea s-ar depresiona.

-scared- cared- -scared- cared- -scared- cared-
    Annie

9. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    merge post?

10. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    Intradevar toata lumea isi da cu parerea si se intreaba de ce femeile nu se intretin.eu una am trecut prin perioade cand kilogramele mele au luat-o razna....si pur si simplu nu realizam k eu sunt chiar atat de grasa. Ma uitam in oglinda si vedeam cat de cat o schimbare..dar nu dadeam importantza. De multe ori asta se intampla...femeile nu realizeaza ele pun kilograme in plus pana la un punct cand te vezi in poze, vrei sa iti cumperi haine noi si multe altele. Eu acum trec printr-o perioada cand m-am ingrasat foarte tare, de cand ma stiu ma lupt cu kilogramele in plus si vreau sa zic ca este foarte greu sa lupti cu ele, ce-i care nu au trecut nu au cum sa isi dea seama.cei drept VOINTA e cuvantul principal si sustinereaDin fericire eu am gasit o dieta eficienta pentru mine si am reusit in 4 saptamani sa dau jos 8kg...mai am putin si reusesc. -nr1- r1-

11. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant subiect pot fi insa multe motive pentru care o persoana este grasa sau si mai rau obeza.Sunt copii care sunt victimele propriilor parinti care din prea multa grija ii indoapa cu mancare "sa creasca puiu mare' si se trezesc pe la adolescenta ca este gras defapt, ia marit stomacelul inca de cand era o mana de om si degeaba se mai chinuiesc ei saraci sa slabeasca.Cunosc de asemenea mamica ca are o fata acum deja mare si care cat a fost copil nu manca si ii tot dadea vitamine si tot nu manca, dupa care cand a ajuns pe la varsta de 13-14 ani a inceput sa se ingrase brusc fara motiv iar dr ia spus ca probabil este un efect mai intarziat al vitaminelor. -pullhair- ullhair- Este foarte greu ca parinte sa vrei sa faci un bine si sa te trezesti ca ai facut rau.Mai sunt si genele zic eu insa mai sunt si persoane care zac in nepasare si mananca de toate tot timpul fara sa faca minim de efort sa slabeasca.Cat despre mancare este adevarat ca ingrasa insa parerea mea este ca daca le consumam in cantitati moderate si nu la ore tarzii ne putem mentine cat de cat dar asa cum am spus mai sunt si genele.Eu personal nu am fost niciodata grasa si cu toate astea seara incerc sa mananc cat mai usor si ma simt mult mai bine atunci cand mananc un fruct sau beau lapte inainte de culcare decat sa ma indop cu mancare grea.

Share This Page