7.6 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gap year pe durata masterului?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by iulix, Apr 25, 2008.

1. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toti cei de pe forum!

Stie cineva dc pot sa iau un gap year in timpul unui master part-time cu durata 2 ani? Am fost acceptata la un master in UK si ma gandeam sa optez pt unul part time pt a avea timp si de lucru part-time ( pt ca nu as vrea sa neglijez studiile ). Eu imi fac griji ca nu as mai avea bani pt tuition fees pt al doilea an...am 100 de scenarii in minte pt a fi sigura ca ma voi descurca...poate ma puteti sfatui?
    Eu am cam 2300 lire, masterul costa 1620 lire/an, deci in prima luna m-as putea descurca...cum incep cursurile, ma prezint personal la Craydon pt yellow card. Sperand ca il primesc pt 2 ani, voi lucra part-time pe perioada cursurilor si full-time in timpul vacantelor. Credeti ca in vacanta de vara as reusi sa pun deoparte vreo 1500 lire dc as lucra part-time pt a putea plati tuition fees pt al doilea an? hmm -scratch- cratch-
    Dc nu merge asa, ma gandeam sa inghet anul ( dc este posibil???), sa aplic pt blue card si sa lucrez 1 an pana mai strang banuti...ma complic?! Am inteles ca in Bradford (unde vreau eu sa merg ) preturile sunt f mici comparativ cu alte orase, dar e normal sa-mi fac griji -sad4-

Va rog sa-mi dati un sfat
    Multumesc
    Iuliana

2. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    Buna iulix
    fa-ti si tu un calcul, castigi cam 4-5 lire pe ora ca student(cred), si legal ai voie sa lucrezi 20 de ore pe saptamana! dar daca consideri ca ai timp iti mai poti gasi extra joburi(neoficial) cam cu aceeasi bani, depinde de timpul tau!
    cum de platesti 1620 pe an? credeam ca e mai mult un master aici!mi-ai putea da cateva detalii?

3. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Master cu 1620? Eu ce am gasit pe net erau peste 5000...

Oricum nu stiu de ce toata lumea din Ro are impresia ca umbla cainii cu colaci de aia mari in coada in Anglia... Deci vii si iti gasesti imediat servici (partr-time fix de 20 de ore ca doar na asta ii maximul si angajatorii numai part-time-uri de astea au), iti gasesti full-time pt vacante si iti ies bani la greu. Iti ajunge sa platesti mancare, cazare, o distractie ceva (in 2 ani n-o sa stai chiar numai pe mancare, cazare), haine, etc si pui si deoparte vreo cateva mii de lire.
    Wake up people. Bafta sa-ti mearga totul ca pe hartie, dar .... (sau poate doar eu nu am avut o experienta asa roza)

4. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    E posibil 1620 daca e part-time, deobicei pt. un curs de master sau ph.d full-time tuition fees ajung pe an la 3000 de lire, mai depinde aici si in ce domeniu vrei sa urmezi cursul.

5. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a inviat!
    Multumesc pt raspunsuri!
    Un curs de master este aproximativ 3000 de lire la multe universitati din Anglia, printre care si Bradford...dc e part-time, si taxa se injumatateste..
    Nu ma astept ca situatia sa fie roz in Anglia, dimpotriva, ma astept sa ma chinui o perioada buna pana imi fac o viata acolo! Poate am fost inteleasa gresit, dar sunt destul de realista si nu as pleca in Anglia daca nu mi-as dori fff mult! Mi-am facut multe calcule si stiu ca muncind part-time as acoperi doar o parte din costuri, dar voi mai pleca cu niste bani la mine si ma mai gandeam sa-mi gasesc si un extrajob cum spunea adrianuk...de aceea vreau sa urmez masterul part-time..pt a avea timp sa muncesc...pe perioada vacantelor, as putea lucra si in weekend ( la fel, neoficial ). Un prieten a castigat pe perioada verii 5,000 GBP lucrand overtime si in weekend..nu ma astept sa am si eu parte de norocul asta, dar exista sanse sa pui si bani deoparte in cele 3 luni de vara...
    Intr-un alt topic de pe acest forum, cineva spunea ca dc lucrezi de ex intr-un restaurant unde mai primesti si bacsis si ti se da voie sa lucrezi mai mult de 20 ore pe sapt (la negru), atunci de poti descurca..
    Joburi se gasesc, poate nu in prima luna, dar dc incerci in mai multe locuri, apare ceva...

Iulix

Share This Page