0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Full Employer Details... before issuing the yellow card

Discussion in 'EMIGRARE' started by Zhan, Aug 31, 2011.

1. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    Am dat peste site-ul acesta : www.immigrationmatters.co.uk/comprehans ... rance.html

"UK Border Agency caseworkers have started insisting on sickness insurance as well as full employer details before issuing the yellow card. "

Cum adica employer details before issuing the yellow card? Pentru studenti?
    Cei care ati aplicat ca studenti ati avut asa ceva/ vi s-a cerut asa ceva?

Am nevoie de employer details pentru a primi YC ca student? -trist-

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu merge link-ul respectiv, dar mai mult ca sigur ca e vorba despre studentii NVQ (si nu e o conditie noua verificarea angajatorului).

3. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    este vorba despre toti studentii.
    Yellow card nu-ti trebuie decat daca vrei sa lucrezi.
    Iar daca nu ai full emplyers details de ce sa mai ceri yellow card?
    Asa isi pun ei problema.

4. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare ciudat!!
    Atunci pt ce mai discutam aici despre toti pasii inainte de YC. E totul inutil??
    Eu doresc sa merg in UK ca si studenta si mai apoi desigur sa imi caut de munca. Nu mi se va elibera YC?
    Atunci la HO Croydon ce facem, pt ce mai mergem?
    Va rog sa ne lamuriti si pe noi...daca vreun moderator stie de asa ceva!!??
    multumim

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    costin_uk poate ne spui si pe ce iti bazezi afirmatiile. Altfel, dupa cum vezi, se creeaza doar panica iscata din senin.

UKBA are nevoie de detaliile angajatorului in cazul studentilor NVQ, era o cerinta si pana anul acesta si de anul acesta (de cand s-a introdus necesitatea asigurarii medicale). E logic sa ceara aceste detalii pentru ca ei vor sa verifice ca intr-adevar cursul necesita un anumit job, acest job e oferit de angajatorul x si asa mai departe.
    Singura situatie in care unui student care nu urmeaza un curs NVQ (nu are nevoie de practica in domeniu) i se poate cere detaliile unui viitor angajator este aceea in care studentul alege sa demonstreze ca are cu ce se intretine printr-o oferta ferma de munca(si atunci e normal ca UKBA sa vrea sa vada detaliile viitorului angajator pentru a putea verifica veridicitatea acelei oferte). In locul contului bancar(extraselor de cont), sau al unei scrisori de sponsorizare, sau al unui grant/burse, sau a declaratiei pe proprie raspundere, un student are posibilitatea sa demonstreze ca nu va deveni o povara pentru asigurarile sociale prezentand si o astfel de oferta ferma de munca. In orice alt caz unui student care nu urmeaza un curs NVQ nu i se cere detaliile angajatorului.

L.E. Yellow cardul de student il poti obtine si pentru a avea confirmarea statutului de student (confirmarea exercitarii unui drept de cetatean european) chiar daca nu muncesti pe perioada studentiei. E o dovada a rezidentei legale in UK. Si sa nu uitam ca definitia unui student indreptatit sa obtina un yellow card include "avand ca principal scop studiul". Deci de ce ar vrea sa verifice UKBA angajatorul in situatia in care munca prestata nu face parte din curs? Documentul pe care il obtii ca sa muncesti la Angajatorul X (si in job-ul Y) se numeste Accession Worker Card (popular numit permis de munca).

6. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    multumim silverfern

7. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern, iti multumesc mult de tot pentru lamuriri. Ma cam speriasem -hipno-

Share This Page