17.5 C
London
Saturday, September 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Fuga de taxe de la Hmrc :D

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by alyyn2045, Nov 17, 2011.

1. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    deci scurt fara prea multe explicatii
    contabilul: cati bani ai facut inainte sa declari activitatea ?
    clientul: cateva sute
    contabilul: cateva sute aproape de mie ?
    clientul: nu cateva sute, cam de-o bicicleta
    contabilul: in cazul asta nu mi-as face griji dar daca sare de-o bicicleta eu i-as declara
    clientul: ok, ii declaram

n-am fost eu clientul -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic

2. Anonymous

Anonymous Guest

Numai traznai il invatati pe baiatul asta. Eu eram gata gata sa-mi dau demisia pe baza faptului ca am contul plin , numai taxele mai sunt de platit.

3. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Este,probabil,cel mai "interesant" topic deschis in ultimul timp.

Cel ce l-a deschis a procedat perfect si,ca oricare dintre noi,a cerut lamuriri si informatii de la forumisti.

Nu am absolut nimic sa ii reprosez si nici nu gasesc nimic amuzant in glumele pe care le faceti la adresa biteului om.

Am spus "bietul" pentru ca este tare necajit...tare sarac cu duhul.

Care este diferenta intre acest domn si cei ce fura,talharesc,dau cu alba-neagra sau cersesc pe strazile din UK?

Din punctul meu de vedere este una singura....aceia nu sunt constienti de cat rau fac celorlalti romani pe cand domnul nostru este perfect constient de implicatiile pe care le au actiunile dumnealui.

A incerca sa te fofilezi de la plata taxelor este o infractiune si se pedepseste ca atare.

Sugerez administratorilor sa ataseze topicul acesta celui cu alba-neagra sau sa fie modificat titlul topicului in "Rusinica".

p.s draga domnule alyn2045 sa stii ca te vad,te-am mai vazut,te cunosc,te cunosc foarte bine..esti peste tot,la stiri,in ziare,pe strada...tu esti cel de care fuge Deanna de Romania..tu esti cel din cauza caruia romanii aprecieaza atat de mult UK...tu esti cel ce ma face pe mine sa rosesc ori de cate ori spun ca sunt roman in UK,Germania,Franta,Belgia,Olanda,Norvegia,Italia,Spania etc,tu esti cel ce mi-a restrictionat dreptul pe piata muncii in Europa,tu esti cel ce porti geaca adidas si pantofi de lac....da,da..te cunosc bine domnule si vreau sa scap de tine cat mai repede,spre binele copiilor mei!

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    plata taxelor cred ca este nedorita de toata lumea, dar este un rau necesar.
    acum exista insa doua aspecte:
    - evaziunea - in sensul de NEPLATA, care intr-adevar este ceva grav as zice. -thumbsdown-
    - reducerea taxelor de platit - si aici sunt lucruri chiar incurajate de stat, cum ar fi platile la pensii private samd. -thumbsup-

evident cred ca putem sa-i ajutam pe forumisti cu informatii despre a doua optiune, dar nu pt evaziune.

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Bineinteles ca un contabil bun te va ajuta sa platesti mai putine taxe, la urma urmei de aceea iti angajezi contabil, atata timp cat tot ce faci are acoperire legala. Totusi sunt contabili si "contabili".

Eu unul prefer sa dorm linistit noaptea.

Asta nu merge pentru ca daca tu stai 183 pe an in UK esti Tax Resident in UK si esti taxat pe venitul pe care il faci aici, iar daca ai firma si activitatea este in UK firma este de asemenea Tax Resident. Sa nu crezi ca HMRC sunt prosti.

6. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Problema este pusa gresit, cred. Probabil nu o sa fiti de-acord cu interpretarea mea, dar HMRC si guvernele in general prin definitie fura de la oameni bani prin taxe. Banii exista ca o conventie pentru a cuantifica contributia membrilor societatii. Pe cineva care s-a nascut intr-o tara, cine l-a intrebat daca vrea sa plateasca taxe sau nu? Sa presupunem ca guvernul este o persoana (asa cum o companie e o persoana). Nu exista nici un contract pentru taxe, doar unul unilateral impus de guvern, pe care eu il vad ca furt. Acelasi furt prin care un hot fura bani din buzunar si declara ca posesorul banilor ii datoreaza suma. Nu spun ca evaziunea fiscala e ok, dar cred ca plata taxelor ar trebui sa fie opt-in. Altfel, platim guvernelor taxe ca sa ne oprime mai eficient in viitor.

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    @Defusion, a pus punctul pe i. Sunt foarte multe de spus aici dar revenind la lucruri mai pamantesti, intelese de tot omul, cred ca se cam exagereaza mult in topicul asta, apelandu-se chiar la jigniri la adresa omului.
    A spune ca voi niciodata nu ati urmarit diminuarea taxelor, inseamna a fi ipocrit. Nu cred ca este om in lume care sa nu se gandeasca la asta. Asa ceva sta in natura umana. Daca este vreunul aici fara de pacat, imi cer scuze in fata lui.
    Omul nostru a avut doar ceva mai mult curaj sa intrebe public...poate vrea sa stie doar repercursiunile actiunilor sale. Foarte bine ca se informeaza, altfel ar putea gresi mai ales cand vii dintr-o tara ca Romania unde chestiile astea sunt normale.

Si ca un raspuns pt alyn2045, atata timp cat angajatorul nu-ti emite factura, deci te plateste la negru, FISC ul nu te va putea detecta, ca sa zic asa.
    Daca angajatorul iti emite factura, atunci banii vor fi urmariti practic in sistemul bancar si se va lua urma lor care va duce direct la tine(la contul tau), deci nu poti scapa. Daca scapi, este doar o chestiune de noroc pt ca nici ei nu verifica 100% fiecare cent.
    Orice firma cand face plati, atunci cand externalizeaza bani , trebuie sa-i justifice de aceea vor fi rare cazurile cand vor accepta sa te plateasca fara a-ti face o factura. Daca nu ti face factura, inseamna ca te plateste patronul din banii lui din buzunar.
    Deasemena, trebuei sa stii ca munca la negru si evaziunea fiscala se pedepseste conform legii.

Nu stiu daca am dat cea mai buna explicatie dar macar sper ca ai inteles orientativ cum sta treaba.
    Cred ca o explicatie mai bun pot da cei care stiu cum stau treburile mai bine.
    Si nu stiu de ce rad atat in loc sa dea un sfat... Un sfat care ar putea salva un om de la amenzi uriase sau chiar inchisoare sau mai stiu eu ce legi au astia pe aici. Un sfat care ar indrepta un om pe drumul cel bun.

8. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Ca adaugire la ce a scris Bogdan, nu faceti asta, pentru ca va pot prinde si prin alte cai. De exemplu daca primiti dobanda pentru savings accounts, statul percepe o taxa. De aici HMRC poate sa deduca ca detineti contul respectiv de economii si ce suma aveti in el.

9. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    defusion, eu sunt de acord cu ideea ca banii publici sunt administrati prost (de cei pe care tot noi ii alegem sa ne guverneze, de altfel :)) dar ideea cu opt-out de la plata taxelor e naiva. Faci opt-out si de la educatie gratuita, sanatate gratuita, siguranta publica, drumuri, transport, siguranta nationala, servicii sociale, cultura, etc.?

Faptul ca in general nu iei un glont in cap cand iesi pe strada costa destul de mult, chiar daca nu e evident :) Asa ca nu prea e kosher sa faci opt-out de la taxe, zic eu. Ma rog, poti sa alegi sa stai pe spinarea statului si sa traiesti din ajutoare sociale. Sau poti sa angajezi un contabil bun sa platesti taxe mai putine, asta daca vrei sa ramai in parametri legali :)

10. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cu siguranta nationala e relativa. Nu stiu cat de in siguranta ne-am simtit in timpul revoltelor.

Mie sincer mi se pare ca primesc prea putin pentru cat platesc. Si nu prea vad de ce daca castigi mai mult trebuie sa platesti mai mult. Inteleg daca esti obscen de bogat. Dar ce e peste 35k sa fie taxat cu 40%? Ce primesc eu in plus daca platesc mai multe taxe?

11. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @Marin: you have the right to vote in local and regional elections, the freedom of expression (to some extent :)), freedom of assembly, the right to petition, the right to candidacy in local elections, etc.

And you also have the right to leave if you don't like the tax system :)

12. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Treaba cu revoltele e relativa... daca te feresti de ele este ca si cum ai incerca sa te lupti cu o parte din tine. Revoltele nu trebuie condamnate atunci cand ele sunt impotriva sistemului. Ele au doar rol de reglementare. Din pacate sunt si unii tampiti care profita si fac rau fizic si altor oameni.
    Cat despre impactul economic al unei revolte, deci raul provocat intregii societati, nu ar trebui condamnate.

13. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu ma refeream la revolte ca o forma de protest. Pe langa vandalizarea magazinelor si incendierea masinilor, unii oameni mai ghinionisti au fost batuti si jefuiti in vazul lumii.

Eu platesc taxe pentru siguranta dar imi e frica pentru siguranta mea (si mai ales a prietenei).
    Daca ma uit pe site-ul politiei vad infractiuni la fiecare colt de strada din Londra.

14. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Vad ca unii gen 'momo' ma catalogheaza total gresit ( pai hai sa iti zic 5000 de cuvinte), macar eu am avut tupeu si am intrebat public vorba cuiva, care si cum am putea diminua taxele, dat se pare ca am pus eu titlul gresit, nu mi spune tu ... Eminescule ca nu te a- gandit la asa ceva,,, poti " fugi de taxe" daca iti faci un ltd calumea, daca ai un cont de economii Sia sau cum ai zice, dar ce sti tu... mafia a fost si va fi mereu la nivel inalt si la conducere...exemplu : orice guvern este condus la fel...ei dau legi ca tot ei sa castige... ( daca esti miez ia intereseaza-te ce poti face cu un cargo de 100 tone de grau la noi in tara..devi miliardar sau nu? ) si apoi mai vb..

15. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm, banii publici sunt administrati prost uneori pentru ca guvernul detine un monopol asupra lor (desi se poate spune ca tarile sunt ca o piata libera, si oamenii uneori se pot muta daca nu le place undeva). Trebuie sa recunoastem ca in UK banii sunt cheltuiti mult mai bine decat in Romania si ca exista mai multa transparenta.

Da, as vrea sa pot face opt-out de la toate chestiile respective; nu inteleg de ce e naiv. Normal, daca toti platesc taxe, nimeni nu vrea sa iasa din sistemul de taxe singur si sa ramana izolat. Dar daca ar fi destul de multi oameni nemultumiti, ar avea optiunea sa se guverneze singuri. Pur si simplu optiunea asta ar determina statul sa se comporte diferit, cred. E un plus de libertate. Daca ar fi mai multi, ar putea sa isi organizeze propria educatie, sistem sanitar, etc; ar putea sa plateasca pentru serviciile pe care nu le pot avea singuri.

Ca oamenii ar degenera la o stare naturala de violenta e greu de crezut. Este in natura umana sa rezolvam conflictele cu un minim de varsare de sange; guvernele omoara uneori oameni ca sa incerce sa ramana la putere (Libia, Siria, Romania (revolutia), etc.) Apoi tot ele incita populatia impotriva altor tari (e.g. Iran vs Israel). Ca sa nu par prea anti-sistem, trebuie sa recunosc ca nu toate tarile sunt la fel, exista si sisteme care ajuta oamenii la nevoie.

Share This Page