18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frati romani , cat va duce mancarea?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jun 28, 2011.

1. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    asa a zis tipul asta, gary: ca nu a renuntat la oua la carne la etc din cauza ca nu-i placea gustul, ci din cauza ca :
    1. ii pasa de animale si le considera egale cu omul, ca pot simti suferinta asa cum simt foamea si frigul si nu o merita, iar fermele sunt case de sclavi nevinovati

2. laptele contine o groaza de bacterii si chestii nocive plus puroi din uger, care chiar daca laptele este pasteurizat, puroiul nu dispare, doar ca este fiert. fiecare pahar de lapte contine o pipeta de puroi. urasc cuvantul asta!
    si a zis ca dupa ce se opreste intarcatul la bebe, organismul nostru nu mai are nevoie de nici o picatura de lapte de vaca, asa cum nu are nevoie de lapte de girafa/alte animale

3. carnea iar e nociva pt ca organismul nostru nu contine substante care sa o asimileze/digere si deaceea se foloseste fosfatul din fosfatul de calciu din oase, iar calciul se elimina prin urina si asa apar durerile de articulatii

si deci pt ca ii place gustul celor enumerate mai sus, face tot posibilul sa il copieze..

asta am inteles eu si rezuma video-ul.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu,nu,nu... -nuuu-

S-a inteles gresit,

nici gand sa ma ridic impotriva cuiva,
    daramite a ta... -bravo-

Eu chair voiam sa aflu daca te treci pe vegetale dupa urmarirea acelui film...

Sunt ferm convins de dreptul la free choice for everybody!
    Am participat chiar prin tinerete la astfel de intalniri,
    am mai auzit, am mai citit,

nu stiu, as vrea chiar sa reusesc insa,

NU POT!

Ferice de cei ce pot, asta spuneam!

Acu ceva ani buni,
    Stela Popescu si Arsinel,tineau o emisiune pe TVR2 unde,
    au avut ca invitati cativa adepti ai vegetarismului.

Si, dupa ce a ascultat Stela despre toate binefacerile care, absolut ca exista,
    a concluzionat ca

" poa' sa fie cum o fi dar, sa trec pe langa un gratar de mici proaspeti si, sa zic pas! nu exista!"

Deci, tine si de vointa,

unii reusec, altii, nu!
    Ca mai in tot altceva de altfel! Si de prioritati!

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Vorbeam mai sus cu Lancelot despre Napolact si,
    ce il face mai bun/gustos pe acela romanesc (nu ca ar exista si un echivalent britanic).

Amintirile, unele dintre cele mai frumoase ale vietii mele de pana acum,
    sunt legate de vacantele de vara ale copilariei la unchi/matusi, in judetul Botosani.

Nu se exista ca seara,cand aduceam vacile de la imas,
    sa nu primim un pahar de lapte proaspat muls , atunci, pe loc, "la botu' calului" cum s-ar spune.

Avea puroi deci in el ?? (conform lui Gary) well,
    I've got news,
    garantat mai avea si cate un fir de par de pe tatza vacii cateodata!

Si, iaca ca traim...yet!

Osteoporoza este data de alte chestii,
    asta cu faptul ca din cauza carnii consumate, e rara!

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Gary e un activist extremist si multe din chestiile pe care le propovaduieste el s-au demonstrat a fi false, dar nu conteaza prea mult asta... e un bun speaker :)

Nedumerirea mea insa ramane, daca tii la sanatatea ta, nu mananaci semipreparate si mancaruri false si inginerite cum le zic eu, indiferent daca sunt de origine vegetala sau animala. Lista aia de semipreparate pe care o arata Gary in video e absolut oribila, how can you eat all that junk, and pretend you're eating healthy?

5. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Livia, nu cred ca cineva s-a ridicat impotriva ta. Pur si simplu ne exprimam pareri. Tu nu ai incercat sa bagi pe gat nimic nimanui.

Puroi in lapte? Doamne, de unde o fi scos-o? Trebuie sa vad filmuletzul ala ca deja e prea mult. Da, daca are rana ceva da. Dar asa? de unde? Daca e asa... pe acelsi principiu laptele de mama ... nu?!... nimic?! Nu mai zic cuvantul ca e groaznic. Plus ca s-a dovedit clar ca prin fierbere (atentie! fierbere nu dat in clocot, caci laptele se fierbe o buna perioada dupa ce clocoteste) se distrug germeni, microbi si alte asemenea chestii.

Asa putem sa spunem ca doamna vaca responsabila de laptele pe care il bem a mancat stricat -ras2- si, degeaba ne chinuim bieti oameni sa fierbem ca ce a intrat stricat, stricat iese! -ras2- -ras2-

Cat despre nu poate organismul nostru sa digere carnea... pai crede-ma, Livia... ce nu digeri se vede... -ras2- Poate are probleme digestive omul si crede ca asa e normal.

Anyway, fiecare e liber sa faca ce vrea atat timp cat nu deranjeaza pe altii.
    Pe mine nu ma derajeaza vegetarienii/veganii... le prepar imediat o masa delicioasa de legume!
    Ii respect si tin sa le spun ca ador o ciorbita de rosii, dovlecei chestii. Mare amatoare. Dar.. mamaaaa ce imi lasa gura cateodata la o ceafa de porc la gratar. DA' din aia asa... impanata.

Parerea mea este ca pentru un neavizat asa ca noi, omul asta poate spune vrute si nevrute ca noi credem ca stie ce spune. Parerea celor avizati conteaza. Noi putem sa zicem..."mama cate stie asta, e destept dom'le! Are si dreptate, ca la cate stie..." o persoana avizata cred ca ar gasi TZ-spemii de argumente pentru a combate ce spune.

Livia, daca vrei, arunca o privire pe documentarul Food.inc. Daca ai rabdare. A fost difuzat pe HBO, dar sigur e pe net undeva. Este facut nu de una ci de mai multe persoane avizate. Asta daca vrei sa vezi ce mancam cu adevarat. Eu am fost socata o saptamana.

Acum, vorba veteranului Dromaderu... nu poti hrani 7 mld cu hrana din gradina, dar... totusi..

6. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Dati-mi voie sa imi exprim si eu parerea.
    Am vizionat si eu filmuletul, multe din elemente le stiam deja. Nu mi-au placut acele imagini oribile cu animalele. Chiar nu era cazul, sunt nenumarate carti care se pot citi pe tema asta si zic eu ca sunt mult mai utile. Cu ce sunt de acord: consumul de lapte - este limpede ca suntem singura specie de pe pamant care consuma lapte dupa intarcare si inevitabil ajungi sa te gandesti de ce. Explicatia cu necesarul de calciu este pur hilara, intrucat gradul ridical de bolnavi de osteoporoza vine imediat ca si contraargument. Nu stiu exact daca explicatia cu fosfatii si calciul din oase este cea mai plauzibila, intrucat nu am avut ocazia sa o verific personal, dar pare cat de cat logica.
    Am observat ca multe persoane folosesc formulari de genul: a spus medicul, s-a demonstrat, este stiut ca elementul x sau y este..... Am citit nenumarate carti in care se bat in cap astfel de teorii, ca nu mai intelegi nimic de multe ori si ajungi sa te intrebi care minte, care e adevarata, cum este posibil ca doua(sau mai multe) laboratoare sa furnizeze rezultate diferite pt aceeasi teorie/studiu. Nu stiu cati dintre voi sunt oameni de stiinta, cercetatori in laboratoare, dar parerea mea este ca atata timp cat un individ nu a testat cu ochii lui o teorie, nu poate afirma cu certitudine ca s-a demostrat cutare lucru. Cel mult ii acordam un grad de credibilitate unei teorii, conform logicii fiecaruia si incercam sa ne crosetam un fir logic in care sa punem cap la cap elemente diferite cu scopul de a crea un intreg, care sa ne guverneze existenta.
    Fiecare individ este unic, iar adn-ul unic pe care il are fiecare dintre noi nu vine decat sa confirme acest lucru. Nu exista diete universale pt toata lumea, nu exista retete la sigur.
    Fiecare om isi cunoaste propriul organism cel mai bine si stie (sau ar trebui sa stie) ce anume sa ii dea astfel incat sa-i fie bine.

7. afrodany

afrodany New Member

Trophy Points:
    0
    Voi realizati ca saracu om (cel care a facut topicul), era curios cat cheltuiti pe mancare. Sa inteleg ca vreti sa convingeti omu' sa nu cheltuiasca mai mult de 150 lire/luna/pers ?

8. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Ce nu mi-a placut iarasi in film este abordarea mancarii. Practic renuntam la produse de origine animala si in loc punem aceleasi arome, dar sub alta forma. Absolut stupid. Vedeti apropo si filmuletul pus de mine in paginile anterioare. Mai degraba mananci iaurt natural de 3,5% grasime decat iaurt light, care e vai si mama lui de cate ori a fost procesat. Asta ca sa dau doar un exemplu. Ca sa nu mai vorbim de prafurile acea, care fac din tantar armasar. In concluzie mai degraba mananci ceva natural, indiferent de origine(animala, vegetala) decat niste produse fabricate exclusiv in laboratoare de oameni.

9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Cu imunitatea stam destul de bine noi astia din est. Aici o fi contribuit si laptele cu 'n' impuritati de la tzatza vacii -ras2- si apa proaspata de izvor, si merele rupte din pomii netratati sau murele din padure.

Gary Y este banat din unele tari probabil pt instigare a populatiei si actiunile intreprinse vis-a-vis de protectia animalelor; in video zicea ca le-a eliberat, s-a legat cu lanturi de masina, etc

@ afrodany: Ciorba de cartofi pt 3 zile -limba- costa +/- 2 £. La felul 2 inca nu m-am hotarat dar poate broccoli, morcovi si conopida sote sau la cuptor cu oo batute -na ca nu-i vegan! dar ioc carne; daca mananci in stilul asta iesi sub £50/luna nu??

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor, nu stiu cat de mult conteaza ce mananci, mama mea a crescut la tzara, a avut animalutzele ei, gradina ei cu toate vegetalele, totul era preparat in casa fara conservanti...ce sa mai, numai mancare sanatoasa! Nu a fumat niciodata, nu a baut alcool si cu toate astea a murit la 45 de ani de cancer tiroidal -plans-
    Asa cum s-a mai spus, o dieta echilibrata, din fiecare cate putin este ok.
    Noi cel mai mult mancam piept de pui (si din cate am citit mai sus nu e foarte ok)si peste, ca si carne. Gatesc acasa zic eu sanatos, insa, daca stai sa te iei dupa statistici o sa ajungi sa traiesti numai cu apa, cu toate ca...si la aia exista dubii

11. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Pai bem, zic eu, pentru ca l-am descoperit. Se intampla undeva intre 9000 si 8000 inainte de Hristos.
    Dar branza? Tot singura specie.

12. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Aaaa...si inca ceva, va recomand sa va uitati la "Food revolution" by Jamie Oliver si "Food inc" -da-da-

13. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Food revolution nu am vazut, dar Food.Inc recomand si eu tuturor.

14. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Imi pare rau pentru mama ta. Se pot da si exemple la extrema cealalta, cu fumatori inraiti sau alcoolici care au depasit 90 de ani. Constitutia genetica a fiecaruia este elementul decisiv. Poti sa ai o dieta ireprosabila, daca nu te ajuta si fizicul degeaba. Plus latura energetica care e mult peste alimentatie ca si importanta, atitudinea in viata de zi cu zi, starile emotionale prin care treci, stresul, etc.

15. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Am descoperit multe pe lumea asta, folosindu-ne de inteligenta cu care am fost creati sau am evoluat ca si specie. Asta nu inseamna ca tot ce am descoperit este si bun pt organism.
    Cred ca se pot scrie sute de pagini cu argumente pro si contra pe tema asta.

16. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt multi factori care influenteaza stilul de viatza. Important este sa ne bucuram si sa traim din plin pentru ca si asa nu avem foarte mult timp din pacate!! -da-da-
    eu una nu mai vreau sa mai citesc statisticile si sa ma mai uit la fel si fel de filmulete, pentru ca pur si simplu ma ingrozesc!!! Nu mai sti ce bine/bun si ce nu, din toate statisticile care se fac tind sa cred k toate produsele alimentare,nealimentare,cosmetice samd sunt nocive.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai fratilor,
    chestia asta cu JO ma da gata!

Nu mai zic ca omu' e un durduliu si jumatate ,

nu mai zic ca a bagat la un moment dat dieta aia in scoli,
    de i-a imbogatit pe tarabagiii de vindeau burgeri pe la colturi de licee,
    ca nu putea dreaq un pusti obisnuit cu sunca/carnati la lunch, sa treaca brusbc la brocolli,

deci, in top la toate astea,

de cum intri in Sainsbury's (de ex),
    nu mai poti gasi neam un produs fara marca JO pe dansul (pretul fiind pe masura)

Mai ramane sa se bage si la hartia igienica, si le are pe toate,

deja se apreciaza ca,
    urmatoarea lui carte de bucate,

va fi No 1 de Craciun!

Sanchi, brand/branduri/brand/etc/etc...

Daca stie ala sa faca o zacusca de legume cum o facea maica'mea, sau, cum o mai face inca soacra'mea...ii cumpar dreaq doua tigai cu numele lui pe ele...

Probleama e ca soacra'mea nu zambeste frumos la TV! Avantaj JO

18. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    ovidius bietul, a deschis acest topic sa afle cat dam pe mancare, si eu venii si am stricat aici caruta, cum zicea cineva mai sus. -ras2- -ras2-

elena draga mea (ciresica), imi foarte rau pentru mama ta!!

si eu sunt omul care nu suporta discutii la infinit despre bacterii, toata tevatura asta cu mancarea organica, toate chinurile de a te mentine, vezi Doamne, sanatos si tot te loveste masina la 35 de ani!!...

exemplu viu- sefa mea! este obsedata de bacterii. daca nu vede sticla cu antibacterian DETOL, sau gelul sanitar de maini pt o secunda, poti sa mori ca intra in panica, se simte invadata de bacterii si ca e gata pe moarte. mi-a facut n scene de gen, pana am pus-o la punct:

in viata mea, cand eram mica, nu am spalat un fruct sau o leguma. le luam cu poala si le duceam la grupul cu copii, le stergeam pe tricou, scuipam virmele si bune fructe mai erau. plus ca am baut apa dintr-o fantana declarata cu apa nepotabila, toate cele 8 clase la scoala generala si nu am avut o boala serioasa nici macar o singura data.

replica celebra la cele spuse mai sus: BACTERIILE EVOLUEAZA!

19. scotpick

scotpick New Member

Trophy Points:
    0
    eu am lucrat in agricultura si cumparam cam de 40 lire pe saptamana/2 persoane.cartofi,rosii,mezeluri,paine,oua,pizza congelata,bere etc.nu ne-am prea omorat cu mancarea gatita.sunt generatia cu cartofii prajiti si fast food.fata de romania mi se pare mult 40 lire pe saptamana,acum,acasa,nu consum mai mult de 100 lei pe saptamana,dar si banii facuti acolo intr-o luna sunt la o diferenta foarte mare de un salariu mediu in romania

Share This Page