17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frati romani , cat va duce mancarea?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jun 28, 2011.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    evident ca se gasesc - la romanco si magazinele care se aprovizioneaza de acolo... nu stiu pretul, ca nu prea sunt pe gustul meu - cam piscaciosi.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si eu luam intr-o vreme apa la 5l - obisnuit din ro unde era mai ieftina si mai usor de carat.
    dar intr-o zi cand nu avea am luat la 2l si am constatat ca e mai ieftina! http://www.tesco.com/groceries/Product/ ... =260487031 £1.79 (£0.15/l)

apoi am mers pe sticle la 2l, doar ca se umplea cam repede tomberonul de reciclabile... si la o oferta Brita am luat filtru - apa e buna la gust, nu mai car atata sticle sus/jos, doar 1 data pe luna tb schimbat filtrul.
    mai pastrez niste sticle pt rezerva si cu minerala pt un spritz

3. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Fiecare om are o lista de prioritati in viata si nu vad ce are de a face presupusa zgarcenie intr-un anumit domeniu, cum este cel alimentar de exemplu. Unii prefera sa manance pana cad lati, altii sa calatoreasca, sau sa investeasca in haine, cosmetice de calitate, etc. Apoi intervine si latura genetica, cu care nu te poti lupta oricat de brav ai fi. La unele persoane metabolismul functioneaza intr-un fel, la altele in alt fel.
    Personal, nu ma limitez la absolut nimic din ceea ce-mi place, insa in acelasi timp mananc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa mananc si prefer sa-mi irosesc banii pe calatorii si alte lucruri care ma fac fericit.

4. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu, apa plata sau cana Brita nu sunt un moft atunci cand locuiesti in Londra!!
    Apa aici este foarte calcaroasa si nu as indrazni sa o beau sincer!! -nuuu- -nuuu-

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De unde ideea asta? Poti sa dai mai multe relatii? Noi stim ca apa de la robinet e super ok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cum e la altii, dar la noi, apa e 'salcie'
    Iar pe tevi e numai calcar depus, (dk scoti capul ala negru de la robinet si bagi degetul dai de calcar).
    Nu stiu cum e apa plata ambalata si in ce conditii, ca si noi tot din asta consumam, dar are gust bun si macar nu vad (iar nu-mi merg animatiile)

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am rezolvat problema: beau apa cu ceai, cafea sau adesea-suc. Asa ca nu stiu cum e apa de la robinet in forma pura, dar banuiesc ca e ok. Insa sincer, nu prea ma intereseaza de cind am vazut cit de impura este apa plata daca o pui sub microscop.

Cit despre cheltuieli-ar trebui sa-mi iau chiantele la verificat pentru a trage o concluzie. Dar cred ca am dat pe dulciuri o gramada de bani, cind am venit aici m-am indragostit de cheescake si flapjacks, asa ca am mincat pina mi-a trecut. Am testat in general totate timpeniile posibile, pina ce m-am plictisit de Sainsbury si Tesco si Aldi. Acum maninc mai mult mincare gatita si ridic in slavi orice bucatar iscusit. Mai merge un Mac o data pe saptamina, hai si-un KFC -ras2-

Nu inteleg de ce odata ajuns aici sa nu-ti pastrezi obiceiurile alimentare din Romania. Sper insa, ca in timp, mincarea sa nu mai fie o preocupare pt. mine (stiti cum e romanul invatat...), pentru ca sint lucruri mai importante pe lumea asta si e pacat sa vii intr-o asa frumusete de tara, unde ai atitea de invatat, iar tu sa fii tot cu gindu' numai la ciorba...

8. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca nu poti. Spre exemplu a incercat mama sa faca cozonac cu ingrediente de aici si nu a prea iesit.

Oricum personal duc dorul unui singur produs culinar din Romania... laptele batut de Napolact. Pai la ce sa duc la altceva? In Romania nu se mananca decat cu carne... Ca vezi Doamne daca nu mananci carne esti sarac

In 1998 cand am devenit vegetarian si am inceput sa refuz mancare pe unde mergeam - la rude, prieteni, etc. - multi deja se pregateau sa comande coroane pentru inmormantarea mea.

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trait in multe orase mari si in toate m-am lovit de aceeasi dilema apa de la robinet vs. apa imbuteliata. Dupa multi ani am ajuns la concluzia ca apa de la robinet e la fel de safe (daca nu chiar mai safe, din cauza reglementarilor si testarilor frecvente) decat apa imbuteliata. Din cate am citit, trebuie totusi verificat daca nu sunt lead pipes vechi in casa sau zona in care locuiesti.

Problema e ca mie prea nu imi place gustul apei de la robinet, asa ca gatim cu apa de la robinet dar de baut bem apa imbuteliata. Aici in Londra am gasit Caledonian Scottish la Sainsbury's care e destul de ieftina si mi se pare ok ca gust (de fapt ce e e ok e ca nu prea are gust).

Unii zic ca apa imbuteliata n'ar fi decat o gaselnita de business/marketing :)
    http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/p ... 247130.stm

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    asta este pt toata lumea, in special pt Lancelot, ca zicea ca a fost pt o vreme vegan.

privind acest video, am trecut prin multe stari.. veti vedea despre ce vorbesc.

ar fi bine sa fie vazut tot, plus de asculatat si the q&a section.

un lucru e cert, de laptele de vaca/ lactatele de vaca deja mi-e scarba...

chiar as vrea sa vad niste reactii, ca nu am avut cu cine discuta despre tip.

multumesc!

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da' unde-i video-ul?

12. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Lancelot,
    Si eu care credeam ca am fost printre primii in bransa :))
    Am trecut la meniu vegetarian undeva prin 2000-2001, nici nu mai tin minte exact. Cate mistouri, compasiune a trebuit sa suport din partea cunoscutilor si a altor bine-voitori, numai eu stiu...
    Romanul o fi el bun la multe, dar din pacate nu stie sa respecte pe cel din jur sau sa fie tolerant daca ceva nu se incadreaza majoritatii absolute.

13. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Eu de exemplu manifest de cand ma stiu o usoara intoleranta la laptele de vaca. Pot sa beau fara probleme insa simt ca ma incetineste ingrozitor, nu imi ofera acea vigoare dupa ce beau un ceai de exemplu sau apa plata. Asa ca il evit pe cat posibil, sau il folosesc la prepararea piureului si astfel trece neobservat.

14. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
  15. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
  16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2- -ras2- -ras2-

Cata discutie despre apa plata...

Eu citisem pe undeva ca,
    este un fel de irosire de bani si ca, calitatea tap water este la fel de OK.

Acu', desigur, daca vine apa cu ceva negreala pe teava, sau,
    cum spunea cineva, cu depuneri mari de calcar...well,

consumati apa plata, insa,

la noi la Rugby, apa de chiuveta este superOK.
    Ba chiar cam la doi ani , daca retin bine, am primit recipiente sa trimitem samples la analizat!

Acu', pare ca atunci cand stateam in Iasi,
    stiam cu certitudine cand schimbau aia de la Timisesti la Prut supply-ul de apa!! -ras2-

@Lancelot

Dar de ce nu iti faci singur laptele acru? Nu e complicat si, s-ar putea sa bata Napolactul... -asa-asa-

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Livia,

Cu parere de rau dar nu am timp sa ma uit peste film. Oricum eu am devenit vegetarian dintr-o dorinta de a schimba ceva in viata mea nicidecum pentru ca sunt un inflacarat suporter al animalelor. Apoi, dupa postul Pastelui de anul acesta am decis sa raman vegan pentru ca ma simteam foarte, foarte bine. Dar am renuntat dupa cateva saptamani din motivul mentionat mai sus. Dar oricum sunt vegan doua zile pe saptamana, miercuri si vineri, cand tin post. In rest sunt doar vegetarian.

Dromaderu,

Am incercat, dar laptele de aici nu e asa de gras precum cel pe care il cumparam de la Napolact sau pe care il puneam acasa la prins. Asa ca aici ma delectez doar cu iaurt grecesc din Tesco...

Pentru cei care cumpara apa,

Personal as scumpi apa si as pune un pret ce cel putin £5 pe litru considerand problemele care sunt in tarile lumii a treia, mai ales in Africa.

Cat despre calcarul din apa... la cate prostii mancam in fiecare zi putin calcar in plus nu mai are nici un efect. -ras2-

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, asa cum am vazut ca s-a mai scris, apa este foarte calcaroasa! Imi raman toate tacamurile patate, daca nu sterg tap-ul de la chiuveta o zi arata de parca nu arfi sters 1 luna. Poate voi aveti filtru la chiuveta, noi nu avem. Oricum si eu si sotul am avut probleme cu rinichii asa ca...ne-am cam lecuit! -nuuu-

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De aceea intreb. Noi ne-am mutat relativ recent din Londra in Grays. Nu am avut probleme cu apa pana acum. Este adevarat ca de baut bem apa plata imbuteliata (noi preferam Evian, daca nu gasim luam Buxton) dar la gatit si la cafea / ceai (eu sunt mare fan PG) folosim apa de chiuveta. Si cu rinichii avem oricum probleme: eu cu pietrele, sotia polichisturi.

20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ apa: Cu apa de chiuveta fac mancare, de cafea si/sau baut o filtram la Brita, Bem insa cel mai mult Buxton sau Evian.

@ Vegan youtube: Apropo de vegan, foaaaarte interesant; am reusit sa urmaresc toata prezentarea. Ma intreb cati din cei care il asculta sunt si convinsi de ceea ce prezinta? si referitor la resurse- si aici suna bine!

N-am stat sa fac research pe net vis-a-vis de ce explicatie a dat (e plauzibila insa) in privinta absorbtiei si prelucrarii alimentelor- inca :)- insa imi place cum justifica problema ne-necesitatii (sorry nu am gasit alt cuvant) de a ingurgita carne sau produse animale.

Azi sotul meu a refuzat sa manance ciorba de vacuta fooooarte buna, in urma vizionarii programelului de la LiviaG. Nu stiu cat va tine though! ha,ha!

Multumesc Livia! Chiar m-ai pus pe ganduri. De-aia oare strabunii nostri -crestini- au ionventat posturile lungi de Pasti si Craciun (!!!) poate de-aici vine de fapt obiceiul :) Bunica zicea ca trebuie sa tinem post pt ca sa curatim organismul. there you go, then! vegan! -asa-asa-

ps: azi am mancat doar broccoli & cauliflower cheese pina cand ne-am adunat la masa seara. Toate au un inceput nu? -nu-ma-uit- Ma gandesc insa cu ce inlocuiesti ouale in cozonac sau prajituri, hai ca laptele mai gasesti cum dar trebe ceva sa 'lege' coca. Poate cu banane?!

Ce ziceti? oare cati se convertesc?

Share This Page