13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frati romani , cat va duce mancarea?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jun 28, 2011.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Raportate in lei sunt foarte apropiate....mai mici la produsele ambalate (vezi magazinele de 99pi, Tesco, Asda, Iceland si altele care fac promotii si reduceri crancene)...si mai mari la legume fructe. Balanta o echilibreaza detergentii si produsele de curatenie care au preturi cu mult mai mici decat in Romania (detergent 5 kg sub 25 roni in U.K.)

Repet...raportat lei/lira...si invers

Dar daca faci calculul corect iese cam asa : sa zicem ca niste carne de pui costa cam la fel da?...dam un exemplu...2 lire jumate cutia de pulpe...cam 10 ron in Romania (aproximativ...maleg doar de puterea de cumparare...nu de preturi exacte)

Raportam totul in lei

Aici castigi 1000 de lire (sa zicem)...adica 5000 de ron....deci in U.K. dintr-un salar cumperi 500 de cutii cu pulpe..in Romania cate cumperi? 100?

Pe scurt...ca in Romania sa fie acelasi nivel de trai ca in U.K. ar trebuie pe aceeasi cutie cu pulpe de pui pe care acum dai 10 roni....sa dai 2 ron

Asta referitor la mancare...

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Livia, ai castigat la Lotto? Daca e asa ne bucuram mult pentru tine. -hipno-

3. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    eu , de la 1 iulie mi-am facut un excel ca sa vad exact ce si cum :) cumpar ceva, iau bonu , vin acasa si il trec in tabel ( cu vreo 15 coloane -mancarea separat, curent , gaze, tel , internet ,etc. ) . pana azi , am cheltuit 430 cu totul, din care 110 a fost council tax-ul. recunosc ca ne-am strans un pic , neavand job . fara iesiri in oras, puburi , restaurante, take away.. doar mancare gatita.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Uite , despre chestii din stea vorbesc,
    stiu ca si Morissons le face, si Tesco,
    trebuie doar sa stii la ce ora sa fii acolo si, desigur, sa ai timp! -da-da-

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ella,

pentru doua persoane, cu cele descrise de tine... e mai mult decat decent -bravo-

Ma regasesc aproape cuvant cu cuvant in cele descrise de tine, numai ca raportat la 3 persoane (de fapt 4 caci in ultimile luni prietenul fiicei mele ne onoreaza cu prezenta mai mereu) si ajungem cam la 110 - 120 / saptamana, fara "sa ne spargem in figuri". Doar ca ma aprovizionez de la ASDA sau TESCO, umblu dupa discount-uri, tinand totusi cont de calitatea produselor / alimentelor, continutul dar mai ales provenienta lor. -da-da-

6. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

haha, te-ai prins acu si vrei sa impartin castigul? -nu-nu-
    sorry, my friend. nu se poate. hehe

-dans-

7. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

acu avem si dovada!! -bravo-
    sa stii ca m-ai intrigat cu ofertele astea, dar cum poti sa stii cand sa fii acolo? ar trebui sa ma instalez la usa lor? sa stiu sa imi cumpar un cort. glumesc.

si noi ne-am 'chitit' pe economii.
    asa lejer cheltuim 100 si mai bine doar 2 persoane, si nu e ok. trebuie schimbare.

am inteles ca cel mai bine economisesti dc ai la tine numerar cand mergi la cumparaturi. vii cu suma impusa.
    -dans-

numai bine!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Deci, cu 1.05£ a rezultat acest pranz,

well, plus vegetalele! -da-da-

BTW, va garantez ca este delicios acest sword fish

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline, vad ca bagi legume fierte langa peste... cam prea britanic meniul.
    Dar pestele face toti banii. Pacat ca nu vine prin marile din Uk.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

10. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Da...chips-ul...,chips-ul unde-i? -ras2-

PS:buna ideea cu poza la farfurie,ca arata a la James Oliver

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-dans- -bravo-

Daaaa,

imi plac legumele fierte la steamer,
    cu ceva lamaie peste,

o fi prea britanic, dar, asta e...

Mai bag si cate'o chestie din asta, dar mai rar,

este evident unde este optiunea "healtier!!!!" -da-da-

12. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Immmmm! Tochitura! Noi, dimineata asta am dat cu friganele (paine tavalita prin ou cu zahar si prajita -pentru cei care nu stiu) si lapte. Acu ma duc sa fac un bors de gaina cu frecatei (taitei facuti pe loc si mai grosuti) si leustean. Da maine trag si eu o tochitura!

13. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

ce branzica vad alaturi de restul bunaciunilor? -ras2-

14. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    Meniul de azi:

I've got carried away de pozele voastre si am postat und enu trebuia.
    -nu-ma-uit-

15. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca aici e bine sa intreb, dar intreb: Virsli se gasesc in uk? Si daca da, la ce pret? Ca mici am inteles ca da.

16. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit recent in UK si asa ca am proaspat in minte preturile supermarketurilor din Romania si acum le vad si pe cele din UK. Parcurgand topicul asta ai impresia ca preturile alimentelor de baza (sau nu) sunt asemanatoare cu cele din Romania. Asemanatoare poate ca si unele si altele sunt facute din cifre ca altfel...

asadar din cele mai multe produse cautate de mine la tesco si sainsbury si calte cateva mai mici de care nu vorbesc ca oricum sunt mai scumpe - nu am gasit nimic care sa fie cat de cat aproape de pretul celor din tara. Cele mai ieftine produse sunt in cel mai bun caz cu 15-20 % mai scumpe ca cele din romania, cele mai multe insa sunt cu peste 30-40-50 % mai scumpe.Cu 2 exceptii vazute de mine :
    bananele costa aici 52 p si carnea de pui intreg se apropie cumva daca iei la reducere( 10 lire - 3 pui) . Si laptele aprox la fel ca pret ca si in romania ajunge la 4-5 lei litru.

Si atentie - nu spun ca fiind mai scumpe si calitatea e la fel. par mai bune calitativ dar nu gasesti dpdv al calitatii aici produse la pret mic si calitate mai redusa cum e in ro.

in concluzie preturile de aici sunt mari si bugetul trebuie atent masurat atunci cand vii cu banii din ro. dupa ce castigi in lire e altceva.

17. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

am vazut postarea asta d ela bun inceput, insa am asteptat sa posteze altcineva care stie mai bine.

hai ca am asteptat destul, vorba aia.

sa iti zic eu cu ce am inlocuit cremwurstii/virslii: cumpar de la magazinele poloneze/est europene/lutuaniene niste carnati ca si cremwurstii la grosime/lungime care se cheama SOKOLOW, iar la denumirea in engleza scrie: garlic franks- cooked poultry product. costa cam 2£/kg

fierb cativa, dupa pofta, cate 2 minute, scot din apa, tai celofanul care imbraca si savurez cu paine prajita, mustar si zacusca, achizitionata de la acelasi magazin cu 99p/borcan de 250g.

Pofta buna!

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    chiar ma intrebam ce inseamna 'Virsli ' -nu-ma-uit-

19. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    De moment locuiesc in Spania si o buna forma de a nu cheltui mult pe mancare e sa nu cumpar cu cardul, ci cu bani. Obisnuiesc sa calculez cu telefonul si cand ajung la suma pe care am destinat-o ptr mancare ma opresc si platesc. Un sfat pe care il aud des aici, e sa nu faci cumparaturi cand esti flamand; se pare ca atunci cand ti-e foame ai tendinta de a cumpara lucruri de care nu ai nevoie(mancare).

20. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Inseamna ca eu mereu sint flaminda :)))).....juma' din ce cumpar nici macar nu am pe lista.

Share This Page