13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frati romani , cat va duce mancarea?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jun 28, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Mie-mi place sa iau din strada, de obicei fructele si legumele miros si au gust ca in gradina si se vand la un castron, aprox. 1 kg, o lira fiecare.

La mancarea de supermarket noi avem limita de £30 pe saptamana si de obicei urmarim ofertele din Sainsbury's si Tesco.

Sunt chestii de gen pui intreg (fara maruntaie)+ 2 bucati carne de vita + carnati/altceva -£10
    si restul ce mai trebuie inclusiv produse de curatenie -30-35

De fructe si legume de obicei ma ocup eu, plec in diverse scopuri in zona Burnt Oak sau Cricklewood si ma intorc incarcata de vitamine, cele din Enfield si Barnet sunt mai scumpe si nici nu au gustul si mirosul normal.

Sucul il preferam ca fiind concentrat fie Cordial (daca nu avem incotro), fie, desi cam rar, din Asda sau Morrison (sirop polonez de fructe ca la mama acasa).

Cred ca ale noastre cheltuieli cu papa ajung la £150-maxim 200 pe luna.

PS Mai iau si semipreparate inghetate din Iceland. (imi place gustul lor si caut sa nu contina aditivi).
    Le aleg sa fie nu mai mult de £1 pe pachet.

Dar si alea stau in frigider mult si bine, pt. ca daca-s singura acasa nu mi-e foame. (doar fructe si ceva dip (branza topita, iaurt, dulceata) cand imi amintesc.

Acum am facut un pact cu o colega de casa sa luam cina impreuna.I'm a 'social eater', ce sa fac? -nu-ma-uit-

2. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat si noi Iceland. Si nu o data. Am avut toata bunavointa de care ar putea da dovada un gurmand. Nu am putut. La noi se intampla EXTREM de rar sa aruncam mancare dar nu o data s-a intamplat sa arunc produse de la Iceland. S-a intamplat ultima data acum vreun an si ceva cand am aruncat o Steak and Ale Pie.

Dar, in rest, nu facem nici noi mofturi si mancam cam orice. Cheltuim intre £50 si max. £90 saptamanal la Tesco, inclusiv produse de intretinere si curatenie, unele cosmetice si alte consumabile.

La suma asta se adauga Take Away sau restaurante dar nu mai mult de 3 ori pe luna.

In ce priveste mancatul in oras, folosim din plin ofertele restaurantelor (Ask, Prezzo, Pizza Express, Strada), In plus, intotdeauna comandam Clubcard Deals pentru punctele adunate la Tesco si platim cu ele.

Din motive de dieta nu apelam la Take Away decat o data pe luna (si eu mor dupa Fish & Chips)...

3. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa aproximativ 1 an de UK, tragem linie si calculam: bugetul saptamanal pentru alimente si alte lucruri trebuincioase la casa omului este undeva la 70-100 gbp. Desigur, mai exista si ocazii in care luam masa in oras, mai adaugam 30-50 gbp/luna( nu avem timp mai des de 1 data/luna sa mergem la restaurant)....Ajungem undeva la 400-500 gbp/luna si nu ne lipseste aboslut nimic, din banii acestia acoperind si pachetelul pentru scoala al fiului nostru sau al meu pentru la serviciu. Suntem 2 adulti si un baietel de 9 ani si jumatate(cu apetit de adult -ras4- ).

Eu cred ca este rezonabil. Oricum alimentele de baza au la acest moment preturile mai mici decat in Romania. Comparati putin corespondentul salariilor.....

4. Anonymous

Anonymous Guest

Deci in final depinde de fiecare sincer eu nu cumpar congelate sdeoarece am foertele astea de aici la pret de fabrica fara intermediari si sunte un pic norocosi.Au fot vremuri cand am cheltuit si 600 pe mancare dar am tras linia.Am pus pe mine 20 kg in plus fiind un gurmand bagam fripturi de sarea cuptorul in sus, mancam pe afara atake away.(dar am zis Stop deja sare bugetul).E bun sa stii sa mananci sanatos si la preturi bune.Cum zicea Rebecca_uk am si eu aici un targ care se face de 2 ori pe saptamana si vin producatorii locali.Am cumparat o ladita de 4 kg rosii de gradina de uk cu 2 lire.Mere tot asa preturi bune si sincer au gust nu ca cele din marketuri numai forma si culoare...Te poti tragui ca la piata acasa ce sa mai zic ceia ce-mi place.(daca nu dau jos 50p nu ma las). -da-da-

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Si la noi se duc, fara sa ne dam seama pe ce.
    Acum am fost la tesco si am luat pempersi, apa, mancare pt bebe, mustar, mere si o cutie cu lapte praf si am dat 45£. -nu-ma-uit- (nu mai fac avere asa!).

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2-

Topic dspre papa, musai deci sa ma bag si eu!!

Evident ca, inflatia isi spune cuvantul la greu, in 2004 luam uleiul de gatit cu cca 58 p, de la Netto, acum a sarit la cca 1.40 daca nu ma insel.

Nu este atat de unde cumperi ci, mai ales, cum iti programezi cumparaturile zilnice/saptamanale/lunare!

Nu pot sa tin un calcul exact cat se duce pe saptamana (2 adulti/doi copii/doua pisici) dar,
    am curaj sa pariez ca platim cam cel mai putin din cei de pe aici de pe forum pe papa, si, nu ma dau batut nici la calitate...

Mici chestii, desigur, utile celor cu copii si, cu buget.

Stocati cand gasiti oferte, alimente gen fasole (la cutii Sainsbury's face 3 la 1£ ocazional), paste, bulioane,etc./etc.

Sainsbury are reduceri SEMNIFICATIVE, de cca doua ori pe saptamana, seara (18:30-19:00) la produse gen peste/carne, doamna mea este experta, toate sunt freezable, vorbesc de reduceri de la 18£/kg la 3 £/kg.

Atentie la lapte/paine, nu luati produse cu termenul de expirare apropiat, "cautati" mai in spate, verificati data de pe ambalaj,pacat sa aruncati cate un litru de lapte aiurea...sau cateva felii de paine.

In sezon, cautati ferme prin apropiere (nu stiu daca este valabil pt Londra) , noi cumparam cartofi excelenti cu 5£/sacul de 25 kg.

Morrissons este renumit pt calitatea carnii , avand macelarii proprii, preturi OK, dar, daca gasiti prin apropiere

http://www.joseph-morris.co.uk/

preturi de 2.69 pork shoulder fara os/kg, calitate.. -bravo-

well, care a papat din mici la party...stie,
    au porc/vita/miel/pasare, inclusiv oua, la preturi bune pt calitatea produselor.

As incheia mica-mi chestie cu un sfat, nu va duceti doar pt cele mai ieftine produse decat daca, intr-adevar sunteti constransi de buget!

Eu am 8 ani de UK si nu am luat NICIODATA un take away,
    totul este gatit in casa.

Faceti-va planul in prealabil de ex ce o sa aveti la cina dar, daca sunteti la shopping si, gasiti un bargain, well, schimbati planul!

Nu de putine ori am plecat la cumparaturi cu gandul la ceva si...ne-am intors cu altceva,
    de ex poti gasi salmon, intreg, la juma de pret, ...

well, pt albea...

il cureti/tai frumusel in format steak forms,
    pui una/doua bucati la steamer, fara sare mai deloc,

cand e gata, storci ceva lamaie , FARA maioneze/etc/etc,

enjoy!

7. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    @ dromaderu

niciodata un takeaway in 8 ani??! imi vine foarte greu sa cred.
    ce sa zic..felicitari..cred?..nu?

nu imi vine sa cred ca nu ai incercat un fish and chips sau un kebap de oaie vreodata de la takeaway..

hai ca mi se face foame.. -ras4-
    bye bye

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, ba da, am mai luat cate un fish and chips (daca numar cred ca de cca 4/5 ori pt mine) dar, la astea "impinge tava" , daca este cotat take away, deci am comiso!

Intelesesem ideea de take away ca fiind alea de comanzi acasa, asta nu am facut absolut niciodata.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Kebab la Rugby ?? Ma indoiesc ... E un LIDL, mai incolo un Sainsbury's si s-a terminat orasul. Nu cred ca au kebab acolo ... -ras4-

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    Sainsbury are reduceri SEMNIFICATIVE, de cca doua ori pe saptamana, seara (18:30-19:00) la produse gen peste/carne, doamna mea este experta, toate sunt freezable, vorbesc de reduceri de la 18£/kg la 3 £/kg.

wow. ce zici aici e minunat. habar nu aveam. -nu-nu-
    ma intreb eu oare cand or fi reducerile alea si in oraselul meu ca tare nu as vrea sa le ratez.

si eu fac la fel ca si tine, stoc, ca nu se stie niciodata. plus ca nici bugetul nu imi place sa il depasesc -nuuu- .

multumesc de informatie. -bravo-

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Preturile la mancare au crescut foarte, foarte mult in ultimii ani. Practic noi cumparam cel mai mult de la Aldi si pentru trei persoane cheltuim cam £100 pe saptamana pentru doi adulti si un copil de 5 ani, asta fara sa cumparam multa carne - eu sunt vegan si sotia gateste ca atare. Alcool nu cumparam, in schimb mult merge pe legume si fructe.

£100 include si detergentul de spalat rufe, vase, solutii de curatat, chestii d-astea.

La restaurant iesim din an in pasti, acum am fost sambata ca sunt parintii aici, dar inainte de asta nici nu mai stiu cand am fost ultima data intr-un restaurant. Nu suntem amatori de pub-uri si nici de take away-uri.

Costurile noastre esentiale (mortgage, direct debits, supermaket bill si benzina) sunt cam £1,500 pe luna pentru o familie cu trei persoane.

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de multi factori, in principiu de cite persoane sint in fam si ce fel de mincare se maninca. Eu am cunoscut un roman care minca , in exclusivitate, numai pui si cartofi, si platea, la 3 zile, 3 lire ( 2 lire chicke, si 1 lira potatoes). Deci pe el singur mincarea il ducea la sub 10 lire / sapt. Asta e caz, asa extrem, el fuma de 5 lire / zi, de-aia n-avea bani de mincare.

In fam noastra ( un bebe si 2 adulti) consumam mult mai mult de 300/ luna ( cred ca numai mincarea organica a lu bebe si baby milk costa 40 lire / luna singure).

In rest acum, depinde ce fel de carne maninci sau daca esti vegetarian, daca cumperi free range/ organic, sau daca cumperi de la butchers. Astia sint toti factorii de luat in considerare, nu cit de lacom esti sau cit de mult poti sa bagi in tine.

Daca as fi singura ( sa nu -l am pe bebe si pe sot) cred ca nici 100 / luna nu as da, pt ca pe mine, personal, nu ma intereseaza ce maninc, atita timp cit am icecream si toffees! ( nu, nu maninc numai icecream si toffees, asta a fost o gluma).

13. pomelocopt

pomelocopt New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, eu lucrez la un restaurant , manac acolo dimineata si la 12 , daca vreau pot merge si la 17 si toto mai cheltui 150 -200 cu totul , dero si alte bagadele . Am langa mine la cateva mile o ferma cu cateva sute de romani si acolo poti intalni romani care nu depasesc 20 lire pe saptamana , maxim 25 .Eu zic ca sunt oameni si oameni si ca fiecare stie ce vrea , cei despre care vb eu sunt veniti pe sezon si de regula cei care manaca de sumela astea sunt cei mai in varsta 40-50 ani

14. parker1

parker1 New Member

Trophy Points:
    0
    Mie nu imi place Sainsbury's, am senzatia ca e mai scump decat Tesco (ca sa nu mai vorbim de varietatea de produse mult mai mica). Alte supermarkets nu am incercat, astea ne sunt cel mai aproape. Carne cumparam de la un magazin tinut de libanezi si peste de la o pescarie - ambele 'peste drum' de noi. Si libanezii si negustorul de peste au preturi mai bune decat in supermarkets si totul e proaspat, necongelat.

Nu am ajuns de foarta multa vreme in UK asa ca ne uitam la cosul saptamanal, sa vedem cati bani merg in el. Excluzand pranzurile si mesele ocazionale la restaurant, 2 adulti si un copil mic cred ca ne descurcam cu 80-100/saptamana pentru mancare, incluzand alte cumparaturi gen detergenti, becuri, pasta de dinti, etc.

Cu pranzuri si restaurante n-am facut inca socoteala, dar nu prea luam mancare de acasa la serviciu, deci prefer sa nici nu socotesc deocamdata :)

15. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare cam mult sa cheltuiti acolo echivalentul a 3000ron pe mancare. Preturile in Romania sunt foarte apropiate de ce scrieti voi mai sus si totusi eu,sotia si pustiul meu de 8ani nu reusim sa cheltuim chiar atat pe mancare aici. Probabil ca cei care dau 600lire pe mancare includ in acolo multe iesiri in oras.

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu prea includ multe iesiri in oras. dar de exemplu cumpar organic si free range. in loc sa dau 3 lire/1kg de piept de pui ma bag si iau organic free range chicken cu peste 10lire/kg. de aici apare o mare diferenta de cheltuieli. alta este ca nu avem timp sa cautam prea mult cele mai bune oferte si atunci cumparam fara sa ne uitam prea mult la pret.

17. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Eu si sotul meu cheltuim in medie 70 de lire pe saptamana pe de-ale gurii. Carnea o cumpar de regula de la macelar, zarzavaturi, fructe si legume de la magazinul/aprozar turcesc de cartier. Daca ma nimeresc la vreun supermarket, incerc sa iau numai produse free range sau organice.Cam o data pe saptamana iesim la restaurant sau luam un take away, in rst mancam numai mancare gatita. Eu imi iau packed lunch la munca zilnic, sotul meu ia 3 zile packed lunch, 3 zile mananca la cantina.

18. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

eu as zice, ca odata ce te muti aici, si castigi bani de aici, nu are rost sa mai 'traduci' lirele in lei. te necajesti degeaba. -da-da-

numai bine! -dans-

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Aseara, de la Sainsburys,

salmon loin, redus de la 17£/kg, la 3 £/kg,

sotia are noroc acolo cu o doamna de la vanzari care-i mai reduce reducerea -da-da-

ca sa zic asa!

De multe ori, astfel de mici delicatese,

de la bucati de carne de vita de Aberdeen, sau king prawnsi,
    sau piept de rata wooow!!!

Mai toata branza o cumparam over the counter,Sainsburys

al nostru, fiind mare, scoate la promotie mai tot timpul
    o gusti, iti place, o iei, la juma de pret!

Fiu'miu iubeste canadian cheddar, de aceea cand luam, luam gospodareste cum ar veni!!! -ras2-

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La mine in Grays este un Morrison's care bate orice asteptare. Este imens, in primul rand, nu am mai vazut supermarket asa mare. Saptamanal las acolo £70 - 100. Au laborator de cofetarie propriu unde fac (printre altele) trifle de mandarine si tarte cu fructe. Nu am mai intalnit asa ceva pana acum in UK. Un mare deliciu. La rotisor, cea mai mare varietate de fripturi, din toate animalele domestice comestibile europene, toate proaspete si aburinde, ma indeamna sa ocolesc raionul ca nu am voie de la doctor. -nervos- Azi am luat si un pepene (Grecia) extraordinar de bun la £6.99.

Ideea este ca mi-am schimbat impresia despre Morrison's, este cu totul diferit fata de Londra, staff-ul prietenos si luminos la fata (prietenii stiu ...). Mi-a mai spus mie cineva ca in afara Londrei e altfel ...

Share This Page