18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frati romani , cat va duce mancarea?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jun 28, 2011.

1. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Salutare..

Inainte de a ajunge in uk , dar si dupa , am tot auzit sintagma "mancarea te duce 150-200/luna"
    Poate nu fac eu ce trebuie sau nu cumpar de unde trebuie , dar spuneti-mi si mie ce faceti de iesiti la suma asta. Mentionez ca sotia gateste si nu fac figuri la o ciorba de 3 zile. Mananc cam orice , sunt omnivor :)) Stiu ca o avem si pe fetita cu noi , dar totusi , nu vad cum as putea sa ies la 150-200. Nu cumpar de la magazinele de la colt , ci iau din supermarket ca e mai ieftin. In plus , iau cel mai ieftin sortiment , orice as cumpara.
    Am langa mine Sainsbury`S , Morrisons , Lidl..

Astept cu nerabdare parerile voastre,
    Ovidiu

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cele 150-200 de lire/luna cred ca erau calculate pentru o persoana.
    Pe vremuri... doua persoane ne descurcam cam cu un minim de 200/luna. Acum... cam 2000 la trei la luni pentru doua persoane.

Eu am zis in nenumarate randuri ca sumele vehiculate de unii membrii ai forumului erau derizorii.

In sfarsit! Se pare ca am avut dreptate.

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pe ce cheltui tu 2k-3k/luna numai mancare? Poate daca mananci in fiecare weekend la un restaurant din spania sau franta ca altfel nu iese.

4. Irena

Irena New Member

Trophy Points:
    0
    catad, -ceeee?- , K din cate am inteles eu inseamna ,,mii''....ori aici era vorba de sute -wow-

5. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa sti ca asa am mers si eu cu ideea ca 150 pe luna dar nu iese asa . nu e din cauza fetitei cred ci pur si simplu cred ca legumele si fructele si carnea sunt mai scumpe. eu asa am tras concluzia ca daca vrei sa papi sanatos (adica nu ma refer la pizza 1 lira , lasagna 1 lira ) iesi mai scump !
    Ma rog umila mea parere ca nu pot spune de o vasta experienta !

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    ia citeste ce a scris mai sus. eu vad 2000 acolo.

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca in aceea postare era vorba de 2000/3 luni ,respectiv circa 660/luna . -ras4-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Pe mine mancarea 2 adulti si un copil ne costa 300£ / luna.Gatim totul acasa.+ 50 lire ca mancam in fiecare vineri prin oras.Avem un magazin aici de fapt o fabrica unde vad ca vin camioanele de Morrisons sa ia carne si cumparam ieftin carnea de pui.Exemplu copanele breaded 50p punga cu 8 bucati in ele numai sa le pui in tava la cuptor.Piept de pui 3 lire 1kg si altele.Nu vreau sa le fac reklama astora.

P.S: Noi Romanii am dus o viata mai grea acasa in Romania.Stim mereu sa ne descurcam cu bani putini si sa supravietuim.Englezii nu stiu ce e greul ei acuma vad asta ceia ce la noi a inceput 22 ani in urma dupa `89.Care sunt mai mari si au prins acele momente stiu ce inseamna.Cat de greu va fi noi Romanii ne vom descurca.Ne este in sange.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    asa mai merge. Noi, 2 adulti si un bebe de 1 an juma, ajungem pe la 600-800/ luna mancarea, incluzand si iesirile pt dinner in oras.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    a modificat mesajul dupa ce am apucat eu sa postez. asta e :D

11. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    2 persoane... 300lire/luna. Eu zic ca nu e mult, mai ales ca aici poti sa-ti faci toate poftele. Nu mai stiu preturile de acasa, dar imi aduc aminte ca acum 7 ani pe cand eram in tara mergeam la cumparaturi si de 3 mil nu ne ajungea o saptamana.

12. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    2 persoane... 300lire. Eu zic ca nu e mult, tinand cont ca poti sa-ti faci toate pofetele. Imi aduc aminte ca acum 7ani pe cand eram inca in tara cumparam de 3mil/sapt + cumparaturi din coltul strazii.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Deci pe mancare.Nu si pe altele: dero, si altele pe la bucatarie.Daca aduni si alea sari de 600 pe luna.

14. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand mancarea se scumpeste in fiecare an .Strategiile de marketing isi fac insa datoria de a induce cumparatorul in eroare (sale,sale...) .Acu 4-5 ani o paine low-cost in asda sau tesco era 22-25 p acu sare de 50 p ,carnea de pui 1-2 lire/kg ,acum >3 ..etc .In general fac cumparaturile vineri sau sambata seara din tesco ,asda ,sainsbury (astea le am in orasul meu).In 2004-2005 cheltuiam cam 40-50 lire pe saptamana 2 persoane .Acum chiar daca lunar fac cumparaturi inclusiv in lidl,aldi se duc si 100 lire pe sapt .

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cam asta este media. La banii acestia mananci ceva de calitate si sanatos (nu de lux). La o adica se poate "supravietui" si cu 2-300 de lire pe luna, dar, cum spunea cineva mai devreme, mananci pulpe de pui la 50p 8 buc, ceea ce nu este recomandabil. As mai exemplifica si la legume/fructe unde poti lua un kil de rosii cu o lira, care nu le mananca nici vaca, sau 250g de rosii de calitate la 1.79.

16. Anonymous

Anonymous Guest

O data ce camioanele de Morrisons stau in fata portii si cumpara vrac de la fabrica asta unde e si pretul de fabrica (co-operative) ,iar ei le ambaleaza si le pun eticheta de Morrisons pe ele eu zic ca e bun.Nu cred ca ei i-si vand in magazine mancare sau orice netestat sau fara un certificat sanitar.Na in fine fiecare face ce vrea.Am luat si noi pana acum de la magazine si cheltuiam mult pe mancare dar calitatea era mai jos de ce cumpar acm.De ce? Eu nu cumpar firma ca scrie pe carne sau pulpe nush ce firma toate au legaturile lor si modul lor de ambalare.Sainbury , Morrisons toti stau la poarta aici.cate zece in fiecare zi deci pofta mare aveti aceleasi produse pe masa cu nume diferit si preturi diferite.

Pe carne cheltui cam £130/luna , iar restu pana la 300 cascaval, condimente,ham, verdeturi care le i-au proaspat cand e nevoie, oua si tot ce trebuie ca mancare in bucatarie.O data ce gatesti eu nu vad cum cheltui prea mult.sau depinde cat mananca unii .(rup oala)

17. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Dupa ce am citit cele 15 raspunsuri ( si cred ca vor mai urma ) pot spune ca m-am linistit. Credeam ca nu facem noi ce trebuie , desi , cum va spuneam , mancam mancare gatitita.
    Albea, sa stii ca noi am mancat si rosiile alea de nu le mananca nici vaca si , sincer , mi s-au parut mai cu gust decat cele din piata din Ro.
    In alta ordine de idei , 8 pulpe cu 50p mi se mare mai mult decat rezonabil. Mi-as dor si eu o fabricuta deasta pe langa mine :)
    Cred totusi ca cei mai multi bani nu se duc pe carne , ci pe celelalte mizilicuri:cascaval,sunca , legume,fructe, etc.

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate supravietui cu 100-150 £ pe luna de persoana in urmatoarele conditii:

- carne de la Iceland congelata - cea mai ieftina si mai nesanatoasa;
    - Frankfurteri, un fel de crenvursti mai subtiri - cei mai ieftini;
    - miercurea - post pana la amiaz', apoi castraveti si morcovi;
    - vinerea - post negru sau pentru "pacatosi" cartofi fierti cu o lingura de ulei.
    - duminica - repede in pat, fara masa de seara;
    - vegetalele de la piata saptamanala, la spartul targului - bogof;
    - painea - se poate cumpara cea de la oferta, care expira in aceeasi zi, apoi se congeleaza;
    - pachete din Romania.

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar se poate trai(oare?) si cu acest regim de viata.

19. Anonymous

Anonymous Guest

Oare vegetarienii cat cheltuie?

20. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania, 2 persoane traiesc cu 12 milioane (lei vechi) pe luna, adica aprox. 300 de euro, la limita. Sigur, sint familii care se descurca cu 200 euro toti banii lor, dar hai sa luam media ca etalon.
    400 de lire papa pe luna in UK mi s-ar parea ok, insa hai sa comparam niste preturi.Am sa vi le spun pe cele din Ro si please spuneti-mi careva echivalentul lor in UK:

1 kg carne piept de pui-20lei
    2 O sticla de Coca Cola la 2 l-4,5 lei
    3.O piine feliata -4,5 lei
    4.2,5 kg de cartofi congelati (fries)-13 lei
    5. 1 kg rosii-4 lei (dar depinde de sezon, in luna mai costau 7 lei).

Share This Page