10.9 C
London
Tuesday, November 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Fotbal - Liga I

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by cata246, Feb 24, 2008.

1. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0
    Anul acesta Unirea,Craiova si FC.Arges au jucat foarte bine.

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    mai pune cineva banii pe Steaua anul acesta?
    Ca nea Gigi bate campii si zice ca va castiga detasat campionatul,chit ca acum este la 8 puncte parca in spatele dinamovistilor.
    cica este cea mai proasta clasare a Stelei din ultimii 29 de ani

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Observ o activitate deosebita pe teme sportive aici,asa ca,mai vin cu o intrebare,poate dintre mai noii forumisti sunt totusi pasionati de sport/fotbal,in special,si,mai si in special,de cel romanesc.

Deci,ce ziceti de "bomba" Urziceni,va face fata in LC?
    Dinamo,pierde titlul la sigur?

Fuziune Steaua-Urziceni,ca cica toate tre sa iasa cum vrea Gigi!!

Iasi-ul,scapa si anul acesta?

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Trebuie sa recunosc ca in ultimii ani campionatul romanesc a devenit mai putin previzibil decat inainte. Dar cred ca e inca departe de Europa. Orice echipa de la noi, inca nu poate sa ridice mari pretentii probabil. Poate doar sa spere la un meci norocos (cum au mai avut Steaua, Rapidul sau Clujul mai recent). Dar cred ca suntem departe de niste rezultate consistente in Europa (UCL sau Europa League).

Mi-ar placea sa castige Urziceniul campionatul, doar de dragul diversitatii, dar au un parcurs mai greu (cu Timisoara si Steaua) decat Dinamo (cu Brasovul si FC Arges), si nu cred ca se pot astepta sa castige categoric nici unul din meciuri. Poate reusesc pe amandoua, dar trebuie sa prinda niste zile bune, si ceilalti niste zile proaste.

Fuziunea cu Steaua mi se pare un nor de praf, o gluma, dar nu as fi surprins sa aud ca glumele devin si realitate... dar as crede ca nu se pune problema serios.

Cred ca Iasiul se va salva. Are un meci poate chiar mai usor cu Buzaul decat Gaz Metanul cu Farul. In ultima etapa CFR-ul si Rapidul par favorite certe la victorie cu Gazul si Iasiul.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vad nici o echipa romaneasca capabila sa faca fata in CL. Acolo e nevoie de constanta, de pregatire fizica, psihica. Ce echipa din Romania e capabila sa joace de doua ori pe saptamana, si nu doar atat dar sa joace constant bine. Cate echipe au un lot de jucatori indeajuns de valoros incat sa poata rotatii de jucatori? Macar cu cate un jucator din fiecare compartiment (aparare, mijloc, atac). Si sa nu se simta diferenta de valoare. Pentru asta e nevoie si de un campionat national puternic. Una e sa te "pregatesti de Liga Campionilor" cu FC Avantul Prabusirea si alta e sa joci macar 75% din meciuri cu echipe peste medie.

Nu-i de mirare ca Anglia domina fotbalul european. Ganditi-va ce inseamna fotbalul in insula. Ganditi-va la infrastructura. Cand in Romania vom vedea in divizia a 4-a stadioane de peste 10.000 de locuri, acoperite, toate pe scaune, si cu nocturna? Sau centre de copii si juniori chiar si in localitati care cu greu le-ai putea numi orase. Faptul ca in cupa UEFA mai castiga echipe din alte campionate, e pur si simplu pt ca englezii considera mai valoroasa castigarea Premier League sau FA Cup decat UEFA Cup. Daca se intampla sa ajunga vreo echipa prin finala, bine, daca nu, nici o tragedie..."lasati-ne sa ne pregatim de FA Cup, sau de Premier League" :laugh: "That's a fact"

Pana una alta sa speram ca vom avea un meci frumos diseara. Follow, Follow, Follow, Cos in Rome we'll win 2 in a row! :)

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Dle,oricat nu-mi place Ferguson asta,tot nu pot sa nu sper pt MU.

Le doresc bafta diseara,macar atat cat sa o depaseasca pe cea a spniolilor,si vreau sa spun ca astia,desi cinstitt joaca un fotbal super,(sometimes),au o bafta demna de italieni.
    Si ma gandesc doar la finalurile cu Shaktior din grupe si cu Chelsea din semifinala.

Partea proasta este ca mi-am luat tura,ca tampitul,fara sa realizez cand am facut-o ce inseamna 27 night shift,asa ca,sper sa trag cu ochiul prin saloane,oricum mi-l inregistrez,da alta este senzatia live:eek:hmy:

Sper Iasul sa ramana in A,in rest campionatul romanesc pt mine a devenit inlocuitorul grupului Divertis,in timpurile lui bune:)

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce final de campionat in RO!

Unul demn ce-i drept de un campionat mai tare,poate,dar,cu atat mai mult,demn de urmarit.

Pt cine nu stie,este cam asa:
    Urziceniul este pe primul loc,dar trebuie sa faca cel putin egal cu Steaua in ultima etaopa,spre a fi siguri de castigarea campionatului,daca Timisoara va primi punctele (6) inapoi de la UEFA.
    sTEAUA TREBUIE SA INVINGA LA uRZICENI SPRE A PUTEA SPERA LA eUROPA.

Timisoara poate deveni campioana daca isi ia punctele inapoi,Urziceniul ia bataie de la Steaua,iar ei bat Brasovul,Brasov ce,deasemenea trebuie sa castige spre a spera la Euroleague!

Complicat?O fi,dar sigur mai bine decat anii trecuti.

Si jos in clasament e cu cantec deasemenea,Iasul ramane in A daca Farul nu-si ia punctele inapoi,de la chestia cu nocturna/meci rejucat
    HAI ROMANIA!,
    ASTA DE FINAL,DUPA CE AU BATUT lITUANIA,INTR-O REVANSA CE NU AR FI TREBUIT SA EXISTE,asta in the first!

8. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca Timisoara va invinge la Brasov, prin urmare Urziceniul va fi campioana indiferent de deznodamantul derby-ului cu Steaua.

Totusi desi parea sa arate palpitant pana la final, decizia TAS de a face public decizia in cazul Timisoara maine pune in discutie logica acestei hotarari si faptul ca ultima etapa va fi mai degraba maine si nu azi cand se disputa ultimele meciuri ale campionatului.

Mai e nevoie sa adaug declaratiile zilnice care se dau prin ziare/tv in aceste zile? :)

www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/iancu-antrenorul-4525667
    ...daca credeati ca nu e posibil din ridicol spre si mai ridicol

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Iaaaaaasi-ul conduce cu 2-0 in Giulesti,dar este deja salvata,caci Farul nu si-a primit punctele inapoi

10. gbtekkie

gbtekkie New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari Urziceni !! :cheer: campionii, campionii, ole-ole-ole

a, sa nu uitam, admirabila decizia TAS de a reda Timisoarei punctele castigate in iarba, astfel proverbul "Liga Campionilor interzisa cainilor" s-a reconfirmat

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Da, felicitari, merita titlul.
    Dar sunt curios care vor fi comentariile in toamna cand la primul esec isi vor primi toate injuraturile. Si comentarii de genul "pierdem punctele UEFA castigate cu truda", "Steaua, sau Dinamo, sau Rapid s-ar fi descurcat mai bine", "Urziceniul nu e echipa de Europa" si asa mai departe... Dar asta e sportul(si in special fotbalul) la noi, nu?

Apropo o avea vreo legatura faptul ca Dan Petrescu are experienta fotbalului englez? E drept trebuie sa mai lureze si el putin in ceea ce priveste comentariile la adresa arbitrajului :D

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri a fost o zi fotbalistica de exceptie.
    Chit ca Steaua nu s-a prea omorat,faptul ca Urziceniul,comuna cu 15000 de oameni,ia titlul,e deja istorie...

Eu cred ca ar putea scoate mai multe puncte din grupe,decat au scos Steaua sau Clujul.
    De n-ar cadea cu spanioli,as prefera nemti sau chiar englezi.

Oricum o fi,abia astept sa aud pe ITV/SKY despre UNITED URZICENI :woohoo:

13. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Se pastreaza denumirea locala, deci va aparea ca Unirea. Dar oricum este interesant, mai ales sa cada in grupe cu o echipa englezeasca, sa-l vad pe Petrescu la interviuri in engleza, si-ar dubla imaginea pe care o are in UK, poate chiar un contract in premiership sau de ce nu championship :)

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Gandind poate mai departe,optimistic zic,referitor la Dan P,de ce nu,atunci cand dnu Ancelloti si-o va lua spre casa,(eu ii dau cam 12-18 luni la Chelsea),sa nu il sune Abramovici pe Dan,asa,ca fosti vecini... :laugh:

Bine,mai intai ar fi Zola,dar,cine stie...

Vesti si mai bune,iata ca Timisoara si-a luat punctele inapoi,sincer,oricat de antidinamovist,parca mi-e si mila de Borcea :cheer:

Sa ai tu totul pregatit pt CL,si sa pierzi totul in ultimile trei meciuri???

Chiar ca-s blestemati sa nu ajunga acolo :eek:hmy:

15. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Sa nu-ti fie, ei si-au facut-o cu mana lor.

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    adebisi,

asta cu mila era ceva retoric.

Nu pot sa-l vad pe borccea,de cand a spus ca este fericit daca Steaua nu intra in CL,ca el nu poate trai daca asculta imnul CL de pe Ghencea.

Stelist pana la moarte!

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Oare o fi intamplator faptul ca pe un topic despre fotbalul din Liga I vorbim despre personaje triste ca borcea? Se pare ca nu. Se pare ca fotbalul romanesc se reduce la borcea, becali, netoiu si asa mai departe...
    A, si poate vorbim si despre casele de pariuri? Ca fac parte tot din Liga I.

18. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:

Nu este intamplator. Fac parte din fotbalul romanesc si nu avem ce sa facem, decat sa nu mai urmarim.

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:

nu inteleg exact mesajul,oricum,
    in legatura cu pariurile,nu ma pot pronunta,nu am pariat in viata mea.

Cat despre implicarea in discutie a acestor personaje-borcea,gigi,mititelu,etc,etc,vrem nu vrem,ei reprezinta,din pacate,investitorii din fotbalul romanesc la aceasta ora,deci tre sa-i pomenim,ori de bine,ori de rau.

In alta ordine de idei,crezi ca,daca Florentino Perez se nastea roman,acum Ronaldo&Kaka ar fi jucat la Dinamo/Steaua? ;)

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mesajul e simplu: "Prea multe vorbe, prea putin fotbal".

Despre casele de pariuri implicate, sa ne gandim doar la unele rezultate inexplicabile. Inexplicabile nici macar prin sintagma "balonul e rotund". Gandeste-te ca uneori se schimba cotele la pariuri pt un meci, la fel de inexplicabil. Nici eu n-am pariat niciodata, doar imi place sa observ anumite detalii si sa analizez si ce e dincolo de suprafata.

Comparatia cu Florentino Perez e irelevanta. Despre el auzi in campania electorala. Da, el candideaza pt postul sau, nu e "investitor" ca personajele triste ale fotbalului romanesc. E foarte simplu sa folosim scuza ca acesti indivizi "investesc" in fotbal, deci li se permite orice, sau trebuie sa "le facem reclama". Nu se poate fara acesti investitori? Pai atunci de ce nu reincepem sa jucam fotbal de placere? Cred ca ar veni mult mai multi spectatori la meci, si ar mai ramane si scaunele intacte (deci cheltuieli mai putine) pt ca acei spectatori ar fi interesati de fotbal.

Share This Page