5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

foarte dezamagita de consulat

Discussion in 'Consulat' started by kimimimi, Sep 24, 2015.

1. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    de facto domiciliul meu este in strainatate, doar ca asta nu figureaza in registrele romanesti.
    nimic impotriva, asta si incerc sa fac, sa respect legea (nu varianta sugerata de consulat, atata timp cat mult pomenita lege spune clar ca daca iti stabilesti domiciliul in strainatate nu mai ai dreptul la carte de identitate, de unde si confuzia mea de a fi sfatuita de catre functionari publici sa incalc exact acea regula ) si sa imi innoiesc actele pe adresa de aici.
    numai ca aici apare neconcordanta dintre cele doua sisteme, aici neexistand nici un document de identificare obligatoriu care sa ateste dreptul meu de a lociu aici, nici nu am aplicat pentru asa ceva. in schimb sunt in sistem, dar in felul, dar care nu e acceptat la noi. iar pentru acel resident card se cere pe langa alte documente pe care le am si un pasaport valid.
    e ca in Caragiale, ce naiba.. :))
    faptul ca am documentele expirate nu inseamna ca trebuie sa imi pierd dreptul sa le innoiesc si nici sa fiu certata ca nu le-am facut la timp. viata e complexa si mai ai si altele in minte.
    sotul meu, cand ii expira pasaportul nu il cearta nimeni, face poze, completeaza un formular si trimite prin posta pasaportul expirat, pozele si formularul si il primeste prin posta pe cel nou. au britanicii 7 capete? si nu numai ei sunt asa, mai am in jurul meu si alti cativa prieteni din tari europene care locuiesc aici si tot simplu e si pentru ei, desi si ei sunt in strainatate.
    sper ca macar acum sa se inteleaga ca eu incerc sa explic cat de ridicola e birocratia romaneasca, cronica as zice, incat unii dintre conationalii nostrii au ajuns sa o justifice, sa-i sara in aparare ca niste victime ale sindromul Stockholm.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    din pacate pt tine cei de la consulat lucreaza cu de jure, nu de facto...
    iar pana nu se produc modificarile in aplicatiile in sistem, tot in ro ai domiciliul.

cata vreme n-ai nici o hartie de la home office, nu esti in "sistem"; dar sistemele sunt bine integrate, fii convinsa.

nu ti-ai pierdut dreptul de a le reinnoi, doar ca trebuie urmate niste proceduri mai anevoioase decat ti-ai dori;

situatia care o descrii e in cazul in care sotul se afla in uk; daca ar face acelasi lucru cand nu ar fi in uk (de ex ro), conform celor scrise chiar pe gov.uk - ar putea sa trebuiasca sa vina la interviu, sa-i mai ceara HM Passport Office nalte documente / informatii, etc

cu bune cu rele asta e legislatia romaneasca. iar daca ai cel putin buletin valabil n-ai nici o treaba, nici in ro, nici in uk, asa ca nu mai da vine pe birocratie. daca ai si pasaport valabil, cu atat mai bine - ai si o varianta de back up daca a expirat celalalt act.
    si se pot primi chiar prin posta, se pot depune actele in uk/ro si ridica din ro/uk samd...

3. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    "Proof of your home address (utility bill or bank statement)" francezii (traditional birocratici, se zice..)

http://www.ambafrance-uk.org/Renewal-on-expiry-of-adult

cat costa si cum platesti: http://www.ambafrance-uk.org/Fees-23052 mai putin decat la noi si poti plati cu cardul.

pentru carte de identitate: "Un justificatif de domicile original et récent (datant de moins de trois mois) :
    quittance de loyer, facture d’électricité, de téléphone, certificat d’imposition, contrat de travail, bulletin de salaires, relevé de compte bancaire… au nom du demandeur ;
    pour les étudiants logés en campus, une lettre de l’université attestant du d
    omicile" deci chiar stabiliti in alta tara isi pot innoi cartea lor nationala de identitate si dovezile de domiciliu cerute sunt similare cu ce cer in UK,gen facturi. plus ca numai in anumite conditii se platexte taxa pentru carte de identitate, altfel e gratis.
    pe noi in schimb cand alegem sa ne stabilim in alta tara ne scoate ca pe o masea stricata statul nostru, trebuie sa predam cartea de identitate cand ne stabilim in alta tara: ATENŢIE: În conformitate cu Legea nr.248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletin), emis de autorităţile române."

si nu vreau sa aud ca sa nu ne comparam cu francezii, de ce sa nu ne comparam? ca avem mentalitate de victime si inghitim orice umilinte de la statul nostru? care in 2015 INCA nu are un sistem informatizat de prelucrarea a documentelor, care obliga oameni sa vina de la distante mari cu tot ce implica asta (child care, lipsit de la serviciu, bani pe transport etc) ca sa rezolve ceva ce s-ar putea rezolva online? care in 2015 te obliga la consulat sa platesti cash ca la piata? e incredibil.

@sapanta, merci.
    inteleg ca esti realist si mergi pe concret si palpabil, eu sunt mai idealista si ma revolt impotriva unui sistem greoi, de asta am si dat exemplele de mai sus, ca se poate schimba si la noi. iar daca se va face asta si cei de la consulat ar avea de castigat, nu numai cei care apeleaza la serviciile lor. ca imi imaginez ca munca lor va avea loc intr-o atmosfera mai calma. in momentul de fara totul e tensionat acolo, aglomeratie, stres si totul absolut inutil cand s-ar putea si altfel. sper ca esti de acord cu mine ca trebuie cumva impins sistemul asta in epoca in care traim.
    si toata furia mea nu e pe consulat cat pe autoritatile superioare care sincer nu stiu ce fac de atatia ani de nu schimba nimic.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    atentie cu informatiile de pe diverse site-uri ca te pot duce in eroare... la fel ca si in uk DOAR ANUMITE acte pot fi prezentate si sunt acceptate

http://paris.mae.ro/node/270
    dovada domiciliului din Franta:
    - pasaportul francez sau cartea nationala de identitate franceza, IN ORIGINAL şi fotocopie pentru persoanele cu dublă cetăţenie;
    - titlu de sejur sau carte de rezident, IN ORIGINAL si fotocopie;
    - certificat sau atestatie de domiciliu, prin care primarul certifica si semneaza faptul ca solicitantul domiciliaza in Franta (se mentioneaza adresa), in ORIGINAL si traducere efectuata la un traducator autorizat de limba romana. Nu se accepta atestatiile sau declaratiile pe onoare date de primarii;

sistemul e informatizat, toata lumea (fie e ca e vorba de ambasade / directiile pasapoartelor din tara) lucreaza pe acelasi sistem, doar ca preluarea informatiilor prin posta nu se face. de aceea cum spuneam poti depune actele in ro si ridica pasaportul in uk sau invers, poti sa-l primesti prin posta (daca ai curajul...)

iar experienta mea personala (si a altor forumisti) cu sistemul britanic de trimis acte prin posta n-a fost prea placuta cand mi-au pierdut pasaportul si blue cardul... asa ca prefer sa merg la un ghiseu sa-mi verifice actele importante si apoi sa mi le dea pe loc inapoi.

5. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    eu am dat exemplu francezii cu legea franceza si link de la consulatul lor in UK.
    ca exemplu ca lor nu le cere statul lor sa se inregistreze in UK ca rezidenti ca sa le elibereze id francez (ceea ce e aberant) ci facturile ca dovada de adresa sunt suficiente. PLUS ca au numai un fel de pasaport, nu doua, nu exista discriminare pentru cetatenii lor care s-au stabilit in strainatate. ceea ce face ca totul sa fie simplu.
    STIU ca nu suntem francezi, dar aratam ca se poate mai simplu, e doar o chestiune de a schimba si la noi si simplifica toata formalitatea asta.
    acum ai inteles?

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    fiecare tara are legile ei, important e ca cetatenii ei sa le respecte -asa-asa-

iar ca sa le elibereze ID francezilor trebuie sa se inregistreze.... asa ca citeste bine de tot ceva inainte de a te avanta in afirmatii -sssst-
    While you don’t have to register with the Consulate to get a passport, being registered is useful if your passport or identity card is lost or stolen and is compulsory for obtaining an identity card

nu e nici o discriminare intre un pasaport si altul, ci doar moduri diferite de a functiona.

7. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    da. am citit foarte bine, totdeauna citesc cu atentie :D
    cum se inregistreaza ei la consulat:

"Proof of identity and nationality: photocopy of the national identity card and/or passport of everyone you wish to be included on the Register.
    Proof of address: utility bill, bank statement, rental or insurance contract (documents must give your address and be dated within the last three months).
    ID photo(s): 35 x 45 mm and, if possible, complying with French ID photo requirements (click here to download the document in French). On the back of each photo please write the name, height and eye colour of the person in the photo.
    For young people aged between 16 and 24: where relevant, copy of his/her census certificate or of completion of the JAPD (Journée d’appel de préparation à la défense - Day of introduction to defence and the French armed forces) or JDC (Journée défense et citoyenneté (JDC).
    While not compulsory, in order to facilitate subsequent formalities, it is advisable also to include a full copy of your birth certificate, a copy of your family record book and a certificate of French nationality.
    If you wish to receive a Consulate card, please also enclose a stamped addressed envelope.
    3.Post all the documents (supporting evidence and carefully completed personal data forms) to the following address:
    Consulat général de France "

post all the documents deci nu coada. nu platit cash la ghiseu. nu le cere nimeni sa devine rezidenti al altui stat. asa poate fi si la noi. usor, simplu, civilizat. de ce nu vrem toti asta? of, greu sa ma fac inteleasa!

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    superb...

9. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    sapanta, tu esti printre acei membri ai comunitatii care s-au intalnit cu cei de la consulat in 2011 ca sa discute o lista de nemultumiri?
    ori esti cineva de la consulat?
    indiferent de ce parte te afli, nu ti se pare ca ce semnalez eu aici in 2015 se afla pe lista de nemultumiri din 2011 si nu s-a schimbat?
    ce anume e "superb"?

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu, eu am fost la consulat de vreo cateva ori cand am avut nevoie si a fost totul ok, oameni f draguti, rezolvat ca la carte.
    dar am ramas f surprins prima data cu ce specimene au de-a face zi de zi cei care lucreaza la consulat -nu-ma-uit-
    a fost putin chiar un mic soc sa vad ca exista analfabetism (nu mai ma intalnisem cu astfel de situatii) si cum se manifesta -nu-stiu-

e superb ce ai descoperit la francezi...

11. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    e superb (si nu-s sarcastica) ca e mai simplu si tare bine e cand e totul simplu. n-am descoperit, stiam, cunosc oameni din alte tari europene si stiu cat de simplu e pentru ei.. -nervos-

si apropo de specimenele de care zici, daca ar procesa cat mai multe hartoage online (nu trebuie sa fi in persoana chiar pentru orice), nu ar mai fi atat de aglomerat, deci mai putine specimene.
    apoi platile ar putea fi facute cu cardul, asta ma depaseste, la cat te taxeaza pe fiecare hartiuta sa nu aud ca nu au bani sa implementeze un sistem de secolul 21.
    totusi am citit zilele astea ca din 2016 vor incerca un program pilot de informatizare a sistemului ca actele sa poata fi rezolvate online, si in felul asta sa se evite aglomeratia etc dar tot nu reiese ca metoda de plata se schimba http://www.diasporaro.com/schimbarea-la ... -britanie/

eu am zis mai sus, doua functionare au fost exact cum trebuie, dar de restul ma abtin sa comentez. in UK la Post Office cu 7 cozi de lume pestrita inca nu am intalnit pe cineva sa tipe la "specimene". e neprofesional. daca tipi, te cobori la nivelul lor si devi si tu un specimen :D
    asa ca trebuie sa fie mai atenti cu tonul.
    ai rezolvat totul ca la carte pentru ca ai avut totul. eu am avut absolut totul (si nu maculatura) plus trei scrisori pe numele si adresa mea de la HM care nu au fost acceptate, pe astea daca vrei le putem numi maculatura in cazul de fata.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    total de acord ca in alti tari e mult mai simplu, dar asta se schimba cam greu. in primul rand trebuie resurse financiare si mai ales umane, care in sectorul public din romania care s-ar ocupa de asa ceva se stie cum sunt platite.

iar migrarea la online ia timp... in romania internet bankingul nu cred ca a ajuns la 10% din utilizatori (era pe la 4% in 2014), UKul fiind la 57%.
    deci multimea va merge destul de intens la ghiseu, mai ales cei care din pacate nu stiu sa scrie / citeasca.

legat de card da, absolut de acord, cred ca era chestia cea mai normala si simpla de facut demult.

n-as compara totusi posta cu consulatele si natura activitatilor care au loc in cele 2 locuri. si tot din experienta personala pe alte consulate /ambasade iti spun sincer ca am vazut un mod de adresare foarte frumos, in ciuda lipsei actelor / insistentelor / samd

articolul e foarte interesant, ce mi se pare insa enorm (desi nu ma surprinde) este nr imens de acte: 42.000 de servicii consulare prestate pe parcursul anului trecut!!! asta in conditiile in care nu sunt totusi milioane de romani in uk.

13. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu ce sa zic.. probabil ca serviciile administrative, bancare, plati de facturi etc odata mutate online si in Ro va face sa se adapteze mai multi mai repede cu sistemul. oricum numarul utilizatorilor de internet, mic cum e acum, e in crestere. crezi cumva ca pe aici nu-s prosti care nu stiu cum ii cheama si habar n-au sa scrie? sunt, dar nu construiesti un intreg sistem dupa prosti.

iar acum sa revin la oile mele.. daca tu, sau altcineva cunoaste vreo solutie la situatia mea incurcata ar fi foarte binevenita.
    inca odata, ca sa imi reinnoiesc pasaportul expirat cu pasaport CRDS am nevoie de dovada de domiciliu in UK si conform celor de la Home Office singurul document pentru care pot sa aplic aici e resident, dar ca sa aplic pentru rezidenta am nevoie de pasaport valid. cum sparg cercul?
    o scrisoare de la Home Office ar fi suficienta?

deci nu yellow purple blue card, am intrebat deja de doua ori, asa ceva nu mai dau.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai toata lumea ti-a zis ce e de facut, acum incerc si eu, poate ai nevoie de un numar minim necesar de raspunsuri ca sa intelegi:

0. Iei de la consulat un titlu de calatorie, pentru ca nu ai nici un act valabil de identitate.

1. Iti faci buletinul (cartea de identitate), in Romania, ca procura nu ai cum sa faci (aceeasi explicatie ca la pct. 0)

2. (Optional dar recomandat) Iti faci pasaportul simplu, electronic in RO.

3. Aplici la HO pentru blue card sau permanent residence card, cine ti-a zis ca nu se mai dau la romani ori te-a mintit, ori nu ai stiut tu (ce) sa intrebi. Te programezi la premium service in Croydon, iei actele la tine, eventual scoti si la imprimanta pagina https://www.gov.uk/eea-registration-certificate si SUNT OBLIGATI sa ti-l dea. Si ti-l vor da pe loc.

4. Repeti vizita la consulat, de data asta cu toate documentele cerute si ai rezolvat problema.

Succes!

15. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    @albea, multumesc pentru raspuns, chiar apreciez. ce urmeaza mai jos sper ca intelegi ca nu are legatura cu tine :)

acum,
    inteleg ca sa imi reinnoiesc un amarat de pasaport trebuie sa ma intorc la consulat, sa imi iau titlu de calatorie, sa ma duc in Ro, acolo sa ma treaca cineva in spatiu, sa imi fac carte de identitate romaneasca, sa revin in UK, sa aplic pentru rezidenta, sa ma duc apoi la consulat, sa aplic pentru pasaport CRDS, sa predau cartea de identitate iar ei sa mi-o anuleze. wow.. cat de simplu era, proasta sunt ca n-am inteles de la inceput!
    multumesc Romania!!!!! -bravo-

16. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    devine din ce in ce mai interesant..
    de pe forum:

"multumesc pentru raspunsuri....a mers azi logodnicul meu la consulat si a primit hartia dar bineinteles SURPRIZA -dans- dupa ce a platit taxa de 58 de lire si a fost trimis sa faca poza i-a spus un alt functionar de acolo ca defapt s-ar putea sa nu treaca nici cu acea hartie -bravo- ca saptamana trecuta au sunat 12 persoane la ambasada ca nu li sa permis sa treaca cu titlul de calatorie..deci mare teapa..:(...si apoi sa nu-ti vina sa-ti iei lumea in cap cand vezi asa ceva...era greu sa ii spuna "doamna" de la ghiseu inainte sa plateasca ca hartia nu ii da nici o siguranta...a si inca ceva poate va mai fii cineva in cazul acesta..dupa ce ai platit si intri pe nu stiu ce usa este si un afis pe care scrie ca Wizz air nu permite deloc trecerea cu titlul de calatorie...astia-s romanii nostrii dragi..!! -nuuu-
    missMary
    Scrib
    Scrib

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mi se pare normal dacă zboară cu Wizz.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu inteleg perfect ca nu e pentru mine, dar nu inteleg incheierea cu "multumesc Romania". Cu ce este Romania sau consulatul de vina ca tu ai asteptat (cu sau fara motiv) intr-o tara straina pana ti-au expirat toate documentele de identitate/ Sper, pentru binele tau, ca ai macar un permis de conducere valabil, caci, daca vei avea "norocul" sa fii legitimata de politie prin cine-stie-ce conjunctura, situatia ta nu va fi tocmai roz.

-ras2- -ras2- -ras2-

19. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    cei cu care am mai vorbit (nu romani) sunt siderati. "cum adica tara ta care ti-a eliberat actele alea si te are in sistem nu ti le reinnoieste?" "dar ambasada sigur te ajuta, nu?" HA HA -bravo-
    pentru ca, nu? e o vorba in popor "mortul e de vina" daca nu le-am facut la timp am ratat sansa sa mai am acte romanesti.

de ce "multumesc Romania", iaca de ce, sa dezvolt :D

multumesc Romania ca pentru ceva ce ar trebui sa fie o simpla formalitate imi face situatia imposibila. multumesc ca imi poate elibera un titlu de calatorie in baza unor documente eliberate tot de statul roman dar care nu sunt suficiente pentru a-mi elibera un pasaport, multumesc ca, cetatean roman fiind ma obliga ca pentru a-mi elibera pasaport romanesc sa devin rezident al unui stat desi acel stat imi da dreptul sa traiesc aici fara a-mi solicita asa ceva, multumesc ca "respectand dreptul la libera circulatie si stabilire pe teritoriul UE" imi limiteaza drepturile ca cetatean roman in Ro, iar ca sa imi recapat acele dreptul va trebui sa ma repatriez, multumesc ca ma face prin asta sa ma simt speciala vis a vis de ceilalti europeni care traiesc aici, multumesc ca ma face sa ma simt ca am venit de pe alte continente si am nevoie de un pic mai multa bataie de cap sa traiesc aici decat colegii europeni. caci nu-i asa, noi suntem originali. pacat ca nu intr-un fel progresist pe care altii sa il copieze.

daca nervoasa fiind am scris din gresala in sanscrita si nu se intelege, revin si traduc.

20. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2-

Share This Page